Posmrtné paměti Bráse Cubase

Nejvýznamnější román brazilského spisovatele, zakladatele moderní latinskoamerické prózy. Brás Cubas, bezvýznamný človíček prostředních názorů a průměrných vášní, dostane po smrti jedinečnou příležitost –⁠ díky autorově fantazii nepropadne zmaru, ale literární tvorbě, v níž probírá svůj prošlý život. „Posmrtné paměti jsou patrně jednou z těch vzrušivě originálních, radikálně skeptických knih, které pokaždé zapůsobí na čtenáře dojmem soukromého objevu,“ říká o románu ve své předmluvě Susan Sontagová....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/33504/big_posmrtne-pameti-brase-cubase-3pg-33504.jpg 4.38

Vydáno: , Torst

Memórias póstumas de Brás Cubas, 1881

Kniha Posmrtné paměti Bráse Cubase

JeKa
18.07.2013

Jak už název napovídá, kniha brazilského spisovatele Machada de Assis je po formální stránce pamětmi zesnulého...pohled na svět, resp. na život, takového vypravěče, je pak odpoután od všech zábran, předsudků, přetvářek...velmi osvěžující a nápadité! Nemůžu tedy než souhlasit se Susan Sontagovou, která říká, že "Posmrtné paměti jsou patrně jednou z těch vzrušivě originálních, radikálně skeptických knih, které pokaždé zapůsobí na čtenáře dojmem soukromého objevu".

Skip
04.04.2012

Jediný zástupce brazilské literatury 19. století v mé knihovně. Brás Cubas zemřel a ze záhrobí nám napsal své paměti, svižným stylem, v krátkých kapitolách, přiměřeně vtipně, ironicky i sebeironicky. Jeho život nebyl nějak extra výjimečný a ani on si na někoho výjimečného nehraje. Žádné velké drama, žádné spletité konflikty, prostě velmi příjemné čtení.