Porodní sestra z Osvětimi

Porodní sestra z Osvětimi https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/445675/bmid_porodni-sestra-z-osvetimi-T27-445675.jpg 3 830 261

Anděl naděje v táborech smrti. Příběh ženy, která zachránila tisíce dětí. Další transport vězňů směřuje do Osvětimi. Je mezi nimi i Stanisława Leszczyńská, porodní asistentka z Lodže, která na vlastní žádost začíná pracovat v nelidských podmínkách: bez vody, základních lékařských nástrojů a léků. Porody probíhají na kamnech zakrytých starou dekou. Mnohokrát riskuje svůj život, když vzdoruje nemilosrdným příkazům Josepha Mengeleho. Dělá vše pro ochranu dětí před jeho krutými experimenty. Snaží se být oporou pro matky, kterým byly děti násilně odebrány a poslány do Říše. Nebo na smrt... Porodní sestra z Osvětimi je dramatický příběh inspirovaný hrdinským osudem Stanisławy Leszczyńské. V koncentračním táboře provedla více než 3 000 porodů, během nichž nezemřelo žádné dítě ani žena.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Kontrast

Położna z Auschwitz , 2020

baty
25.08.2021 5 z 5

Tato kniha je snad nejhorší, kterou jsem o holocaustu četla. Mám doma 3 děti a vůbec si nedovedu představit ty hrůzy, co ty ženy musely zažívat. A ten "krásný člověk" Mengele a dozorkyně Mandelová byli nelidská stvoření.
Knihu by se měl přečíst každý, aby si cenil svého života i života všech lidí okolo sebe.

Šárka88
18.08.2021 3 z 5

Při čtení jsem hodně přeskakovala :( . Příběh je to jinak velmi zajímavý a silný, musela to být hrůza. Asi bych to neměla psát, ale pořad to bylo dokola, čekala jsem něco více nebo mi tento styl nesedl. Chvílemi jsem se ztrácela. Mrzí mě, že jsem to přečetla letem světem.

netopýrek1985
17.08.2021 5 z 5

Nevím jak kdo to má ale je neuvěřitelný že se tohle dělo. Občas mi i zvlhly oči. Jsem ráda že se mi dostala do rukou a mohla přečíst

chrudas
13.08.2021 4 z 5

Knížka se četla dobře i když je to velmi tragické a smutné vyprávění. Líbil se mi styl, kterým to bylo napsáno (vyprávěno), bylo to něco jiného než obvykle bývají knížky z tím to tématem napsané.

Dolik13
10.08.2021 2 z 5

Na začátku musím říct, že mi vůbec nesedl styl psaní autorky. I přesto, že tohle je strašně silné téma, které mě nesmírně zajímá, tak jsem se do této knihy nemohl vůbec začíst.
Vadilo mi přeskakování z jedné postavy na druhou. Vtisknout příběh konkrétním postavám se vůbec nepovedl, jednoduše přeskočíte na další stránku a už nevíte o kom byla řeč, a to mi přijde jako velká škoda.

Na druhou stranu musím říct, že příběhová linka Mengeleho mě bavila hodně, té nechybělo nic. Jinak ale knihu považuji za horší průměr, bohužel.

Natty1233
08.08.2021 2 z 5

Knihu jsem si zakoupila, protože tohle téma mě zajímá. Ovšem do čtení jsem se prakticky musela nutit a i když dokážu jednu knihu přečíst během jednoho dne, tohle mi nesedlo. Bylo to i docela chaoticky napsáno.

Lavender756
07.08.2021 1 z 5

To se nedá číst! Chvílemi ani nevíte, kdo právě vypráví. Jedno přes druhé a nic neříkající odstavce se stále opakují dokolečka. Autorka to podává tak, jakoby jsme my, čtenáři, už některé skutečnosti automaticky měli vědět a znát. Hrůza, nedotčeno.

Bybyla
06.08.2021 2 z 5

Chaoticky popsáno velmi silné téma.

Luci83
02.08.2021 2 z 5

Jsou recenzenti, kteří tuto knihu horečně odsuzují, jiní ji milují. Já stojím asi někde uprostřed. Název i anotace zní dost lákavě, nicméně obsah knihy se zdá být celkem jiný...
Abych pravdu řekla, čekala jsem, že příběh bude vyprávět Stanislawa, že bude psán ich-formou a působit autenticky. Ničeho z toho jsem se však bohužel nedočkala.
Příběh Porodní sestry z největší části vypráví jedna z posledních dívek, kterou Stanislawa (zvaná MÁMA) v Osvětimi odrodila. Žádná situace, kterou tam popisuje, mě nechytila za srdce, nevyvolala ve mně emoce smutku nebo hněvu, ze žádné se mi nezvedal žaludek. Bylo to takové plytké, jako by vyprávěla o chlebu (ale i o něm se dá vyprávět tak, že se člověku sbíhají sliny, no ne?!).
Kdybych měla tuto knihu popsat jedním slovem, bylo by to slovo bordel/guláš/maglajz... Skákání od jedné scény ke druhé. Nevím, jestli je to překladem (nejspíš asi ano), ale byly tam věty, které nedávaly smysl. Vyprávění, které v jedné větě užívalo minulý čas, načež v další užilo čas přítomný. Někdy jsem ani nevěděla, o kom nebo o čem je řeč.
Upřímně nevím, co si o knize myslet. Nečetla se těžko, i přes tu úděsnou jazykovou složku příběhu. Obsah byl sice zajímavý, ale připadal mi chladný, vyprávěný z odstupu. Jsou knížky s touto tématikou, které vám vyrazí dech svou hrůzou, svou autentičností. Tahle k nim však bohužel nepatří.

