Poslední neandertálská žena

Poslední neandertálská žena https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/379465/bmid_posledni-neandertalska-zena-6bG-379465.jpg 4 98 35

Dvě ženy, jeden osud a tisíciletí, která je od sebe dělí. Před čtyřiceti tisíci lety zemi brázdí poslední rodina Neandertálců. Zdrcující zimu jich přežilo málo, ale Dívka, nejstarší dcera, právě dospívá a její rodina je rozhodnutá cestovat na shromaždiště a najít jí vhodného partnera. Netrvá však dlouho a nesmlouvavá země si vybírá svou daň a zanechává Dívku samotnou, aby se starala o nalezence Skrčka, a zároveň se vydala na pouť za zjištěním, co ještě zbylo z jejího druhu. Nebezpečná zima se rychle blíží a Dívka si uvědomuje, že má šanci svůj lid zachránit, i když to znamená obětovat kus sebe sama. V současnosti pracuje archeoložka Rosamunde Galeová až do pozdní fáze těhotenství ve snaze odkrýt nově nalezené ostatky neandertálské ženy předtím, než porodí. Oba příběhy spojené sdílenou zkušeností porodu a raného mateřství zkoumají často tabuizovaná témata života ženy.... celý text

Literatura světová , Romány , Pro ženy

Vydáno: , Jota

The Last Neanderthal , 2017

NikiVai
24.03.2024 3 z 5

Dávám tři hvězdy, protože části s Dívkou mě bavily moc a části s Rose zase absolutně vůbec.

Penicuik333
10.03.2024 2 z 5

Tahle kniha rozhodně potěší všechny fanoušky Jean Auel. A nejen je. Je to citlivé, hluboké, jemné a nesmírně realistické vyprávění o dvou ženách. O materstvi, zenstvi, lidstvi, lasce, rodině, ...

Zlatinka.Emilly
18.06.2023 3 z 5

Přestože nevěřím na žádné neandrtálce, knihu jsem si přečetla a pouvažovala nad tím, co všechno my v dnešní době potřebujeme a jak skromné poměry nastínila daná kniha. Nepochopila jsem, jak to dopadlo se Skrčkem a proč utekl a čí ostatky Rosa odkrývala, kromě Dívky, kdo byl ten druhý?

Hall3006
13.05.2023 1 z 5

Nemohl jsem se začíst. Kniha je určena pro čtenářky, které by rády poznaly rozdíly nastávajících matek v současnosti a před 40 000 lety. Těžký úděl vymírající skupiny lidí v boji s přírodou i ostatními skupinami je popsán velmi podrobně. Pro mě až únavně. Nedočteno

Hakl54
16.11.2022 4 z 5

Nádherné vylíčení sepětí neandrtálců s přírodou a jejich života. Příběh současné ženy se mi nelíbil a zdál se mi nadbytečný. Žádný společný osud jsem v tom neviděla.

Hawkey
06.09.2022 5 z 5

To je tak krasnej pribeh! Napinavy, smutny, ctive napsany. Syrovy, pudovy zivot neandrtalske divky vs moderni zivot nadsene archeolozky. Bavily me obe roviny, samozrejme se priklanim k vetsine, ze zivot z pohledu neadrtalcu byl zajimavejsi. Nicmene nesouhlasim s tim, ze by Rose byla az tak nesympaticka. Chapu ji.
Doporucuju vsema deseti a je mi uzko, kdyz si predstavim, jak zivot vypadal daaaavno pred timhle nenažranstvím a konzumenstvim. Vlastne z tohohle je mi uzko jeste vic.

broskev28
26.08.2022 3 z 5

Ještě jsem nečetla knížku, v níž by dvě časové linie byly od sebe tak vzdálené. Tím je ovšem zaručeno, že při „přecházení“ mezi oběma světy budete vždy lehce v šoku, než se vpravíte do druhého děje.
Jak už napsali mnozí, příběh Dívky byl skvělý a velmi zajímavý, zato Rosamunde většině čtenářek k srdci nepřirostla. Bylo až ironicky úsměvné porovnávat jednání obou hrdinek v případě jejich mateřství: obě totiž postrádaly jakýkoli sentimentální nádech očekávané události. Ale zatímco Dívčin přístup byl ryze praktický, jakkoli nám v 21.století může připadat krutý a odosobněný, Rosamunde se chovala opravdu hloupě (a to nemám na mysli poporodní rozbouřenou hormonální hladinu, která je pochopitelná).
A ještě jedna poznámka na závěr. I já mám ráda Štorchovy knihy a vyrostla jsem s nimi. Přesto mě Dívčin svět velmi zaujal a připadal mi občas mnohem reálnější než třeba příběhy Havranpírka, takže určitě doporučuju. Minimálně pro porovnání.

