Poslední kabriolet

Poslední kabriolet https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/11237/posledni-kabriolet-11237.jpg 5 1126 202

Na počátku knihy září ten kabriolet jasně zelenou novotou, a třebaže jde o mužný Packard, říká se mu Císařovna, protože to nejlépe vystihuje jeho vznešenost. Na konci knihy je Císařovnin lesk už zmatnělý, kožená sedadla jsou popraskaná a vůz sám je mírně dýchavičný. Však také přežil tři dekády. Na jeho majitelích zanechaly o poznání hlubší stopy. Bylo jich pět, pět kamarádů a bezstarostných studentů v době, kdy se o Hitlera zajímala víc Evropa než Amerika za mořem. Tam měli jiné starosti: swing Bennyho Goodmana dostával mladé lidi do transu, kdo by myslel na něco jiného, než jak se bavit a užívat si života. Do Tichomoří a na evropská bojiště odjížděli američtí muži houfně a v šoku, i když bigbandy jim k tomu nepřestaly vyhrávat. Domů se vraceli jen ti šťastnější. A z těch zase jen ti šťastnější dokázali bez následků překonat trauma mládí přeseknutého nemilosrdně vedví a pokračovat v životě tam, kde přestali, jako by se nic nestalo. Stalo, ale jediné Císařovny jako by se to netýkalo. Dál zrcadlí na své vyleštěné kapotě přicházející roky i střídající se majitele, kteří vyrostli ze studentů v občany rozporuplné země, obyvatele nevyzpytatelné zeměkoule, kteří se to všechno snaží pochopit a smířit se s rozčarováním, které vystřídalo prvotní radost ze života, se středním věkem, který přišel, když odešlo mládí, a nakonec i s další válkou, která se jich netýkala jen zdánlivě… I když americký autor Anton Myrer (1922–1996) napsal více knih (např. Velká válka), teprve v pozdním Posledním kabrioletu (1973) se mu podařilo vytvořit jeden z onoho druhu románů, na něž snad nikdo, kdo jej jednou přečetl, už nikdy nezapomene. Tato tklivá, humorná i sentimentální a také tragická generační výpověď o podstatné části uplynulého století se tak zařadila mezi nesmrtelná díla americké prózy. Páté upravené vydání v českém jazyce... celý text

Literatura světová , Romány , Válečné

Vydáno: , BB art

The last convertible , 1978

AnjaBo
04.01.2020 5 z 5

Úžasně napsaná kniha, určitě si ji v budoucnu přečtu ještě jednou.

Václav972
29.12.2019 5 z 5

Pěkný životní příběh skupiny studentů válečné generace.

niknikita
15.12.2019 5 z 5

Neznám krásnější knihu... geniální a moje naprosto největší srdcovka.
Kdykoliv se k ní vrátím, zasáhne mne víc a víc, a to prostě nechápu.

Každý by si ji měl přečíst...❤️❤️❤️

petr2934
10.12.2019 5 z 5

Jednoznacne moje nejoblibenejsi kniha, po ktere sahnu vzdy, kdyz presne nevim, na co mam naladu. Skvele vyliceni snu lidi a jejich potkani s realitou.

marabart
08.11.2019 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, co jsem četl.

martini.ce
31.10.2019 5 z 5

Poprvé jsem četla někdy na konci střední školy a hned se dostala mezi moje nejoblíbenější knížky. A chtěla jsem být jako Chris :) Moc ráda se k ní vracím a i přes opakované stěhování (a probírku knihovny) má u mě svoje stálé místo.

PetraBery
06.10.2019 5 z 5

Nádherný příběh pěti přátel, kde jejich studentská léta přeruší válka. Naivní mládí, krutě vytrženo z bezstarostného života, kdy už nelze navázat tam, kde skončilo předtím. Dojemný, čtivý a krásný příběh vyprávěný jedním z pěti pistolníků Georgem, kdy jako němý svědek je vždy v pozadí kabriolet Císařovna.

jprst
07.09.2019 5 z 5

Tak jsem si ji po řadě let zase připomněl se zjištěním, že i při opakovaném přečtení mě dokáže zaujmout a upoutat. Prostě když je kniha zatraceně dobrá, a to tahle je, tak časem kvalitu rozhodně neztrácí.

Ivan Kučera
02.09.2019 5 z 5

Najlepšia kniha na svete? Úchvatné veľdielo. Určite jeden z najlepších amerických románov, aký bol kedy napísaný. Kto chytá v žite a Biela veľryba sa môžu ísť vypchať. Na konci som bol zdrvený, uspokojený, naplnený, uveličený, nadšený a bolo mi tak nejak krásne smutno z toho, aký je život. Proste odpálený ako petarda na Silvestra. Áno, je to dlhé, niektoré postavy možno nie sú až také omamné, ako iné a sem-tam daktoré kapitoly nudia a dostavuje sa pocit stagnácie. Ale paradoxne i vďaka tomu sa darí autorovi vytvárať opulentný dojem veľkopríbehu ťahajúceho sa naprieč desaťročiami so všetkým dobrým, zlým i ťažko zaraditeľným, čo život prináša. Neberie mi hlava, že čosi takéto veľkolepé bolo doteraz sfilmované iba raz, aj to len v podobe zabudnutej televíznej mini-série z r. 1979.

tralaláček
02.09.2019 5 z 5

Jsem naprosto pohlcena každou větou, každou radostí i bolestí! Po emoční stránce to byl zásah přímo do černého, nevzpomínám si, že bych u nějaké knížky tak neskutečně prožívala emoce všech hrdinů. Tolik různých charakterů, kde se od každého můžeme tolik naučit. Z fleku bych tuhle knihu zařadila do povinný četby!

