Poslední přání

Poslední přání https://www.databazeknih.cz/img/books/60_/60971/bmid_posledni-prani-h0W-60971.jpg 5 6531 830

Zaklínač série

Zaklínač... Ošlehaný muž bez věku, jehož bílé vlasy nejsou znakem stáří, ale mutace, kterou musel podstoupit. Placený i dobrovolný likvidátor prapodivných tvorů – mantichor, trollů, vidlohonů, strig, amfisbain – pokud ovšem ohrožují lidský rod; v takovém případě zabíjí i bytost zvanou člověk. Prvotřídní, skvělý bojovník, který není neporazitelný ani nezranitelný – naopak, téměř z každého dobrodružství si odnáší další šrámy na těle i na duši. Nově přeložené geraltovské povídky ze Stříbrného meče, něco z Věčného ohně a Meče osudu, doplněné povídkou Hlas rozumu, kde Geralt vysvětluje, jak to všechno začalo. Povídky: - Cesta, z níž není návratu (Droga, z której się nie wraca) - Hlas rozumu (Głos rozsądku) - Zaklínač (Wiedźmin) - Zrnko pravdy (Ziarno prawdy) - Menší zlo (Mniejsze zło) - Otázka ceny (Kwestia ceny) - Konec světa (Kraniec świata) - Poslední přání (Ostatnie życzenie)... celý text

Literatura světová Povídky Fantasy
Vydáno: , Leonardo

Ostatnie życzenie , 1993

NemmamSlov
20.11.2022 3 z 5

Seriál Zaklínač som nevidel, ale s hernou formou som sa stretol a úspešne som hru Zaklínač 2 prešiel, kde aj posledná úloha Geralta bola zabiť strigu v hrobke. Kedysi dávno som túto poviedkovú knihu začal čítať, no nedočítal som ju a rozhodol som sa vyhýbať knihám Sapkowského. No kamarátka ma presvedčila, aby som dal tomu ešte šancu tak po niekoľkých rokoch som sa znovu odhodlal do čítania, a musím povedať, že to nebolo vôbec zlé. Samozrejme to neurobilo na mňa až taký dojem, ale kamarátka ma ubezpečila, že ďaľšie knihy sú ešte lepšie, preto si zaobstarám aj ďaľšie časti.

Cesta, z níž není návratu(4*)
Príbeh, kde budeme ťažko hladať zaklínača Geralta. Je to príbeh Visenny a žoldniera Korina. Visenna musí čeliť mocnému tvorovi kostejovi a Korin ju chráni pred bandou lúpežníkov, ktorí ohrozujú obyvatelov neďalekých obcí. Zaujímavý príbeh, len škoda, že tam nie je viac príšer, alebo bojov.

Zaklínač(5*)
Je to posledný quest v hre Zaklínač 2. Poviedka kde Geralt z Rivie zachraňuje princeznú, ktorá bola od narodenia prekliata a bola premenená na strigu. Geralt musí stráviť celú noc v hrobke, aby princeznú zbavil jej prekliatia. Veľmi podarený príbeh a nečudujem sa, prečo si ju vybralo herné štúdio.

Zrnko pravdy(5*)
Skvelý príbeh. Čo dodať. Trošku mi to pripomínalo Krásku a zviera. Nivellen bol prekliaty vďaka svojim činom v minulosti, no Zaklínač vie, že nie je doslova príšera. Geralt sa s ním stretáva a počúva jeho životný príbeh. No nepriatel počúva za dverami a je to osoba, ktorú by človek najmenej podozrieval.

Menší zlo(3*)
Slabší príbeh, kde si Geralt musel vybrať medzi smrťou čarodeja, alebo zabitie krásnej lovkyne. Nemal to ľahké, lebo čarodej robil veľa zlých skutkov, no lovkyňa šla za svojim cieľom aj cez mrtvoli a nevadilo jej vyvolať konflikt na jarmoku.
Ako sa Geralt rozhodne smrť čarodeja, alebo vražda peknej Renfri.

Otázka ceny(3*)
Kráľovná Calanthé pozvala Zaklínača na svoj večierok, kde sa má vydať jej dcéra a následníčka trónu. Geralt má bohužial inú úlohu a to zastaviť veštbu, ktorá sa vypĺňala. Na večierku sa objaví nečakaný hosť, ktorý zatočí nitkami osudu. Zatial najslabšia poviedka.

