Poslední valčík

Poslední valčík https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/25800/posledni-valcik.jpg 4 136 34

Jenny zdědí po svém manželovi, který tragicky zemřel, v pustém australském vnitrozemí osamělou ovčí farmu. Potřebuje nalézt klid a sílu k dalšímu životu a zjišťuje, že nejsnadnějí ji načerpá právě zde. Farma je navíc opředena tajemstvím, které se váže k bývalé majitelce. Jenny jednoho dne objeví její deníky a v nich se seznámí se šokující historií.... celý text

Literatura světová , Romány , Pro ženy

Vydáno: , Alpress

Matilda's Last Waltz , 1999

lenkavildomcova
04.06.2023 5 z 5

Skvělá kniha. Miluju knihy o Austrálii. Trochu si vždy opravím mínění o tamních lidech. V knihách jsou skvělí. Pak když je vidím v nějakém pořadu, jsou příšerní. Osobní zkušenost nemám...

mariva
05.09.2022 5 z 5

Velmi čtivá kniha, mám ráda retrospektivu v knihách, staré deníky, historii prolínající se se současností. Spoustu souvislostí naznačených v ději bylo snadné odhalit, takže žádná velká překvapení se nekonala, ale i tak se kniha výborně četla.

bekule
30.05.2022 3 z 5

3,5
Z australského prostředí mě určitě víc zaujaly knihy od Meredith Appleyard. Chyběly mě uvěřitelné emoce, příběh jako takový je až přehnaně zkomplikovaný.Nenadchlo ale taky nezklamalo, průměr.

VladkaBU
30.05.2022 5 z 5

... loni mi byla jednou neznámou cestující v autobusu při cestě na Knižní veletrh doporučena. Krásný australský příběh s několika záhadami a tajemstvími. Jedna mi došla na začátku knihy, ale ty ostatní pro mě předvídatelné nebyly. A ten konec ....

iveta4322
04.01.2022 5 z 5

Tak dobrú knihu som dávno nečítala.

Szilvia1
03.11.2021 5 z 5

Od téhle autorky jsem přečetla pár knih,ale tahle knížka je prostě SUPER.Jak se Jenny dozvídá,že zdědila farmu a ještě ten medailonek,tak od té stránky až do konce knižky,to se nedá ani knížku odložit.Autorka píše zkrátka super příběhy,a je to vidět,že má svoji domovinu velmi ráda.Část minulá,ta je taky velmi zajímavá a drží v napětí čtenáře až do konce.

Arev122
28.06.2021 3 z 5

Odpočinkové čtení pro ženy. Ale mám ráda romány o pionýrském osídlování Austrálie a příběhy v několika časových liniích. Starý příběh byl pro mě zajímavější, život přistěhovalců musel být velmi těžký. Jinak příliš mnoho "romantiky".

georginaa
14.10.2020 5 z 5

Už párkrát jsem napsala, že mám ráda příběhy na ranči a ani tento není výjimkou. Nehledě, že se tu prolíná minulost s přítomností. Zasáhne to do Jenny života a dozví se tak šokující tajemství této farmy. Kniha se mi moc líbila.

Morgainne
04.08.2020 2 z 5

(SPOILER) Asi nejsem ta správná cílová skupina, důvod vysokého hodnocení a nadšení mi trochu uniká.
Když si půjčím podobnou knížku, oddechový příběh očekávám. A protože výsledek je jasný předem, záleží na tom, jak se k němu dopracujeme. Ale tady jsme se k němu dopracovali dost šíleným způsobem.

SPOILER!
Příběh je podivně plochý a bez emocí, i když autorka do děje zvládla nasázet tolik dramat, že by to vystačilo na pět knih. Některá jsou zmíněna jen velice letmo a překvapivě na hlavních hrdinkách nezanechala větší stopy. Opravdu bylo do příběhu nutné zamíchat incest, zneužívání, únos, obtěžování, dětství v sirotčinci, překvapivé dědictví a ještě romantickou linku nebo úplně zbytečně nemocného bratra? A vážně je Jenny tak odolná, že zjistí, jak se to má s jejím původem a místo, aby byla v šoku, tak přemýšlí nad tím, jestli chce správce farmy, se kterým se navzájem uráží jak patnáctiletí puberťáci? Nemluvě o tom, že je vlastně čerstvá vdova, kdy tragicky přišla naráz o manžela i syna, ale půl roku jí stačilo na to, aby se s tím vyrovnala a šla dál. To jako vážně?!
Je to škoda, dva příběhy, dvě časové roviny, které se nakonec navzájem propojí, je forma, kterou mám ráda, ale tady k tomu došlo zbytečně přeplácaně a drasticky. Kdyby autorka nechala popis života na australské farmě uprostřed drsné krajiny, romantickou linku Jenny a Bretta a smutný příběh Matyldy končil jinak než šílenou historkou s objevením syna a dalším incestním dítětem, byla by to celkem příjemná letní oddechovka a přimhouřila bych oko i nad jednodušším vyjadřováním.

raty
27.10.2019 5 z 5

Chtěla jsem zkusit autora, od kterého jsem ještě nic nečetla. Tuto knihu jsem si vybrala, protože jsem vždycky měla slabost pro australské příběhy. Byla jsem velmi mile překvapená a přestože je celkem jasné, k jakému konci vyprávění směřuje dávám plný počet. Spisovatelčin styl mi sedl a knihu jsem jen těžko odkládala. Určitě zkusím i další.

