Pospolitost: vzájemná pomoc

Pospolitost: vzájemná pomoc https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/115370/pospolitost-vzajemna-115370.jpg 5 9 2

Vynikající antropologicko-sociologická studie o vývoji lidských pospolitostí.

Mako123123
21.05.2023 5 z 5

zo začiatku mi trocha vadilo to množstvo podobných príkladov ... aj vtáci druhu.... aj opice druhu... a takto sa správajú aj mravce ... atd atd... postupne som si na tieto dlhšie výčty zoznamov zvykol a v druhej polke ked sa venoval lúdskéj historii to hadam bolo aj treba, inak by sa to stratilo v zjednodušujúcich archívoch medzi všetkými tými atraktívnymi ľudskými potičkami, vojnami, paktmi atd...

NemmamSlov
06.04.2023 4 z 5

"Súcit je nevyhnutným dôsledkom spoločenského života. Súcit však tiež znamená značný pokrok vo všeobecnej inteligencii a citlivosti. Je prvým krokom smerom k vývoju vyšších mravných citov. Tým sa stáva vplyvným faktorom evolúcie."

Petr Alexejevič Kropotkin je ruský spisovateľ, ktorý sa snaží vysvetliť evolúciu ľudstva, no popiera teórie samotného Darwina, teda teórie súvisiace s evolúciou. Je to zaujímavé čítanie. Keď som začínal čítať knihu netušil som do čoho idem a bol som milo prekvapený. Autorov štýl písania mi sadol, nebolo tam veľa odborných vecí a spisovateľ sa to snažil vysvetliť na jednoduchých príkladoch. Kropotkin je hlavne zástancom teórie, že ľudstvo sa vyvynulo vďaka spolupráci. Dával príklady aj zo zvieracej ríše. Druhy zvierat, ktoré si pomáhajú ako sú včeli, mravce, papagáje, opice, či rôzne divoko žijúce párnokopytníky majú väčši potencial prežiť, ako osamelý dravci ako orlo, vlk, či samotárske gorili. Opisuje tu spoločenský život človeka od doby kamenej, až po združovanie sa do veľkých miest. Autor má dobré zmýšlanie, no nie zo všetkým s ním súhlasím.

Kniha Pospolitost: vzájemná pomoc je v