Poslední deska

Poslední deska https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/323655/mid_posledni-deska-yEO-323655.jpg 4 119 44

Vinylový detektiv série

Bydlí se dvěma kočkami, prvotřídním gramofonem, velkou sbírkou jazzových nahrávek a na živobytí pro sebe i obě ochočené šelmy si vydělává jako „vinylový detektiv“. Raritní gramofonové desky, o které sám nemá zájem, prodá se ziskem na internetu. Zkrátka poklidná, nevzrušivá existence… Jenomže pak u jeho dveří zaklepe tajemná Nevada, jejíž ještě tajemnější zaměstnavatel touží po raritní nahrávce z roku 1955. Historie desky je trochu zvláštní – vydavatel krátce před vydáním alba spáchal sebevraždu kvůli problémům s konkurencí a vydíráním… Ale je to snad důvod práci odmítnout, když je nabídka finančně štědrá a Nevada tak krásná? Brzy ovšem za podivných okolností umírá detektivův kamarád, znalec jazzu a majitel obchodu s deskami, následují další podezřelá úmrtí a dvojici se na paty pověsí nájemní zabijáci…První díl detektivní série od spoluautora scénáře legendárního seriálu Dr. Who.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Knižní klub

Written in Dead Wax , 2016

Rade
25.09.2023 4 z 5

Líbilo.
Plusy: Za prvé, vinilové desky, to je prostě moje mládí, i když dnes, přiznávám, mám hromadu vinilových desek v nástavbě ve skříni a rozhodně se k nim nechovám jako sběratel... Ale byly doby, kdy hudbu mi zprostředkovávala právě vinilová elpíčka, proti magnetofonovým páskům to byl neskutečný pokrok, dnes je nepochopitelné, jak těžko se dalo dostat k hudbě ze „Západu“; už to vypadá úsměvně, ale vozili jsme si je, tajně, třeba z Polska...
I když pamatuju ještě šelakové desky, rodiče měli starou sbírku písniček z Osvobozeného divadla a jako dítěti mi je přehrávali na kufříkovém gramofonu. Anebo Dobu kamennou Spejbla a Hurvínka, namluvenou ještě Josefem Skupou. Kde je těmhle deskám konec...? To by byl myslím taky dobrý sběratelský artikl...
Takže sběratelskou gramofonovou horečku chápu a detektivní zápletka spojená s honbou za jednou starou deskou a posléze celým souborem desek z padesátých let minulého století je dobrý nápad, včetně dvou částí knihy, gramofonově pojatých - První a druhé strany.
Za druhé, prostě vtipně chytře napsané, bavila jsem se, i přes ty hromady mrtvol...
Ale, a to už je malé mínus, prostě konec je překombinovaný, a i když můžu celé vyústění chápat jako součást vtipného nadhledu, který mě v knize moc bavil, přece jen mi zakončení připadalo poněkud přehnané, v závěru až cimrmanovsky úsměvné.
A připomnělo mi to, nikoliv tím sběratelským námětem, ale trochu zápletkou, tady zase na pozadí malování obrazů, výtečné Modré kladivo Rosse Macdonalda, čtené kdysi dávno (Třikrát soukromý detektiv Lew Archer.)
Ale doporučuju, oddechová kniha, jak se patří.
Jo, a pro mě ještě jedno plus! Kočičky, samozřejmě. :)

kleozpatra
20.02.2023 4 z 5

Už přesně nevím, proč jsem do toho šla, ale Poslední deska byla moje gusto. V jazzu plavu, ale oni ti hudební fandové jsou vesměs stejně postižení a tak jsem hltala pátrání po londýnských bazarech a blešácích a lamentování nad originály či fejky a takovou tu snobárnu až skoro autismus, který je ale hrozně roztomilý, protože když něco sbíráme, nechceme přece šunt a už vůbec ne, skrývá-li deska šifru. Navíc vypsaný a zasvěcený styl páně Cartmela se mi četl tak dobře, že si jdu hned sehnat druhou Vinylovou knihu.

Janizoun
19.02.2023 3 z 5

Tuto knihu jsem objevila v Levných knihách a jelikož jsem velkou milovnicí hudby a detektivek, tak jsem si jí zakoupila a byla jsem zvědavá jaká bude. Ačkoliv gramofonové desky sbírám léta ,též vymetám antikvariáty a gramofon si u nás neodpočine, se mi sice tato kniha docela líbila, ale není to tak nějak můj šálek "melty".
Je to příjemné čtení, plné spíše informací o hudbě, ale docela jsem se v knize v těch informacích "ztrácela". Není to typická detektivka a ani se nedivím, že má tak vysoké hodnocení, není špatná, ale já mám raději klasické detektivky.

