Poslední přání

Poslední přání https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30396/bmid_posledni-prani-APM-30396.gif 5 6497 829

Zaklínač série

Nově přeložené geraltovské povídky ze Stříbrného meče, něco z Věčného ohně a Meče osudu & kompletní povídka Hlas rozumu, kde Geralt vysvětluje, jak to všechno začalo. Zaklínač, ošlehaný muž bez věku, jehož bílé vlasy nejsou znakem stáří, ale mutace, kterou musel podstoupit. Placený i dobrovolný likvidátor prapodivných tvorů: mantichor, trollů, vidlohonů, strig, amfisbain – pokud ovšem ohrožují lidský rod; v takovém případě zabíjí i bytost zvanou člověk. Prvotřídní, skvělý bojovník, který není neporazitelný ani nezranitelný – naopak, téměř z každého dobrodružství si odnáší další šrámy na těle i na duši. Povídky: Cesta, z níž není návratu Hlas rozumu 1 Zaklínač Hlas rozumu 2 Zrnko pravdy Hlas rozumu 3 Menší zlo Hlas rozumu 4 Otázka ceny Hlas rozumu 5 Konec světa Hlas rozumu 6 Poslední přání Hlas rozumu 7... celý text

Literatura světová , Povídky , Fantasy

Vydáno: , Leonardo

Ostatnie życzenie , 1993

Petr874
Petr874
03.12.2023 5 z 5

K tomu, abych si přečetl Geralda z Rivie, jsem se trošku musel dokopat (ze začátku hlavně kvůli délce), ale pak to čtení šlo samo. Předtím jsem Zaklínače znal pouze z her a čekal jsem, že ti bude hlavně o akci. Ne, o akci to celé není. Každá kapitola měla něco do sebe a byly celkem odlišné a pestré... ale zároveň i tak trošku podobné. V celku jsem si čtení užil a na seznam si můžu vyřezat další známé dílo do sbírky. Že bych si přečetl další díl...?

jan.para
jan.para
01.12.2023 3 z 5

Těžko jsem se do knížky pročítal, ale nakonec to docela šlo.

Andynka
Andynka
27.11.2023 4 z 5

Dlouho jsem nad touhle sérií váhala. V mém okolí byla vždy populární a nakonec přišel i seriál.
Já jsem si ji nakonec půjčila z knihovny, zda se mi bude líbit.
A je to tam... další série, která mě baví.
I když jsem byla při čtení zmatená a nějakou dobu mi trvalo, kdy je děj v přítomnosti a kdy v minulosti. Ale nakonec jsem se chytla a sedlo si to.
Místy je příběh inspirovaný pohadkami, které si autor poupravil. A i to se mi na příběhu moc líbilo.
Navíc oceňuji i těch pár ilustrací. Protože, co vám budu psát.... seriál jsem sice neviděla, ale samozřejmě jsem zahlédla, jak v něm vypadá zaklínač a tak už má jasnou podobu při čtení. Takže ilustrace mě dostávají tak nějak víc do příběhu. :)
Těším se na další díly, až budu mír možnost poznat zaklínače blíž. Tohle bylo zatím jen seznámením s tím, co znamená být zaklínačem.

Ospalý_Táta
Ospalý_Táta
21.11.2023 5 z 5

Jak dlouho jsem odolával, tak dlouho jsem byl pitomec. Nechápu, proč jsem po téhle knížce nesáhl dřív. Jen teď, stejně jako u Zeměplochy, nevím, jestli si další díly mám šetřit nebo je zhltat hned. Tohle jsou těžce příjemná dilemata.

MatesMatesak
MatesMatesak
05.11.2023 5 z 5

K Zaklínači jsem se dostal přes hry, věděl jsem, že existují a že jsou založeny na knihách, tak jsem se rozhodl si před hraním prvně přečíst knížky. Neočekával jsem mnoho a vlastně jsem nechápal, proč lidi srovnávají Zaklínače s jinými vysokými fantasy, jako třeba legendární Pán prstenů.
Ale byl jsem velmi mile překvapen, líbí se mi post-moderní styl psaní Sapkowského a už chápu, proč je přirovnáván k jiným fantasy velikánům.
Už se těším, až si přečtu druhý díl.

