Posol

Posol https://www.databazeknih.cz/img/books/79_/79358/bmid_posol-vyR-79358.jpg 4 1454 344

Devätnásťročný Ed Kennedy – ako väčšina mladých ľudí na predmestí – sa živí ako taxikár, hoci vzhľadom na vek porušuje austrálske zákony. Voľný čas trávi popíjaním s priateľmi a nekonečným kartovaním. Miluje dievča, ktoré ho má príliš rado, aby mu lásku opätovalo, a psa, nadšeného kávičkára. Na rozdiel od súrodencov to Ed nikam nedotiahol, je na najlepšej ceste skončiť ako jeho otec alkoholik. Jedného dňa sa stane svedkom prepadnutia v banke. Po tom, čo lupičovi prekazí plán, stane sa na krátky čas mediálnym hrdinom. Už sa nevie dočkať, kedy sa veci vrátia do zabehnutých koľají, keď v poštovej schránke objaví tajomnú zásielku: kárové eso, na ktorom sú napísané tri adresy. Edov život sa čoskoro otrasie v základoch. Mení sa na posla dobrých i menej príjemných správ, vstupuje do života neznámym ľuďom a prehodnocuje vlastnú minulosť. Už len zistiť, kto rozdáva karty v tejto zvláštnej hre – priatelia, príbuzní, či dokonca mŕtvy otec?... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (SK)

I Am the Messenger , 2002

Laty
07.05.2015 5 z 5

Báječná kniha, při které jsem se opravdu nenudila.
Ojedinělý příběh plný humoru, upřímnosti a skvělého podání postav, mě naprosto dostal.
Nemám co vytknout :)

anibeni
04.05.2015 4 z 5

Chvilku mi trvalo, než jsem se začetla do knihy, kterou vypráví puberťák, "nýmand", nula, která se jen fláká s kámošema a aby se neřeklo, alespoň taxikaří... Ale to trvalo fakt jen chvilku, když se totiž pak příběh rozjíždí a Ed dostává svou první kartu, strhne vás příběh tam, kam on chce... není možné od knihy odejít, protože furt přemýšlíte, kdo a proč za tím vším je a co z toho nakonec vzejde či nevzejde..
Velmi, opravdu velmi zajímavá kniha...

little.chemik
03.05.2015 5 z 5

Wau, to ale byla jízda! Neobyčejný příběh obyčejného mladíka, který Vás nenechá být, dokud jej nedočtete. Ed, hlavní postava, se cítí jako dokonalý budižkničemu, žije si svůj nezajímavý život, hraje karty s přáteli, stará se o svého psího spolubydlícího a jezdí taxíkem. Záhy se však rozjede neuvěřitelný kolotoč událostí, stane se poslem, pozná nové lidi, zachrání nové lidi, vysvobodí nové lidi, pomůže novým lidem, pomůže kamarádům, pomůže sobě a zjistí, že není "mrtvý" muž, který se neumí hnout z místa.
Je to strhující, dojemná i veselá knížka, která Vám nedá spát, dokud ji nedočtete. Na jejím konci Vás čeká úsměv na tváři a takový příjemný pocit, tam někde uvnitř, nejspíš tam, kde by měla být duše ;-)

Skjaninka
24.04.2015 3 z 5

Zaujímavý a záhadný príbeh, ktorý sa rysoval vďaka dobrej anotácii sa naozaj nekonal. Sklamanie nastalo už po pár prečítaných stránkach. V prvom rade ma Zusakov štýl rozptyľoval. Svojou jednoduchosťou ma nútil uvažovať nad tým, ako by to šlo napísať lepšie a ináč. Niekoľkokrát som si v duchu hovorila, že to je na ho..o. A prečo si to takto zabil? Bože, to nemyslíš vážne....a prevrátila som oči. Naozaj som to takto cítila. Tá dobrá myšlienka, ktorá mala byť tým čo robí Posla poslom, bola využitá len minimálne. Nie tým čo mala povedať, toho je tam dosť, ale tým ako sa dala pojať, to je len slabý odvar. A pomyslenie na to ma sprevázdalo celou knihou.
Trochu som dúfala v to, že záver bude určite prekvapením, niečím čo toho slávneho Posla spraví aj v mojich očiach výnimočným, ale bohužiaľ ani to sa nekonalo. Koniec bol sklamaním a vo mne po prečítaní Posla ostalo prázdno. Jeho posolstvo ma nenaplnilo. Aj keď jeden zaujímavý citát stojí za povšimnutie:

"Lidi jsou někdy krásný.
Ne tím, jak vypadaj.
Ne tím, co říkaj.
Jenom tím, co jsou."

Misha11
24.04.2015 5 z 5

Od Zusaka jsem jako první četla Zlodějku knih, která je v mém osobním žebříčku na úplně prvním místě a od Posla jsem tolik neočekávala. Ale překvapil. Originální zápletka, už od začátku akční děj, milé postavy, reálné prostředí, trošku tajemna a Zusakův styl psaní - co víc si od knížky přát? Taky nutí k zamyšlení, autor Vás prostě donutí zamyslet se nad životem, jeho smyslem. Úžasná knížka!