ZuK1
24.01.2023 4 z 5

Knížka není typická detektivka, jedná se spíš o dobrodružné pátrání, ve kterém má své místo i trošku romantiky, dobrá káva, kočky a humor. Objeví se zde sice i vraždy, ale o jejich vyšetřování vůbec nejde. Hlavním tématem jsou vinyly a jazz a i když nejsem v této oblasti žádný odborník, bylo to pro mě příjemné a pohodové čtení, které mě vtáhlo do atmosféry sběratelského prostředí, charitativních obchůdku a mezi sběratelské nadšence.

Zbyso11
27.12.2022 5 z 5

Jako fanoušek vinylu a dobrých knih mohu jen doporučit.

denib
09.12.2022 4 z 5

Milá detektivka. Žádné velké bestiality. Naopak jen takové obyčejné pátraní po gramofonové desce, které se holt trochu zvrhlo :-) Báječně jsem si u toho odpočinula. Hlavní hrdina byl fakt sympaťák a jeho kočky zpříjemňovaly příběh. Nechyběl tam humor ani napětí. Prostředí sběratelských nadšenců bylo taky fajn. Celé mi to přišlo dost originální.

mol378
23.08.2022 4 z 5

Líbilo se mi to moc. Je úplně nepodstatné, že to není seriózní detektivka! Crazy příběh, ve kterém mi byli všichni sympatičtí, hlavní postava a jeho domácí zvířectvo nejvíc, padouši v podstatě rovněž. Čtení pro pohodu. Vinyl! Jsem odkojena vinylem! I když jako maličká jsem Kašpárka poslouchala ještě ze šelaku. A zatímco ve většině rodin z mého okolí se z rozhlasu po drátě linula dechovka, mě od dětství v sobotu a neděli v sedm ráno budili Duke Ellington, Glenn Miller, Ella Fitzgerald a Satchmova trumpeta. Nenáviděla jsem to, chtělo se mi spát a otcův hudební koníček se mi jevil vrcholně otravným. V rané dospělosti jsem jazz a swing pochopila... Je v něm vždy dobrá nálada, svoboda, naděje, nostalgie, poetika i humor - jako v téhle knížce. Čtěte a užijte si tu atmosféru. Já už mám ve čtečce druhý díl.

kap66
30.07.2022 5 z 5

Ač se považuji za milovnici detektivek, pohltila mě během prvních stránek hříšná myšlenka: vůbec by mi nevadilo, kdyby se celé pátrání omezilo jenom na ty desky. Sběratelství, hudba, vinyl, HUMOR, láska; to všechno mě i s těmi vraždami nakonec smířilo:-). Ne, ve skutečnosti považuji Poslední desku za výbornou knížku, bavila mě i napínala. (A připomněla mi, jak skvělý to byl pocit, když se mi povedl nějaký úlovek do sbírky.) Zřejmě je lepší číst tuhle knížku spíš pro jedinečnou atmosféru spojenou s pátráním po deskách, jež navíc provádí ohromně sympatický hlavní hrdina, než k ní primárně přistupovat jako k detektivce. Je to moje letošní „medailová“ knížka, možná se i dělí o zlatou s Caimhem McDonnellem.

jaroiva
30.11.2021 4 z 5

Oddechovka s netradičním "prostředím" vinylových desek. Žádná velká literatura, ale mě to prostě bavilo. Koupila jsem naslepo i druhý díl (ještě než jsem tento dočetla) a nelituju, dám si nějakou mezičetbu a pak se vrhnu i na Všechny kočky...

Lmslaver
24.09.2021 4 z 5

Vinylový detektiv, milovník jazzu, sběratel starých desek a majitel dvou neodbytných koček se nechá přemluvit k tomu, aby našel jedno staré elpíčko, jazzovou raritu. Zatímco obchází staré bazary, kde se přehrabuje v krabicích s deskami a odkrývá roušku starého tajemství, množí se kolem něj podezřelá úmrtí i podivné nehody. Je to tak trošku jiná detektivka, než je v poslední době obvyklé. Autor se obešel bez zběsilé akce, nenajdete tu ani morbidně popsané vraždy, a přesto jsem dostal zábavné a napínavé čtení, které si udrželo mou pozornost až do poslední stránky. Jedinou výtku bych měl k cimrmanovsky zamotanému, těžce uvěřitelnému závěru.

