Poselství od protinožců

Poselství od protinožců https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/17717/poselstvi-od-protino-17717.jpg 4 664 135

Román Poselství od protinožců vypráví příběh americké lékařky, specializující se na přírodní léčitelství, které se naskytla příležitost poznat život jednoho australského domorodého kmene – domorodci jí totiž nabídli, aby se s nimi zúčastnila jejich putování po Austrálii. Čtenář společně s mladou lékařkou postupně objevuje svět, ve kterém platí zcela jiné zákonitosti: domorodci žijí v naprostém souladu s drsnou přírodou, mají mimořádně vyvinutý orientační smysl a jsou schopni přežít i v těch nejnehostinnějších podmínkách. Marlo Morganová dochází k poznání, že způsob života i duchovní svět australských praobyvatel, jakkoli se může na první pohled zdát primitivní, je ve skutečnosti mnohem hlubší a autentičtější než naše moderní civilizace. KRITIKA: Perthská Dumbartung Aboriginal Corporation upozorňovala na nesrovnalosti mezi věcmi popisovanými v knize a realitou. Došla k závěru, že je dílo smyšlené a že její učení postrádá důvěryhodnost. Podle jejich slov je pro Austrálce hluboce urážlivé, že běloška vydělává peníze za dezinterpretaci jejich kultury pro vlastní reklamu a zisk. Vyjádřili svůj hněv nad tím, že autorčino falešné poselství je naivním euroamerickým trhem přijímáno jako fakt a byli nesmírně znepokojeni tím, jaké dlouhodobé následky to pro jejich kulturu bude mít. V roce 1996 skupina Aboriginských starších, vážně znepokojených implikacemi knihy, dostala grant na cestu do USA a ke konfrontaci autorky, s cílem znemožnit hollywoodizaci jejího díla. Autorka veřejně přiznala, že její kniha je falzifikát, ale tomuto faktu se dostalo v USA jen malé publicity. Původní Australané jsou velmi rozezleni tím, že kniha je stále propagována a široce prodávána, protože čtenáři dává falešný obrázek jejich tradiční kultury a jejich současné politické a sociální situace, což velmi poškozuje jejich až příliš reálný boj za přežití.... celý text

Literatura světová New Age
Vydáno: , Práh , Knižní klub

Mutant Message Down Under , 1990

dasa6377
10.08.2021 5 z 5

Skvělá kniha - donutí vás se zamyslet !!! :)
Krásná cesta s domorodci napric Austrálii.

EmillyT
15.07.2021 4 z 5

Příliš mě netrápí autentičnost příběhu, jak zde někteří řešili. Kniha se mi líbí a rozhodně přináší spoustu myšlenek k zamyšlení. Četla jsem již před lety a ráda se k ní čas od času vracím.

R.A
07.07.2021 odpad!

Rozečetla jsem to, přišlo mi to velmi divoké a příliš intenzivní. Přečetla jsem si něco o autorce a o míře autentičnosti toho díla... a ne, neumím se k tomu vrátit, mám pocit, že ze mě autorka chce dělat blbce. Kdyby to prezentovala s připuštěním nadsázky, nebo kdyby tam za sebe poslala nějakou fiktivní postavu, tak by se to asi dalo, ale takhle přepsané divoké sny neumím přejít s nadhledem.

Kryštofka
26.05.2021 odpad!

Lež jak věž za účelem komerčního úspěchu a výdělku.
Už od začátku mně některé věci neseděly. A tak jsem si o autorce přečetla několik článků a také dlouhý rozbor všech nesmyslů, které v knize jsou. Též o výpravě aboridžinců do Ameriky.
Autorka byla jen krůček od pohádkového zbohatnutí, hollywoodský trhák byl na spadnutí...
Pokud někdo píše o velkých pravdách a sám je lhář, nemůžu ho brát vážně.
PS: V Austrálii si vysloužila pohrdání.

citronekodvedle
11.05.2021 5 z 5

Krásná kniha doporučuji každému přečíst, určitě se k ní vrátím.

hana0990
11.05.2021 5 z 5

Tahle kniha mi hodně dala, donutila mě se zamyslet. Už jsem ji četla několikrát a doporučuji.

ladaol
06.04.2021 5 z 5

(SPOILER) Tato kniha rozhodně má co dát, ale bohužel ne všichni chápou o co vlastně šlo. Fikce nebo pravda no a co, to poselství je přeci někde úplně jinde... Knihu jsem četla už potřetí a vždy v ní objevím něco nového.

SPOILER:
Vybírej si s rozmyslem, protože se ti může dostat, čeho si žádáš. Všechno, co se na Zemi děje se děje za určitým účelem. ...Musela bych se nejdřív dokonale smířit se vším. Musela bych se naučit odpouštět sama sobě, nesoudit druhé a učit se z minulosti. Ukázali mi, jak důležité je umět přijmout a milovat sama sebe, být k sobě upřímná a stavět se zrovna tak i k ostatním.
...atd...