Jessybelle
04.08.2019 5 z 5

Kniha je čtivá, námět je rozhodně zajímavý... Dvě časové linky jsou osvěžující, ta Matyldina mě chytla více, ale jedna nemůže být bez druhé...
Něco jsem začala tušit a to se mi pak potvrdilo...
Popis australské krajiny a životní podmínky farmářů jsou opravdu moc pěkné.
S klidným srdcem mohu knihu doporučit.

haki34
15.03.2019 4 z 5

Asi nejsem ta správná cílová skupina, ale knížku jsem našla v knihobudce a najednou jsem měla chuť si přečít nějaký oddechový román..:) a zároveň jsem se začla tříštit na 2 čtenářky : jedna si užívala nenáročné čtení s cekljem zajímavou zápletkou a druhá kroutila hlavou nad zbytečnými slaďárnami, z kterých mi rostla hladina cukru v krvi...a nejraději bych proškrtala polovinu textu a ubrala pasáží, rozplývajících se nad očima barvy fialek, dlouhýma nohama, medovými vlasy...opálením, svaly, úsměvem dotyčného (to ale zas patří k tomuto druhu čtení, žeano.,.) a taky bych zkrátila Jennino a Brettovo tančení a kroužení kolem sebe...také jejich dětinské jednání, rozčilování se, ukvapené závěry, histriónske odchody...
Příběh, který tvořil podhoubí románu - základní linka s Matyldou, byl celkem výživný, i když mi přišel spíše nastíněný než pěkně vybagrovaný do hloubky (neumím si představit, že holka, i když vyrostla v buši při tvrdé práci, dokázala snášet bez hlubších následků jednání muže, o kterém se domnívala, že je její otec - ano, domýšlejte si to nejhorší..také Jenny své traumata jen naznačovala, nelehké začátky - třeba poznámka Diany o incestu,já to spíše pochopila, že obtěžoval nějaký pěstoun ?? ale to bylo jen naznačeno jednou větou a zjevně to na Jenny nezanechalo hlubší šrámy.. .). A do toho linka Jenny odhalující tajemství Matyldina denníku - při zmínce o fialkových očích ve mně hrklo podruhé (poprvé při průběhu porodu s dopomocí "věrné" známé Peg Rileyové) - aaaa modří už vědí !!! a aby rozuzlení nebylo tak jednoduché a smíření Jenny s Brettem neproběhlo nudně kdesi u kafíčka na terase, zkomplikovala situaci požárem....

Tak, takže shrnu - velmi čtivé - to knížce neupřu. Příběh dramatický, s hojnými momenty, útočícími na city (ano, i slza mi ukápla), takže objektivně - mezi romány pro ženy určitě hodnotím jako velmi dobré !!! začetla jsem se lehce a děj, i s výhradami, mě bavil a odsýpal. Navíc jako bonus zajímavé informace o Austrálii, zejména původních obyvatelích, jejich legendách a životě...a taky ta pro nás exotická příroda...
p.s. jméno autorky se mi zdálo nějaké povědomé, a pak jsem zjistila, že už doma od ní jednu knížku mám - Ježíšek kdysi dávno přinesl Sasanku :D

cukrovka
29.01.2019 4 z 5

Zajmavý a čtivý příběh. Autorka dokáže skvěle vykreslit žhnoucí australské vnitrozemí a těžký život tamních farmářů. Střídání dvou linií - minulosti a současnosti, které se v závěru propojí bylo příjemné.

Květ
08.07.2018 2 z 5

Hlavní hrdinka Jenny po osobní tragédii zkouší začít nový život a vydává se na ovčí farmu, kterou zdědila. Farma skrývá svoje tajemství, které Jenny odhaluje z deníků bývalé majitelky a příběh se tak odehrává ve dvou rovinách, v minulosti a přítomnosti. Z knížky přímo sálá horko australského vnitrozemí a nelehký život farmářů, prostředí je dobře vykreslené. Přes vysoké hodnocení mě bohužel tento román příliš nenadchl, záhy jsem si domyslela, jak to celé dopadne a už jsem se jen prokousávala ke konci. Autorka mě nedokázala zaujmout, ani dojmout, některé pasáže jsem vnímala jako klišé.

Dani5a
04.05.2018 5 z 5

Po delší době kniha, která mne opravdu dostala a hlavně ke konci jsem se od ní nemohla odtrhnout.

Vlcice72
28.04.2018 5 z 5

Napínavý příběh ze zajímavého prostředí. Jako všechny autorčiny knihy nezklamala.

anibeni
19.11.2017 5 z 5

Skvělá kniha s výborným popisem australské krajiny a drsným životem na farmách... příběh sledující dvě časové linie byl velmi zajímavý a i když jsem tušila, jak se vše nakonec vyvrbí, nevadilo mi to a knihu jsem si doslova vychutnávala až do poslední stránky..

jaroslava1
18.10.2017 5 z 5

Moc hezké, vždy jsem se těšila, kdy už budu moct číst,opravdu nezapomenutelná kniha

KatkaHutyrová
01.10.2017 5 z 5

Nádherný příběh, který je plný lásky, ale také utrpení, intrik a nenávisti. Za mě plný počet hvězdiček, posledních sto stran už nebylo možné odložit.
Dvě časové roviny, několik generací a jedno tajemství.
Za zmínku stojí také krásné popisy Austrálie - budete mít pocit, jako byste na odlehlé farmě byli spolu s hlavní hrdinkou.
Krásná kniha, kterou moc doporučuji.

rosalindaaa
18.08.2017 5 z 5

Super knížka, vyrazila mi dech :)

Austrálie pro ženy farmy, hospodářství

Tamara McKinley
britská, 1948