Poslední půlšilink

Poslední půlšilink https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/331817/mid_posledni-pulsilink-yYs-331817.jpg 4 33 10

Román klasika anglické literatury z roku 1919 byl inspirován životem geniálního francouzského malíře Paula Gauguina. Jeho osud se odráží v osudech hlavního hrdiny románu Charlese Stricklanda, burzovního makléře, který ve čtyřiceti letech zdánlivě bez příčiny odchází od své ženy a dětí. Po radikální změně prostředí a nástupu na nejistou malířskou dráhu se ocitá v bídě a často na pokraji smrti. ­Maugham s naturalistickou přesností a s jedinečným vypravěčským mistrovstvím líčí, jak Strickland ničí nejen sebe, ale i své blízké okolí neurvalým chováním, nezájmem a tyranskou arogancí. Přestože se nestaví na jeho stranu, omlouvá jeho projevy uměleckou genialitou, kterou v jeho době málokdo rozpoznal. Když se vypravěč po válce dostane na Tahiti, poslední Stricklandovu štaci, setkává se s poněkud mírnějším a usedlejším Stricklandovým obrazem. Malíř našel místo, kde mohl tvořit, ženu, která se o něj postarala i v jeho poslední chvíli, a na sklonku života se přiblížil tolik kýžené dokonalosti, po níž celý život prahl a jež se mu stala jediným životním cílem. Román líčí složité putování umělce hledajícího dokonalou krásu, kvůli níž je ochoten jít za hranice morálky, kvůli níž vsadí bez váhání vše, aby alespoň na okamžik nalezl to, co ho celý život zneklidňovalo a nutilo hledat.... celý text

Literatura světová , Romány , Biografie a memoáry

Vydáno: , Prostor

The Moon and Sixpence , 1919

eva3992
eva3992
30.12.2023 5 z 5

Tento již klasický román je inspirován životem malíře Paula Gauguina. Hlavní hrdina se rozhodne ve čtyřiceti letech opustit rodinu a začít se věnovat kariéře malíře. Nebude to mít vůbec jednoduché a jistý klid nalezne až na Tahiti. Autor nám ukáže jeho cestu za splněným snem.

Tuto knihu už mám v knihovničce nějaký ten pátek a nikdy na ní nebyl ten správný čas. Až díky skupině Klasikomilů, kdy jsme četli klasickou britskou literaturu, jsem se jí rozhodla přečíst. A lepší volbu jsem si nemohla přát.

Od autora jsem již četla knihu Barevný závoj, která se mi moc líbila, tak jsem zhruba věděla do čeho jdu. Autor ani tentokrát nezklamal, ba naopak Barevný závoj předčil. Autorův styl je naprosto skvostný, to, jak píše, jak skládá věty, jaká používá přirovnání. No prostě nádhera.

Ač je tato kniha napsána již v roce 1919, působí tak současně. Autor používá nadčasové myšlenky. Celkově se to prostě skvěle čte. Určitě i díky výbornému překladu.

Samotný příběh je napínavý, zajímavý a poutavý. Dohledávala jsem si informace o životě Paula Gauguina, porovnávala je s knihou. Hledala jsem si jeho obrazy, abych věděla, jak vypadají ta díla, o kterých autor píše v knize.

Jedním slovem to byl prostě zážitek. Rozhodně se nebojte klasiky!

kosátkoo
kosátkoo
15.09.2023 5 z 5

Líbí se mi, že je zde ten částečně vyfabulovaný Gauguinův život popsaný bez příkras. Trochu mi tam chyběla hlubší psychologie ostatních postav, ale jako celek se mi to moc líbilo.

Calinda
Calinda
18.08.2023 4 z 5

Autor opět nezklamal a zařadil se mezi mé oblíbené autory. Krásný vypravěčský styl, velké množství myšlenek, zajímavý a poutavý děj. Život jednoho z nejznámějších malířů je pro tento román pouze inspirací, určitě se nejedná o životopis. Po celou dobu čtení si pokládám otázku, co se musí v člověku odehrát, aby doslova ze dne na den zcela změnil svůj způsob života a opustil vše a všechny okolo, i ty nejbližší.

alef
alef
29.08.2022 5 z 5

Mistrný pozorovatel a vypravěč,
spisovatel s duší filozofa,
jež zachází s jazykem s nenucenou lehkostí.
Jeho příběhy se pohybují někde mezi realitou a fikcí,
poznamenané fatalismem a deziluzí,
přesto, nebo možná právě proto,
nabízí mnohostranný pohled.

S W. Somersetem Maughamem jsme se dlouho míjeli, moje škoda. Jeho styl psaní mi totiž dokonale sedl. První setkání s tímto spisovatelem, ve světě, ale hlavně v duši, Charlese Stricklanda, alter ega Paula Gaugina, mě, musím přiznat, opravdu dostalo.
Maughama prý oslnily Gauginovy obrazy natolik, že si vystavěl vlastní svět tohoto geniálního malíře. Oni totiž mají něco společného – expresivní malbu – což je něco, jako když vyjímáte obrazy z podvědomí a pomocí barevných kombinací je přenášíte na plátno – to jsou Gauginovy obrazy a v přeneseném smyslu, to je Sommersetův Stricklandův/Gauginův svět … mnohostranný a mnohovrstevný pohled na jednoho geniálního malíře (jež byl ve své době outsiderem, totálním lúzrem), který mu umožnil vytvořit si vlastní postoj k němu, tak věrohodný, tak do detailu propracovaný, že těžko rozlišíte (a vlastně vám to je jedno) co je fikce, a kde začíná pravda.
S Maughamem se tedy určitě nevidíme naposledy, zůstala jsem dost nečekaně ohromená, autorovou jazykovou genialitou, nevěděla jsem, že to vůbec jde, vyjádřit běžnými výrazy něco tak nepostižitelného, jako je (nepopsatelné) vzrušení malířovo a jeho mučivou cestu … ke kráse!
Musím přiznat, že mě atmosféra příběhu – intenzivní a tragická současně – naprosto pohltila.
A nemůžu zapomenout ani na samotného Gaugina … jeho obrazy totiž, „říkaly něco, co slova neuměla vyjádřit!“

