Pošťák vždycky zvoní dvakrát / The Postman Always Rings Twice

Pošťák vždycky zvoní dvakrát / The Postman Always Rings Twice https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/25989/postak-vzdycky-zvoni-25989.jpg 4 31 4

Detektivní román Pošťák vždycky zvoní dvakrát vyšel poprvé v roce 1934 v Bostonu a vzápětí byl zakázán pro přemíru násilí a erotiky. Přesto se jeho autor stal uznávaným prozaikem s osobitou vizí, popisující odvrácenou stranu Ameriky a románem Pošťák zvoní vždycky dvakrát se inspiroval Camus při psaní svého románu Cizinec.

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Garamond

The Postman Always Rings Twice , 1934

Dagmar241
17.03.2021

Román jsem četla asi v roce 1988 a líbil se mi tak, že jsem si řekla, jestli budu mít dceru, bude se jmenovat Cora. Dcera se mi narodila v roce 2004 a jmenuje se CORA❤

HerrEtik
25.10.2020 5 z 5

Výborný psychologický román. Hlavní postavy jsou (pravděpodobně záměrně) napsány takovým způsobem, že lidem s funkčním morálním kompasem se budou nejspíše hnusit. Zhruba v polovině příběhu jsem byl ale setsakra zvědavý, jak to s nimi dopadne, a přistihl jsem se, že jim dokonce snad i fandím. Konec byl tak silný, že jsem ještě dlouho musel hledat, kam mi spadla brada.

Podle dnešních měřítek násilí a sexuality je to sice možná průměr, ale pokud povídku zařadíme do historického a sociálního kontextu prudentní Ameriky raného 20. století, jedná se vskutku o průlomové dílo.

SuperSojka
28.10.2017 4 z 5

Knihu jsem četla v této dvojjazyčné verzi a skoro mi přijde, že český překlad je o něco lepší než americký originál. Rozhodně zajímavý příběh i vhled do amerického soudního systému.

Snow-White
05.07.2016 2 z 5

S knihou jsem měla obdobný problém, jako s dalším americkým dílem Kdo chytá v žitě (to jsem ani nedočetla). Jednak nejspíš kvůli nesympatickým, až otravným hrdinům. Jednak kvůli strohému slangovému jazyku. Protivné hrdiny bych snad ještě unesla, ale ten jazyk mi prostě nesedí. Navíc prostě bohužel nedokážu pochopit, co je na obou knihách tak "kultovního". Pokud se mi to nějaký zarytý fanoušek pokusí vysvětlit, budu jedině ráda.

zfilmováno dvojjazyčná vydání noir (literatura)

James M. Cain
americká, 1892 - 1977