Varvara
Varvara
04.11.2023 4 z 5

Líbily se mi ty upravené pohádky, u těch jsem se leckdy hezky pobavila autorovou fantazií. Kniha se mi četla dobře, sáhla jsem po ní, abych se, konečně, seznámila se světem zaklínače. A dobré to bylo. Kniha mi pomáhala odvádět pozornost od večerních "ranních nevolností". Zhltla jsem pak ještě druhý díl. A to mi zatím stačilo.

Lenka541
Lenka541
03.11.2023 4 z 5

Fantasy zřejmě přicházím díky Geraltovi na chuť. Příjemné, čtivé, pohádkové. Myslím, že jsem neskončila u prvního dílu.

KnihoSny
KnihoSny
08.10.2023 5 z 5

Téhle sérii jsem se vyhýbala a to dlouho jenže taky začal číst kamarád a pořád o ní básnil a tak mě to nedalo a zkusila jsem album ono je to skvělý povídky mi nevadí ani mi nepřišlo že jsou to rádoby povídky bavilo mě to a Gerald je zajímavá postava ...

denoush
denoush
15.09.2023 5 z 5

Přečteno podruhé a musím říct, že se mi to líbilo snad ještě víc než poprvé. Člověk si je schopný všímat více detailů, které mu třeba při prvním čtení unikly.

martinkaLLL
martinkaLLL
11.09.2023 2 z 5

Mám ráda fantasy, ale tohle je už moc. Nepřijde mi to plynulé, děj je rozkouskovaný a nedokážu se do toho vůbec začíst. Tady mi má představivost dost selhala. Není to pro mě.

monita333
monita333
05.09.2023 5 z 5

Tak nejdříve jsem začala s hrou, která mě naprosto uchvátila. Bohůmžel jsem ji nikdy nedohrála a tak jsem začala znovu. Tentokráte ji už dohraju. Do toho jsem začala sledovat seriál, který se knižní předlohy drží mnohem více, než hra. A mě příběh jako takový tak moc zaujal, že jsem začala uvažovat nad knihami. Věděla jsem o nich už dávno, jelikož jsem celou sérii zakoupila příteli. A vždycky mě odrazovala délka kapitol, obecně nemám ráda, když kapitola trvá 30-50 stran "bez přestávky". Mám raději více kratších kapitol :D Ale seriál mě navnadil opravdu hodně, tak jsem si řekla, že to zkusím.
Takže jsem v jednu chvíli hrála hru, koukala na seriál a četla knihu. Eh, já trubka, občas se mi to trochu motalo xD

Kniha mě ale opravdu mile překvapila, doteď žasnu nad tím, jaký svět dokázal pan Sapkowski vytvořit. Je to až neuvěřitelné. Samozřejmě bájní tvorové a různí nelidé převzatí z veškerých mytoligí a městských legend. Ale vytvořit vlastní svět s tolika postavami, které nejsou nijak ploché či nudné, to je umění. Tolik jmen, tolik míst, tolik postav, tolik stvoření, tolik příběhů. Opravdu smekám. Chtěla jsem původně začít až 3. dílem, ve kterém se začíná odehrávat hlavní příběh, protože na ten jsem hodně zvědavá, ale byla jsem přemluvena ať si přečtu i povídky. Jsou prý mnohem pohádkovější a mnohdy odlehčenější než hlavní příběh. Nu, uvidíme. Kromě kapitol, s jejichž délkou asi budu prostě krapet bojovat, mi občas dělá problém i samotný styl psaní autora. Není špatný, to vůbec. Jen si na něj asi musím zvyknout. Některá slova jsem si musela i hledat :D

Nevím, zda budu v sérii pokračovat ihned, ale brzy určitě ...

