Porodní bábou navždy

Porodní bábou navždy https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/446281/bmid_porodni-babou-navzdy-Xu2-446281.jpg 4 148 41

Další pokračování úspěšné série sleduje osudy porodní báby Patience Hesterové, která spolu se svou rodinou a přáteli čelí těžkostem během druhé světové války. Ještě ani nepominul dopad Velké hospodářské krize a nový problém je na obzoru. Evropa je ve válce a je jen otázkou času, než se do konfliktu vloží i Spojené státy. Zatímco někteří se směle vrhají do boje, Daniel Hester mezi ně nepatří. Manžel Patience je sice vlastenec, ale během první světové války viděl příliš mnoho krveprolití a přísahal, že už nikdy nepozvedne zbraň. Svým postojem uvrhne sebe i svou rodinu v nemilost a vláda ho uvězní za jeho přesvědčení. Patience musí podporovat svou rodinu a rvát se za propuštění svého manžela, a to navzdory vlastním pochybnostem. Více než kdy jindy musí v této bouřlivé době udržovat svoji praxi, spoléhat se na štědré přátele a odvážné sousedy, ale také na svou vlastní nezkrotnou sílu.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

Once a Midwife , 2012

harena
03.07.2021 5 z 5

Léta běží, Patience kromě výchovy dětí a starosti o hospodářství stále jezdí k porodům, i když těch oproti minulým dílům ubylo. Začala druhá světová válka a vyhrocují se vztahy mezi nadšenci, kteří se hlásí do války a mezi tzv, odpírači, mezi které patří i její manžel. Patience nemá jednoduchý život, když je Daniel uvězněn ( prozrazeno v anotaci), zvládá vše i díky bílým i černým přátelům. Nic není tak zlé, pokud je člověk kolem sebe má. Život není až tak jednotvárný. Při autonehodě v zimě na vrcholu hory pomůže při porodu v kabině náklaďáku , poradí si i když bílý hurikán odnese střechu stájí nebo když se při ledové bouři zřítí na dům strom.
Jinak je to poklidné vyprávění naplněné radostí ze všedních věcí a ze života, příjemné čtení s trochou nostalgie. Celá série se mi líbila, ráda si ji přečtu znovu.

čef
20.06.2021 5 z 5

Tentokráte je porodů méně, příběh je ale dostatečně dojemný nejen pro dámy. Točí se hlavně kolem odpírání vojenské služby v době 2. světové války a je zde proto také hodně napínavých scén plné rvaček, nadávek a utrpení. Ve třetím díle se vracíme k Patience, Becky z druhého dílu se odstěhovala do Washingtonu, což věrné čtenáře může trochu mrzet. Jinak si však, jako vždy, užijí hodně dobrý román.

Makůvka
01.06.2021 5 z 5

Tak, dočteno. I když se mi tento díl nelíbil tolik, jako ty dva předchozí, musím knížku hodnotit kladně a mrzí mě, že příběh Patience končí. Vřele doporučuji všechny tři díly, protože to bylo příjemné a pohodové čtení.

lenkaBajza
30.05.2021 4 z 5

Do poloviny knihy jsem dávala za pravdu zdejším komentářům-nejslabsi díl, nebylo to ono, děj se táhl, byl nezajímavý, řešilo se dokola to stejné...
Nicméně jsem si tuhle sérii a hlavní hrdinku oblíbila a druhou polovinu knihy jsem četla se slzami, sama nevím proč
Nebýt válečné dějové linky, nedá se to číst. Téma války je tam ale napsáno citlivě, poukazuje na myšéní tehdejší společnosti- ano,je to Hitler,kterého musíme zastavit. Ale bojujeme proti vojákům,chlapcům,kteří jsou stejně obyčejní, jako jsme my...

zuzana2599
22.04.2021 5 z 5

" Té nenávisti se zbav, Patience... Naším úkolem je být šťastní a milovat se. "

Dočetla jsem třetí volné pokračování o porodní bábě od řeky Hope a cítím v sobě zvláštní uklidnění a smíření, které mi po sobě příběh zanechal. Znovu jsem prožila tu nevšední, poklidnou atmosféru plnou nostalgie, radosti z obyčejného života, ze všedních věcí, z lásky, ze smutku a bolesti. A jsem přesvědčena, že život naší hrdinky Patience je ten skutečný život, krásný, plný hodnot a pravdy. Umí milovat, dávat, pochybuje, ale odpouští. Chtěla bych být jako ona.
Co dodat víc ? Jen to, že je to překrásná knížka, ze které se chci poučit !

