Poslední Lucemburk

Poslední Lucemburk https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/243588/mid_posledni-lucemburk-P7r-243588.jpg 4 57 17

Ladislav řečený Pohrobek byl poslední český král, v jehož žilách kolovala po pradědovi Karlu IV. lucemburská a přemyslovská krev (nebereme-li v úvahu s ním spřízněné Jagellonce, kteří dosedli na český trůn o něco později). Narodil se čtyři měsíce po smrti svého otce Albrechta Habsburského jako čtvrté dítě Alžběty Lucemburské, a po smrti staršího bratra Jiřího se stal jediným dědicem české a uherské koruny. Alžbětě Lucemburské bylo jasné, že ji čeká tvrdý boj, aby uhájila synova práva na královský trůn jak v Uhrách, tak v Českém království. Nejenže se jí podařilo získat do svých služeb vynikajícího vojevůdce Jana Jiskru z Brandýsa, ale neváhala se uchýlit ani k intrikám. Přesto byl uherským králem nakonec zvolen polský Vladislav Jagellonský, protože země potřebovala mít v době tureckých vpádů v čele muže, a ne nedospělého chlapce, za něhož vládla matka-regentka. Alžběta neprosadila Ladislavovy nároky na trůn ani v Čechách – proti této volbě se postavil mezi jinými také Jiří z Poděbrad, který nakonec zemi spravoval. Uprostřed těchto převratných událostí však Alžběta náhle umírá a její nečekanou smrt nepřipisují mnozí pouhé chorobě. Ladislavovým poručníkem se stává nejprve jeho strýc Fridrich III. Habsburský a potom Oldřich Celjský, a teprve s jeho pomocí dosedne nakonec Ladislav Pohrobek jak na uherský, tak na český trůn. Ladislav si zvolí za královské sídelní město Prahu a zdá se, že mu osud po tolika tragických událostech přichystal konečně šťastné chvíle – jeho zasnoubení s půvabnou francouzskou princeznou Magdalenou, dcerou francouzského krále Karla VII., má být sice pro zúčastněné strany hlavně výhodný politický a diplomatický tah, ale oba mladí lidé se do sebe skutečně zamilují. V Praze se začnou chystat přípravy na slavnou královskou svatbu, ale Ladislav zčistajasna podlehne záhadné a rychlé nemoci - umírá 23. listopadu 1457, pouhé třu dny poté, co onemocněl. Ladislavova smrt je stejně nečekaná jako náhlý odchod jeho matky Alžběty, a žádný div, že i v tomto případě není nouze o podezření, že jde o královraždu. Kdo by však měl důvod zavraždit mladého krále, který si osobním šarmem zanedlouho získal své okolí i poddané? Temný stín obvinění padne na Jiřího z Poděbrad, který zemi vládl před Ladislavem a který se kdysi postavil proti jeho volbě českým králem. A také na jeho manželku Johanu, o níž zlí jazykové tvrdí, že jí nezůstala lhostejná okouzlující plavá krása mladého vladaře. Jak Johana, tak Jiří z Poděbrad musí vynaložit nepředstavitelné úsilí, aby tyto hrozné domněnky vyvrátili a aby v zemi nastolili pod svou vládou tolik toužebně očekávaný klid a pořádek – a hlavně, aby zachránili vlastní manželství a harmonický vztah, který je dosud poutal.... celý text

malina097
20.05.2023 3 z 5

Vůbec nevim jaký napsat komentář,nerada se proste přiznám,ze jsem v knize nenašla zalíbení které bych očekávala.Tak nějak to nemělo tu pravou historickou jiskru aspoň pro mne.Přečetla jsem a pak už moc o knížce nepremyslela a to nedelavam,rada si pak o knize přemýšlím,no nevadí mám od autorky vypůjčené ještě další tak uvidím.

lenyleny
29.01.2023 5 z 5

Protože je to již několikátá kniha od paní spisovatelky , tak jsem si na její styl psaní zvykla a knihy se mi čtou dobře, i tato. Velmi mne vždy potěší poslední kapitola , kde se děj knihy srovnává se skutečností.

kudrdlinka
02.05.2022 3 z 5

Poslechnuto jako audio,kde mi přednes J. Saice úplně nesedl. Ze začátku jsem se i těžko zaposlouchala, časem to ale bylo lepší. Je to sice spíš románek, ale aspoň mě donutil si něco o některých postavách z příběhu najít.

