Poslední výročí

Poslední výročí https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/339692/mid_posledni-vyroci-5AD-339692.png 4 1022 304

Sophii táhne na čtyřicet, a ačkoliv je taková optimistka, že podle své kamarádky Claire nevidí sklenici zpola, ale úplně plnou, už i ji začínají trochu znervózňovat biologické hodiny a nová známost je přitom v nedohlednu. Neudělala chybu, když tak lehkovážně pustila k vodě Thomase, nejhodnějšího muže, jakého kdy poznala? Sophie začíná mít pocit, že její život uvízl na mrtvém bodě, když jednoho dne zjistí, že jí Thomasova mazaná prateta z Ostrova počmáraných blahovičníků ve své závěti odkázala něco tak nečekaného, že tím Sophii jako pohádková kmotřička obrátí život úplně naruby. Grace je krásná ledová královna a má všechno, o čem kdy snila: manžela, který ji miluje, a čerstvě narozeného syna. Jak se s tím ale vypořádá, když vidí, jak se Sophie na oba toužebně dívá? Veronice se v životě nic nedaří a na všechny má dopal. Nejvíc na pratetu Connii za to, že umřela a že do své závěti zahrnula zrovna Sophii! Veronika je odhodlaná závěť napadnout a hnát celou „kauzu“ až před nejvyšší soud. A taky vyřešit záhadu Ostrova počmáraných blahovičníků a napsat o tom knihu!... celý text

Literatura světová , Romány , Pro ženy

Vydáno: , Ikar (ČR)

The Last Anniversary , 2005

hnilda3
14.03.2024 2 z 5

Bohužel, tato kniha mě vůbec nezaujala. Autorku mám ráda, ale kniha mě začala bavit tak v půlce, ale konec už zase ne :(

PeWa80
23.01.2024 5 z 5

Nechápu slabé hodnocení, za mě super kniha jako všechny od Moriarty...ta už to tak má mnoho postav a dějů na malém území...Pěkný příběh se zajímavým rozuzlením...

Lalina3
26.11.2023 5 z 5

Za mě super kniha, upřímně moc nechápu to nižší hodnocení... Jako jo, není to detektivka, je to prostě klasický pěkný román:)

Emma27
18.11.2023 3 z 5

Kniha se mi líbila .

mnohoknih
24.10.2023 3 z 5

Roztomilá dcera roztomilých rodičů, které tikají biologické hodiny a spadne jí do klína nečekaně dědictví. Mohla to být dobrá kniha, ale není. Do strany 80 jsem se vůbec nevyznala v postavách. Moc lidí na moc malém území. Někdo je něčí příbuzný a k tomu má kamarádky a k tomu tajemství opuštěného dítěte. Šílený mišmaš. Do toho trapná romantická linka, ve které jsem nechápala ani jednoho účastníka. A závěr? To je důvod, proč to dočíst. Rose mě nezklamala. Rozhodně nevěřte vetchým babičkám! A tleskám překladatelce, že použila slovo treperenda. To už jsem dlouho nikde nečetla.

ErčaV.
17.09.2023 3 z 5

Kniha se četla dobře, postavy byly zajímavé i děj. Celkově je kniha průměrná, od autorky mám přečtené opravdu lepší knihy.

vojteska70
20.06.2023 3 z 5

Nezačetla jsem se do toho. Vůbec mi to nepřijde zajímavé

simca9342
08.06.2023 5 z 5

Přečtená před rokem.

Původně jsem měla v plánu nechat knihu bez komentáře, protože ani nebylo, co napsat,ale tohle já nedělám. Vždy se dá napsat aspoň pár vět. A knihám téhle spisovatelky dám ještě šanci.
Sophie se rozvede s mužem, je bez přítele, pomalu stárne a furt nic... Jednou se stane zázrak - v závěti zemřelé tety stojí, že zdědila její překrásný a honosný dům na ostrově, kde vždy snila svůj budoucí život. Věci nakonec nemohly dopadnout líp! Kdyby Sophiina tchýně Veronika nebyla tak závistivá a nechtěla jednou provždy vyřešit záhadu osamocené pevniny a napsat knihu.

Kavalos
01.06.2023 3 z 5

Knížka se četla moc dobře, osudy jednotlivých postav mě zajímaly a občas jsem se (jako vždy u Moriarty) od srdce zasmála. Určitě nepatří k autorčiným top knihám, ale je to pohodové příjemné čtení.

veriszv
05.04.2023 3 z 5

Zajímavý nápad, dobře zpracovaná psychologie postav. Nicméně hlavně začátek byl dost rozvleklý a celé to pro mě prostě nemělo dostatečný šmrnc.
Za mě tedy bohužel slabší průměr, autorka má lepší knihy.

cerna7151
17.02.2023 4 z 5

Přibližně do poloviny byla kniha dějově taková nijaká, až jsem si říkala, nenadchne-neurazí, ale že ji dočtu, abych se dozvěděla, jak to bylo. Od půlky to dostalo správný šmrnc a kniha se četla v podstatě sama.

