Poslední přání

Poslední přání https://www.databazeknih.cz/img/books/60_/60971/bmid_posledni-prani-h0W-60971.jpg 5 6531 830

Zaklínač série

Zaklínač... Ošlehaný muž bez věku, jehož bílé vlasy nejsou znakem stáří, ale mutace, kterou musel podstoupit. Placený i dobrovolný likvidátor prapodivných tvorů – mantichor, trollů, vidlohonů, strig, amfisbain – pokud ovšem ohrožují lidský rod; v takovém případě zabíjí i bytost zvanou člověk. Prvotřídní, skvělý bojovník, který není neporazitelný ani nezranitelný – naopak, téměř z každého dobrodružství si odnáší další šrámy na těle i na duši. Nově přeložené geraltovské povídky ze Stříbrného meče, něco z Věčného ohně a Meče osudu, doplněné povídkou Hlas rozumu, kde Geralt vysvětluje, jak to všechno začalo. Povídky: - Cesta, z níž není návratu (Droga, z której się nie wraca) - Hlas rozumu (Głos rozsądku) - Zaklínač (Wiedźmin) - Zrnko pravdy (Ziarno prawdy) - Menší zlo (Mniejsze zło) - Otázka ceny (Kwestia ceny) - Konec světa (Kraniec świata) - Poslední přání (Ostatnie życzenie)... celý text

Literatura světová Povídky Fantasy
Vydáno: , Leonardo

Ostatnie życzenie , 1993

Enlighted267
16.01.2018 5 z 5

úvodník, seriózny, nezaostávajúci, detailný..... subjektívne však nie najlepšia Sapkowského publikácia (y) bezkonkurenčne výborný a nedeliteľný kus stredoeurópskej fantasy literatúry, avšak nie jej vrcholom, odporúčam prečítať všetkým vekovým kategóriám

Ondrášeček
15.01.2018 5 z 5

Milované osobě, která mi tuto knihu svěřila do ruky, musím vskutku poděkovati.

Jedná se o dílo velmi poutavé, na němž si dle mého názoru mnoho lidí najde svoje. Zaujme zde totiž nelítostný a realistický svět, který si žije vlastním životem. Pozadí příběhu zde dotváří různé zvěsti a báchorky, které kolují světem kupříkladu ohledně zaklínačů, což na věrohodnosti velmi přidává. Dále jsou některé povídky vskutku podařenou parodií na známé pohádky.

V neposlední řadě jsem ocenil řadu nestereotypních příšer a barvitě popsaných postav. Očekávejme zde zásadně lstivé a povýšené čaroděje, sebestředné panovníky, hulvátské rytíře či rasistické elfy.
Postava Geralta z Rivie mně osobně velice vyhovovala. Geralt v sobě má totiž špetku z cynismu, sarkasmu, odevzdanosti osudu i vypočítavosti, což jde ovšem ruku v ruce s jeho smyslem pro spravedlnost, který mu umožňuje až brilantní řešení různých problémů. Díky této kombinaci je pro mě snad jednou z nejméně klišé postav, na které jsem narazil.

Kdo má chuť na trochu filozofie, dočká se jí také, zaklínače totiž na jeho cestě čekají mnohá morální dilemata a nejednoznačné situace. Oblíbil jsem si například citát "Mám-li však volit mezi dvěma zly, nevolím raději vůbec...“ z povídky, která se jmenuje Menší zlo.

Co se týče samotné chronologie příběhu, musím říci, že mne překvapila. Povídky by totiž šly chápat i jako samostatný celek; většinou na sebe ovšem velmi hluboce navazují a doplňují se a to i přes fakt, že na sebe časově příliš nenavazují. Velmi zajímavým zpestřením byl potom Hlas rozumu, což byla vlastně povídka, která byla rozložena mezi ostatními. Dle mého názoru dodala knize jakýsi narativní nádech.

V některých kapitolách se možná děj vyvíjel trochu pomaleji, i tak je do dle mého názoru strhující kousek, který splňuje vše, co by fantasy literatura splňovati měla.

jablunka198
05.01.2018 5 z 5

Perfektní kniha.Bezvadný a poutavý příběh, skvěle napsaný. Přečteno za 2 dny.

kaca3606
04.01.2018 5 z 5

skvělé

piquillio
03.01.2018 5 z 5

Jak jsem mohl zapomenou, že je to knížka plná humoru? Po letech znovu přečteno a do poslední stránky vychutnáno.

BizaL
03.01.2018 5 z 5

Asi nejleší slovanská fantasy. Těší mne kam až se později serie dostala.

KlariN
28.12.2017 5 z 5

Bez debat výtečná věc!

krausmary
22.12.2017 5 z 5

Zaklínač je číslo 1 v žebříčku mých nejoblíbenějších fantasy, moje srdeční záležitost.
Doporučuji!

fusinka
21.12.2017 5 z 5

Počátek mé lásky k celé této knižní sérii. Doporučuji!