V jeho vzhledu bylo cosi monumentálního,
primitivní síla,
která vás odpuzuje a fascinuje zároveň,
otevírá temné prostory duše,
v níž podivné harmonie a vzorce číhají na probuzení,
snaží se vytrysknout na povrch,
a je to neskutečná síla,
jíž se pokouší zachytit!

Jakoby jeho obrazy chtěly něco říct,
vyjádřit onen temný smysl,
vyvolat podivně neurčitý dojem.

„Pokud jsem doufal, že mi jeho obrazy poskytnou klíč k pochopení jeho podivné povahy, pak jsem se obrovsky mýlil.“

OdvaznyMladyMuz
OdvaznyMladyMuz
30.11.2021 4 z 5

Kniha o jednom z nejvýznamnějších malířů dějin umění. Paul Gauguin byl panečku umělec! Přitom takový patlanice maloval. Na první pohled mi jeho obrazy přijdou dost průměrný. Nechápu, proč patří k nejslavnějším na světě. Jenže stačí chvíle a mé oči jsou beznadějně namočeny v té záplavě barev, které na svá plátna Gauguin nanesl, až mám téměř pocit, že už se od nich nikdy neodtrhnu, mé oči se vpijí do barev, definitivně se stanou součástí obrazu, zabalím je do bublinkové fólie, dám do obálky a pošlu do Louvru. Tenhle text tak diktuji svému slepeckému papouškovi, jenž jej svým zobákem trpělivě vyťukává do klávesnice. A snad nepíše úplný kraviny, to si můžu dovolit jen já.

Maugham napsal pěknou knihu, tím jsem si jist. Ale velmi záhy jsem se oprostil od představy, že píše Gauguinovy memoáry. To nejspíš ani nebylo jeho záměrem. Gauguinův život byl inspirací pro tento román. Autor ovšem změnil jména i malířův původ. Jak moc se řídil životními kroky malíře, to fakt netuším a v principu je mi to jedno. Paul Gauguin je v knize Charlesem Stricklandem a ten si klidně může žít vlastním životem. Opustí svou manželku a dospívající děti, opustí rodný Londýn a vydá se do Paříže, aby zde načal kariéru malíře stiženého bídou a nepochopením.

Příběh sledujeme z pohledu vypravěče, mladého spisovatele, kterého osud Charlese Stricklanda takřka pronásleduje. Dvě třetiny knihy nevypráví o slavném malíři, ale spíš o lidech, kterým za svůj život ublížil. Vykresluje je barvitě, s plnou dávkou emocí, které však nemají šanci pohnout se čtenářem, a už vůbec ne se samotným malířem, jenž je po celou dobu chladný jako led. Kniha je to zajímavá, jen mi připadá, že jsem si Gauguina a jeho obrazů moc neužil. Naštěstí není na světě jediná, která o tomto svérázovi postimpresionismu vypráví.

Pawlisman
Pawlisman
10.10.2021 4 z 5

Další načtený Maugham. Opět množství skvělých postřehů a myšlenek a protentokrát poměrně i dost slušný narativní příběh. Navíc založený na lákavé předloze. I přesto poté co se prokoušete hroznými prvními cca 20 stranami a přejdete k příběhu, přijde mi, že již druhá půle knihy dost vyprchává a nějak se pro mě jako čtenáře dost ztrácí zájem a příběh/autor jakoby nemá dál co nabídnout. Za mě s odřenýma ušim a 4 hvězdy, ale je to trochu jako na horské dráze.

uzivatel6780
uzivatel6780
11.04.2021 5 z 5

Zanechalo to ve mně dojem, přesto jako by napojení událostí bylo trochu křečovité. Samotné líčení ale skvělé, zvláště konec.

Imor
Imor
02.01.2018 4 z 5

Pěkně popsaný život francouzského malíře Paula Gauguina. Zase jednou dobrá koupě knihy.

Marcela52
Marcela52
03.07.2017 5 z 5

Velmi dobře napsaný příběh jednoho z největších malířů, Paula Gauguina, mohu doporučit těm. kteří mají rádi životopisnou literaturu. W.S. Maugham je skutečný mistr slova, takže jsem si jeho úžasný vypravěčský talent doslova vychutnala. Opravdu výborné čtení, které ani chvilku nenudí a ještě čtenáře vzdělává.

Tydvik
Tydvik
27.06.2015 5 z 5

Krásný román o životě fiktivního malíře Charlese Stricklanda, který si něco málo vypůjčil ze života Paula Gauguina.
Dovolím si citovat: " A vášeň, která zachvátila Stricklanda, byla vášeň tvořit krásu. Nedala mu pokoje. Hnala ho sem a tam. Byl věčný poutník, pronásledovaný božskou touhou a démon v jeho nitru mu nedopřál klidu. Jsou lidé, jejichž touha po pravdě je tak velká, že jsou ochotni otřást základy světa, aby ji dosáhli."
Nutno podotknout, že tato vášeň z něj udělala nejen génia, ale také sociopata.
Maugham se nevyhýbá ani jedné z těchto stránek; je to vypravěč, který prostě umí.