Eeli
22.07.2019 5 z 5

Hodnotná kniha o výjimečném přátelství a o tom, jak se jedna generace vypořádává s životem - s přátelstvím i láskami, s válkou a ztrátou a s dalšími událostmi, které jim osud nachystal. Příběh vyvolává obrovskou škálu emocí - nostalgii, radost, smutek, zlost, také pohrdání, zklamání či obdiv a sympatie k některým postavám, jež jsou vykresleny skutečně realisticky. Část amerických dějin i v evropském kontextu zasadila příběhu rám, díky němuž je kniha autentická a vyvolává atmosféru starých amerických filmů. A kouzlu autor přispěl i motivem "císařovny" jako obrazného prvku odrážející povahu ztracené generace - nejprve funkčnost, bezstarostnost, majestátnost, pýcha a velká očekávání, pak nějaké ty rány a šrámy, následuje tak trochu zapomnění, stesk a pocit ztracenosti a nakonec vlastní výjimečnost a důležitost vzhledem k minulosti.

pepa4081
06.07.2019 3 z 5

Knihu jsem četl kdysi dávno v pubertě. Nevím, čím mě okouzlila, ale stále jsem si ji pamatoval a chystal se ji znovu přečíst. Mé hodnocení po letech je trochu přísnější. Především nejde o výpověď o celé jedné generaci, ale pouze její části. Ne každý totiž studoval na vysoké škole a v dospělosti více, či méně zbohatl. Někdo také musel pracovat rukama. Jako nejautentičtější mi tak přišla část z války. Ale dost kritiky. Román je především o lásce a přátelství a jejich podoby popsal autor skvěle. Knížka se čte celkem dobře a má v sobě kouzlo, které nedovolí na ni zapomenout. Doporučuji.
Uspokojivé.

ArwenAragorn
16.06.2019 5 z 5

Nádherná kniha, dokonale popsané přátelství a vztahy generace Američanů, která dospěla tak akorát v době začátku druhé světové války, postavy jsou výjimečně zdařile vykresleny. Romantické, dojemné, plné ideálů a po nich i zklamání.
Četla jsem mnohokrát a stále se k ní vracím, pamatuji si, kdy přijde jaká scéna a s chutí čtu znovu. Patří k nejlepším knížkám, které jsem kdy četla. Opravdu velmi silný příběh. Přečtěte si ho i vy!

pedroK
10.06.2019 5 z 5

Vlastně nevím, jestli mám říct, že kniha byla inspirativní nebo smutná, bláznivá či tragická. Asi měla ode všeho trochu podle doby, kterou popisovala. Věc, co se mi líbila, byla, že během let tak nějak každý sklidil, co zasel. V dobrém i zlém. Vyprávění po válce bylo tak odlišné. Budu na tu knihu ještě dlouho vzpomínat. Krásné vyprávění.

Lotka
26.05.2019 2 z 5

Jako jedna z mála patřím mezi ty, které knížka prostě nebavila. Hlavní hrdinové mi nijak k srdci nepřirostli, tak se divně potáceli a nevědeli co se sebou dělat...rozvleklá nuda.

Haanikaa
13.05.2019 5 z 5

Skvela kniha o ztracene generaci v USA

LadyAnn
17.04.2019 5 z 5

Nadčasová kniha, jedna z nejlepších o ztracené generaci. Ano, je to celé „typicky americké“ a patetické (nejsem fanoušek ani jednoho), ale v případě tohoto románu autorovi odpouštím. Naopak se mi líbil jeho lehký a čitelný styl a propojení fiktivního příběhu s reáliemi. Oceňuji také velký prostor popisu ženského vnímání a prožívání války včetně jejích následků - výborně doplňuje pohled mužských hrdinů. Po delší době si odnáším hezký zážitek ze čtení a hlavně díky pocitu, který ve mě po dočtení zůstal, hodnotím plným počtem.

Viva.la.ida
03.04.2019 5 z 5

Miluji. Daleko více než jen inspirací.

duch72
07.03.2019 5 z 5

Je to už nějaký pátek, co jsem tuhle knihu četl, opravdu hooodněěě dlouho předtím, než jsem se vůbec ocitl tady - jakože na databázi knih ;-) Možná o to zajímavější je shrnout v komentáři to, co ve mě po tak dlouhé době zanechala:

Totiž otázku, jestli už i v mém životě nastala ona legendární noc na pláži, ono vyvrcholení, od kterého už šlo všechno v životě hlavního hrdiny jenom k horšímu. A odpovídám si, že nevím, a že je to tak lepší. Protože i když už i já mám možná to nejlepší za sebou, tak na tom vlastně vůbec nezáleží, dokud mne život dokáže vždy překvapit novými věcmi.

mil
08.01.2019

Nádherná kniha, kterou jsem si musela pořídit před x lety do své knihovničky.