PetaZ
03.04.2021 3 z 5

Jednoznacne nejslabsi dil ze vsech, uplne ztratil podstatu tematu..

Jessybelle
24.03.2021 4 z 5

Trochu mi chybělo více porodních příběhů, ale o to více jsem se dozvěděla o porodní bábě jako člověku, kterým je ona sama, že má také rodinu, přátele a své starosti i radosti...

Ale určitě mohu s klidným svědomím doporučit.

nangijala
22.03.2021 4 z 5

Až po dočtení posledního dílu jsem si uvědomila, že je lépe vnímat příběhy jako celek. Mě totiž právě první díl bavil nejméně, chápu ho však jako seznámení s údělem porodní báby v americké divočině. O hlavní hrdince jsem se toho ale dověděla celkem málo, o jejích přátelích také. V druhém dílu jsem viděla i to ostatní kolem, nejen mateřství, porody a miminka, ale i těžký a zároveň krásný život v celé jeho šíři, přičemž hlavními průvodci byli Becky a Isaac. V posledním díle jsem se vrátila k Patience a konečně ji poznala!
Možná jsem jediná, ale já jsem ráda, že ubylo porodnictví a přibylo všedního života. Patience už totiž není jen porodní bábou... je sama také manželkou a matkou. A proto mi přijde posun v ději od její "práce" více do soukromí logický.
Mám pocit, že toho přátelství, sounáležitosti, respektu a vlastně i mateřství nakonec bylo mnohem víc zde než v úvodním dílu. Užila jsem si celou sérii.

Evaho73
14.03.2021 3 z 5

Autorka svoje bohaté skúseností a zážitky zo svojej vlastnej praxe v pôrodníctve vo veľkej miere vyčerpala v prvých dvoch dieloch, ktoré boli úžasné, a v tomto ich už ostalo iba poskromne. Namiesto toho sa zamerala viac na vylíčenie  udalostí ohľadom druhej sv. vojny a ich premietnutie sa do vzťahu hlavnej hrdinky a jej manžela.
Nebolo to zlé, ale rozprávanie nebolo až také pútavé a dynamické, ako v predchádzajúcich dieloch. Trochu ma sklamala aj "vatička" v podobe  citácii textov rôznych piesní, ktorej tam teda bolo až požehnane.

eliska4861
12.03.2021 2 z 5

Mnohem víc se mi líbil první díl. v tomto výrazně ubylo porodů a to mne dost mrzí. Taky mi přišlo, že v prvním díle bylo víc vnitřního napětí, víc emocí a sarkasmu hlavní hrdinky.

tereza1198
07.03.2021 3 z 5

Léta uběhla. Hospodářská krize přešla a máme tu 2. světovou válku. Ubylo porodnictví a přibylo politiky. Patience je pořád skvělá ženská a porodní bába, ale polovinu knihu řeší manželská a morální dilemata.To podle mě knize neprospělo. Původně byly knihy víc o ženách, mateřství, soudržnosti a přátelství. Líbil se mi návrat některých postav, ale ztratilo to kouzlo. Prostě by to chtělo méně války a víc miminek.

astra3
05.02.2021 5 z 5

Takové milé čtení o životě. Střídají se smutné i veselé příběhy. Četlo se to příjemně.

