Posledná láska v Carihrade

Posledná láska v Carihrade https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/102175/bmid_posledna-laska-v-carihrade-9qy-102175.jpg 3 6 1

Svetoznámy autor Chazarského slovníka čitateľom tentoraz ponúka strhujúci príbeh otca a syna Sofronija a Haralampija Opujićovcov z konca osemnásteho storočia. Obidvaja sú spojení nielen krvným putom, ale akoby aj spoločnou identitou – jeden je obráteným obrazom druhého. Motív tarotových kariet, ktoré sú už stáročia pomôckou pri vykladaní osudu, je v tejto knihe spúšťacím mechanizmom na rozvíjanie spletitých liniek životných dráh; vďaka rozprávačskému majstrovstvu Milorada Pavića a jeho vybrúsenému zmyslu pre imagináciu je podobenstvo o prekonávaní predurčenosti životnej púte mimoriadne čitateľsky atraktívne. Román bol preložený do viacerých svetových jazykov, v angličtine vyšiel v dvoch vydaniach. Špecifickou prílohou knihy je aj súbor tarotových kariet v byzantskej podobe.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Slovart (SK)

Poslednjа ljubаv u Cаrigrаdu , 1994

zuzulique
13.07.2013 4 z 5

Knihu som čítala 2x s odstupom niekoľkých rokov sa pôvodné hodnotenie 2-3* vyšvihlo na 4 až 4,5*. Nuž, tiež som trochu vyspela, čo sa týka čitateľského vkusu a mohla som tak oceniť pána Pavica, ktorý skutočne vie rozprávať svojským a výborným štýlom, ktorý je všetko len nie ľahko čitateľný.

Kniha je zaujímavým spôsobom rozdelená podľa tarotových kariet (dokonca sú v knihe ako príloha), každá karta predstavuje novú epizódu a novú postavu. Úlohu v románe zohráva prepojenosť postáv, osudovosť, mágia, ba až mystika. Nesmie chýbať láska, erotika, život a smrť v svojich mnohých podobách.

Ťažko povedať, ako zapôsobí kniha práve práve na vás, no pre mňa to bol skutočne pôsobivý čitateľský zážitok. Určite čoskoro siahnem aj po ďalších Pavicových knihách.