Posázaví

Posázaví https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/241055/bmid_posazavi-17d-241055.jpg 4 2 1

Obsáhlá fotopublikace o přírodě, řece i krajině od Vltavy po Žďárské vrchy. Autorem doprovodných textů je Evžen Veselý.

ludek.n
28.02.2022 2 z 5

Posázaví je kraj, jemuž dala jméno, dominuje mu a utváří ho čaromocná řeka Sázava, která vyvěrá z Velkého Dářka a po nějakých dvou stech dvaceti kilometrech se vlévá do Vltavy. Právě tento kraj zvěčnili ve svých fotografiích Ivan a Jiří Doležalovi. Úvodním textem opatřil publikaci Evžen Veselý, který nás provede minulostí kraje okolo Sázavy od jedné vesničky ke druhé, od města k městu, od jedné paralely ke druhé, od úvozové kamenité cesty až k dálnici Praha-Brno. Jeho text je sice erudovaný, nicméně s obrazovým obsahem se příliš nepotkává. To je ostatně i problém i popisků: u spousty fotografií nejsou vůbec a jinde zase jako by přebývaly. Vazbě mého výtisku nikdo evidentně moc pečlivosti nevěnoval, neboť jen tak se mohlo stát, že dvoustránkové fotografie vykazují výrazné přerušení, někdy i přesah snímků z jiných stran. Náměty jsou povětšinou prosté, zaujmou spíše čistě přírodní scenérie než architektura, technologie či městská panoramata, z hlediska atmosféry pak působí lépe černobílé fotografie. Celková úroveň odpovídá době vydání, tedy 80. létům minulého století a není tu nic, aby měl člověk chuť si knihu prolistovat více než jednou.

příroda rostliny, flóra krajina fotografie

Autoři knihy

Ivan Doležal