Parus
Parus
14.08.2023 5 z 5

Zaklínač je fantasy odehrávající se ve smyšleném světě, který je do velké míry inspirovaný středověkým světem. Některé věci jsou podobné jako v Hobitovi - třeba převzatí elfové, trpaslíci a stejně tak nechybí čarodějové. Tento svět je taky plný magie a všelijakých příšer často, ale nejenom, pocházejících ze slovanských mýtů.
Geralt z Rivie (hlavní postava v knížce) je zaklínač - nájemný zabiják těchto příšer. Zaklínači byli rekrutováni z malých osiřelých chlapců a museli si projít tvrdým bojovým výcvikem a nebezpečnými mutacemi umožňujícimi nadlidské schopnosti (jako např. lepší smysly, výdrž, ovládání základní magie), které mnoho z nich nepřežilo. Z těch kteří přežili se stali zaklínači toulající se po světě a vydělávající si na živobytí zabíjením monster. I přesto, že se jedná o službu, bez které se hodně lidí neobejde, byli zaklínači odsouzeni k životu na kraji společnosti, kdy hodně lidí k nim chová jak strach, tak i odpor a pohrdání a má je za prašivé proměněnce.

První Zaklínač - Poslední přání je soubor šesti povídek + prologu. Mezi těchto šest povídek je vmezeřeno sedm Hlasů rozumu, krátkých kapitol, které narozdíl od samotných povídek následují v chronologickém po sobě jdoucím pořadí (Hlas rozumu 2 se časově odehrává po Hlasu rozumu 1 a před hlasem rozumu 3) s tím, že ve skoro každém Hlasu rozumu je nakousnuta nějaká Geraltova vzpomínka, která je rozebrána v následující povídce, která vysvětluje jak to doopravdy bylo.

Zaklínač je dosti násilný, satirický (některé povídky jsou parodiemi na pohádky) a přijde mi, že se snaží mít i hlubší význam. Knížka je plná různých postav, které jsou dobře zapamatovatelné. Andrzej Sapkowski detailně popisuje souboje plné šermířských technik, postavy i okolní krajinu, díky čemuž si člověk udělá dobrý obrázek a mě osobně to vyhovovalo.

Nejsem moc velký fanoušek fantasy, ale Zaklínače rozhodně doporučuji.

Škoda jen, že něco tak skvělého jako Zaklínač se ještě nedočkalo důstojné filmové nebo seriálové adaptace. Aspoň, že ty hry jsou fajn. :)

Ivan53
Ivan53
14.08.2023 5 z 5

Lepšie ako poľský seriál i film, a určite lepšie ako prevedenie od Neftlixu. Manželka seriály nevidela, takže si čítanie užívala o to výdatnejšie, obaja sa určite vrhneme na ďalšie diely. Podobne ako v prípade poľského seriálu sa človek od knihy nedokáže odtrhnúť, hlce stranu za stranou. Nádherný svet kdesi na pomedzí sveta Slovanov a Germánov, Keltov či kohosi ešte (mená, zemepisné názvy...). Dej nestojí na mieste, opis okolia je akurátny, nenudí a neunavuje. Zvlášť treba pochváliť prekladateľa Karola Chmela, lebo taká slovenčina sa už len tak nevidí. Skutočne starobylé a rozmanité slová z pokladnice našej reči, ba neraz som si musel hľadať slovíčko v Historickom slovníku slovenského jazyka (napr. slovo úšust, písomne zaznamenané prvýkrát na Orave v roku 1691). A presne takto má preklad vyzerať: čitateľ nachodí nie chyby, lež neznáme slová materinského jazyka. Klobúk dolu pred Sapkowskim i Chmelom, dokonalá kniha. Koho nadchol svet Pána prsteňov či Čierneho Rogana, ten nech neváha a do Zaklínača sa pustí.

oblakaknih
oblakaknih
13.08.2023 3 z 5

Do Zaklínače jsem se odhodlávala opravdu dlouho a když na něj konečně došlo, byla jsem opravdu zvědavá, co na něj řeknu. A přestože ve finále nemám nic, co bych knize vytkla, do dalších dílů se pouštět nebudu. Na knize mi sice nic nevadilo, zároveň mě v ní ale nic nezaujalo natolik, abych se do tohoto světa nebo k těmto postavám chtěla vracet.
Tento svět je v dnešní době opravdu známý. Já osobně jsem před čtením této knihy neměla za sebou ani seriál, ani hru. Je jen otázkou, zda by mě v jedné z těchto forem zaujal více. Nejspíš se to ale nikdy nedozvím.
Rozhodně to není o tom, že by postavy v knize neměly něco do sebe a v mnohých ohledech nebyly originální, protože to určitě jsou. Nejspíš jsme si ale jednoduše nesedly.
Ačkoli se kniha dobře a rychle četla, musela jsem se do ní někdy nutit a nijak zvlášť mě to zpět k ní netáhlo.
V Posledním přání sledujeme hned několik zaklínačových příběhů, které jsou opravdu skvěle poskládané a každý z nich přináší něco jiného. To se mi na knize opravdu líbilo.
Přestože můj názor na knihu nepůsobí jako pozitivní, ráda bych zdůraznila, že to neznamená, že je špatná. Každý máme jiné názory a jiné představy o zajímavých knižních světech. Tento pro mě prostě není ten pravý. Jinak ale nemám knize co vytknout a její přečtení doporučuji zkusit!