Plague
17.12.2017 4 z 5

Očekávání plodí zklamání, tak bych asi popsal svoje pocity. Než jsem se do knihy pustil, viděl, slyšel, hrál jsem mnoho věcí na téma Zaklínače. Velké plus je originální svět plný originálních nestvůr a humanoidů. I když se jedná o fantasy, tak jsou příběhy psané velmi reálně a dovedu si představit jejich zasazení do našeho středověku. Charaktery postav jsou správně pokřivené - žádní šlechetní elfové, králové a rytíři, ani čarodějky snažící se o spásu světa a bojující za veškeré dobro. Zklamáním byl pro mě Geralt - čekal jsem většího drsňáka a zákeřňáka. Jeho odhodlání v boji za spravedlnost a ušlechtilost mě chvilkama dost otravovalo. Ale i tak, velmi dobré čtení. doporučuji.

aetos
17.12.2017 5 z 5

Nemám rád fantasy, ale už asi mám! Kniha mě velmi překvapila. Líbí se mi, jak autor řeší motivy jednotlivých postav.

martina1199
14.12.2017 5 z 5

Tušila jsem to, ale teď to vím jistě. Tohle bude láska na celý život :-)

PawlušQa
27.11.2017 5 z 5

Zaklínač mě v začátcích mé lásky - čtení, úplně minul, ale jsem ráda že jsem se k němu dostala. Tyto povídky mě opět vtáhly do jeho světa, neboť jej znám z hry. Musím říct, že postupně byly povídky lepší a lepší a poslední se mi asi líbila nejvíce. Rozhodně patří ke knihám, které jsem nečetla jen jednou!!

Lie
20.11.2017 5 z 5

Většina fantasy knih poslední doby je jednoduchá, naivní a úplně nerealistická. To však neznamená, že by fantasy nemohla být dobrá a hodnotná. Musíte si jen vybrat. Zaklínače čtu již podruhé a považuji ho za velmi hodnotou knihu, která svou hloubkou a přemýšlivostí předčí leckterého klasika. Postavy jsou neskutečně realistické, žádné Mary-Sue, které se v moderních fantasy objevují dosti často. To je neskutečné plus této knihy. Není to ani konflikt dobra a zla, kniha nás učí že nic není černobílé. Zároveň je psaná s humorem, často jsem se nahlas rozesmála. Jsou v ní odkazy na naši společnost, řeší se v ní otázky morálky a má také lehký antirasistický podtext, hlavně v pozdějších dílech. Pokud bych měla něco vytknout, nevěděla bych co.

slaska77
19.11.2017 3 z 5

Těšila jsem se dle ostatních komentářů na poutavé a napínavé vyprávění, což i místy bylo. Jinak ale ve mně převládl pocit, že se pořád snažím zapamatovat si desítky postav, u každé povídky se znovu zpočátku marně snažím vpravit do děje a po jejím vyvrcholení se zase marně vpravuji do mezidějů. Má své kouzlo, ale to není pro každého, no, třeba s odstupem času zkusím nějaké to pokračování.

LynnGunn
19.11.2017 5 z 5

Vážně super, dala jsem na radu od kamaráda a nelituju, těším se na další díl :)

pink_unicorn
19.11.2017 4 z 5

O Zaklínači už jsem toho slyšela mnoho a tak jsem se do této série pustila i já a zatím to vypadá, že nebudu litovat. Povídky jsou zajímavým úvodem do světa této fantasy a už se těším na další díly.

Anoell
17.11.2017 5 z 5

Tohle je snad poprvé, co jsem sáhla po povídkách, a rozhodně toho nelituji. Na Zaklínače jsem zatím slyšela jen samou chválu a nemůžu jinak než souhlasit, fantasy mám ráda a tohle je navíc vtipné, napínavé a zajímavé, rozhodně jsem se ani jednou nenudila, nově příchozí postavy vždy ožijí s lehkostí a líbí se mi také narážky na některé pohádky, zkrátka a jednoduše se nemůžu dočkat, až se dostanu k dalším Geraltovým dobrodružstvím.

Kamcatak
12.11.2017 4 z 5

Tak toto je pořádná dávka solidního fantasy :)

Úžasně napsané povídky a mistrně sestavené do jedné knihy, kde tvoří jeden ucelený příběh.

Emetiore
08.11.2017 5 z 5

Nejsem si jistý, jestli bych mluvil celou pravdu, kdybych řekl, že Zaklínač je mou nejoblíbenější fikční sérií. Kdysi dávno, ve vcelku útlém věku, když jsem se s Posledním přáním setkal poprvé, mě Sapkowski natolik uchvátil, že jsem běžel za mámou a řekl jsem jí: "Mami, mami, tohle je ta nejlepší knížka na světě!"
A ona mi s úsměvem odpověděla: "To víš, že teď ano. Ale až vyrosteš, uvidíš, že je spoustu lepších a opravdovějších..."
Jenomže, zcela výjimečně, se spletla. Kdybych Zaklínače nazval svou nejoblíbenější fikční sérií, nemluvil bych celou pravdu proto, protože celá sága jako celek je možná kus literatury, který se mi do srdce zaryl nejvíc ze všeho, co jsem četl.
Ano, chápu, že s tím má nostalgie spoustu co do činění a že Geralt coby sám mnohdy tápající hrdina je ideální parťák pro pubertální snění, ale stejně si stojím za tím, že když ty knihy dnes po letech znovu otevřu, jejich kouzlo na mě dýchne. A není to takové to naivní, pohádkové kouzlo, které by kdekdo čekal od fantastického románu; je to kouzlo hmatatelné atmosféry a neuvěřitelně uvěřitelného, lidského přesahu. A to je něco, pro co jsem těm sedmi knihám velice snadno ochoten odpustit těch pár fantasy klišé, několik trapných hlášek a podobných drobností.
Jestli Zaklínač neztělesňuje to nejlepší z klasického, plnokrevného (a nezanedbatelně dobrodružného) románu, nad jehož smyslem a poselstvím se dá i párkrát pořádně zamyslet a jehož příběh čtenáře donutí, aby postavy doopravdy poznal a zamiloval si je, tak nemám tušení, co potom ano.