Posilování stresem: Cesta k odolnosti

Posilování stresem: Cesta k odolnosti https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/473074/bmid_posilovani-stresem-cesta-k-odolnost-zb5-473074.png 4 151 34

O stresu se hovoří zejména jako o umělé, lidstvem vyrobené zátěži. Člověk se musel naučit porozumět a vzdorovat rozmanitým stresovým vlivům od počátku své existence. Tělesná zátěž, zima střídaná horkem, nedostatek jídla a tekutin, bakterie, viry, nedostatek spánku či bolest zasahovaly do našich životů od nepaměti. V dnešní době vnímáme stres především jako významnou příčinu vzniku řady tělesných a duševních onemocnění, a chápeme jej jako nebezpečný. Pavel Kolář, celosvětově uznávaný fyzioterapeut a odborník na celostní medicínu, ve své knize Posilování stresem – Cesta k odolnosti mimo jiné rozebírá opačnou úlohu stresových vlivů, a to zejména z hlediska zvýšení odolnosti našeho organismu. Naše tělo a duše v sobě skrývá obrovský potenciál udělat nás nejen silně odolnými, ale také šťastnými. Využijme ho a vezměme odpovědnost za své zdraví a kvalitu svého života do vlastních rukou!... celý text

Jenny46
02.01.2022 4 z 5

Kniha, která se musí dávkovat po troškách. Zajímavá a každý si najde co potřebuje. Určitě se budu postupně vracet k informacím.

harena
02.01.2022 5 z 5

Úvod str.7
"Nevnímejte prosím tuto knihu ani tak jako návod, jako spíš upozornění, že naše tělo a duše v sobě skýtají obrovský potenciál udělat nás nejen silně odolnými, ale také šťastnými. To jak ho využijeme, záleží jen na nás samých."

Určitě knihu doporučuji k přečtení, nezaškodí se dozvědět nové věci.Když se mi zdálo čtení až příliš odborné a zrovna ten problém mě až tak nezajímal, tak jsem odstavec či část kapitoly přeskočila, protože to bylo určeno pro čtenáře, kteří už o tomto oboru vědí víc. Ale v knize najde každý něco pro sebe, nad čím se může zamyslet a třeba pro sebe ještě víc udělat. Jinak se připojuji ke kritice na naprosto nekvalitní a rozpadající se vazby.

martunka
27.12.2021 2 z 5

Musím uznat,že jsem od této knihy čekala něco jiného....a studium medicíny to zrovna nebylo...

Olcab264
21.10.2021 4 z 5

Zajímavá knížka,hezky popsáno,že je třeba hledat příčinu a ne jen léčit následek

iceVS
20.10.2021 5 z 5

Kniha je podrobná a obsáhlá. Důkladně ukazuje naprostou provázanost všeho se vším (mluvím o těle, samozřejmě). Ovšem umím si ji představit spíš jako skvělou učebnici. Běžný čtenář bude odrazen množstvím informací a pro změnu v problematice orientovaný čtenář musí mít místy nutně pocit stálého opakování.
Však on si každý vybere to, co potřebuje...
Jen mě iritovala opakovaná záměna živelní X živelná.

Olous1
11.10.2021 5 z 5

Plně souhlasím s předchozím komentářem, není třeba už co dodat. Určitě si knihu přečtěte,je opravdu velice obsáhlá,ale já jsem si v ní našla co jsem potřebovala.

stejsdan
23.09.2021 4 z 5

Knížka užitečná a praktická do dnešní doby, jsem s panem profesorem zajedno, že stres v rozumné míře je potřebný a zdravý. Koronavirus nám ukázal, jak jsme rozmazlení, těžko se přizpůsobujeme náhlým změnám a nedokážeme být tolik chápaví a flexibilní.
Taky je potřeba se hýbat, pravidelně sportovat, je tam spousta dávno známých věcí..
Mám však dojem, že knížka je pro laiky dosti obsáhlá, plná odborných výrazů, mě to problém nedělalo, jsem zdravotník:)
Každopádně doporučuji.

MarkCarter
18.09.2021 3 z 5

Pre mňa bola kniha príliš odborná. Dostal som sa za polovicu a nedočkal som sa žiadnej praktickej rady ako zvládať stres. Možno som mal len chybne nastavené očakávania, každopádne pod návalom medicínskych pojmov môj mozog vypínal a popravde teraz už z toho neviem nič.

EDIT: Tak som dal knihe druhú šancu. V druhej polovici sa nájdu rady ako zvládať stres, ale skôr teoretické. Môj celkový dojem z knihy sa však nezmenil.

L.Helena
04.09.2021 4 z 5

Zajímavé, poučné, i když hodně náročné čtení. Knize by prospělo, kdyby byla trochu víc „lidová“. Některé pasáže připomínaly vysokoškolská skripta pro studenty medicíny. Bylo to natolik odborné, že to ve výsledku přebilo i ty pasáže, které byly srozumitelné i laickému čtenáři.
Připojuji se ke kritice velice nekvalitní, rozpadající se vazby.

Gimli
19.08.2021 4 z 5

Posilování stresem vnímám jako kvalitní procházku po hájemství stresu, jeho záporech a hlavně přínosech. Důležité je pečlivé zasazení stresu do kontextu fungování lidského těla po fyziologické i psychologické stránce. Až jsem byl překvapen, kolikrát jsem se v lecčems poznal. Co však zamrzí, je odfláknuté vydání. Vazba se velmi snadno a rychle rozpadá. Ale i samotný text obsahuje překlepy a stylistické chyby. Připadalo mi, že za tím stojí snaha vydat knihu co nejdříve i na úkor formální kvality (snad aby ještě lidi měli v paměti covid, na který se často odkazuje).

