Posledný raj

Posledný raj https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/312894/bmid_posledny-raj-gH5-312894.jpg 4 16 1

vvikingg
14.10.2021 4 z 5

(SPOILER) od Stingla mám knihy rád,četl jsem je už v mládí, v této knize líčí putování po Polynésii na Tahiti se setkal s českými rodáky v roce 1926 vyšla v Čechách kuriózní příručka : Tahiti a jeho kolonizační možnosti, dalo se shrnout , že český kolonista je na Tahiti vítaným živlem :-) Osud jednoho z kolonistů pan M. Ř. bohatý karlínský průmyslník v roce prohrál v ve známém kasínu v Monte Carlu značnou část peněz, sedl v Marseille na loď , která právě odjížděla do francouzských zámořských osad v Oceanii. Zalíbilo se mu na Tahiti ve městě Papeete hlavní měso francouzské Polynesii na Tahiti, kde zanedlouho otevřel první hotel. Za několik let velmi zbohatl a stal se nejznámějším tahitským podnikatelem. První skupina českých kolonistů dorazila zhruba 30 Čechů na Tahiti v roce 1925, Stingl se z některými osobně setkal. Na Tahiti žil i nějakou dobu francouzský malíř Paul Gauguin našel si i zde domorodou ženu , která mu sloužila i jako modelka , zde se nakazil syfilidou a v pozdější době propadl alkoholu a 1903 zemřel. Tehdy nebyl o jeho obrazy zájem, ale po smrti jeho obrazy scháněly nejbohatší galerie, Po čase se vynořili hledači jeho obrazů právě na Tahiti, jedním z nich byl i Rastislav Štefanik , který pobýval v té době v Paříži. Slovenský astronom měl jet na Tahiti, aby tam prováděl astronomická měření Halleyovy komety, jeho přátelé ho upozornily na tragický osud Gauguina i na možnost najít nějaké dílo zemřelého malíře.Štefanik byl úspěšný a v jedné chatrči Gauguinovi milenky našel dřevoryty malíře.Své cenné nálezy odvezl do Paříže a dal k dispozici našim malířům aby je opravili, dřevorytiny dostal na starost grafik Šimon, který provedl několik tisků tuží. Při své nejbližší cestě nabídl T. F. Šimon tisky Gauguinů pražské Moderní galerii , ale ta neměla peníze a Gauguin se do československých sbírek nedostal. V knize je i zajímavé vyprávění i o jiných Polynéských ostrovech a historických událostech, Západní Samoa,kterou chtěli kolonizovat Němci a střet obrněných lodí Německa, USA, Velké Britanie 1889 kdy tajfun zničil 7 lodí všech 3 státú,,,Knihy etnografa M.Stingla jsou poutavé i naučné ,,,