Poslední batalion

Poslední batalion https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/2825/mid_posledni-batalion-KUk-2825.jpg 4 194 64

Viktor Koutecký z Lichovic, představitel důstojnického sboru rakousko-uherské armády žije tak, jako by každý den měl být tím posledním. Ani k velkostatku, který zdědil, ani ke jeho ženě Magdě jako by ho nic nepoutalo. Po zranění v boji je upoután na invalidní vozík, zcela neschopen komunikace. Po zvláštním zážitku s bleskem v parku se jeho vědomí i tělo začínají pozvolna uzdravovat. Ve snech se mu vracejí traumatické zážitky a tváře z válečných bitev, zvláště tvář italského poručíka. Vydává se tedy na cestu do Itálie, kde události nabírají dramatický spád..... celý text

Monnyska
13.09.2021 5 z 5

Jeden z nejlepších příběhů, který jsem za poslední dobu četla. Kniha byla velice čtivá, hlavní postavy velmi dobře vykreslené. Konec jsem čekala jiný, ale stejně byl dobrý. Knihu vřele doporučuji :)

Kolyxxx
29.08.2021 5 z 5

úžasná kniha, čtená jedním dechem

candy
16.06.2021 5 z 5

Výborně napsaná kniha, jedna z nejlepších, které jsem kdy četla.

Lenka4
13.06.2021 5 z 5

Vynikající román, který děsivost a nesmyslnost Velké války ukazuje přímo ze zákopů v první linii. Zároveň připomíná, že bezproblémové nebylo ani začlenění navrátilců do běžného života, ať už z důvodu ran na těle či na duši, nebo změněných pořádků. Nutno poznamenat, že kniha má velmi překvapivý a nápaditý závěr.

kokrokr
09.03.2021 5 z 5

Atmosféra románu mi připomněla jiné protiválečné drama a to knihu „Nebeští jezdci”. Jiná válka, jiný děj, ale dramatický náboj je stejný.

ivulka15
17.12.2020 4 z 5

Bylo to zajímavé a velmi čtivé. No ale ten konec......

Endy17
07.10.2020 3 z 5

Moje možná přehnané očekávání nebylo naplněno - od autora jsem zvyklý na hodně vysoko posazenou laťku a tentokrát mě kniha trochu zklamala. Konec, několikrát zmiňovaný v předchozích komentářích, je opravdu překvapivý, ale na mě působil trochu násilně, možná až na hranici absurdity.

dusan122
01.10.2020 5 z 5

První kniha od autora. A určitě nezklamala. Přečteno jedním dechem. Kniha, které nic nechybělo.

lapagerie
13.07.2020 4 z 5

Poslední batalion se mi hodně líbil, připomněl mi trochu Remarqa a to jak "Na západní frontě klid", tak i "Cestu zpátky". A možná i "Ptačí zpěv" od Faulkse. Viktor je tvrdý, válkou obroušený chlap, který se nevzdává ani ve chvílích, kdy by to vzdali všichni.
Vzpomínky na boje jsou kruté, pořád si myslím, že Velká válka byla o dost krutější, než ta druhá o dvacet let později. Lidsky krutější.
O konci knihy bylo už hodně řečeno, je to nečekaný a hodně ostrý zvrat.

alnahu
16.06.2020 5 z 5

Tak toto byla pro mne čtenářská lahůdka-což jsem nečekala,že se mi bude tento příběh líbit.Knihu mi doporučil manžel,který ji četl přede mnou.Příběh 35 letého Viktora Kouteckého z Lichovic,který bojoval u 28.pluku a z války se vrátil na invalidním vozíku - je neschopný mluvit a hýbat se .Po zvláštním zásahem blesku se začíná uzdravovat a tím se mu vrací i vzpomínky hrůz ze zákopů a stále vracející se sen,kdy zabodl svůj bajonet do italského poručíka.A proto se rozhodne tohoto muže vyhledat,to se mu podaří a stanou se z nich přátelé. Příběh z 1.světové války .kdy skončila monarchie a byla vyhlášena 28.října 1918 Československá republika. Konec knihy byl pro mě trochu zrychlený a překvapivý ,ale celá kniha je velice poutavě napsaná.

