Posol

Posol https://www.databazeknih.cz/img/books/79_/79358/bmid_posol-vyR-79358.jpg 4 1454 344

Devätnásťročný Ed Kennedy – ako väčšina mladých ľudí na predmestí – sa živí ako taxikár, hoci vzhľadom na vek porušuje austrálske zákony. Voľný čas trávi popíjaním s priateľmi a nekonečným kartovaním. Miluje dievča, ktoré ho má príliš rado, aby mu lásku opätovalo, a psa, nadšeného kávičkára. Na rozdiel od súrodencov to Ed nikam nedotiahol, je na najlepšej ceste skončiť ako jeho otec alkoholik. Jedného dňa sa stane svedkom prepadnutia v banke. Po tom, čo lupičovi prekazí plán, stane sa na krátky čas mediálnym hrdinom. Už sa nevie dočkať, kedy sa veci vrátia do zabehnutých koľají, keď v poštovej schránke objaví tajomnú zásielku: kárové eso, na ktorom sú napísané tri adresy. Edov život sa čoskoro otrasie v základoch. Mení sa na posla dobrých i menej príjemných správ, vstupuje do života neznámym ľuďom a prehodnocuje vlastnú minulosť. Už len zistiť, kto rozdáva karty v tejto zvláštnej hre – priatelia, príbuzní, či dokonca mŕtvy otec?... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Ikar (SK)

I Am the Messenger , 2002

verulik196
08.11.2018 5 z 5

Opravdu nechápu, proč jsem čtení této knihy tak dlouho odkládala. Nebylo se totiž čeho bát. Posla by si měl přečíst každý, vyslechnout si, co se nám autor snaží sdělit a zamyslet se nad tím. Vřele doporučuji.

eliska2669
15.10.2018 3 z 5

Pokud máte zájem o kýčovitý americký film s opravdu hlubokým morálním ponaučením, které do vás autor hustí všech 354 stran, s opravdu nevěrohodnými dialogy (aka týpek se baví s člověkem, na kterého zrovna narazil na ulici, jako kdyby ho znal přinejmenším od dětství), spoustou frází a citátů, které se do textu nehodí, protože je jinak psán jakýmsi rádoby drsným nespisovným stylem... No. prostě Zusak mě irituje na nejvyšší míru. Čau.

Yui-chan
01.10.2018 5 z 5

Tuto knihu jsem pořídila jako další dílo autora, od kterého mě tak moc nadchla Zlodějka knih. Začátek s touto knihou byl trochu krušný, protože mám obrovský problém číst nespisovné pasáže v knihách. Stačí mi i když tak mluví nějaká postava a tyto výrazy jsou jen v dialogu. Ale tady to bylo všude! Ovšem netrvalo dlouho a zvykla jsem si. Vlastně to k té postavě tak nějak patřilo. Kde by totiž "jen Ed" přišel k dokonale vytříbenému knižnímu jazyku? Styl řeči kluka ulice mu sedl skvěle. Ale teď k ději. Napínavý, chtěla jsem vědět, co bude dál, kdo karty posílá, co za tím bude. Tak nějak jsem tušila, jakým směrem se kniha ubírá, ale na kráse jí to rozhodně neubralo. Líbilo se mi asi hlavně to, že ne všechny mise měly hrdinský podtext. Že někdy stačí jen prázdná krabice nebo milé slovo. Kniha mě opravdu donutila přemýšlet o smyslu mého života, jestli je lepší než Edův, i když nebydlím v takové díře a můj pes nesmrdí jako zdechlina. Kolikrát by to chtělo se zastavit, poslouchat a dívat se. A pak pomoci lidem, nějakou maličkostí, tak jako Ed. Konec knihy byl velký happy end, ae upřímně, jsem sentimentální a dobré konce mám v knihách nejraději, když jich je v životě tak málo. Oceňuji autorovu schopnost vypsat různé lidské starosti, chování, myšlenky...každý z lidí, které Ed potkal, byl úplně jiný. Každý s jinými problémy a jiným přístupem. Kniha mě také donutila se zamyslet, zda vím o svým přátelích opravdu tolik, abych jim byla schopná pomoct, kdybych dostala kartu s jejich jménem. A aby té chvály nebylo málo, moc se mi líbilo, jak se postupně zvyšovala obtížnost, s jakou měl Ed zjistit, kde je potřeba pomoci. Prostě skvělá kniha, kterou na potkání doporučuji.

anitram1975
21.09.2018 5 z 5

Dávám 100 %. Styl autora je jiný, než jsem byla doposud zvyklá číst a velmi mi sedí. Příběh je napínavý, úplně jsem se vžila do kůže hlavního hrdiny. Velmi čtivé, těžko odložit. Jednoznačně doporučuji.

KláraH.
13.09.2018 5 z 5

Četla jsem ji jedním dechem a bylo mi fakt líto, že končí. Nerada bych srovnávala se Zlodějkou knih od stejného autora, ta je pro mě stále top top, ale tahle je neméně zdařilá, ikdyž z úplně jiného soudku.

Ivuska.09
22.08.2018

Posel je ideální pro všechny čtenáře, kteří se potřebují zamyslet nad životem.

Epes
13.08.2018 5 z 5

Skutečně pozoruhodná kniha, jejíž příběh mě místy upřímně dojímal. Poselství pro nás pro všechny. Velká pocta patří i překladatelce.

Hotovson
03.08.2018 5 z 5

Opět jedna z knih, kde mě děj chytil a nepustil, tudíž jsem měl dočteno za den.

