Poslední dny Pompejí

Román dokonale vystihuje atmosféru Pompejí, města přepychových sídel, zahrad, lázní, amfiteátrů i krčem, které bylo před svým zničením jakousi křižovatkou civilizací. Poživační floutkové a bohatí obchodníci zastupují v ději římský živel, kultivovaný Glaukos, krásná Iona a slepá květinářka Nydia jsou představiteli řecké kultury a tajemný Egypt ztělesňuje astrolog Arbaces, zákeřný a obávaný ochránce kněží Isidina chrámu. Vedle těchto od sebe naprosto odlišných myšlenkových směrů začíná vskrytu vyrůstat křesťanství, k němuž se hlásí nejen prostí lidé, ale i Isidin kněz Apaecides, Ionin bratr. Známky neklidu v nitru sopky, které jsou předzvěstí blížící se zkázy, sleduje jenom vesuvská vědma, žijící v jeskyni na úpatí hory. Jinak nikdo nedbá varovného otřesu a život ve městě dál kypí a vře. V domech boháčů se pořádají hostiny, patroni gladiátorů uzavírají sázky na vítěze v aréně – a největší radost městu působí, kdo bude při nejbližších hrách zápasit se lvem a tygrem. Arbacetovy úklady směřují k tomu, aby se za oběť šelmám předhodil jeho sok v lásce Glaukos, křivě obviněný z vraždy Ionina bratra, a křesťan Olinthus. Výbuch Vesuvu sice oba odsouzence zachrání před krutou smrtí v amfiteátru, ale zničí nánosem lávy a popele celé Pompeje i s obyvatelstvem. Jen málo šťastlivců se spasí útěkem na rozbouřené moře; patří mezi ně i Glaukos se svou milovanou Ionou....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/48662/big_posledni-dny-pompeji-48662.jpg 4.395
Literatura světová, Historické romány

Vydáno: , Melantrich

The Last Days of Pompeii, 1834

Kniha Poslední dny Pompejí

Gerbasin

I na dnešní dobu bohatou na příběhy všeho druhu jsou Poslední dny Pompejí skvělým čtením. To je myslím dost dobré vysvědčení pro román napsaný v neuvěřitelném roce 1834. Musím souhlasit, že začátek je dost pomalý, místy nudný a nezáživný. Ale možná se chtělo jsen trochu více zamyslet, přemýšlet a takový by nebyl. Ale zhruba od 80. stránky jsem byl naprosto vtažen do Pompejí, města plného vášní, intrik a neřestí. Postavy jsou skvěle napsané a samotné město autor líčí jako na dlani. Jsem okouzlen.

Luigi1

V této knize se prolínala spodina s bohatými a nudícimimi se lidmi.Chudina neměla čas na nějaké rozmazlování.Je zde krásná květinářka,která se nešťastně zamilovala,bylo mi s ní smutno.Dále zde vládlo otrokářství kde tito lidé otroci neměmli žádná práva.Závěr ve mně zanechal smutný dojem.Po výbuchu všechno veselí i smutek zústalo pohřbeno pod vrstvou popela.

Yohannda

Souhlasím s tím, že byl začátek příběhu docela zdlouhavý, nemyslím si ale, že je to špatně. Naopak mi přiblížil situaci města v okamžiku, kdy příběh začíná. Spisovatelův popis postav, domů a obecně prostředí mi výrazně pomohl s představou Pompejí před zánikem. Děj mi připadal neobvyklý a zvlášť ke konci velmi poutavý. Doporučuji :-)

ondras666

Zajímavá kniha svým příběhem na pozadí jedné velké přírodní tragédie.
Kniha se četla dobře, kapitoly nejsou dlouhé a dobře se doplňují. Plus dávám za popis místa v současnosti.
Jednu hvězdu dolů za trochu nudné pasáže rozhovorů, respektive spíše monologů, Egypťana.

maryzka
06.06.2020

Kdysi dávno jsem ji četla, pamatuji si ji vydáním z dřívejška, ale dřív mě nějak nezaujala. Nyní jsem si jí připomněla v souvislosti s článkem o Pompejích( bohužel mi nějak unikl). Ale myslím si, že autor tu atmosféru města a zkázu vystihl přesně.

Lili2
03.10.2019

Pro mě nebyl rozjezd zas tak pomalý, jak jej popisují níže uvedení čtenáři. Normální to byl rozjezd, zažila jsem totiž horší. Jinak čtivé dílko.

Hotovson
18.09.2019

Přes ten začátek jsem se musel opravdu prokousat, ale nakonec jsem rád, že jsem vytrval a nakonec byl odměněn vynikajícím příběhem.

Fascinuje mě, že autor byl v Pompejích vlastně jako turista a do města zasadil díky svojí fantazii i tehdy dostupnym pramenům, ať už archeologických nebo zápisků pamětníků (co se týče samotnýho výbuchu Vesuvu) úžasnej příběh a tak ho oživil.

Rád bych se do Pompejí taky někdy podíval.

18.07.2019

Kniha má trochu pomalejší rozjezd, takže chvilku trvá, než se do ní čtenář dokáže ponořit a zapomenout na všechno okolo sebe. Ale potom už příběh nabere na spádu a je napsán doslova strhujícím způsobem. Autor barvitě líčí život v Pompejích, kde jsem se před více než dvaceti lety byla také podívat ;-), a postavy jsou vykreslené plasticky a jednají tak živě, jako by se čtenář ocitl přímo na místě mezi nimi. Co mne překvapilo, byla skutečnost, že již tenkrát se v Pompejích (a určitě nejen tam) mísily různé kultury. Ve městě totiž žili nejen Pompejané a Neapolitáni, ale také Římané, Řekové a dokonce i jeden Egypťan. Kniha je opravdu hodně dobrá a čtivá, samozřejmě včetně napínavého konce. Ale zkuste si ji přečíst sami, protože jen tak uvidíte, jestli vás zaujme a bude se vám líbit :-).