Poslední porotce

Poslední porotce https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/1899/posledni-porotce-1899.jpg 4 135 25

Když do malého jižanského Clantonu přišel roku 1970 mladý William Traynor, ještě netušil, že mu plánovaná krátká praxe v místních novinách změní život jednou provždy. Než se nadál, stal se majitelem novin a redaktorem, který se zhluboka zabral do případu znásilnění a vraždy mladé matky dvou dětí. Viník byl jasný, porota jej odsoudila, ale neshodla se na trestu smrti. Výsledkem tedy byly dva doživotní tresty. Zdálo se, že spravedlnosti bylo učiněno zadost. Jenomže po několika letech Willie, jak mu v městečku všichni říkají, zjišťuje, že vrah má být podmínečně propuštěn na svobodu. A tomu už nedokáže zabránit ani svými ohnivými články. A pak zemře první z porotců. Po smrti druhého porotce vypukne ve městě panika. Jenomže něco tady nehraje. Vrah zabíjí ty, kteří hlasovali proti rozsudku smrti. Kdo tedy vůbec vraždí?... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Romány

Vydáno: , Knižní klub , Knižní klub

The Last Juror , 2004

Luigi1
24.10.2023 5 z 5

Velice se dobře četla tato kniha doporučuji

petrpospa
26.08.2023 4 z 5

Jinak, než obvykle. A přesto zase dobře. Než akční soudní krimi thriller, který zhltnete na jeden zátah, protože se od něj nemůžete odtrhnout, je to spíše příběh novináře, popisující deset let života na jihu USA. Pro mě pohodové a klidné čtení (na jeden zátah) o přátelství, o životě na malém městě, o vývoji rasové otázky, o komplikovanosti státního aparátu a další skutečnostech, které můžeme v různých paralelách vidět kolem sebe i tady u nás...

AlenaF
27.02.2023 3 z 5

Slabší Grisham, ale za přečtení stojí.

madem
19.01.2022 4 z 5

Začátek se rozjíždí velmi slibně. Pak vše eskaluje soudním procesem. Přichází útlum.
Pak je dlouhých devět let. Kdyby nebyla tak dlouhé, dala bych i 5 hvězdiček. Konec je famózní.

MatoPalkes
27.01.2021 5 z 5

Klasický Grisham, veľmi dobré čítanie.

heavy66
07.08.2020 3 z 5

Chcete vědět, jestli Danny Padgitt zavraždil Rhodu Kassellawovou? Chcete vědět, zda za to dostane trest smrti? Pak se musíte spolu se všemi obyvateli města Clanton, v okrese Ford, obrnit svatou trpělivostí! Během exkurze jižanskou historií, jižanskými zvyky, jižanskou kuchyní a jižanskými kostely se napětí příběhu rozplyne jak ranní mlha nad močály řeky Mississippi, a z poledního žáru náměstí v Clantonu na vás půjde spaní. Pokud vytrváte, slibuji, že se odpovědí na otázky dočkáte!

VendulaB
11.11.2019 4 z 5

I když se obecně nejedná o špatnou knížku, mezi díly Johna Grishama je jednoznačně o slabší kus. Autorovi se tentokrát nedaří držet čtenáře v napětí, vztah mezi hlavním hrdinou a slečnou Caliou mi nepřišel příliš uvěřitelný (sice jsem dokola četla, jak jsou skvělí přátelé, ale z knihy jsem nic takového necítila), příběh Sama vyšuměl do ztracena. Na rozdíl od jiných Grishamových knih, k této se už vracet nebudu.

veronika9761
10.10.2019 5 z 5

Typickej grisham.

regulax
02.07.2019 3 z 5

Zajímavý námět, ale místy to drhlo. Hlavní téma vraždy bylo obohaceno krajinou, politikou Ameriky 70 let a životní etapou mladého novináře.

