Poslední věc

Poslední věc https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/188634/bmid_posledni-vec-cb2-188634.jpg 4 6 2

Patnáct mistrovských novel a povídek ukazuje člověka v situacích před smrtí, které obnažují vše jindy skryté za přetvářkou lidskosti. L. Lahola, zprvu autor uznávaných dramat, jež nakonec byla odsouzena pro nedostatek optimismu, se po dvaceti letech zařadil mezi přední slovenské prozaiky. Ze zahraničí, kam emigroval, mohl od r. 1967 znovu zajíždět do Bratislavy, kde náhle počátkem t. 1968 zemřel. Jeho prózy dávají nahlédnout do pravé tváře bytostí, z nichž jedny byly nesmyslnými i nutnými oběťmi a druhé zůstaly navždy poznamenány svědectvím válečných hrůz.... celý text

Literatura světová Povídky
Vydáno: , Naše vojsko

Posledná vec , 1969

newtory
17.08.2016 3 z 5

Je to krutá kniha (Posledná vec), a ak si niektoré novely v slovenskej literatúre zaslúžia názov "krutých poviedok", tak si ho iste zaslúži týchto štrnásť Laholových noviel. Ba sú ešte viac než kruté vo villiersovskom slova zmysle. Keby som ich mal k niečomu prirovnať, prirovnal by som ich k štrnástim kruhom moderného pekla – a neurobil by som to nijako neprávom a svojvoľne, pretože samo slovo peklo vyskytuje sa v nich viackrát a iste nie náhodou nazval autor jednu zo svojich posledných drám príznačne Infernom – Peklom. O aké peklo tu ide? Rozhodne nie o peklo dantovské. V tomto pekelnom univerze niet mátožných gotických diablov, symetrických kruhov a niet ani hriešnikov, naopak, laholovské peklo, na rozdiel od pekla, s akým sa stretávame v prastarých náboženských predstavách, je miestom útrap ľudí nevinných, alebo vinných len v takej miere, ako sme vinní všetci. No jednako toto laholovské Inferno je blízke Infernu dantovskému. Nie svojim vonkajším výzorom, ale samým svojim vnútorným zmyslom. Je skutočne miestom vlády Zla, pravda, Zla chápaného nie na pláne nábožensko-metafyzickom, ale na pláne jedine a výlučne pozemskom. Ak napríklad Bernanos – ten autor, ktorý cez celý život písal o Zle – definoval zlo ako absence de Dieu, ako neprítomnosť Boha, pre Laholu zlo znamená neprítomnosť ľudskosti.

http://www.litcentrum.sk/ Autor: Jozef Felix

Willandra
13.12.2015 4 z 5

Pro mě docela náročné, ale zajímavé povídky, které dávají nahlédnout na válku prostřednictvím jejích bezprostředních svědků, kteří se ocitli ve vyhrocených, až absudních situacích. Nevíce se mě dotkly povídky Vtáčí zpev, Pohreb Dávida Krakowera a Salva.

slovenská literatura

Část díla