Konec světa(5*)
Tak toto bolo výborné. Geralt ide na samý kraj sveta, kde ho sprevádza bard Marigold. Dostanú sa do malej osady, kde domáci majú problém s čertom, ktorý im kradne úrodu. Zaklínač to ale nemá ľahké, lebo čert musí prežiť a do problému sú zapojené aj iné stvorenia.

Poslední přání(4*)
Geralt z Rivie putuje naďalej s Marigoldom. Nečakaná rybačka skončí nešťastne, kde omylom oslobodia džina z fľaše. Marigold je zranený a Geralt hľadá pomoc u čarodenjky Yennefer. Tá je ale v rozpore s mestskou radou a využije Geralta k pomste. Podarený príbeh. Hlavne koniec prekvapil.

Hlas rozumu (3*)
Sú to útržky medzi poviedkami, kde sa Geralt lieči v svätini po úlohe s bosorkou. Bol ťažko zranený a musel pár dní stráviť v spoločnosti kňažiek. Ale ani tu neunikne problémom. Knieža nie je spokojný, že je zaklínač v jeho kraji a pomocu rádu bojovníkov sa ho snaží vyhnať, no moc Nenneke je väčšia a získava pre Geralta pár dní na zotavenie.

BrooksWasHere
09.11.2022 5 z 5

Tak som si konečne našiel čas na prvého Zaklínača a musím povedať, že som naozaj očarený.
Takúto realistickú stredovekú atmosféru som naozaj nečakal, všetky fantastické bytosti do príbehov perfektne zapadajú a ani na chvíľu som sa nenudil, v tejto knihe sa jednoducho stále niečo deje (áno, dokonca som si vychutnal aj siahodlhý rozhovor Geralta s Nivellenom).

Vôbec mi nevadilo, že je kniha rozkúskovaná na osem rôznych poviedok, všetky sa mi čítali výborne a každá z nich ma bavila v niečom inom.
Najlepšia mi prišla poviedka s názvom "Zaklínač", ktorá sa točila okolo liečenia strigy a tiež sa tu aj poprvýkrát stretávame s bielovlasým Geraltom, ktorého som si už v prvých chvíľach obľúbil.

Už teraz sa nemôžem dočkať druhej časti a ešte dnes sa na ňu vrhnem, toť vše.
Prvému dielu dávam 90 %.

CITÁT: "Lidé si s oblibou vymýšlejí nestvůry a hrůzy. Sami si pak připadají méně odporní... Pak je jim nějak lehčeji u srdce. A lépe se jim žije."

hroubek
30.10.2022 4 z 5

Velká spokojenost. Dlouho jsem knihu odkládal a teď musím přiznat, že to byla velká chyba. Chytlo mě to během pár stránek a moc jsem si to užil. Sapkowski píše velmi chytlavě a zábavně. Samotný text je opravdu krásný a autor umí výborně popisovat postavy jako osobnosti, které doslova dýchají ze stránek. Kdyby tvůrci seriálu byli chytří, tak si přečtou knihy a nevytvoří, takový paskvil, který udělali (mluvím hlavně o druhé řadě). Z mé stranu super kniha, a pokud bude možnost, tak si seženu další knihy.

martin č.
20.10.2022 5 z 5

Zaklínače jsem zaregistroval už dávno. Ne sice v době vydání knížek, ale v době, kdy běžel v ČT polský seriál. To je dlouho. Tehdy mě to nebralo, zrovna jsem neměl fantasy období.
Až nedávno jsem se odhodlal s pořízením netflixu shlédnout 2 nové seriálové série a ty se mi dost zalíbily. Vytušil jsem z nich, že jsou dobré asi právě díky předloze (vím, že je i nějaká hra, ale to mě nebere): zajímavé postavy, zajímavý svět.
Tak jsem si první 2 (povídkové) díly v knihovně hned půjčil. Je to malinko jiné než seriál, ale chytlo mne to od první stránky. Opravdu perfektní postavy a strašně zajímavé prostředí, výborná atmosféra. A to nemám standartně rád povídky. Tyhle mi vůbec nevadily. Postavy tedy vidím částečně tak, jak mi je naservíroval netflix, ale to mi nevadí, příběhy jsou v detailech jiné, něco je tu navíc, je to prostě skvostný originál, na který jsem jen narazil se zpožděním. A jsem rád. Chápu proč se vyskytují už 20 let na diskusních fórech nicky jako Marigold či Yennefer. Kdoby jimi nechtěl být?