Rozhodně doporučuji k přečtení, třeba si tohoto australského borce také zamilujete :).

Ječmínek
13.04.2015 3 z 5

Autor se na Poslovi teprve učil a to nejlepší ze sebe vydal až při psaní Zlodějky knih. Tak mi to připadalo. Ale už v této knize dokáže nutit čtenáře k zamyšlení a obracet ho k lepšímu. Příběh je to vlastně pohádkový, myšlenky velké, ale ve skutečném světě by to tak nešlo. Jestli nevíte, co se svým životem, přečtěte si to.

Jihorka
06.04.2015 5 z 5

Kouzelný příběh plný emocí s poselstvím pro všechny bez rozdílu. Kniha mě pohltila, přinutila zamýšlet se nad sebou i dívat se na svět hřejivýma očima. Přes všechny těžkosti života z ní optimismus sálá. A k tomu ten břitký humor - paráda. I slzy v očích byly. Krása. Jednoznačně doporučuji.

*-*Kleny*-*
29.03.2015 4 z 5

Moc se mi líbila a hlavně ten styl psaní:)

DasaN
04.03.2015 5 z 5

Neobvyklá, přesto zajímavá kniha, která má svoje kouzlo......

Simáček
02.03.2015 5 z 5

Opravdu krásná kniha, která dává plno podnětů k zamyšlení. Klobouk dolů před autorem.

eloušek
27.02.2015 5 z 5

opravdu nemám slov :D Knížka je velice zapeklitá a plná emocí. Na 100% můžu říct že knížku nečtu naposled. Myslím si že postupem let budu mít pokaždé jiný názor na to co tím autor chtěl říct..

zralok.av
17.02.2015 5 z 5

Tuto knihu jsem přečetla skoro jedním dechem, je prostě dokonalá, ani přesně nevím jak sem všechny mé dojmy zformulovat, aby tento komentář nebyl příliš dlouhý a tak tedy napíšu jen toto. Myslím si, že celá tato kniha je poselstvím pro nás všechny. Rozhodně si knihu přečtěte.

pajatp
17.02.2015 5 z 5

pro mě prostě wau :-) něco úžasného... Markus Zusak je pan spisovatel!! a jak už tu psali jiní, nezbývá než poradit - prostě si to přečtěte!!

Lumine
13.02.2015 5 z 5

Wow. Nezklamal. Pan Marcus zase nezklamal.

Nevím ani jak pořádně komentovat. Prostě si tu knížku přečtěte a tečka. Není co řešit. :D

tomas2728
13.02.2015 4 z 5

Pekne pocteni, zamysleni o zivote, smyslu zivota apod. Autor nekdy rad nechava veci nedoresene. Kdo ceka ze se konec vyresi a bude mit nejake realne opodstatneni, mozna bude zklaman, myslim, ze je tam urcity prostor pro fantazii.

Séboun
02.02.2015 5 z 5

Ze všeho nejvíc se mi na této knížce líbilo právě to její poselství (neřeknu ale, o které poselství se jedná - jen si to koukejte přečíst :P). Autorova hra se slovy (branka v agónii atd.) a celkový styl jeho psaní jsou záležitosti, kterými jsem byl během čtení naprosto nadšený, pročež si myslím, že mistr Zusak má opravdu výjimečný spisovatelský talent.

5/5

Neverdin
18.01.2015 4 z 5

Přiznám se, že když jsem začala číst, nějak jsem se nemohla do příběhu ani do postav dostat a ztotožnit se s nimi. Nevěděla jsem jestli je mi hlavní hrdina sympatický nebo ne (teď už vím, že to tak vlastně musí být). Často jsem odstavec musela číst na druhý den znova, abych zase do příběhu vnikla. Jakmile se ale příběh rozběhl, vcucnul mě a už nepustil. Od první karty jsem to vlastně četla na jeden dech. Hlavní hrdina je stránku od stránky sympatičtější a bližší, až máte pocit jako by to byl váš kámoš nebo brácha.
Je zajímavé, jak moc je tato kniha jiná než Zlodějka knih. Musím přiznat, že je mně tento styl a žánr bližší než tolik chválená Zlodějka (která je sama o sobě úžasná). Markus Zusak je zkrátka skvělý a těším se na jeho další knihy.

ivusse
11.01.2015 5 z 5

Pro mě moc krásná knížka. Zpočátku pohodová, ale pak donutí člověka pořádně se zamyslet nejen nad svým životem. Kniha byla čtivá, poutavá. Ze začátku byl Ed takovým floutkem, ke konci měl oči dokořán. Překvapil mě osud jeho kamarádů. Musím připustit, že jsem měla chvílemi slzy na krajíčku. Řadím mezi mé oblíbené knihy.

Dormar
09.01.2015 4 z 5

Kniha mně celkem bavila. Byla zajímavá a napínavá. Konec jsem vůbec nečekala :-) . Ukázalo se mi, že Markus Zusak je dobrý spisovatel :-).

Anitta
06.01.2015 5 z 5

Krasna kniha, uplne neco jineho nez Zlodejka knih. Pekny pribeh prinasejici poselstvi pro nas pro vsechny;)