Porodní bába od řeky Hope

Porodní bába od řeky Hope https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/328705/bmid_porodni-baba-od-rekx-hope-km0-328705.jpg 4 537 180

Výjimečný prozaický debut vtáhne čtenáře do 30. let 20. století, kde se v drsných apalačských horách denně odehrávají nesmírné křivdy i zázraky života. Patience Murphyová, mladá samotářská žena, jejíž minulost obestírá tajemství, je nejtalentovanější porodní bába na míle daleko. Přirozeně ji to táhne tam, kde je chudoba největší a kde si černošští usedlíci nemohou dovolit drahého doktora. Patience si pomalu buduje reputaci a přivádí na svět děti, které by – spolu se svými matkami – jinak nepřežily. Její schopnosti propůjčované těm nejubožejším jsou však lidem v uzavřené a předsudky zamořené komunitě trnem v oku. Když si za pomocnici vybere černošku, přitáhne k sobě další vlnu zášti, ale také mnohá nečekaná spojenectví.... celý text

Literatura světová , Romány , Historické romány

Vydáno: ekniha , Ikar (ČR)

The Midwife of Hope River , 2012

rozalupe
rozalupe
21.11.2018 5 z 5

Nejlepší porodní bába ze všech...

Judunaja
Judunaja
19.11.2018 5 z 5

Velmi dobře napsaný příběh, který mne chytil a nepustil do posledního řádku.
Velmi nerada jsem knihu opouštěla a nepromarnila žádnou chvilku, kdy jsem se mohla začíst..

Jessybelle
Jessybelle
14.09.2018 5 z 5

Skvělá oddechovka, psána velice čtivě, vše vypadá tak reaslisticky, bylo milé sledovat románek Patience, rozvíjení vztahu s Bitsy... No, život na začátku 20.století určitě nebyl jednoduchý... určitě se začtu i do dalších knih autorky...

Astonius
Astonius
11.09.2018 5 z 5

Každému je jasné, o čem bude v téhle knize číst. Čekala jsem historky z porodů a byla jsem trochu skeptická, jestli mě to bude bavit - ale - musím přiznat, že hned po přečtení úvodních stran mě tahle knížka lapila a já opravdu těžce nesla, když jsem musela se čtením přestat. Příběh je tak přirozeně líčen, že se asi musel opravdu stát a paní spisovatelka to prostě jen přenesla na papír, jinak nevím :-) Atmosféra doby a místa je vykreslena velmi věrohodně, že čtenář si připadá součástí děje. Lehká milostná linka, která lemuje celé vyprávění od začátku do konce, mi učarovala - bylo to tak reálné a dospělé, žádné laciné scény a klišoidní romantická dobrodružství - rozvíjející se vztah byl popsán od úplného počátku, od začínajících sympatií a v pomalém tempu postupoval dál a dál, nic nebylo uspěcháno a na všechno si hlavní hrdinové pěkně počkali. Musím říct, že bych opravdu ráda četla ještě dál a litovala jsem, že kniha nebyla obsáhlejší. Zcela určitě si přečtu i další díl, i když ten už zřejmě nebude pojednávat o Patience jako o hlavní postavě, což je škoda, ale i tak věřím, že díky příjemnému stylu vyprávění bude také bavit - doufám v to.... :-) Byla to tématicky tolik jiná kniha, než které čtu, že mi přišla velmi vhod. Moc doporučuji.

Richisa
Richisa
09.09.2018 4 z 5

Tato kniha je moc hezká a čtivá, hlavní postavy jsou sympatické, není příliš patetická. I když se jedná o ženský román je příjemný a jsem zvědavá na pokračování.

Situace 30. let v Americe je nastíněna velmi věrohodně. Velká krize, nezaměstnanost, chudoba, soužití černých a bílých a těžký život v horách - to je údělem všech i porodní báby Patience. Líbily se mi i popisy porodů bohužel ne vždy šťastné, ale i to je život.

