Poslední odbočka na Brooklyn

Poslední odbočka na Brooklyn

Hubert Selby se v této knize, kterou psal šest let, pokusil popsat „hrůzy a svět bez lásky, aby čtenáře zavalil pravdou jako Beethoven a donutil ho o ní po přečtení knihy – a je jedno, jestli se mu líbila, nebo ho znechutila – týdny, měsíce nebo sakra každým okamžikem přemejšlet“. Poslední odbočka na Brooklyn je sbírkou příběhů nejrůznějších feťáků, členů pouličních gangů, prostitutek a prostitutů i kdysi docela obyčejných lidí, které však život udolal a zbavil všech iluzí. Svět, v němž se lidé Selbyho příběhů pohybují, je peklem, světem nevědomosti, drogové závislosti, zkaženosti a násilí – soucit, láska, pomoc druhému zde nemá místo –, veškeré lidské konání má jeden jediný cíl – přežít. Selby u svých postav rozpoznal, že cynismus, brutalita a „bezcitnost“ jsou jenom maskou zakrývající strach z toho, že tito lidé nevědí, kudy z kola ven....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/27_/27241/posledni-odbocka-na--27241.JPG 464

Last Exit to Brooklyn (1964)

Vydáno:, Maťa

Iljaajli
12.07.2017

Kromě dokonalé znalosti prostředí je pro mě nejsilnější stránkou knihy obnažení motivací postav k jejich často patologickému jednání až na úroveň těch nejzákladnějších popudů, těsně na rozhraní pudu a myšlenky. Tedy těch věcí, se kterými se vlastně pereme všichni a prostředí velkoměsta s roztrhanými mezilidskými vazbami jim dává "vykvést" často doslova ďábelským způsobem, protože jim přináší posilující zpětnou vazbu.
Takže pro mě jsou tyto Selbyho povídky unikátní ne v detailním odhalení toho, kolik je v lidech špíny, ale toho, jak a kdy se dostává na povrch.

Note
26.01.2016

Chvíľu trvá zvyknúť si na štylistickú stránku knihu, ale akonáhle sa čitateľ prispôsobí, nie je knihe čo vytknúť.

Dera
26.10.2015

Pesimismus na mě dýchá z každé stránky. Portrét hrůz světa, ve kterém chybí láska. Opravdu zde chybí jakýkoliv "soucit" s postavami těchto příběhů, nejvíc je to patrné u žen. Ty jsou zde degradovány a ponižovány až na samé dno. Autor napsal: "Chtěl jsem zobrazit hrůzy světa bez lásky, ohromit a zavalit čtenáře pravdou, takže ho donutí dlouhé týdny co tuto knihu dočetl, přemýšlet." Za sebe říkám, že se mu to povedlo...

Serja
19.10.2014

Málo brutální, málo oplzlé, málo zábavné, moc transexuální. Čekal jsem víc...

Daya
06.07.2014

Bylo to brutální, ale ta brutalita mne neočarovala, jak se mi to u jiných titulů stává. Nevím proč, asi to bylo tou dobou, možná tím místem. Prostě mne to nezajímalo. Škoda.

Terry11
29.04.2014

Co dodat! Nejsem cílová skupina. Přečetla jsem pouze z toho důvodu, že mám ráda NY a knihu jsem dostala. To snad snesou jen silné mužské, trénované povahy! A věřím, že je to kniha psaná ve smyslu naturalismu. Ovšem mám za to, že i Zola by se chytil za hlavu nad tím, jak se svět za těch sto let nezměnil.

FillisDilla
07.01.2014

Pravděpodobně nejbrutálnější kniha, kterou jsem kdy četl.

Claire
31.08.2011

autor popisuje děsivý život na brooklynu, tak že všechny postavynebudete mít rádi, nikdo zde není dobrý, každý z nich má nějakou chybu větší chybu, až se děsíte jestli na jednom sídlišti může všechno tohle být a musíte se zamyslet nad vším tímto zda je to vůbec možné(i když víte že je) protože to je neskutečné.
- nečtivé, přímá řeč nerozeznatelná od toho co si člověk myslí, všude samá sprostá slova
+ dobrý děj, popisování pouze toho podstatného, žádná zaujatost či vyvyšovaní některých postav

Amnesiac
06.08.2011

Husté poviedky, ktoré kde koho odradia. Námet drsného života, drog a skrachovaných existencií rozhodne nie je pre každého, z literárneho hľadiska sa však poviedkam nedá nič vytknúť