Michaleus
06.01.2019 4 z 5

Pútavý námet, len jednu hviezdu som strhol za ten koniec - ako vážne? Bol priveľmi predvídateľný, ale *hlboký povzdych* kniha funguje aj bez neho a je to zaujímavou sondou do života na americkom vidieku

Driftersoul
31.08.2018 3 z 5

Daleko více než o napínavý detektivní příběh se jedná o popis života maloměsta na jihu U.S., v 70.letech min. století. Určitě zajímavý pohled na vztahy, zvyky, pravidla dané komunity je zprostředkován mladým majitelem lokálních novin. Dotýká se nejen místních společenských, kulturních, politických, soudních a právních zvyků a praktik, ale také otázek soužití bělochů a afroameričanů. Vlastní kriminální téma zde zůstává na pozadí a tvoří jen jakousi kostru. Vše dost rozvláčné, sebestředné i kapku schématické, ale přesto poutavé a občas okořeněné velmi vtipnými postřehy, které mají univerzální platnost a jsou aktuální i dnes. Např. cituji: "Strong political leaders were needed, folks with vision, and they were in short supply." (Čteno v originále - The Last Juror).

jan0504
30.05.2018 4 z 5

Grisham ma stale take knihy, ze super pribeh, dej, myslienka, ale...nieco mi tam stale chýba...nejaká iskra, ktorá by vás hnala stále do toho čítania :-)

JanzPardubic
21.03.2018 5 z 5

Opět skvěle napsaný příběh, tentokráte vložený do úst samotného hlavního hrdiny. První část o soudu s násilníkem a vrahem je strhující, poté děj zpomalí a poměrně klidně plyne až k posledním pár stránkám, kde příběh vrcholí pro mě dost předvídatelným koncem. Přesto knihu nekritizuji, naopak. Moc se mi líbila. Právě dokonalý popis atmosféry malého jižanského města v 70. letech, a to jak v době krize, tak v klidném období, se mi na knize líbil nejvíc. Není to "obyčejná" napínavá detektivka nebo soudní thriller (jak by asi mnozí čekali a chtěli), ale má přesah svým komplexnějším vyprávěním umocněným barvitou charakterizací postav.

moudivlacek
09.11.2017 5 z 5

Měla jsem tak trošku obavy z tohoto příběhu, ale jsem moc ráda, že jsem se nechala zlákat. Za prvé se mi zas přiblížil život bílých a černých na Jihu USA v 70. letech, pravidla společného soužití a hlavně boje za spravedlnosti proti moci peněz.
Vůbec mi nevadilo, že Willie příběh vypráví jako své vzpomínání. Bylo to skvělé, a i když tam byl třeba popis místa či lidí, mně to nudné nepřipadalo, spíš to dokreslilo danou situaci.
Skvělé, Grisham opět nezklamal.

Veeris
26.10.2017 3 z 5

Mám z této knihy smíšené pocity. Střídalo se poutavé čtení s nudným. Hlavní hrdina mi byl sympatický, ale čekala jsem více děje kolem hlavní vraždy. Opravdu zbytečně moc těch politických a dalších nudných záležitostí. A na konci vlastně ani nikdo nepotvrdil pravého vraha porotců, ačkoli na základě toho, co řekl doktor se to vyvodit dá.. Docela takový odbytý konec, řekla bych. Za sebe ještě musím podotknout, že mám raději detektivky, kde vrah (příp. vrahové) je také hlavní postavou knížky (když můžeme i jeho poznat stejně do hloubky jako hlavního hrdinu). Což mi tady chybělo. Dala bych 3 a půl hvězdy.

tulip131
08.06.2017 3 z 5

Moc hezký vymšlený příběh, bohužel Grisham se pro tentokrát nedržel svého a já se musela dozvědět o všech obyvatelích města, vsuvka a popisu příběhu každého druhého, o volbách, o sportu...klidně to mohl vynechat, kniha by byla útlejši, ale byl by tam Grishamovsky švih.

LutherKing
01.03.2017 4 z 5

Od Grishama nevzejde nikdy nic špatnýho. Opět pěkný čtení !

Jája92
24.02.2017 4 z 5

Grishama jsem začala číst na doporučení a jsem za to vděčná, jinak bych přišla o skvělého autora. Napínavý příběh, který mě nenechá v chvíli klidu, donutí mě přemýšlet nad věcmi, které bych jinak ani neřešila a dychtivě vždy čekám, jaký přijde závěr. Tato kniha není výjimkou, byla opravdu skvělá.

Peršanka
29.08.2016 5 z 5

Zase jednou dobré čtení.

martunka
30.11.2015 4 z 5

Musím uznat,že Grisham mě opět nezklamal. Dobrá zápletka, ctivy příběh a zajímavá pointa. Líbí se mi hodně přátelství hlavní postavy se slečnou Callii.