Smutek poručíka Borůvky

Smutek poručíka Borůvky https://www.databazeknih.cz/img/books/64_/64436/bmid_smutek-porucika-boruvky-YJM-64436.jpeg 4 225 51

Poručík Borůvka série

Kriminální povídky spojené postavou hlavního hrdiny, sympatického staršího vyšetřovatele. Splňuje všechny nároky na logický základ zápletky. Jednou z předností knihy je příjemný nadhled a smysl pro dobromyslný humor.

karel0684
26.12.2021 5 z 5

Pořád nevím, jak postavu poručíka Borůvky pojmout... ale je to fajn chlap s normálním pohledem na svět. A jeho řešení zapeklitých příběhů stojí za to si přečíst...

frantisek8863
08.09.2021 4 z 5

Skvěle vyprávěné detektivní povídky jsem si užil. Poručíka Borůvka se jeho slabostmi mi byl sympatický a odpočinul jsem si u čtení.

zdenaR
14.08.2021 4 z 5

Příjemné propojení jednotlivých případů a osudů hlavních postav, poměrně věrohodně vykreslených.
Často překvapivé vyústění příběhu, někdy sice trochu až přitažené za vlasy.
Doporučuji jako dobrou oddechovku.

Pavelpi
06.08.2021 4 z 5

Velmi slušně napsáno a poručík Borůvka je mým oblíbeným detektivem. Způsob řešení případů se mi hodně zamlouvá. Je to sice dávná doba v kriminalistice, ale já to mám docela rád. Vyšetřování dedukcí a ne pomocí počítačů DNA a bůh ví jakých ještě dnešních vymožeností mám raději než současné metody. Navíc je Borůvka normální člověk a ne superman, který všechno zmákne levou zadní.

princesse
11.05.2021 5 z 5

Skvělé počtení. Moc jsem si to užívala. Poohlédnu se i po dalších dílech o poručíku Borůvkovi. Super oddechovka a název na 21 písmen, takže skvěle zapadl do letošní Čtenářské výzvy.

Schamila
25.04.2021 3 z 5

Pohodové, odpočinkové, detektivní čtení hodně hodně vzdálené doby

EliskaD
18.04.2021 3 z 5

Krásná květnatá čeština...Čtení mi ale ztežovala velice dlouhá souvětí, která vyžadovala velkou dávku mého soustředění.
Řešení jednotlivých případů se zakládá na dedukci poručíka Borůvky. Vysvětlení však není v příbězích explicitně řečeno, čtenář si díky vodítkům má v mnohých případech domyslet přesný závěr sám.
Některé příběhy jsou doplněny náčrtky a plány míst činu, které ve čtečce nejsou dobře viditelné a přitom jsou velmi důležité jako podklad pro řešení daného případu.

IvaKo
25.03.2021 4 z 5

Kniha se mi hodila do letošní Výzvy a bylo to pohodové čtení. Příběhy jsou napsány s vtipem a důmyslnými zápletkami.

Amneris
05.03.2021 4 z 5

Styl psaní pana Škvoreckého mám moc ráda, takže jsem se na poručíka Borůvku těšila. A nezklamal. Pohodové čtení a hlavně zajímavé rozuzlení případů. Poslední kapitola byla celkem překvapivá...

Galadwen
10.02.2021 4 z 5

Příjemné čtení, nic drastického, trocha humoru. Doslova se vnucuje srovnání s Čapkovými detektivními povídkami, a tady na databázi jsem zjistila, že nejsem sama, koho napadlo.

Andrea81
08.02.2021 4 z 5

Příjemné a pohodové počteníčko.

IvčaB2
30.10.2020 4 z 5

Velmi příjemné čtení,povídky jsou opravdu starosvětsky nasáklé melancholií poručíka,ale bez toho by kniha byla asi tuctovou . Ráda zalovím v knihovně po dalších příbězích s Borůvkou.

Disease
07.07.2020 5 z 5

Stylem podobné jako Čapkovy kapesní povídky a i případy až na jednu výjimku fungují velmi dobře.

kurama45
28.04.2020 3 z 5

Revolúcia vo svete detektívok to nie je, ale do dopravného prostriedku dokonalé.

