Poslední aristokratka

Poslední aristokratka https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/419916/mid_posledni-aristokratka-3Jx-419916.jpg 4 6245 1638

Aristokratka série

František Antonín hrabě Kostka z Kostky je potomek šlechtického rodu, žijící v New Yorku. Po pádu komunistického režimu se s americkou manželkou Vivien a dcerou Marií (III.) vrací do Čech, aby převzal rodové sídlo. Kromě zámku „zdědí“ hraběcí rodina i personál: zpátečnického kastelána, hypochondrického zahradníka a kuchařku, která si ráda cvakne a občas to přežene. Chudobný navrátilec, krkolomně navazující na slavný rodokmen, emigrantství, místní zemitost, zámek jako konkurenceschopná atrakce, kníže Schwarzenberg, zpěvačky Cher a Helenka Vondráčková, to jsou motivy, z nichž autor, profesí kastelán, upředl sérii panoptikálně komických situací. V deníku Marie III., posledního potomka rodu, nenajdete sex, násilí, vraždy ani hluboké myšlenky. Má jedinou ambici: pobavit čtenáře!... celý text

Ivka82
Ivka82
25.11.2022 5 z 5

Film jsem zatím neviděla, knihu jsem dostala k narozeninám a musím přiznat, že jsem nečekala, že se u ní budu tak bavit. Výborná kniha pro zlepšení nálady

rlupinek
rlupinek
25.11.2022 4 z 5

Po shlédnutí filmu jsem se pustil i do literární předlohy, takže každá z postav měla svého herce (Čermák, Liška, Balzerová, Pechlát, Dyková, Kotek aj.). Kniha je psána jako humoristická a humorem se opravdu nešetří, někdy bohužel. Místy mi to připomíná bláznivé komedie Zdeňka Trošky, kdy jsou situace prakticky nesmyslné a nereálné, ale hlavněm že se divák/čtenář baví. A poznatek na závěr: autor nemá rád knížete Schwarzenberga a Helenku Vondráčkovou...

Hakate
Hakate
20.11.2022 5 z 5

Vtipná oddechovka pro víkendové čtení plná humoru a vtipných pasáží, u které se zaručeně pobavíte.
Film jsem zatím neviděla a pro mě 1. Setkání s autorem je zatím v kladnem ladění. Uvidíme, co přinesou další díly. :)

Hajana
Hajana
15.11.2022

Když jsem ji četla ve vlaku, tak se bavilo i kupé, kde jsem jela. Takže opra si výborná a doporučuji.

Valdora
Valdora
07.11.2022 3 z 5

Nejdříve jsem viděla film, pak četla knihu. Film se mi líbil, ale knihu jsem dočetla ze setrvačnosti. Bohužel mne tolik nezaujala. Do dalšího dílu se nejspíš nepustím.

Petronelka123
Petronelka123
05.11.2022 5 z 5

Smích prý léčí...a po přečtení Poslední aristokratky jsem se zaručeně zbavila několika neduhů :). Parádní oddechovka.

SofieH
SofieH
02.11.2022 5 z 5

Knížka dělaná pro zasmání. Skvěle napsané, moc mě to bavilo, stejně jako všechny pokračování.

Dédečko75
Dédečko75
31.10.2022 5 z 5

Takhle jsem se dlouho nezasmál

aralka
aralka
23.10.2022 3 z 5

Pan kastelán Evžen Boček z Milotic to chytil za správný konec a měl výborný nápad s napsáním celé této série, výborný v tom smyslu, že takovéto třeskutě humorné dílo, kde všechny postavy jsou nějakým způsobem "ujeté" s velkou pravděpodobností osloví hodně čtenářů, kteří v knihách nehledají žádné moudra a chtějí se při čtení pouze pobavit a zapomenout na každodenní starosti....pro mě osobně to bylo náročné čtení, protože toho "humoru" už na mě bylo moc a neměla jsem žádný prostor k tomu promítnout na pozadí děje své životní zkušenosti, obohatit se nějakými vědomostmi, procítit nějaké emoce, souznět s nějakou postavou a podobně... knihu jsem si musela dávkovat... ještě mám půjčené další dva díly a jelikož už vím, co mě přibližně čeká, dávám tomu čas... celkově musím říct, že tento typ literatury vůbec nevyhledávám, ale chtěla jsem vědět, co na tom ti lidé mají, teď už to vím ....

