Postel, hospoda, kostel

Postel, hospoda, kostel https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/308902/bmid_postel-hospoda-kostel-CrA-308902.jpg 4 807 285

Není kněz jako kněz – Zbygniew Czendlik je toho skvělým důkazem. Studium Bible je podle něj nuda, nerad zpovídá své farníky, a chce-li někdo pokřtít, dlouho ho odrazuje. Miluje ženy, rád si pochutná na dobré whisky, v hospodě je jako doma. Co má napsáno na dveřích ložnice? Proč se mu nelíbilo ve Vatikánu? Jak zvládá celibát? K čemu by vedl své děti a co je v životě nejdůležitější? Ale hlavně – jak to, že u nás nemáme natřískané kostely? Tato kniha vám odpoví na mnoho podobných otázek. Nahlédnete do soukromí jednoho pozoruhodného muže a zjistíte, jak vnímá mezilidské vztahy, život i Boha. Není vyloučeno, že vás zbaví některých předsudků a zkreslených představ, proto ji čtěte pouze na vlastní nebezpečí.... celý text

Barbanka
12.07.2021 5 z 5

Moudrý to muž, s velmi pokrokovými názory. Četla jsem delší dobu, ale určitě nelituji

Martina999
04.06.2021 5 z 5

Myslím si, že jsou to velmi hezky a jednoduše sepsané myšlenky a názory člověka, který bere víru tak, jak by se měla brát, moderně, ale přitom s úctou. Tuto knihu bych opravdu doporučila přečíst všem, protože každý si v ní něco najde. Hlavně se mi líbí jeho názory na "výchovu" dětí v dnešní moderní a uspěchané době. Jsem už taky trochu starší, taky jsme běhali po venku v dešti, blátě a neublížilo nám to. A pár "přes zadek" nás taky nezabilo. Děkuji za krásné myšlenky a povídání.

JP
06.05.2021 3 z 5

Zbigniew Czendlik je na povrchu simpático a jeho přístup je, opět na povrchu, simpático. Ale mnohdy jsem se u jeho obrany církve musel (cynicky) smát. Zakázané ovoce není jablko, jak uvedl, ale nějaké nespecifikované ovoce (tady opět vliv církve, která si upravuje Bibli a tohle je jen jeden malý detail, přemýšlejte). Takže možná, že Czendlik není dostatečně inteligentní, aby tohle sám věděl a prostě slepě přijímá vliv katolicismu a nebo je naopak liška a hraje blbýho. ___ Ale analogie, která mi přišla perfektní, ohledně pokrytectví katolické církve, zazněla ve filmu 'Tři billboardy kousek za Ebbingem' (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri) můj volný překlad: "Víte, o čem jsem dnes přemýšlela? Přemýšlela jsem o těch pouličních ganzích, co mají dole v Los Angeles, ty Crips a Bloods. A přemýšlela jsem o těch nových zákonech, se kterýma přišli v 80tých, myslím, bojovat s těmi pouličními gangy, s těmi Crips a těmi Bloods. A pokud si dobře pamatuju, podstatou toho, co ty zákony říkaly, bylo, že pokud se přidáte k některému z těch gangů, a jste s něma, a jste jednou v noci takhle na rohu a i bez vašeho vědomí, jeden z vašich členů Crips nebo jeden z vašich členů Bloods někoho střelí nebo pobodá... potom, i když jste o tom nic nevěděl, a i když jste jen stál na rohu ulice, hledíc si svýho... co tyhle nový zákony říkaly bylo, že jste pořád spoluviníkem. Jste spoluviníkem v prvé řadě už jen tím, že jste se přidal k těmhle Crips a k těmhle Bloods. Což mě přivedlo k tomuhle, Otče... celá tahle situace je jako s váma klukama z kostelu, ne? Máte svoje barvy, máte svoji klubovnu. Jste, kvůli nedostatku lepšího slova, gang. A když jste nahoře, kouříte svoji dýmku a čtete svou Bibli, zatímco jeden z členů vašeho gangu je dole ve sklepě a šuká ministranta, potom... Otče, stejně jako tihle Crips a stejně jako tihle Bloods, jste spoluviníkem, protože jste se přidal ke gangu, chlape. Je mi jedno jestli jste nikdy nic neudělal, neviděl, neslyšel. Přidal jste se ke gangu, jste spoluviníkem. A když je někdo spoluviníkem u šukání ministrantů, nebo jakýhokoliv šukání malých hochů, protože vím, že vy jste to ještě nezúžili, potom jste tak trochu ztratil právo na to přijít do mýho domu a mluvit o mě, mým životě, nebo mé dceři, nebo o mých billboardech... takže dopijte svůj čaj, Otče a vypadněte kurva z mojí kuchyně." ___ Czendlik často mluví a zní rozumně, ale v jeho postojích a odlehčenosti nelze přehlédnout spoustu věcí, spoustu děr. Možná i jakousi mediální masáž pro novou cool katolickou církev, neexistující obraz. První půlka byla zajímavější, v druhé se to přetrhne do takového toho typického arcidiecézního mudrování. Feldkurát Katz ze Švejka, vylitej jak konev, nebo Farář z Mostu jsou mnohem realističtější vyobrazení autentické zkušenosti toho, jak by měl asi kněz vypadat, zničený vším tím dualismem. Ti nažehlení jsou manipulanti. A Czendlik chránící fakt, že církve potřebují peníze, je dostatečným důkazem jeho zkorumpovanosti. Je strašně snadný propadnout kouzlu osobnosti, jak může dosvědčit dvojciferný počet obětí Teda Bundyho (zmiňuju ho nějak často)... počkat, vlastně nemůžou.