Merryashka
03.04.2020

Velmi příjemné překvapení a nechápu, že jsem se s poručíkem Borůvkou nesetkala dřív. Moc příjemné čtení a vyplatí se číst, až do konce - do poslední kapitoly!

kap66
03.02.2020 4 z 5

Poručík Borůvka je originální právě ve svém smutku, který přichází ve chvíli, kdy jiní vyšetřovatelé mají pocit zadostiučinění a uspokojení – a je to logické a velice lidské. Že bych ho ale ve všech ohledech přijala, to tvrdit nemůžu, ale takové autorovy postavy jsou, přijde mi: až tak lidské, že jim často rozumím a stejně často mě štvou. A tak to má být.
Případy mě zajímaly a bavily, nejvíc ty, k nimž je dobré mít aspoň základní speciální znalosti, např. horolezecké, jazzové, fyzikální,… - jež mám velmi omezené, takže pak k umu vyšetřovatele vzhlížím s obdivem :-). A tak to má taky být.
Z detektivek Škvoreckého mě Smutek poručíka Borůvky z uvedených důvodů zaujal nejvíc. Skvěle napsané dialogy u něho beru už jako samozřejmost.

trudoš
21.12.2019 4 z 5

Po jazykové stránce parádní čtení, precizně zde fungují dialogy i kulisy. Trochu to připomíná Čapkovy Povídky z jedné či druhé kapsy, opomeneme-li tedy portfolio různorodých existencí. V tomhle ohledu Josef Škvorecký příliš nápaditosti nepředvede. Sám poručík Borůvka je pak sice mužem sympatickým, ale nepříliš výrazným, takže čekáte-li někoho akčnějšího, budete si na jeho smutek zvykat dlouho. Prostě melancholický detektiv, který má vnitřní problém pobrat všechnu tu zkaženost lidí, jež vyšetřuje.
Zápletky jednotlivých případů jsou kvalitní, založené na těch nejlepších tradicích kriminální literatury, kdy je zločinec odhalen až v závěru, ovšem v průběhu čtení získáváte nenápadné indicie k jeho odhalení. Zlatým hřebem je pak Zločin v dívčí škole, kterýžto osobně považuji za nejlepší českou detektivní povídku vůbec. A třebaže mám raději spisovatelovu románovou tvorbu, kde má víc prostoru pro svou imaginaci, nemůžu přehlídnout profesionalitu a lásku k žánru, s jakou je tento soubor napsán.

jadran
01.08.2019 4 z 5

Příjemné čtení, ovšem při tom všem, jak mám Škvoreckého rád, musím říct, že některé povídky dosahují kvalit Čapkových obou kapes, některé jsou možná i o kousek lepší, ale jsou zde i povídky, které jsou slabší (třeba ty z Itálie...). Při dalším čtení, které bude, už budu vynechávat. Osobně mě nejvíc uchvátila ta s tím otráveným prokurátorem - tady se Josefu Škvoreckému podařilo napálit leckterého čtenáře asi nejvíc. Každý čekal nějakou "politickou" záležitost a ejhle (pozor spoiler) ona to byla léty týraná manželka...jinak mě nesmírně baví, jak i zde se dokonale ztotožňuje Josef Škvorecký se svým hlavním hrdinou a protože díky Databázi knih čtu Mirákl jako e-knihu, potěšilo mně třeba, jak je zde poslední povídka jakoby vystřižená ze začátku Miráklu, kdy Danny přichází učit do Kostelce na Hospodářskou školu. Přesto (zcela výjimečně a pouze v rámci Josefa Škvoreckého) 89%...

M2305
20.01.2019 5 z 5

Pohodové čtení. Určitě se pustím i do dalších dílů.

Chesterton
30.12.2018 3 z 5

Ale jo. Kapitán Exner to není, ale laskavý mistr pera rozhodně. Celé je to takové pohádkově starosvětské, ale asi to úplně nevadí. Je spíš naší chybou, že necháváme svět tolik běžet úprkem :o)