Od srdcového esa jsem byl v napětí, že to skončí nějakym průserem, naštěstí se tak nestalo. Aspoň někdy je happyend třeba a tady jsem z něj měl dobrej pocit.

Styl psaní. Tady nemam co vytknout, podle mě se k tomu výborně hodí.

ErikaJ
17.07.2018 5 z 5

Zlodějku knih jsem četla dvakrát. Poprvé jsem z ní byla nadšená, podruhé po letech už tolik ne, ale nikdy by mě nenapadlo, že nějaká knížka od tohoto autora bude stejně dobrá, ne-li dokonce o něco lepší. Posel bylo skvělé čtení!!Mělo to nápad, šťávu, bylo to neotřelé, napínavé, humorné. Markus Zusak to prostě umí

kap66
07.07.2018 5 z 5

Odpusťte mi srovnání s Fredrikem Backmanem - v dobrém, samozřejmě. Já trochu vidím, jak to dělají, na co přesně v mé duši hrají, ale na druhou stranu - jak dovedně to umějí, jak mě zaujmou, okouzlí, dojmou a na chvíli mi dají zažít pocit, že ne všechno, ale mnoho věcí na světě je dobrých... A tahle knížka mě nejen ohromně bavila, ale vzbudila ve mně i touhu být ve správný čas na správném místě a pomoci; jen je to bez těch karet trošičku těžší.

PetrKral
14.06.2018 4 z 5

Určitě mnohonásobně lepší, než Zlodějka knih, kterou jsem záhy odložil.

plachosrst
14.06.2018 5 z 5

krásná hra slov se mi na té knize líbila asi nejvíc.
i ten nejobycejnejsi clovek neni zbytecny, kdyz pomaha druhym.

Tereza K.
01.06.2018 3 z 5

Zajímavá zkušenost. Po Zlodějce knih jsem čekala něco jiného, ale brzy jsem se od těchto předsudků odpoutala a užívala jsem si příběh takový, jaký byl. Některé části byly skvělé, napínavé a téměř se zatajeným dechem jsem čekala na závěr příběhu, který však "wau pocit" tak úplně nepřinesl. Přesto ve mně z této knížky cosi uvízlo :-)

Mišulenka
28.05.2018 4 z 5

Jako konzumentský čtenář a hrdá matka na rodičovské jsem se nevyhnula hned od začátku tristnímu srovnání Posla a Zlodějky knih, ačkoliv - to je přece jasný!!! - tahle dvě díla stavět vedle sebe nejde.
Ale měla jsem problém.
Zatnula jsem zuby. Koncese. Nějak to šlo. Čtivá kniha je, o tom žádná, ale nějak mě nenakopla a neusadila mě do mého čtecího křesla.

Závěr byl příjemně mile filozofický a udělal mi radost. :-)

Snehulajn
12.05.2018 5 z 5

Sice mě varovali, že je to blbost, ale já jsem ráda, že jsem mohla být součástí všech poseltví.
Vřele doporučuji

Tomiholula
13.04.2018 5 z 5

Ďalšia vydarená kniha od autora. Číta sa ľahko, je napínavá a zaujímavá. Na mňa zapôsobila, a hneď po prečítaní som mala chuť niekomu pomôcť :) Podľa mňa by sa oplatilo aj filmové spracovanie.

stejsi
12.04.2018 4 z 5

Kniha vypráví velmi čtivě. Oceňuji originální a velmi zajímavé téma, které nutí k zamyšlení. Přesto ve mně nezanechala velkou odezvu (jako například u Zlodějky knih, se kterou jsem i spala) a kniha se občas táhla. Přesto všechno si myslím, že ztráta času to nebyla a ke knížce se ještě v budoucnu vrátím.

lucie5078
12.04.2018 4 z 5

Kniha se mi četla velice dobře. Šla bych víc do hloubky u hlavních postav - Edovo kamarádů, alespoň Audrey bych dala větší prostor. Závěr mi taky přišel trošku ochuzený, strašně rychle vyřešená zápletka. Celkově ale super námět, nespisovný jazyk mi nevadil, naopak to dotváří charakter hlavního hrdiny.

Marekh
06.03.2018 4 z 5

Kniha se mi celkově líbila. Zajímavý námět knihy.

Z knihy jsem si jako čtenář odnesl to, že bychom si měli vzájemně pomáhat, ať už se jedná o naše nejbližší okolí, anebo o kamarády, přátele apod. Neměli bychom být lhostejní, pasivní, a pokud můžeme pomoci v rámci našich možností, je fajn to udělat. Můžeme např. někomu poradit, říci člověku otevřeně, jak to vidíme my, samozřejmě je důležité, abychom nikoho neurazili. I maličkost a správné nasměrování ("nakopnutí") může člověku hodně pomoc a dotyčný člověk nám bude vděčný.

Styl psaní u této knihy je obdobný jako u knih, které jsem četl v minulosti. V knize se vyskytuje humor, lidskost, myšlenky, občas padne nějaký vulgarismus. Neoslovil mne třeba fotbalový zápas, ale to je můj problém, poněvadž mne fotbal nebaví. :)

knihovnička007
27.02.2018 5 z 5

Skvělé, úžasné, parádní.
Moc se mi líbí, jak si autor hraje se slovy.
Chvilku mi trvalo zvyknout si na styl psaní (nespisovné vyjadřování), ale jsem ráda, že jsem vydržela. Moc se mi líbí poselství této knihy. To, že se člověk nikdy nesmí spokojit, chtít více a že stačí ke štěstí mnohdy velmi málo... Stačí zmrzlina nebo písnička na verandě...
Pro mne velké obrovské plus. Určitě jsem nečetla naposledy.