Jenny46
Jenny46
23.10.2022

Asi půjdu proti proudu, ale mě kniha až tak neoslovila a docela mě to mrzí. Já bohužel prvně viděla film a možná proto jsem stále na rozpacích...
Film se mi docela líbil a každý chválil knihu, ale já moc humor pana Bočka teda nesdílím a omlouvám se tentokrát nebudu hodnotit...
Ani nevím jestli budu zkoušet další díl..

Chesterton
Chesterton
22.10.2022 5 z 5

[audiokniha]
Jak píše HadleysHope - na mě to je velice přiměřeně 'hraběcí' potažmo aristokratické!

Nemám ponětí o tom zda bych v rodových kořenech našla byt' šlechtu nižší (babička z otcovy strany odmítala prý chodit v neděli do kostela pokud neměla nový klobouček - ovšem byla to matka šesti synů a jedné dcery - služebnictvo žádné :o)
Taktéž jeden ze švagrů mi neřekne jinak než 'paní kněžna sestoupila mezi prostý lid' . . .
Tož optikou uživatele HadleysHope mi Aristokratka sedla jako pr*el na hrnec!

Netoliko hloupá legrace, co jsem u ní dokonale usínala (audioknihy k tomu už pár let používám) a při poslechu u práce jsem měla občas namále, aby mi smíchy nezaskočilo.
Mám tento druh literatury zcela na chvostu svých zálib a v pozadí deníku samozřejmě čtu totéž, co napsala Aralka výše. Psaný text bych možná hodnotila podobně. Ovšem jsou dny, kdy přesně toto potřebujeme :o)
Těším se na další díly. Nehynoucí zásluhu na úspěchu má Veronika Khek Kubařová. Už kvůli interpretaci Helenčiných písní.
5/5

Adllen
Adllen
16.10.2022 2 z 5

Po tom co jsem viděla film, jsem čekala, kniha bude ve stejném duchu. Ovšem opak je pravdou, kniha mě dost zklamala, dám šanci dalším dílům a uvidíme.

Alinke
Alinke
14.10.2022

kniha mě zklamal, ani jsem ji nedočetla. Očekávala jsem knihu, u které se zasměji, pobavím, ale jen jsem se občas pousmála, některé repliky byly předvídatelné a opakující se. Škoda.

heretic
heretic
13.10.2022 3 z 5

Jako námět na scénář dobré a vtipné.

adela.hol
adela.hol
07.10.2022 5 z 5

Ani jsem nečekala, jak moc mě bude knížka bavit. Z filmu jsem viděla asi půl hodiny a vlastně jsem nechápala o co tu má jít a co tu má být vtipné.

Zato v knize to šlape od samého začátku, nebylo tam jediné místo, kde bych se nudila. Kolikrát jsem se musela zasmát i nahlas.

Opravdu to bylo pro mě příjemné překvapení a s chutí se pustím do dalších dílů.

Tereyciiik
Tereyciiik
03.10.2022 3 z 5

Musím bohužel říct, že mě to vůbec nebavilo. Styl, jakym to bylo psané mi absolutně nesedl. Hodně jsem postrádala nějaký dej, nějaké dialogy nebo prostě něco, ale tohle bylo pro mě utrpení a dočetla jsem to jen horko těžko.

INCOGNITOREADER
INCOGNITOREADER
22.09.2022 4 z 5

Poslouchal jsem jako audio, která je krásně načtená. Zábavné nenáročné.

HadleysHope
HadleysHope
03.09.2022 4 z 5

Na mě moc "hraběcí". Některé pojmy jsem nechápal, přeci jenom, jsem nižší šlechta, možná spíš poddaný. Ale jako celek to na mě zapůsobilo. Povedené.

Renč
Renč
26.08.2022 5 z 5

Kniha mnohem lepší než filmové zpracování a navíc mne motivovala k nákupu a přečtení dalších dílů. Čtivé, odpočinkové a vtipné. Co víc chtít?

Atara16
Atara16
24.08.2022 2 z 5

Člověk se aspoň pořádně zasměje.