PaníLenka
05.05.2021 4 z 5

Byla jsem na besedě s panem Czendlikem a nemělo to chybu - kniha mi ten hezký zážitek připomíná (Škoda, že mě nenapadlo si ji nechat podepsat...tak příště!) Kdyby bylo takových představitelů církve víc, možná by kostely nebyly občas tak prázdné...

Vivetkav
11.04.2021 5 z 5

Pro mě velmi zajímavá kniha.. humorná psaná životem a krásným pohledem na čechy a českou zem .. vyvolala ve mě spoustu uvědomění a na konci jsem měla pocit, že ji potřebují číst hned znovu

Renca.ch
05.04.2021 5 z 5

O knížce jsem dlouho slyšela i o talk-show,s kterými jezdili po republice k této knize. Zajímavé čtení, některé pasáže kontroverzní, s něčím jsem se ztotožňovala,s některými názory ne.První polovina velmi zajímavá, v druhé polovině mi některé otázky moderátorky nesedly, některé témata se pořád opakovala,jiné odpovědi useknuté, nerozvinuté.

Veroba
04.04.2021 5 z 5

Krásná kniha. Takové pohlazení po duši.

MarkétaKočí
09.03.2021 5 z 5

Krásné povídání, mám pana Czendklika moc ráda. Dokáže pro mě složité věci vysvětlit jednoduše a nutí mě dál nad nimi přemýšlet. Určitě si ji někdy znovu přečtu a má jisté místo v naší knihovně.

KLADIK
16.02.2021 5 z 5

Zajímavý člověk.

Opatov
10.02.2021 5 z 5

Knížka se hezky poslouchá. Neříkám, že se ztotožňuji se všemi názory, které v ní zazněly. Ale důležité je, že církvi by určitě některé prospěly.
Možná, že potom by lidé navštěvovali kostely a bohoslužby častěji a se zájmem.