Aileena
18.10.2022 4 z 5

Místy možná až moc popisné příběhy, přesto mají své kouzlo. Obvykle přílišné líčení detailů nemusím, ale autor je mistrem svého řemesla a knížka se přes všechny ty podrobné maličkosti čte velmi dobře. V neposlední řadě musím velmi ocenit krásné ilustrace ve vydání nakladatelství Leonardo. Časem se určitě vrhnu na další Zaklínačova (a nejen jeho) dobrodružství.

Thalin
02.10.2022 5 z 5

Ze všech knih o Geraltovi mám tuhle první, povídkovou, ze všech nejraději. Ten styl psaní, humoru i vykreslení postav mi zkrátka sedí a jednou za čas se k ní (ale i k ostatním dílům) ráda vracím.

LauraDuSantiago
29.09.2022

Slavná knížka, ale vůbec mě to nebavilo.

Anette99
27.09.2022 5 z 5

Tak se konečně dostávam k celý sérii, proto jsem si tento povídkový soubor přečetla znova. :)

Nale
26.09.2022 5 z 5

První povídkova kniha o Geraltovi, lovci monster.
Co k tomu napsat? Příběhy mě pohltily, styl psaní je možná starší, ale parádní. Některé povídky jsou vtipné, další temné. Svět je neuvěřitelně promyšlený, každá postava má osobnost. Najdete zde inspiraci v pohádkách a slovanské mytologii. Stejně tak se dočkáte legendární dávky sarkasmu.
Líbí se mi, jak se v knížkách řeší morální dilema a Geralt se musí vypořádat s lidmi horšími, než zrůdami které loví.

Všem vřele doporučuju. Zaklínač je prostě srdcovka bez které by byl svět fantasy mnohem chudší.

luca321
26.09.2022 5 z 5

Čekala jsem úplně něco jiného, úplně jiný styl, ale nakonec jsem ráda, že je to tak, jak to je, protože je to pecka :D Moc se mi líbí, že je hlavní děj propleten příběhy, z Geraltovy minulosti. Příběhy mají v sobě prvky klasických pohádek, což mě překvapilo, ale hrozně se mi to líbilo. Těším se druhý díl a na díly další.

rencovav
20.09.2022 4 z 5

Četla jsem to strašně dlouho, ale stálo to za to. Divím se, že jsem si Zaklínače nepřečetla dřív, na druhou stranu nevím, jestli by se mi dřív líbil tak jako teď. Akorát jsem trochu zmatená z chronologie a obecně z členění knihy, ale co jsem tak slyšela, nejsem jediná a seriál a hra té orientaci moc nepomáhají. Snad jen přečíst si druhý díl. :)

Hellboy12
20.09.2022 5 z 5

Nuž čo dodať, po pozretí oboch sérii seriálu som sa rozhodol ze skúsim aj knižnú formu zaklínača a vôbec neľutujem aj knižná forma ma baví a prvý diel som preluskal celkom rýchlo... musím uznať ze je to pútavo napísané... ďakujem pán Sapkowski za toto úžasné dielo

Predator3313
15.09.2022 4 z 5

Čekal jsem asi trošku víc, ale nejspíš jsem měl přehnané očekávání podle hodnocení. Navíc jsem napřed viděl seriál, což mě jistě ovlivnilo.
Nicméně se mi většina příběhů líbila i když Gerald není zrovna takový simpaták, jak jsem čekal :D

JamesCZE
15.09.2022 3 z 5

Za mě malé zklamání, jednotlivé příběhy zajímavé, leckdy vtipné, ale hodně mi vadilo, že se přeskakovalo. Autor mohl přidat alespoň základní seznam postav, jistě by to ocenili i další, co knihy čtou poprvé. Za mě tedy 3 z 5.