Katania
14.04.2021 5 z 5

Tak tohle mě baví! Humorné a zároveň napínavé! Nemůžu se dočkat dalšího dílu.

Šebestová3
08.04.2021 5 z 5

Vinylový detektiv byla láska na první začtení. Netradiční, vymazlený, ideální kombinace vtipu a lehkého napětí. Libůstka!

petrarka72
27.02.2021 3 z 5

Vcelku zapomenutelná detektivka. Plus: základní "vinylový" nápad, kočky, tu a tam humor, občas slušný dialog, možná dobrý playlist pro jazzové fanoušky (což nejsem schopná ani ochotná ověřit). Mínus (a to zásadní): ne každý, kdo použije za vlasy přitaženou zápletku, dvě ženy a podivné způsoby smrti pro padouchy, napíše kvalitní noir příběh (ta ambice je bohužel zřetelná až příliš). Druhý díl určitě ne...

soukroma
25.02.2021 3 z 5

Neohromilo, spíš nudilo: příliš zdlouhavé, předvídatelné, s mnoha opakováními (což autor ještě podtrhl dvěma postupně se přílepivšími krasavicemi k hrdinovi). Na mne příliš jazzu a souvisejících jmen, audio systémů a bazarů s deskami, mrtvol (předvídatelných, byť výběrových) a hodně složitého tajemství.
Kočky byly fajn, ale mluvit na ně jako Nevada (také s mnoha opakováními téhož) - komunikace zcela pod felinní úroveň...

Autor je dle informací na obálce komik, navrch evidentně znalec jazzu, ale nikoli autor detektivek. A prý ho do psaní knihy někdo hodně navedl až uvrtal, proto se nelze divit, že objektivně vzato se to všem líbit nemůže...

Awča
22.02.2021 4 z 5

Není to strhující detektivka, je to vyprávění jazzového a vinylového nadšence s krimi prvky, trochou humoru, kočkami a přátely, mix, který mě bavil.
Začátek byl klopotný, spousta informací a děje, ke konci se zasekla drážka a jako by se jelo odznovu.
I tak mě čtení bavilo, a kniha mi zůstane v paměti.
A navíc jsem zjistila, že už vyšel druhý díl!

TeaPeter
30.01.2021 5 z 5

Skvělé, prostě skvělé! Takhle komplexní zážitek mi už dlouho kniha nedala. No považte: dvojitá romance, detektivní pátrání, napětí, překvapení, zvraty (ten na samotném konci byl nejlepší, že jo?), spousta nových informací o jazzu, tipy na zajímavou muziku... A dokonce vyvolala i soucit... To s nelehkým údělem audiofilů a sběratelů. Fakt to nemají snadné. Ale jsou stateční a bojují s nepřízní poškozených nahrávek, nedokonalých reprodukčních soustav a osudy cenných nosičů roztroušených po těch nejnemožnějších místech. Prostě jsem se už dlouho tak dobře nepobavil.

VulpesVulpes
27.01.2021 5 z 5

Kniha se mi do ruky dostala úplnou náhodou, ale moc mě bavila!

Roubas
15.01.2021 5 z 5

Pokud máte rádi desky, muziku, detektivky, kočky, hezký holky, někdy jste něco sbírali, nebo alespoň jedno z toho, budete u tohohle románu vrnět blahem. Je to precizní jak z hlediska formy, zápletky a zvratů, přes smrtelné hrdiny, od začátku do konce. S Nevadou by asi pátral rád každý chlap.

Knihomolka223
14.09.2020 5 z 5

Knížka se ze začátku sice pomalu rozjížděla - prvních 90 stran bylo slabších, ale čím více se děj blížil ke konci, tím byla čtivější a napínavější. Nejlepší byly ale detektivovi kočky. Pokud vyjde pokračování, ráda si ho přečtu.

lucakuca
25.03.2020 4 z 5

Takovou smršť informací, týkající se vinylů a jazzu, jsem ještě nezažila. Mravenčí detektivní práce, která mě bavila a no ten konec. Pane jo.