MaxQ
30.01.2021 5 z 5

Podle arcibiskupa Duky jeden Czendlik není problém. Deset Czendliků by už byl problém. Bohužel je to naopak. Problém církve v Česku je, že má jen jednoho Czendlika a ne deset nebo raději sto.

pichova.veru
13.01.2021 5 z 5

Skvela kniha. Doporučuji přečíst. Pan farář je velice inspirativní clovek

Loubooker
08.01.2021 5 z 5

Je to ohromně čtivá knizka. I obyčejné věci dokáže p. Czendlik podat zajímavě - viz gymnázium, jeho další směřování či vážnější věci, které zaznívají již v anotací na obalu knihy a jež vysvětluje - proč nerad zpovídá své farníky, že lidem rozmlouvá křest. Pan Zbigniew má dar mluvit srozumitelně i pro laika věci neznalého. Díky!

Jirka77
06.01.2021 odpad!

S křesťanstvím tento pán nemá nic společného. Křesťanství je o následování Ježíše Krista, Syna Božího. Pokud je pro pana "kněze" čtení Božího slova nuda, potom chápu, proč se takto projevuje. Chce se líbit světu a to je vždy Bohu nepřátelské. To Slovo je totiž sám Kristus, jak napsal apoštol Jan na začátku svého evangelia.

veronika5179
17.12.2020 2 z 5

Pana Czendlika jsem měla vždy zafixovaného jako "zpovědníka Lucie Bílé", který se objevoval hlavně v různých TV show a byl rád vidět. Po přečtení knihy se tento dojem umocnil a možná i zhoršil. Otec Czendlik veřejně přiznává, že je rád v centru dění, má rád společnost, užívá si život a raději než o Písmu se baví o modelkách (?!) a zajímají ho ženy a alkohol. Může to vyvolat úsměv, z kněze se stane hned takový normálnější člověk, ale jestli je to dobře, to už si každý musí zodpovědět sám. Rozhodně mu nechci křivdit, ale otázkou je, zda přivádí lidi k Bohu anebo spíše k sobě....
No, řekněme, že takto nějak to chodí v Polsku, když se do církve vstupuje pro to, aby se udělala kariéra...
Nicméně i tak je v knize několik vtipných i poučných myšlenek, které špatné nejsou, jen asi více osloví ateistu než věřícího člověka.

Krchnaida
13.12.2020 3 z 5

Když jsem byla s mamkou předloni na vánočním koncertě Lucky Bílé, pan farář tam byl taky. Právě tam jsem se o jeho knize dozvěděla. Až dosud jsem ji odkládala. Na panu Czendlikovi se mi líbí, že je “normální”. Má na víru a svět kolem zdravý, selský rozum. Což oceňuji. Neříkám, že se všemi jeho názory souhlasím, ale v některých pasážích mě přinutil se zamyslet a něco mi to i dalo. Takže, děkuji :-)

Iva B.
07.10.2020

Další z knih, které bych si asi nepřecetla, ale hrozně ráda jsem si ji poslechla. Je plná zajímavých myšlenek, se kterými se může člověk ztotožnit. Jen mám k audioknize jednu výtku. Hrozně mě iritovala interpretka, která namluvila autorku, to nebyl dobrý výběr, aspoň tedy ne pro mé ucho.

Cajda
07.09.2020 5 z 5

Skvostná záležitost! Pan Czendlik mi byl sympatický i před touto knihou aniž bych o něm věděla cokoliv bližšího. Teď bych se s ním chtěla potkat. Tak zajímavý člověk! Tolik krásných slov a vět, tolik pravdy, tolik lidskosti! Za ním bych chodila klidně i na mše (kostely mám moc ráda, jsou mi posvátnými uměleckými díly, ale jinak tam nechodím). Přesně jak kousek níže píše sarka8276: "knihu stojí za to nejen číst, ale i vlastnit". DOPORUČUJI VŠEM!

LucyA7
26.08.2020 5 z 5

Nádherná knížka, laskavá, moudrá a přitom tak krásně lidská a blízká životu. Určitě se k ní budu vracet, rozhodně stojí za to, mít ji v knihovničce.

Lacrimma
02.08.2020 4 z 5

Velmi příjemné čtení a sympatické podání víry a Boha.