Poslušen zákonů své země a svého stavu: Kamill Resler - obhájce K. H. Franka

Poslušen zákonů své země a svého stavu: Kamill Resler - obhájce K. H. Franka https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/220809/mid_poslusen-zakonu-sve-zeme-a-sveho-st-XGG-220809.jpg 4 7 2

Kamill Resler proslul především po druhé světové válce jako advokát nacistického zločince K. H Franka před mimořádným lidovým soudem. Jeho profesní i osobní život však protínaly osudy mnoha dalších méně i více známých osobností. Resler nebyl jen obhájcem spravedlnosti. Během svého života byl také vojákem, Sokolem, anarchistou, literátem, mecenášem, milovníkem umění, bibliofilem a vlastencem. Za protektorátu často obhajoval mnoho Čechů před totalitním soudnictvím, mnohdy bez šance na úspěch. Ironií osudu mu byla po válce vnucena obhajoba K. H. Franka před retribučním soudem. S nevděčnou rolí se popral důstojně a navzdory opovržení ze strany veřejnosti i s uznáním od kolegů. Kniha je biografií Kamilla Reslera, od jeho narození, mladistvá léta plná ideálů, přes právnické začátky za první republiky, obhajoby za války i po válce až po jeho osud za komunistického režimu. Přináší mnoho dosud nezveřejněných informací – o kauzách, v nichž působil jako advokát, mimořádně bohatém osobním život i o strastiplném závěru života. Velmi podrobně je zpracována kapitola věnovaná Frankovi.... celý text

Ali_xy
31.05.2018 4 z 5

Kniha o mimořádně zajímavém člověku, který nebyl jen obhájcem K. H. Franka, ale spousty jiných osob. První část knihy je shrnutí života K. Reslera, což mi přišlo méně zajímavé do doby, než začalo období 2. republiky a následných událostí. Ačkoli se autor věnuje historickým událostem a dění kolem jen tak lehce, je z vylíčení postojů a konání K. R. moc dobře znát, že to nebylo lehké. Postava K. R. je neskutečně zajímavá a pro právníky by měl být dodnes vzorem a povinnou četbou. Byl to přesně ten typ člověka, který měl své jasné zásady, byl slušný a často dělal mnoho věcí nad svou povinnost (zcela nezištně). Pociťuji trochu hořkost nad závěrem knihy, opět ovlivněným duchem a dobou konce 50. a začátku 60. let 20. století. Všem právníkům (především advokátům) doporučuji všema deseti, neprávníkům taktéž, je to velmi zajímavá četba o člověku, který pravděpodobně vyjma obhajoby K.H.Franka, je téměř zapomenut.

Lenka4
10.01.2016 3 z 5

Kamill Resler by byl zajímavou osobností i kdyby "nevyfasoval" obhajobu K. H. Franka. Tento případ je v knize pojednán dobře, ale zpracování většiny dalších kauz postrádá více informací o osobách, průběhu a zakončení. Zkratkovitost, s jakou jsou podány, jde na úkor srozumitelnosti. Kniha je věnována advokátově praxi a koníčkům. Aby pohled na jeho život mohl být komplexní, bylo by třeba doplnit více zmínek o jeho rodinném životě.

2014  74%Poslušen zákonů své země a svého stavu: Kamill Resler - obhájce K. H. Franka
2021  %České vězeňství
2021  %Kriminologie pro 21. století

Kniha Poslušen zákonů své země a svého stavu: Kamill Resler - obhájce K. H. Franka je v