Poselství od protinožců

Poselství od protinožců https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/17717/poselstvi-od-protino-17717.jpg 4 663 136

Román Poselství od protinožců vypráví příběh americké lékařky, specializující se na přírodní léčitelství, které se naskytla příležitost poznat život jednoho australského domorodého kmene – domorodci jí totiž nabídli, aby se s nimi zúčastnila jejich putování po Austrálii. Čtenář společně s mladou lékařkou postupně objevuje svět, ve kterém platí zcela jiné zákonitosti: domorodci žijí v naprostém souladu s drsnou přírodou, mají mimořádně vyvinutý orientační smysl a jsou schopni přežít i v těch nejnehostinnějších podmínkách. Marlo Morganová dochází k poznání, že způsob života i duchovní svět australských praobyvatel, jakkoli se může na první pohled zdát primitivní, je ve skutečnosti mnohem hlubší a autentičtější než naše moderní civilizace. KRITIKA: Perthská Dumbartung Aboriginal Corporation upozorňovala na nesrovnalosti mezi věcmi popisovanými v knize a realitou. Došla k závěru, že je dílo smyšlené a že její učení postrádá důvěryhodnost. Podle jejich slov je pro Austrálce hluboce urážlivé, že běloška vydělává peníze za dezinterpretaci jejich kultury pro vlastní reklamu a zisk. Vyjádřili svůj hněv nad tím, že autorčino falešné poselství je naivním euroamerickým trhem přijímáno jako fakt a byli nesmírně znepokojeni tím, jaké dlouhodobé následky to pro jejich kulturu bude mít. V roce 1996 skupina Aboriginských starších, vážně znepokojených implikacemi knihy, dostala grant na cestu do USA a ke konfrontaci autorky, s cílem znemožnit hollywoodizaci jejího díla. Autorka veřejně přiznala, že její kniha je falzifikát, ale tomuto faktu se dostalo v USA jen malé publicity. Původní Australané jsou velmi rozezleni tím, že kniha je stále propagována a široce prodávána, protože čtenáři dává falešný obrázek jejich tradiční kultury a jejich současné politické a sociální situace, což velmi poškozuje jejich až příliš reálný boj za přežití.... celý text

Literatura světová , New Age

Vydáno: , Práh , Knižní klub

Mutant Message Down Under , 1990

Allla9
Allla9
24.04.2020 5 z 5

Knížka o poznání sebe sama.

"Naučila jsem se konečně vážit si zkušeností a zážitků a ne předmětů."

Kulhavá
Kulhavá
02.04.2020 5 z 5

Skvělá kniha. Hodně podnětů k zamyšlení.

Sarka14
Sarka14
06.03.2020 3 z 5

Knížku mi doporučila mamka. Nicméně i když jsem jí přečetla za jediný večer a četla se vcelku dobře, až tak moc mě nezaujala. Dokážu pochopit, co se nám tím autorka snaží říct. Ale některé věci byly vážně do očí bijící a celou knížku jen snižovaly. Nebylo to špatné, ale znovu bych jí nečetla.

rajcatko
rajcatko
22.02.2020 2 z 5

Příliš spirituální. Čekala jsem spíše dokumentární formát. Samozřejmě kniha odkrývá prastará tajemství života, ale to Malý princ taky a ten mě bavil mnohem víc. Bohužel, některé odkazy na rozum a logiku věci již nelze v naší společnosti uplatnit.

Abroš
Abroš
18.02.2020 5 z 5

Knihu jsem přečetl se zájmem.Tohle téma mám rád.Pokud je tohle fikce,tak velice pěkná

Tantalis
Tantalis
14.07.2019 4 z 5

Nezáleží na tom, zda je příběh pravdivý. Kniha používá příběh jako nosnou konstrukci pro své poselství - podobně jako třeba Alchymista a jiné.

kakaba4818
kakaba4818
13.07.2019 4 z 5

Kniha se mi četla velice dobře a rychle. Až zde jsem narazila na pochyby ohledně pravdivosti příběhu, což mě trochu zklamalo. Myslím ale, že i přesto si každý ze čtenářů může vzít z vyprávění nějakou tu motivační myšlenku a ponaučení.

HannyC
HannyC
09.07.2019 5 z 5

Zasvěcení, Zlatá ratolest, Poselství ... Všechny tyto knížky popisují krásy života a lidství ... A člověčenstvo se stejně řítí do záhuby ... Holt čím víc Hi-Tec tím zakrnělejši mutant ...