Schamila
29.05.2020 5 z 5

Přečteno a řvala bych "Božínku proooč!" Autor by mi asi sdělil - Protože. A asi má pravdu, jinak by ten příběh nebyl tak... ani nevím, co napsat, abych to vystihla a nic neprozradila dalším čtenářům. Zkrátka bylo tam vše, humor, drsné zážitky z války, pohodový obrat, další obrat najednou je zase vše jinak no a ten konec, fakt síla. Myslela jsem si, že to bude kniha vyloženě pro pány, ale zjistila jsem, že určitě i pro dámy a hlavně pro všechny, kteří mají rádi díla pana Niedla, zkrátka rozhodně stojí za přečtení, někdy se zasmějete a jindy zase uroníte slzu!!!!!

a.k
24.05.2020 5 z 5

Příběh válečného veterána, který se vrací k děsivým zážitkům z Velké války. Román se výborně čte a díky precizně ztvárněným charakterům postav je opravdovou čtenářskou lahůdkou. Překračuje rámec pouhého válečného románu. Nabízí totiž daleko obsáhlejší, poutavě napsaný příběh, od kterého jen stěží odejdete. A ten konec? Naprosto nečekaný dějový kotrmelec, kterým vám autor vyrazí dech.
Doporučuji.

Sarah01
04.05.2020 5 z 5

Moje vůbec první knížka, jejíž děj se odehrává za 1. světové války. Měla jsem obavy, jak moc zkousnu popisy boje v zákopech, ale bylo to zbytečné, četlo se to samo. Pan Niedl píše tak, že každá postava je plasticky vykreslená, žádná není úplně kladná a vyloženě sympatická málokterá. A ten konec seděl naprosto přesně, i když by to člověk tak nějak nečekal.

Káča2015
23.04.2020 4 z 5

Knihy Františka Niedla jsem si hodně oblíbila, ale Poslední batalion byl za mě nejslabší.

tichoslapek_
18.04.2020 5 z 5

Tahle kniha si mě okamžitě získala. Velice pěkně se čte, obě roviny děje jsou napínavé. Přiznám se, že jsem si přála poněkud jiný konec, ale vzhledem k hlavní postavě a jeho povaze musím přiznat, že tady se dalo počítat úplně se vším. Dávám pět hvězd! Krásná kniha!

nero 13
09.03.2020 5 z 5

Na tuto knihu jsem se dlouho těšil a proto děkuji nakladatelství MOBA za nové vydání. Příběh Viktora Kouteckého z Lichovic je jako obvykle u pana Niedla skvěle napsaný, při popisu bojů mezi Italy a vojáky Rakouského mocnářství, jsem si vzpomněl jak mi bratranec se strýcem kteří jezdí pravidelně do Italských Alp, vyprávěli že přespali v létě v údolí kde probíhali boje popisované v této knize pod širákem a i když viděli že jsou v celém údolí sami, tak slyšeli hlasy a nářek vojáků.
Genius loci této krajiny je asi hodně nasáklý historií.

Jaruš7
26.01.2020 5 z 5

Krédo všech hrdinů v autorových románech je neměnné, čest a na s!ávě nezáleží.
Po té mnohočetné četbě se mi jeví, že vlastnosti hlavních hrdinů mají nezaměnitelný genofond, jakoby rodové dědictví prostupující autorovou tvorbou, což je z pohledu oblíbenosti jeho hrdinů příjemné zjištění, pocit fajnovosti.
Je to výpověď, sugestivně přesvědčivá, jako z deníku, či vypravování očitého svědka.
Autor s talentem dokonalého vypravěče zde zobrazuje První světovou válku ve své zrůdnosti.
V mysli vytane i jiná kniha z této doby od Jaroslava Haška. Ale to je jiný žánr, a pro vzpomínky je víc vidět, než Poslední batalion, který opravdově válečnou tragédii líčí.
Byla to doba našich předků a její znalost je důležitá.
Konečný verdikt se jeví s šancí na .....

hapac
04.12.2019 4 z 5

Moje první setkání s F.Niedlem a líbilo se. Bylo hezké, že se celkem vyváženě prolínal děj odehrávající se na válečném poli i mimo něj. Zkrátka nechyběly dramatické události ani ta trocha romantiky.

mata57
12.10.2019 4 z 5

Čtivá, poučná, dramatická a pro odlehčení romanticko-košilatá kniha.
Když člověk přijíždí ze severu do Itálie, vnímá jen krásu skalních masivů a neuvědomuje si, že peklo zde mělo za Velké války jednu z poboček a vypravilo na onen svět mnoho z těch, jejichž jména nacházíme převážně na vesnických pomnících u nás doma.
Závěr je na můj vkus příliš rychlý, byť skýtající možnost pokračování...

p248
12.09.2019 5 z 5

No tak mistře, takhle to přece nemůže skončit...To snad nemyslíte vážně? Jinak moc fajn kniha.
Děkuji.