Mothermoth
22.07.2021 5 z 5

Pro laika (tedy i mne) misty narocnejsi, nicmene velmi zajimavy a prinosny pohled na fungovani lidskeho organizmu. Rozhodne nuti (v dobrem smyslu slova) k zamysleni a ke zmenam, mnohe vysvetluje a dokresluje.

Obsah za jedna, kvalita vazby za pet (jako ve skole). Asi se mi jeste nestalo, aby se mi kniha v ruce rozpadla po precteni nekolika stranek.

Laviedete
21.07.2021 5 z 5

Zajímavá a přínosná kniha, i přes odbornější pasáže, kterým laik nemusí úplně přesně rozumět. Na druhou stranu tím podává i medicínský základ praktických doporučení, které se v této době rozhodně hodí. Bohužel také musím potvrdit jediné negativum, vazbu knihy. Rozpadla se v polovině četby. To se opravdu nepovedlo. Jinak doporučuji 100%

Eva2424
11.07.2021 4 z 5

Tuším, že kniha vznikla jako reakce na rozmazlenost naší společnosti, která se naplno projevila hysterií okolo koronaviru. Dozvíme se zde věc, kterou bychom měli všichni dobře vědět, že lidské tělo a mysl jsou schopné se adaptovat na téměř jakékoli podmínky a zvládnout neuvěřitelné věci, pokud je přiměřeně trénujeme.

Je to částečně takový vědecký pohled na skutečnosti, o nichž hovoří mystici a jogíni.

Kniha rozebírá jednotlivé faktory, které zatěžují naše tělo i duši, a jejich působení.
Spoustu věcí člověk sám cítí, spoustu faktů jsem znala díky rozhovorům s lékaři v časopise Téma, ale i tak bylo hodně skutečností pro mě nových a přimělo mě se o ně více zajímat.

Text byl pro mě místy dost odborný a tím i nezáživný, což není určitě na škodu, a pro mnohé čtenáře to může být naopak žádoucí. Jinak velice oceňuji komplexnost, obrovský záběr a zdůraznění těla i duše jako oboustranně na sebe působících od sebe neoddělitelných součástí.

Beebee
05.07.2021 4 z 5

Tak na tuto knihu jsem se velmi těšila. Prvně negativa: kniha je neuvěřitelně špatně svázaná. Rozpadla sa mi v rukou po páté stránce a je z ní salát. A to ke svým knížkám vždy přistupuji maximálně šetrně. Druhým faux pas je práce ilustrátora. Těžko bych hledala nevhodnější styl. Zaplňuje prostor mezi kapitolami děsivým "moderním" uměním, které budí dojem skládky technického a biologického odpadu na hromadě. Od žárovky přes šrouby, podivné vykuchané panenky, až ke kadaverózním zbytkům těl lidí. Tohle opravdu nenaladí čtenáře na smysl knihy a nepomáhá to ani stravitelnosti, ani harmonizaci obrazu a slova. A teď k textu: autor má v hlavě pořádek, na rozdíl od ilustrace fotky jeho hlavy pod papírovým přebalem. Kapitoly jsou řazeny srozumitelně a jsou v nich srozumitelně vysvětleny jak pojmy pro laiky, které lékaři budou připadat notoricky známé, tak věci nové i lékařům jiných oborů. Autor umí na jedničku fyzioterapii, pohyb a tělo, na o cosi horší známku psychologii, psychiatrii a filozofii. Jeho snaha o multioborovost a rozkročení textu od tělesna k psýché je úctyhodná, ale byl by to ořech i pro knihu více autorů erudovaných ve více oborech. Přináší na jednom místě ( pokud se vám nerozpadne na jednotlivé listy jako mně) poměrně ucelený pohled na možnosti pěstování odolnosti, zejména tělesné. Shrnuje jak funguje slabost a odolnost, z čeho pramení, málo však nabízí konkrétních cest, jak s tím pracovat. Třeba napíše další knížku: Odolnost, co a jak v praxi. Nicméně kniha jako celek je výborný počin na poli literatury tohoto typu. A právě pro odvahu autora a množství jeho myšlenek a poznatků, které můžou posloužit čtenáři jako inspirace a zdroj zajímavých podnětů k myšlení a konání, dávám téměř plný počet.
S čím nemůžu souhlasit:
1. Autor chápe povrchně potřebu usínacích rituálů u dětí. Zavrhl je a není to správný postoj. Kdo chápe psychologii dětí a potřebu rituálů, porozumí, proč to sděluji. Výuka rituálů dětem velmi pomáhá pak v dospělosti.
2. Autor na str. 326 píše o satčinanda. Zkomolil slovní spojení tzv. svaté trojice: sat-čit-ánanda (Bytí/Vědomí/Blaženost). Slova označují stav přechodného či trvale žitého satori/osvícení/spojení s Duchem svatým nebo Jástvím v Jednotu. Nedá se zažít ani nácvikem dechu s Wim Hofem ani rozlitím DMT v krevním oběhu. Jedná se o mystické probuzení napříč různými náboženstvími 3.

3. Nesouhlasím s tezí: když se chce, všechno jde. Jsou lidé, kteří se relaxovat nenaučí. Musí hledat jiné cesty k uvolnění.

stres psychická odolnost

Pavel Kolář