betička
22.04.2022 4 z 5

Poslouchala jsem jako audioknihu, příjemný poslech Jakuba Saice. Odpočinkový romantický příběh spojený se skutečnými historickými skutečnostmi, údálostmi. Moc se mi pak líbil i "doslov" - zasazení příběhu na časovou osu, seznámení se s reálnými události před a po a pak i přímo jeho porovnání s reálnými historickými událostmi. Je zajímavé se zamyslet nad tím, jak byla tehdy smrt všudypřítomná, častá, jak neustále promlouvala do dějin a otáčela osudy lidí a zemí. Jak se tito lidé museli srovnávat s velkým množstvím událostí, kterým nerozumněli, nedařilo s jim přijít na kloub,ale museli se jim podřídit a přijat je. Někdy možná rozumnější než kolem sebe vzteky kopat, ptát se stále dokola proč a hledat za každou cenu viníka.

malýčtenář
25.11.2021 5 z 5

Opět jedna z podařených knih od známé autorky. Tentokrát o méně známém českém králi Ladislavu Pohrobkovi. Opět staví děj na známých faktech a vypráví svůj romantický příběh plný nečekaných zvratů. Vřele doporučuji milovníkům historie.

čef
08.10.2021 4 z 5

Napsáno zcela podobně jako i jiné autorčiny romány, plno romantiky, ale také historicky věrných detailů. Zde jsou tedy hlavně intriky okolo Pohrobka a jeho vládnutí v Čechách. Jak to nakonec dopadlo, víme z hodin dějepisu, takže nějaký převrat nelze očekávat, ani nějakou prožitou a propracovanou literaturu.

KLHannah
27.08.2020 4 z 5

Kniha se velmi dobře četla, i když nádechu romantiky tam bylo možná víc, než bylo nutné. Líbila se mi i poslední kapitola, kde autorka vysvětlila, co vzniklo z jejího pera a co opravdu byla pravda.

MesLivres
17.06.2020 3 z 5

Nepopírám, že se v knize člověk něco zajímavého nedozvěděl, ale dost často jsem měla pocit, že čtu spíš nějakou harlekýnku než historickou knihu...

pavčape
30.06.2019 4 z 5

První knížka od Hany Whitton a jistě ne poslední. Líbí se mi, že si románovou formou osvěžím dějiny. Autorka se drží historicky dochovaných faktů, ale pro čtivost příběhu přidává i něco ze své fantazie (byli Ladislav i jeho matka otráveni toutéž osobou a z těchto pohnutek?) Zajímavé čtení pro ty, koho zajímá historie

pagac17
22.01.2018 5 z 5

Má druhá kniha od paní Hany Witové. Jsem spokojen s její fabulací. Držela se dějinných faktů, ale sama je okořenila možnými událostmi z té doby. Se všemi problémy středověku, pro nás sice nepochopitelné a v jiném podání se to objevuje i v současné. Takže jsem si početl, zase si zopakoval dějiny a hlavně jsem se pobavil.

Ivanule
13.06.2017 5 z 5

Krásně popsaný děj o životě Ladislava Pohrobka,syna Alžběty Lucemburské a Albrechta Habsburského,je tam vykreslen i část dějin před jeho narozením,méně tedy jeho život,což mohlo být více,ale kdoví jestli se víc o něm dochovalo.

berka4151
28.02.2017 3 z 5

Mám ráda autorčiny knihy, ale tahle byla trochu zklamáním. Takové letem světem, bez pořádného vykreslení postav.

alnahu
20.02.2017 3 z 5

Zajímavá kniha o Ladislavu Pohrobkovi , který byl čtvrtým dítětem Alžběty Lucemburské a Albrechta Habsburského, kterého však nepoznal, narodil se až po jeho smrti. Ladislav Pohrobek byl českým a uherským králem, nebylo mu však dopřáno dlouhé panování, zemřel ve svých sedmnácti letech, údajně byl otráven při svatebních přípravách s francouzskou princeznou Magdalenou. Kniha byla zajímavá, ale ne tak čtivá, jako ostatní historické romány od paní Hany.

irousek9
24.05.2016 5 z 5

Skvělá kniha o ne moc známém Ladislavu Pohrobkovi, který žil jen krátce,aby se mohl více zapsat do našich dějin. Kdoví,jak to tenkrát všechno bylo...Děkuji paní autorce,že se věnuje i méně významným osobám našich dějin.

Dandulka
26.01.2016 5 z 5

Malinko mne překvapilo, kdo je oním posledním Lucemburkem, ale když jsem se nad tím zamyslela, dá se skutečně za Lucemburka považovat- po svém dědovi jím skutečně byl!!!!

quendery
15.11.2015 5 z 5

Paní Hana opět nezklamala. Krásně napsaná kniha, která nám svým dějem přibližuje trochu méně známý úsek naší historie. Vřele doporučuji.

Ranuncul
16.09.2015 3 z 5