Posmrtné paměti Bráse Cubase

Posmrtné paměti Bráse Cubase https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/33504/bmid_posmrtne-pameti-brase-cubase-3pg-33504.jpg 5 22 4

Nejvýznamnější román brazilského spisovatele, zakladatele moderní latinskoamerické prózy. Brás Cubas, bezvýznamný človíček prostředních názorů a průměrných vášní, dostane po smrti jedinečnou příležitost –⁠ díky autorově fantazii nepropadne zmaru, ale literární tvorbě, v níž probírá svůj prošlý život. „Posmrtné paměti jsou patrně jednou z těch vzrušivě originálních, radikálně skeptických knih, které pokaždé zapůsobí na čtenáře dojmem soukromého objevu,“ říká o románu ve své předmluvě Susan Sontagová.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Torst

Memórias póstumas de Brás Cubas , 1881

Adam84
03.11.2022 4 z 5

Takový příjemný brazilský výlet s evropským intelektuální pohledem, který mě i donutil uvažovat o rovnocennosti oken.

Doporučing všem příznivcům filozofického směru humanitas.

snimcibdim
25.10.2022 5 z 5

Překvapivě zábavná záležitost ve výborném překladu. Děj nemá smysl popisovat, vlastně je to příběh nenaplněného života - jde hlavně o ten styl, tak svěží a vtipný, že to člověk od knihy se seriózně vyvedenou lebkou na přebalu opravdu nečeká - a to, že je kniha z roku 1881 je až neuvěřitelné.
Za přečtení stojí i doslov, kde je pár zajímavých informací - ale tu užvaněnou předmluvu pokládám za omyl ba dokonce přečin proti samotnému dílu. Machado takovou nudnou předskokanku opravdu nepotřebuje vůbec k ničemu.

JeKa
18.07.2013 5 z 5

Jak už název napovídá, kniha brazilského spisovatele Machada de Assis je po formální stránce pamětmi zesnulého...pohled na svět, resp. na život, takového vypravěče, je pak odpoután od všech zábran, předsudků, přetvářek...velmi osvěžující a nápadité! Nemůžu tedy než souhlasit se Susan Sontagovou, která říká, že "Posmrtné paměti jsou patrně jednou z těch vzrušivě originálních, radikálně skeptických knih, které pokaždé zapůsobí na čtenáře dojmem soukromého objevu".

Skip
04.04.2012 4 z 5

Jediný zástupce brazilské literatury 19. století v mé knihovně. Brás Cubas zemřel a ze záhrobí nám napsal své paměti, svižným stylem, v krátkých kapitolách, přiměřeně vtipně, ironicky i sebeironicky. Jeho život nebyl nějak extra výjimečný a ani on si na někoho výjimečného nehraje. Žádné velké drama, žádné spletité konflikty, prostě velmi příjemné čtení.

zfilmováno paměti, memoáry brazilská literatura Brazílie posmrtný život fiktivní životopisy

Joaquim Maria Machado de Assis
brazilská, 1839 - 1908