Blazule
30.07.2021 3 z 5

Tak na toto téma jsem četla už spoustu knih, ale tato byla první, kdy jsem se do čtení musela opravdu nutit. Vůbec mi nesedl styl psaní.

Mudry
14.07.2021 4 z 5

Bála jsem se, že to bude další z těch knih, jejichž autoři podlehli trendu posledních let napsat cokoli na téma koncentračních táborů ( z úcty k tématu nebudu uvádět, které kousky mám na mysli). Pravda je, že než jsem se začetla a celkově se zorientovala, pár stránek už bylo za mnou. Ve výsledku se ale mé obavy nenaplnily a překvapuje mě celkově nízké hodnocení. Tato kniha si rozhodně zaslouží víc.

Marry524
13.07.2021 3 z 5

Udělala jsem obrovskou chybu a to tu, že jsem se do čtení této knihy pustila těsně po porodu. Na jednu stranu mě to více vtáhlo do povědomí, jak strášná zvěrstva musely těhotné ženy prožít…. Myslela jsem, že po všech přečtených knihách s touto tématikou už budu nahlížet zvěrstvům s větším otupěním… nestalo se… pořád nemůžu uvěřit, čeho byli lidé schopni.
Kniha samotná je opravdu trochu chaotická. Skáče od jednoho k druhému, ale nakonec mi to tak zásadní nepřišlo, abych knihu nedočetla a řekla si, že není povedená.
A moje pocity? Nesmíme nikdy zapomenout a nesmíme nikdy opakovat stejné chyby!

Laviedete
03.07.2021 3 z 5

Přečetla jsem za dva dny. Nějak jsem pořád čekala, že se objeví příběh, i když je to téma hluboké a děsivé, přeci jen je přepsáno jako beletrie. To se nestalo a tak to bylo takové rychlé pročtení faktů o velkém neštěstí a beznaději. Potenciál tématu se dal určitě zpracovat lépe.

NikolOt
28.06.2021 3 z 5

Sice napsáno podle skutečné postavy, ale očekávala jsem více realistického popisu... Něco na způsob Mengeleho děvčete.

Stani95
26.06.2021 3 z 5

Asi jsme již trochu přehlceni knihami s touto tématikou, ale mě prostě baví číst. Jenže tato není podle mého názoru napsaná úplně šťastně. Je to spíše pojato dokumentární formou, a ne jako příběh osudů různých lidí na které jsem se těšila. Nicméně klobouk dolů před hlavní hrdinkou Stanislavou.

Laura99
26.06.2021 1 z 5

Nedočetla jsem...sice jsou v knize fakta, která jsem už znala z jiných, ale způsob psani mě vůbec nebavil. Někdy jsem nevěděla o kom vlastně čtu, kdo je v ději, divné názvy kapitol. Škoda. Těšila jsem se a přišlo zklamání. Zajímalo by mne, zda je to podle skutečné postavy, protože to její vzdorování a odmítání rozkazů mi přijde divné...v porovnání s jinými příběhy, kde sice něco podobného bylo, ale tak okatě bez trestu?

Sabina335
24.06.2021 3 z 5

Kniha se mi na čtení moc líbila, ale očekávala jsem něco silnějšího.

Romanka89
22.06.2021 4 z 5

(SPOILER) O Osvětimi už jsem pár knih četla, tahle patří mezi ty ne tak silné, ač jako matka s malým dítětem jsem ty jejich porody dost prožívala, prostě ten styl vyprávění mě tak nezasáhl jako třeba Mengeleho děvče. Každopádně moc se mi líbilo když "Máma" mluvila o porodu, jako o něčem přirozeném, co žena a její tělo zvládne, je třeba si věřit, je to instikntivní. Kéž by tento přístup byl dnes ve všech porodnicích, ale to už není ke knize ;-).
Spoiler? Vždy mám ráda když je v knihách odkaz na jinou knihu, film, dílo, cokoli a já vím o čem je řeč, přijdu si sečtělá a že mám přehled :D V díle je zmiňován na několika místech Mengeleho asistent, který své vzpomínky sepsal pod názvem "Byl jsem Mengeleho asistentem."

Čtenářská výzva 2021: Kniha z lékařského prostředí.

Kira283
18.06.2021 3 z 5

Velmi silný příběh, ale psán zvláštním stylem. Bylo problematičtější se v příběhu orientovat. Až někdy ke konci mi docvaklo, co autorka, hlavně nadpisy, vlastně myslí.

Knihu jsem musela i na chvíli odložit, protože téma bylo tak náročné, že jsem to nezvládla přečíst najednou. Myslím, že netřeba dalších slov, proč byla kniha v některých částech tak velmi náročná....

Na toto téma jsem přečetla už poměrně hodně knih. Tuhle knihu hodnotím průměrně jen kvůli stylu, jakým je napsaná, jelikož mi tento styl nebyl až tak blízký. Určitě ale kniha stojí za přečtení!

MartinkaSl
15.06.2021 3 z 5

Silný příběh, který byl bohužel chaoticky sepsán. Přeskakování v ději mi bohužel čtení velmi znepříjemňovalo.