broskev28
broskev28
28.02.2019 3 z 5

Přiznám se, že se mi kniha nečetla moc dobře. Léčitelství a obecně návrat k přírodě chápu a ráda se stanu součástí takového procesu, ale neustálý duchovní přesah domorodců jsem nějak nepobrala; chyba je nejspíš ve mně. Ovšem zarazily mě dohady v komentářích, zda kniha je či není fikce, a že autorka čtenáře oklamala. Já mám v ruce výtisk Knižního klubu z roku 1995 a na s.11 je napsáno:
"Tato kniha je fiktivní dílo inspirované mými zážitky v Austrálii. Můj příběh by se mohl odehrávat v Africe, Jižní Americe nebo kdekoli jinde, kde existuje civilizace v pravém smyslu slova. Je na čtenáři, aby si z něj vybral své vlastní poselství. M.M."
Když jsem si o knize zjišťovala něco víc, narazila jsem na to, co píše ve svém komentáři petr0486: sami domorodí obyvatelé Austrálie tuto knihu popřeli a s autorkou se dokonce chtěli soudit. Velice je pobouřil způsob, jakým o nich píše, a poté předkládá svůj text čtenářům na celém světě. Napadají mě dvě možnosti:
a) buď australští potomci Aboriginů tato úvodní slova nečetli,
b) nebo držím v ruce třeba 2.vydání, přičemž v tom prvním tato slova uvedená nebyla.
Dnes už asi nezjistíme, kde je pravda. Ale každý z nás se může zařídit podle autorčina doporučení.

l1l1lele
l1l1lele
13.02.2019 5 z 5

Kniha je perfektní,krásně se čte. Člověk zde najde ponaučení,ale zároveň si i odpočine. Doporučuji.

Hankah265
Hankah265
21.12.2018 5 z 5

Kniha, ke které se ve svých myšlenkách občas vracím. Když jsem ji četla, byla prezentována jako pravdivý příběh a tak jsem jí i brala. Bylo pro mě velké zklamání, že se jedná o fikci. I když jsou v knize krásné myšlenky, které vás nutí se na chvíli zastavit a popřemýšlet o skutečných hodnotách. Avšak v rozporu s těmito myšlenkami je chování autorky ( kázat vodu a pít víno). I přes to všechno si myslím, že kniha stojí za přečtení. Ať si každý udělá svůj vlastní názor.

IvkaLesomilka
IvkaLesomilka
03.09.2018 5 z 5

Kniha, která má opravdu smysl. Často se k ní v myšlenkách vracím a přemýšlím nad životem.

Ersie
Ersie
19.08.2018 odpad!

Knížka mě nezaujala, ani jsem ji nedočetla do konce. Hlavní hrdinka mi byla strašně nesympatická, zhýčkaná dámička si najednou hraje na hrdinku co snáší útrapy života v poušti. I když myšlenky ze života domorodců a jejich životní postoje určitě stojí za zamyšlení.

danobat
danobat
19.06.2018 4 z 5

Čekal jsem víc.....

lenus52
lenus52
07.05.2018 3 z 5

Knihu bych i dočetla celou, ale nesedl mi styl

Jana38
Jana38
30.04.2018 4 z 5

Myslim.ze je vcelku jedno zda jde o pravdu ci fikci.dulezite je.ze donuti ctenare premyslet o nasich potrebach,hodnotach...Pro me zajimave pocteni.

markyticka
markyticka
18.04.2018 3 z 5

Když jsem si knihu četla, myslela jsem, že vychází z reálného příběhu a moc se mi líbila. Když jsem si časem přečetla, že jde o fikci, byla jsem zklamaná a cítím se i po letech podvedeně… Příběh je poutavý a čte se jedním dechem, obzvlášť když je od lékařky, která u australských domorodců pomáhala. Nenechte si čtení knihy zkazit debatami o tom, že autorka měla hned přiznat, že se jedná o fikci – kniha stojí za přečtení.

jaroiva
jaroiva
14.04.2018 4 z 5

Ve vydání, které jsem četla, bylo zmíněno, že jde o fikci, a tedy jsem to tak od počátku brala. Některé části mi připadaly už přitažené za vlasy, ale kniha každopádně obsahuje dost myšlenek, které stojí za zamyšlení pro ty, kteří se nad nimi zamyslet chtějí.
Kniha "nastavuje zrcadlo" americké konzumní společnosti :D
Bohužel americkým směrem se, zdá se, ubíráme také, proto by bylo vhodné se nad hlavními myšlenkami knihy opravdu vážně zamyslet.
Taková trochu pohádka, ale kdo by neměl rád pohádky?

edita374
edita374
03.03.2018 5 z 5

Tato kniha pro mě byla a je jako bible. Jak by měl člověk zhodnotit své postoje a nároky na životní potřeby. Co je a není důležité ?

martihau
martihau
29.01.2018 3 z 5

Knihu jsem četla jako pravdivý příběh a tak jsem jej i přijala. I když autorka přiznala, že je to falzifikát, je v knize stále poselství a nutí člověka k zamyšlení, jak dnes vlastně žijeme (přestože je to kniha vydaná už v roce 1990) a jestli není něco, co bychom měli změnit.

Austrálie léčitelství telepatie New Age životní styl esoterismus, ezoterika původní Australané literární mystifikace

Marlo Morgan
americká, 1937
2000  84%Poselství od protinožců
1998  81%Poselství z věčnosti

Kniha Poselství od protinožců je v

Přečtených1 027x