Doubravka1975
05.02.2021 5 z 5

Volné pokračování série o porodní bábě Patience a její rodině. I když je to slabší díl, než předešlé dva, tak dávám plný počet. Patience a spol mi přirostli k srdci

Ve svém životě jsem měl spoustu starostí, z nichž většina se nikdy nestala!!!

cérka
20.01.2021 2 z 5

Tak jo, přečteno, ale žádné nadšení či euforie z četby se nekoná. Za mě nejhorší ze všech dílů!

Pozor spoiler!
Kouzlo ženství a vnitřní síly nastávajících maminek se utopilo v manželských a osobních problémech hlavní hrdinky a navíc, opět a zase, válka. Tentokrát "jen" druhá světová, ale není před ní kam utéct. "Válečný stres" se táhne celou dějovou linkou a nic jej nepřeruší. Dobrodružství a porodů je v knize žalostně málo, zato vlastenectví a debat na téma "bojovat či nebojovat" velmi mnoho. Pochmurné náladě dodaly na síle časté úryvky písní a modliteb. Prostě nuda. Kam se poděla ta nádherná lidskost a radost ze zrození, které jsem v předešlých dílech tak obdivovala?

Váhám mezi 2* a 3*.

jalca
03.01.2021 4 z 5

Hezké, ale první dva díly se mi líbily více.

Ditules
07.12.2020 4 z 5

Opět skvělé pokračování. :) Nahlédnutí do života prvních válečných dnů obyčejných Američanů. Opět skvělá otevřenost u porodů.

Val
05.12.2020 5 z 5

Tentokrát se příběh Patience Hesterové odehrává v kulisách druhé světové války. Opět laskavá a milá knížka o životě , který má k lehkému opravdu hodně daleko. Mě na těchto knížkách baví hlavně to, jak autorka dokáže vyvolat ve čtenáři iluzi , že všechno není tak zlé, jak se na první pohled může zdát, že všechno zlé je opravdu většinou pro něco dobré a že s opravdovými přáteli kolem sebe člověk zvládne zdánlivě nemožné. A pořád doufám, že to vlastně není jen iluze ...

Dudek25
03.12.2020 5 z 5

Mě se kniha líbila ano je tam méně porodů ,ale opět ta atmosféra i když válečná super a konec sice sem čekala něco takového ale i slza mi ukápla . Zajímalo by mě zda je ještě pokračování

kasavubu
14.11.2020 4 z 5

Nebylo to špatné, ale o proti předchozím dílům výrazně slabší. I těch popisů porodů, které se mi vždy tak líbily, ubylo. Uvidíme, jakým směrem se hlavní postavy vydají příště.

TaLu
11.11.2020 4 z 5

Tentokráte se autorce zápletkou nepodařilo navodit tak kouzelný efekt, jako tomu bylo v předchozích dílech série. Nebo mi ta zápletka ( jít do války, nejít do války) prostě nepřišla tak silná a lidská. Vlastně nevím. Setkání s postavami předchozích knih bylo milé, kniha se vlastně dá díky tomu číst i samostatně. Určitě to chtělo více porodů a méně dohadování o povinnosti bojovat. Dobrodružné chvilky s medvědem nebo divokými psy jsem slupla jako malinu a poté si užívala opět pomalejšího popisného tempa. Celkově je to ale stále velmi příjemné čtení a určitě bych uvítala i další díly.
Druhá světová válka vzala hlavní hrdince mnohé známé a přátele a dokonce v určitém smyslu i manžela. Její touha vybojovat tento boj je chvílemi velmi lidská , ale někdy působí křečovitě, hlavně ve chvílích kdy sebe sama ujišťuje o tom, že vzhledem k minulosti odbojářky, je bojovnice. Zajímalo by mě, jak by tato doba byla popsána z pohledu největší přítelkyně sestřičky Becky, která měla tentokráte minimum prostoru. Třeba v dalším díle, na který se budu navzdory komentáři určitě těšit. Odpočinkové a milé čtení je to stále.

2017  91%Porodní bábou proti své vůli
2016  88%Porodní bába od řeky Hope
2020  79%Porodní bábou navždy

Kniha Porodní bábou navždy je v