Lemurka
Lemurka
01.09.2018 5 z 5

Kniha se mi moc líbila, první na toto téma. Jen číst o porodech, které ne vždy skončily šťastně, bylo těžké a smutné. Sama mám za sebou dva, o to víc jsem to prožívala a cítila s rodičkami. Co mě překvapilo, že v té době většina žen rodila bez natržení či nástřihu.
Druhý díl si určitě přečtu.

knihovniceS
knihovniceS
09.08.2018 5 z 5

Příběh porodní báby je psán velmi živě, místy napínavě a čte se to samo. Autorka popisuje domácí porody v nelehkých podmínkách amerického venkova před sto lety. Těším se na pokračování ...

evca7271
evca7271
07.08.2018 3 z 5

Popis v knize se me libil,ale cekala jsem od toho neco jineho.Neco me tam chybelo.

lenkaabooks
lenkaabooks
07.08.2018 4 z 5

Kniha, která se čte s lehkostí, smutkem, nadějí. Porodní bába Patience, sama s velmi nelehkým životním osudem, pomáhá přivádět na svět miminka. A ne vždy je průběh porodu šťastný a ne vždy dostane zaplaceno. Amerika třicátých let, venkov, chudoba, bezpráví černých lidí, to vše se prolíná příběhem, který se mi líbil a chystám se i na další díl.

Danago
Danago
12.07.2018 4 z 5

Příběh je velice dobře a zajímavě napsaný. Domácí porody , komplikace, které můžou nastat a jejich řešení jsou zde velice zajímavě a věrohodně popsané. Je zde i velice čtivě popsaná atmosféra té doby v Americe. Hospodářské krize se svými dopady, rasová nesnášenlivost, a hlavně chudoba hlavní hrdinky i ostatních lidí , kterým pomáhala. Knížka rozhodně není žádný milostný románek , ale dost realistický popis těžkého života v té době. Knížka na mě hodně zapůsobila a přečtu si i druhý díl.

Petra186
Petra186
18.06.2018 4 z 5

Přečteny oba díly, tuto tématiku mám ráda, kniha se mi líbila a doporučuji. Čte se sama.

Evaho73
Evaho73
03.06.2018 4 z 5

Kniha o bolestných životných stratách, sklamaniach, osudových omyloch, ktoré dokázali jednú ženu zaviesť až na okraj spoločnosti a žiť vo vyhnanstve pod zmenou identity.
Paradoxne sa všetka táto nepriazeň podielala na jej prerode v sebavedomú bytosť s pevnými zásadami a svojou hrdosťou, ktorá sa stala nenahraditeľnou pre ďalšie ženy preberajúce na seba svoje životné poslanie byť matkou. Nakoniec sa jej vyhnanstvo stalo nádejou a začiatkom nového života.

Nebol to klasický romantický príbeh určený ženám. Autorka knihu napísala veľmi autentiký, kde zároveň priblížila život v medzivojnovom období počas hospodárskej krízy a rasovú neznášanlivosť medzi bielym a čiernym obyvateľstvom.
Romantická linka je vedená celým príbehom iba okrajovo a to túto knihu zaraďuje skôr medzi historické nie ľúbostné romány.

haki34
haki34
07.05.2018 4 z 5

Na začátku jsem váhala, cože je to vlastně za kniha, a jak nabrala tolik hvězdiček...a pak si mě autorka získala, příběh jsem doslova zhltla, protože hezky odsýpal a samozřejmě jsem se místy i dojala téměř k slzám...
Příběh Patience/Lisbeth je tak trochu tajemný, nevšední, zamotala se za svůj život do různých šlamastyk, prožila lásku i bolest...a skončí jako porodní bába kdesi v zapadlé oblasti Virginie u řeky Hope...odhlédnouc od romantiky, život je zde poměrně nelehký, a ukazuje nám mimo jiné i konflikty a rasovou nenávist ( i když dle anotace jsem se děsila většího zapojení Ku-klux-klau a násilí, protože jsem měla chuť na hezkou oddechovku a né nějaké drama)
Porodíme s Patience několik dětí, potěšíme se s několika rodinami, ale přijde i na smrt...
Setkáme se se sousedem veterinářem, a tušíme, že by to pro Patience mohlo přinést i něco víc..ale i tak konec mile překvapil :) doporučuji !