kramver
kramver
09.08.2023 5 z 5

Trochu v té sérii skáču tam a zpátky. Po tom, co jsem se již zakousla do příběhu Geralta a Ciri jsem se vrátila opět na začátek k povídkové formě a královsky jsem se bavila. Povídkové knihy jsou více pohádkové, samotná sága od Krve Elfů je více temná. Obojí je skvělý a vůbec mi nebude vadit přečíst si to celé ještě jednou, hezky po pořádku.

Potolu
Potolu
01.08.2023 5 z 5

Jakože fantasy nějak zvlášť nevyhledávám. Spíš sporadicky. Ale viděla jsem první díl seriálu a říkala si, že si nebudu kazit čtenářský požitek seriálem, a tak jsem se nejdřív vrhla na čtení...

Brilantně napsané! Nemám slov!
Vtipné, hluboké, neuvěřitelné, fantastické, promyšlené, lidské ...
Nemám slov...

zandu
zandu
30.07.2023 5 z 5

Na co jsem tak dlouho, předlouho čekala? Celou sérii jsem měla doma tak dlouho netknutou, až jsem si řekla, že už to nejspíš číst nikdy nebudu a prodala jsem ji. Já trdlo, trdlovatý!!! Teď nějak přišla chuť a koupila jsem si znovu první díl, že to přeci jen zkusím... No a už mám objednaný zbytek.
(Asi mě k přečtení nakopla naše česká trilogie Píseň oceli od M. Merglové, kterou jsem četla nedávno a hodně moc se mi líbila a kterou hodně srovnávají se Zaklinačem.)
A jsem nadšená a už se nemůžu dočkat, až dorazí další díly :-)

rozaaalie_
rozaaalie_
19.07.2023 5 z 5

Poslední přání je pojato jako sbírka povídek. K tomuhle žánru jsem obvykle hodně skeptická, ale musím přiznat, že tady se to velice povedlo. Autor nabízí propracovaný, surový svět, inspirovaný především slovanskou mytologií. Je plný neotřelých postav, ať už kladných či záporných, ale nejčastěji pohybující se na pomezí morálně šedé zóny. A přesně to se mi na knize líbí. Přestože se jedná o fantasy, funguje určitým způsobem jako takové zrcadlo společnosti. Nejodpornějšími zrůdami totiž nejsou ghúlové, bruxy, kikimory ani draci. Jsou to lidé. Vždycky jsou to nakonec lidé.

Celkově je kniha čtivá, autorův styl psaní je prostě můj šálek kávy. Je to svižné, vtipné, originální. Už teď se nemůžu dočkat až se pustím do dalších dílů z téhle série!

(bookstagram: @rozaaalie_)

Lele61
Lele61
17.07.2023 5 z 5

Další sbírka dobře napsaných napínavých a čtivých povídek Sapkowského o bělovlasém Zaklínači Geraltovi z Rivie. Sapkowski zkrátka umí nejen romány, ale skvěle zvládá i povídky.

Kexina
Kexina
15.07.2023 5 z 5

Dlouho jsem sérii odolávala, snad proto, že o ní slyším všude možně. Nakonec jsem se přeci jen odhodlala dát příběhu šanci. V audiopodobě jsem si snad nemohla přát lepší interprety, příběhy skvělé a kupodivu mi nevadilo ani to, že jsou to povídky, které moc nemusím.
Geralt vypadá na super typ postavy a přiznám se bez okolků, že jsem se několikrát rozesmála nahlas, až jsem si nakonec musela dávat pozor, kde knihu poslouchám. :-D