1Týnka
07.02.2022 4 z 5

Kniha, která Vás vtáhne do sebe a chcete pokračovat neustále v jejim čtení a čekáte jak to všechno dopadne

marci8
15.12.2021 4 z 5

Kniha zpracovává neobvyklé téma a oceňuji, že se spisovatelka vrhla na dobu paleolitu, která není stejně jako pravěk pro spisovatele atraktivní. Myslím, že si s tím poradila velmi dobře a během vyprávění příběhu vychází z dostupných vědeckých informací a z experimentální archeologie. Příběh samotné archeoložky se mi zdá trošku přitažený za vlasy, ale pořád to jde. Takže knihu hodnotím kladně. Četla jsem ji ale déle, protože jsem zvyklá na thrillery a napínavé detektivky.

SynD
21.10.2020 4 z 5

příběh Dívky mě vzal za srdce, místy bolel jako pradávná zima, před níž se není kam schovat.

příběhem archeoložky jsem se prokousala, místy mě propojení obou linií i dojalo. mít ale na vybranou, raději bych si přečetla víc o dívce Dívce, ve světě smyslů a jednoduchého jazyka se mi líbilo.

Elea
15.08.2020 3 z 5

Kniha se mi dobře četla, příběh neandertálské Dívky byl mnohem zajímavější než ten ze současnosti.

daza.dt
03.08.2020 5 z 5

Téma mě nadchlo, ale zprácování bych asi ještě trošku dopilovala. Ale i tak se čte velmi dobře - dvě dějové linky se hezky prolínají, i když ta současná pro mě dost pokulhávala. ta pravěká se mi zdála daleko lépe propracovaná. I tak stojí za přečtení.

Teri27
09.12.2019 3 z 5

Na toto téma by šlo vymyslet asi lepší příběh. Napínavych bylo asi posledních 60 stran, do té doby se to táhlo.

Kačaba79
17.08.2019 1 z 5

Příběh Dívky mne zaujal, ale nakonec nevím jak dopadl. Připadá mi, že děj končí v půlce a je na čtenáři, aby si domyslel co se stalo. To mne velmi zklamalo.
Druhá dějová linie archeoložky Rose mi od čtení odrazovala. Rose mi byla nesympatická a její chování dost nerozumné a sobecké.

HelenBarbora
19.05.2019 4 z 5

Hezká kniha, dvě časové roviny, které byly v něčem podobné a v něčem zcela jiné, mě bavilo rozkrývat, i když příběh Dívky se mi líbil mnohem víc, neztotožnila jsem se s hlavní hrdinkou Rose a vůbec jsem ji nefandila, navíc tak podrobný popis situace před, při a po porodu mě celkem vyděsil. Myšlenka, že je dobré v lidech hledat podobnosti spíš než rozdílnosti se mě dotkla.

fablen
15.05.2019 2 z 5

Knihu jsem dočetla, ale nezaujala.

bagel
15.05.2019 4 z 5

Hodně zajímavé čtení o životě neandrtálců, musím si o nich přečíst více. Celkový příběh byl trochu slabší.

ivana02
03.05.2019 2 z 5

Popis života neandrtálců byl zajímavý, i když trošku plochý. Hlavní hrdinka ze současnosti mi byla vyloženě nesympatická. Ač těhotná, tak se absolutně nepřipravuje na dítě, na prvním místě je pro ni práce. Propojení obou příběhů jsem nepochopila... Snad jenom to, že obě byly těhotné...
Nejzajímavější mi přišla myšlenka, že neandrtálci nám byli bližší, než si myslíme a jejich geny v sobě nosíme.

adorjas
18.03.2019 4 z 5

Milujem "survival" knihy. Baví ma čítať o ich putovaní, živote v prírode, nástrahách, ktoré na hlavné postavy číhajú a hlavne ich kreativita, ako sa im podarí zdolať nezdolné a po svojej ceste idú ďalej. Táto kniha bola tiež taká- síce nás viedla trošku hlbšie do minulosti ako obyčajne, ale praveká cesta hlavnej postavy bola napísaná skvelo. Akurát ku koncu, tá mizéria sa čítala trošku zmätene.
Druhá dejová línia bola relatívne tiež zaujímavá, ale problém bol v nesympatickej hlavnej postave. Nechcem tu teraz znevažovať ženy ani nič také, ale táto postava bola skôr otočená smerom ku kariére a o potomstvu nepadlo nič citové a pekné. To naozaj majú mamy takto?!

Danago
17.03.2019 5 z 5

Knížka je jiná , ale mě se moc líbila. Líbil se mi život neandertálské Dívky, který je zde vylíčen velice věrohodně. Ale i příběh archeoložka Rosamunde, který vše docela dovysvětloval a dokresloval.

pravěk člověk neandertálský

Autorovy knížky

Claire Cameron
kanadská, 1973
2018  74%Poslední neandertálská žena

Kniha Poslední neandertálská žena je v