Marcela52
Marcela52
06.03.2018 5 z 5

Kniha se mi moc líbila, přestože to není žádná "velká" literatura. Je to zajímavé realistické líčení života v Americe v období velké hospodářské krize, kdy bylo velmi těžké přežít a život byl oproti tomu dnešnímu mnohem drsnější. Hlavní hrdinka má za sebou hodně těžkých životních zkoušek, ale přesto neztrácí víru v život a obětavě pomáhá na svět dětem. Přijede ke každému, kdo to potřebuje a přestože má stále práce dost, má co dělat aby se uživila, protože odměna za její služby je často symbolická. Autorce se podařilo napsat velmi autentický příběh, který rozhodně stojí za přečtení.

Aaloha
Aaloha
05.03.2018 4 z 5

Příjemné čtení, těžké osudy lidí v těžké době. Kniha stojí za přečtení.

Dagmar23
Dagmar23
13.02.2018 5 z 5

Úžasné, chvílemi až napínavé a velmi poučné čtení z hlediska porodnictví. Silný příběh silné ženy, do kterého se člověk naplno začte. V knize není žádný spád událostí, děj je velmi lehký a čtivý a jednotlivé porody plynule zapadají do vyprávění. Za mě velký palec nahoru, rozhodně doporučuji!

Ivana_1987
Ivana_1987
30.01.2018 5 z 5

krásná kniha, hezky psaná

Naias
Naias
17.01.2018 3 z 5

Autorka sa venuje okrem iného aj závažným spoločenským témam (rasová segregácia, hospodárska kríza, boj odborov, absencia starosti o bezpečnosť práce horníkov), ale celú dobu len sa kĺže po povrchu, do ničoho sa poriadne nezahryzne, nič nevysvetlí. Všetko je len kulisa k príbehu hlavnej hrdinky, ktorá sa vyrovnáva s minulosťou, snaží sa ísť ďalej, pričom do jej života vstupujú a zase z neho vystupujú iní a hlavne iné, ktorí sa takisto boria s problémami, prežívajú strach, žiaľ aj šťastie. Ale to nestačí. Keby som nemala určité predchádzajúce znalosti o histórii Štátov, nechápala by som, prečo sa tie ktoré udalosti dejú, a keďže ich mám, ďalšie poznatky mi táto kniha neposkytla. Všetko, čo sa tu spomína, už bolo opísané inde a podstatne lepšie. Ešte aj opisy pôrodov, veď sama hlavná hrdinka sa netají tým, že nebola riadne vyškolená, nemá rozsiahle vedomosti a musí sa ešte veľa učiť. Keby to bola stará kniha, prosím. Ale nie je, takže sa nedá tvrdiť, že bola po čase prekonaná, ona bola prekonaná ešte pred svojím vznikom.

Ivanule
Ivanule
09.01.2018 5 z 5

Krásná kniha z období 30.let 20.století na území Virginie,kde je skvěle vykreslena situace bílý-černý,kdy bílý pacienti nepůjdou ani za nic na světě k černému doktorovi,ať je to třeba stojí život,jak jsme se u některých porodů v knize přesvědčili. Příběh Patience Murphyové,porodní báby,která se přistěhuje do Apalačských hor,kde se musí vypořádat s tím,že ji obyvatelé neznají,nemají k ní důvěru,protože je to ta,co žije sama,nemá manžela a ještě si k sobě přibrala černošskou asistentku k porodům.Pěkný příběh a já se těším na pokračování

kaja77
kaja77
03.01.2018 5 z 5

Prostě velmi příjemné holčičí čtení.