evismaior
12.09.2022 4 z 5

80% - První díl Zaklínače působí spíš jako nesourodá sbírka příběhů (propojená pro zdání konzistentnosti jedním vyprávěním na pokračování). Neznalým Zaklínačova původu a jeho světa a postav (zejména Marigolda a Yennefer) asi musí připadat docela nezáživná, ale já ty knížky čtu tak nějak na přeskáčku v průběhu deseti let už podruhé a došlo mi, že když si ty pozměněné pohádky do stylu fantasy dodnes celkem pamatuji, pak na mě svůj dojem zjevně udělaly. Postava ne tak úplně člověka Zaklínače, který je v lidském světě i se svými schopnostmi likvidovat nestvůry spíš neoblíbený, vyháněný a opovrhovaný je pro mě se svým sarkasmem čtivá a zábavná a autorův výklad pohádek neméně. Zakleté princezny, které si ani po odekletí nebudete chtít vzít za manželku, netvor, kterému se krásky ochotně málem tlačily u dveří, dívka, kterou vyhnali do lesa, i jablkem se ji pokusili otrávit a ona se vrátila, aby se pomstila, elfové pátrající po zákonitostech trojpolního hospodaření, tu a tam zmínka o útěcích z věže na kadeřích vlasů nebo o dívce prchající z plesu bez střevíčku. A samozřejmě ono známé "dáš mi to, co najdeš doma a nečekáš to", protože právě tohle pravidlo kdysi stálo i u zrodu zaklínače Geralta.
---
"Na těch řečech lůzy o svatbě s princeznou samozřejmě není ani zbla pravdy. Doufám, že tě nenapadlo, že bych mohl dát ruku své dcery nějakému přivandrovalci."
"Ani ve snu, pane."
---
"Vůbec se mě nebála. A jednoho večera jsme se tak opili medovinou, že... Haha. Hned potom jsem vyskočil z postele a vytáhl zrcadlo. Přiznám se ti: byl jsem zklamaný a úplně zničený. Držka zůstala nachlup stejná, jenom s ještě hloupějším výrazem."

Lacie
19.08.2022 2 z 5

Poslovanštěné pohádky bratří Grimmů s porcí krve a násilí navrch, kde princové a hloupí Honzové došli a všechno řeší Zaklínač. Přes kupu vulgarit, krve a znásilňování kniha drží styl a jazyk vyprávění pro děti, Geralt není ani vtipný, ani hustý a je podaný tak, že mě vlastně v žádném směru nezaujal – co tedy zbývá? Tradiční moudrý, leč zneuznaný hrdina, filozofující nad koncem minulého a příchodem budoucího. Za pár šupů riskuje život a zachraňuje zadky nevděčných občanů, kteří by ho jakožto ne-tak-zcela-člověka nejradši viděli pod drnem, i kdyby se samým dobrem rozkrájel.
Asi je tedy jasné, že já a Geralt nejsme jedné krve. Knížku jsem začala číst a odložila už několikrát, tentokrát jsem se zařekla a dočetla ji. Akce střídá akci a sem tam se něco o zaklínačově vzniku i dozvíme, ale celkově mě první díl nijak nenalákal ke čtení dalšího. Do druhého jsem nakoukla a začíná zase tak, jak končí předchozí – další vyprávěčka z dalšího dobrodružství, která prošumí a nic po sobě nezanechá.
Váhám mezi jednou a dvěma hvězdami, tuhle knížku bych dětem nečetla a nikomu dospělému bych si ji netroufla doporučit, ale je pravda, že znám mnohem horší knihy... tedy 2 hvězdičky s odřenými hroty, zejména proto, že mě kniha neznechutila natolik, abych mohla tvrdit, že někdy v budoucnu nedám šanci i dalšímu dílu / dílům.

MíšaS.
06.08.2022 3 z 5

Nemůžu říct, že by se mi Zaklínač nelíbil, nebo že by se mi špatně četl, ale pořád jsem si nějak nedokázala udělat obrázek o tom, co je kniha zač. Na jednu stranu je to taková nekonzistentní "zmatlanina" pohádkových příběhů a na druhou stranu je to vcelku zajímavý svět plný kouzel, který funguje trochu jinak, než by člověk očekával.
Po prvním díle nevím, co si mám myslet. Mám doma koupenou celou sérii, tak uvidím, co další díly přinesou.

Katka_Malfoy
28.07.2022 4 z 5

Spousta kamarádů mi řeklo ať si to přečtu. Hledala jsem romantickou linku, na konci jsem se dočkala. Jen příběhy mi přišli sem tam nudné. Ale ušlo to. Po přečtení zkusím seriál, hru spíš ne.

petrarka72
19.07.2022 5 z 5

Audiokniha skvělá - ta v režii Jakuba Taberyho, s hudbou Petra Hanzlíka a s Jiřím Dvořákem jako Geraltem. I žehlení je s ní snesitelnější. :-)

Tyet
17.07.2022 4 z 5

Pohádky zabalené ve fantasy kabátku. Jistě ne originální nápad, ale je to zábavné, napínavé a vtipné.