SilviiM
10.02.2021 4 z 5

Velmi hezky napsaná kniha.

KatkaK13
08.02.2021 4 z 5

Moc doporučuji si tuto knihu přečíst. Není dlouhá, na chvilku se zastavíte a zamyslíte se.
Příběh je zajímavý, nepřemýšlela jsem, zda je zcela podle skutečnosti, přijímala jsem ho, jak byl napsán. Nad některými věcmi mi rozum stál (zejména jako lékaři), ale důležité je, si z knihy odnést to své ;-)

Vivetkav
03.02.2021 5 z 5

Četla jsem snad před 20 ti lety a teď zjišťuji, že pár vět stále v životě používám.. bylo příjemné si přečíst znovu a uvědomit kam se člověk posunul.. vřele knihu doporučuji všem

daniela8398
28.01.2021 1 z 5

Moc mě to nebavilo.

mirka0586
12.11.2020 5 z 5

Krásně napsané...

georginaa
10.11.2020 4 z 5

Příběh se mi líbil a vůbec mi nezáleží zda je smyšlený nebo ne. Aby to bylo poutavé, tak si autorka mohla přeci přidat co chtěla. Vylíčit drsnou krajinu a chudobu, to nikoho moc nezajímá. Každý chce nějakou zápletku, která ho svým způsobem osloví a pobaví.

Krukron
18.10.2020 5 z 5

Nádherná kniha a nádherné poselství. Možná bude v dnešní době někomu připadat přitažená za vlasy nebo trochu agitující za dnešní témata o globálním zneužívání naší planety, ale já myslím, že vzhledem k datu vydání a doby, kdy autorka prožila svůj příběh, ne to kniha, která má všem opravdu jen předat osobní zprávu. Ke mně skutečně doputovala a dotkla se mě. Neznamená to, že bych zítra šel do pouště nebo se zbavil všech věcí a pohodlí, které mě obklopuje. To myslím není ani primární myšlenkou knihy. Jde o naše svědomí a klid mysli, na který bychom se měli zaměřit a pracovat s ním. A o to se budu snažit.

Chíra
14.10.2020 3 z 5

Při čtení této knihy mě známý prozradil, že je příběh pravděpodobně z velké části smyšlený a od té chvíle jsem se už ke čtení pořádně nemohl vrátit. Lepší se na příběh koukat spíše jako na naučný výlet do cizí kultury, než zázračný rozvoj osobnosti autorky...

Ronny97
09.08.2020 4 z 5

Nemůžu s určitostí říct, zda je příběh pravdivý či smyšlený, ale já sama jsem příběhu věřila. Nejednalo se sice o příběh, od kterého bych se nedokázala odtrhnout, ale určitě stojí za přečtení.

burg
06.08.2020 3 z 5

Moc neuvěřitelné na to, aby to byla pravda. Křováci si náhodným způsobem vyberou jednu americkou doktorku jen proto, aby s ní prodělali několika týdenní trip po vyprahlé buši? Autorka očividně ujíždí na New age, což se snaží každou stranou procpat čtenáři. Na druhou stranu je v knize i přes onu fikcí hodně velkých myšlenek, které stojí za to chvíli nechat převalovat v mysli a přemýšlet, jestli náš způsob života vážně není naprosto proti všem přírodním zákonům. Na to až si odpoví každý sám.

Endy17
06.07.2020 3 z 5

Nabízí se srovnání s Mužem, který chtěl být šťastný. Zajímavé jako cestopis či jako sonda do odlišné kultury, ovšem s většinou názorů a závěrů autorky se ztotožnit nedokážu.

Han-nah
31.05.2020 4 z 5

Americké lékařce je umožněno poznat život jednoho domorodého kmene. Tito "Opravdoví lidé" s ní putují napříč Austrálií a učí ji objevovat svět v souladu s našimi smysly, které máme civilizací již otupělé a i když se nám zdá při čtení jejich život primitivní, vysílají vzkaz, že nadešel čas, abychom začali poslouchat sténání naší Země, od které hodně bereme, ale málo vracíme.
Chci se snažit vnímat život a žít podletohoto:
"Bože, dej mi klid mysli, abych přijímala vše, co mohu změnit, odvahu, abych změnila vše, xo změnit mohu a moudrost, s níž rozeznám jedno od druhého."

Sklíčko
16.05.2020 2 z 5

Celkem čtivé, ale jsem z toho trošku rozčarovaný. Nepřesvědčilo mě to,

Austrálie léčitelství telepatie New Age životní styl esoterismus, ezoterika původní Australané literární mystifikace

Marlo Morgan
americká, 1937
2000  84%Poselství od protinožců
1998  81%Poselství z věčnosti

Kniha Poselství od protinožců je v

Přečtených1 029x