Aiden888
29.11.2022 5 z 5

Dokonalá knížka a zdejší nízká hodnocení opravdu moc nechápu, ale asi jak se říká - sto lidí, sto chutí. Liane Moriarty je výjimečná autorka. Nikdy jsem ji neuváděla v žebříčku svých TOP autorů, ale až teď poznávám, jak je ve své práci skvělá. Její knížky jsou prostě zajímavé. Často mají chvíli nádech thrilleru a tajemna, pak je v nich dostatek romantiky (ale ne klišovitě) a zároveň jsou propracované do posledního detailu. Poslední výročí mi dalo na prvních stránkách trochu zabrat. Důvodem bylo hlavně velké množství postav, ale jakmile jsem se oprostila od snahy si všechny hrdiny okamžitě zapamatovat, četlo se to skvěle a nemohla jsem přestat. Hlavní hrdinka Sofie byla neuvěřitelně sympatická a vlastně i ostatní postavy se četly výborně. Třeba Grace. Pořád jsem čekala, jak to s nimi se všemi dopadne, kdo a jak odhalí to velké rodinné tajemství. Poté, co jsem přečetla perfektní knížku Úplně cizí lidé a dost dobrou knihu Tři přání, dost mě zklamala kniha Na co Alice zapomněla, takže jsem podle anotace měla strach i z této, aby to zase nebyl zdlouhavý blábol o ,,rádoby zajímavém, neexistujícím ostrově, pohádkovém dědictví a setkání s princem na bílém koni". Nebyl. Je to vážně dobré a doporučuji.

mrkačka92
08.11.2022 odpad!

Ach jo, tohle byla velká ztráta času...

Aichah
23.10.2022 2 z 5

Nějak jsme se nemohla začíst. Velké tajemství zas tak velké a neuvěřitelné nebylo. Celkově mi to přišlo takové nemastné neslané.

Nikkiproch
04.09.2022 2 z 5

Tahle kniha mě moc nebavila. Dočetla jsem na sílu jen kvůli záhadě. Je to plytké, plné stereotypů psaných jak v minulém století, rozuzlení a závěr dost divné… nedoporučila bych.

FoxFox
02.08.2022 4 z 5

Liane Moriarty je moje oblíbená autorka. Knihu Poslední výročí jsem četla poprvé před pěti lety, takže záhadu děťátka jsem naštěstí stihla zapomenout. Autorka píše čtivě, nezdržuje se zdlouhavými popisy prostředí, ale spíš se zaměřuje na myšlenky jednotlivých postav, což mám na jejích knihách ráda. Za mě pohodové letní čtení, kniha mi sedla a moc mě bavila.

SynD
12.07.2022 2 z 5

(SPOILER) kupa klišé, nemálo z nich je navíc škodlivých. kde jen začít? třeba u dějové linky, kde postava s nadváhou získá respekt druhých a odvahu ke změně až poté, co výrazně zhubne. resp. za neuvěřitelných 8 týdnů vymění značnou nadváhu za six pack. nebo u opakovaně omílané hrůzy ze čtyřicítky (protože bezdětnost). nejvíc mě ale nadzdvihla postava s vážnou poporodní depresí, která se statečně rozhodne obejít bez psychofarmak a problému se zbaví šplháním na vyhlídku. proč? proč musí autorka servírovat svým čtenářkám potvrzení tolika nebezpečných stereotypů?

další mrzutostí je nudnost a zdlouhavost knihy. v duchu jsem úpěla, když Moriarty ještě na straně 128 pokračovala v uvádění do vnitřního života NOVÝCH POSTAV. pro samé figurkaření román dlouho nedrží moc pohromadě, a u čtení mě držela jen zvědavost na záhadu s miminkem. nu, vysloveně zklamaná jsem nebyla, ale čekala jsem víc. některé odpočivné knihy jsou pěkná dřina!

2 * dávám za prostředí ostrova a staré dámy.

Kopretinka784
07.07.2022 3 z 5

Moje první kniha této autorky. Po sérii detektivek krásné odreagování - zajímavý příběh, pohodové čtení. Touha dozvědět se, jak to tedy s miminkem bylo, mě hnala kupředu. Tedy správně ke konci knihy. Na 5 hvězdiček to za mě nebylo, ale určitě si od této autorky ještě něco přečtu.

Mirin1349
04.07.2022 4 z 5

Poslední výročí je ideální dovolenková četba. Jako další kolegové čtenáři i já si umím představit přestěhovat se na Ostrov počmáraných blahovičníků, péct, provádět návštěvníky a užívat si ostrovního života. Liane Moriarty umí tak hezky civilně vyprávět, její postavy jsou vždy něčím zajímavé a nejsou ploché. Celkově na mě z knihy dýchla pohodová atmosféra a příběh se mi bezvadně trefil do nálady.

Julinka679
27.06.2022 4 z 5

Co dodat k mé oblíbené autorce?! Opět perfektní!
Je jasné, že většina autorčiných knih je napsána stejným stylem a Poslední výročí není výjimkou, jenže kde bysme jinde řekli že je to jak přes kopírák tak u Moriarty to prostě funguje a doufejme, že bude i nadále.
Knížku jsem si opět užila a už se těším na další knihu od této autorky.
Hodnotím 4,5* a naprosto doporučuji (tak jako ostatní knihy).