Porodní bába od řeky Hope

Porodní bába od řeky Hope https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/328705/bmid_porodni-baba-od-rekx-hope-km0-328705.jpg 4 537 180

Výjimečný prozaický debut vtáhne čtenáře do 30. let 20. století, kde se v drsných apalačských horách denně odehrávají nesmírné křivdy i zázraky života. Patience Murphyová, mladá samotářská žena, jejíž minulost obestírá tajemství, je nejtalentovanější porodní bába na míle daleko. Přirozeně ji to táhne tam, kde je chudoba největší a kde si černošští usedlíci nemohou dovolit drahého doktora. Patience si pomalu buduje reputaci a přivádí na svět děti, které by – spolu se svými matkami – jinak nepřežily. Její schopnosti propůjčované těm nejubožejším jsou však lidem v uzavřené a předsudky zamořené komunitě trnem v oku. Když si za pomocnici vybere černošku, přitáhne k sobě další vlnu zášti, ale také mnohá nečekaná spojenectví.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: ekniha , Ikar (ČR)

The Midwife of Hope River , 2012

Poopie
30.01.2021 3 z 5

Na knížku jsem se těšila...
Jsem zdravotník, mám za sebou 2 porody, mám ráda historii.
Některé porody dobře popsané, hned jsem si udělala obrázek a odhadovala co se děje špatně a jak se to dá řešit. Překvapil mě i DIC...????

Člověk si uvědomí, že i tenkrát byly komplikace a často porod byl i s dotekem smrti ať už dítěte a nebo matky, riskovalo se pro záchranu alespoň jednoho života. Jsem ráda, že jsem rodila v dnešní době a v ne/BEZPEČÍ nemocnice.

Porodnický deníček se mi líbil, i celkem ten příběh "báby", ale chvilkami už to bylo trochu těžko uvěřitelné a to nemám ráda. Konec se mi nelíbil, ty popsané scény, a takové na honem ukončené...hodně nepřirozeně.
Knížka to ale ve výsledku není špatná, člověk nemusí extra dávat pozor, aby mu něco v ději neuniklo, oddychovka pro ženy.
Rozhoduji se jestli 3 nebo 4*.

TerezKA.LI
17.01.2021 3 z 5

Přečetla jsem v rámci čtenářské výzvy, za mě průměrná kniha, večerní oddechovka, neurazí ani nenadchne, občas jsem se ztrácela v postavach

Zdenik
16.01.2021 3 z 5

Kniha byla takovou oddychovkou proloženou několika adrenalinovými událostmi. Krásně popsané zážitky a zkušenosti při nich získané porodní bábou - při porodu je potřeba zejména podpora, klid, vlídnost a porozumění. V knize mi akorát chyběl hlavní příběh (vše se jakoby odehrávalo na pozadí) a určitě by kniha snesla větší rozpracování po stránce faktografické.

kulatina
18.11.2020 4 z 5

Román o nelehkém životě mladé, životem zkoušené porodní báby v Americe ve dvacátých a třicátých letech minulého století. Autorka střídá aktuální běh událostí s vyprávěním jejího života v mládí, je zde popisován život před a po krachu na burze stejně jako rasové boje, tedy útoky na lidi černé rasy nebo povstání nezaměstnaných. Kniha je celkem čtivě nzapsána, občas jsem se ztrácela v množství postav, a leckdy mne nebavily politické pasáže. Celkově mne kniha obohatila, a mohu napsat, ze se mi i celkem líbila.

lenkaBajza
02.11.2020 5 z 5

Líbilo se mi,moc:) Porodní příběhy byly super a k zamyšlení. V roce 1920 byly u porodů ženy-rodilo se přirozeně, bez zásahů, využívala se vana...Pak přišli muži-lékaři a rodíme v nepřirozených polohách a hlavně honem! Naštěstí už se naše porodnictví pozvolna "vrací do třicátých let" (chápejte v dobrém-otcové u porodu,podpora ženy,čas apod.).
Porodních příběhů mohlo být více, opravdu mě bavily. Přiznávám ale, že pokud by jich bylo až moc, nebyl by prostor pro dějovou linku. Závěrem tedy hodnotím jako vyvážené: akorát porodní deníček, akorát dějová linka:)
Hlavní hrdinka mi byla sympatická (nejen pro její názory na porod), milostná linka i téma rasových nepokojů děj přínosně obohacovala. Happy end musel být:)
Doporučuji a určitě se dám do druhého dílu:)

lapagerie
15.10.2020 3 z 5

Takový "porodní deníček". Škoda, že nebylo více prostoru věnováno běžnému životu hrdinky, trochu mi to přišlo jako popisy porodů s nějakou tou omáčkou v mezičasech. Chyběl mi výraznější příběh. Ale jako oddechovka fajn, zkusím i druhý díl

Pampelda
09.10.2020 5 z 5

Skvělá oddychovka .Určitě si přečtu i druhý díl .

Delitka
26.08.2020 5 z 5

Silný příběh porodní báby a její asistentky tmavé pleti ve velmi složité době. Kniha se četla jedním dechem. Nemohu se dočkat druhého dílu.

Adliczka
11.08.2020 4 z 5

Fajn příběh popisující život a "práci" porodní báby v první polovině století. Případů porodů bylo v knize požehnaně, takže úplně nevím, jestli mě to bavilo, ale bylo to zkrátka předmětem příběhu (když je to o porodní bábě, že? :))

klarka61
15.07.2020 4 z 5

Knižka je to poutavá, zejména popisováním porodů. Hlavní hrdinka mi byla od začátku do konce sympatická a rozuměla jsem jí. Skvělá oddechovka na léto. Doporučují.

Doubravka1975
15.07.2020 5 z 5

Úžasný a silný příběh jedné úžasné a silné ženy, porodní báby Patience.
..... přemýšlím nad smrtí, přemýšlím nad narozením....a tím nádherným zmatkem uprostřed....
Úplně nejvíc super a jdu hned na další díl a tentokrát potřebují víc hvězd na hodnocení . Pět vůbec nestačí

Ester59
29.06.2020 2 z 5

Za mne mnoho do detailu popsanych porodů, nebylo mi příjemné to číst, hlavni děj se v těch popisech skoro ztracel. Druhy dil ještě horší. Povinná cetba pro porodní asistentky.

Minarikova443
29.06.2020

Kniha je krásna i když je pnla smutku, bolesti a lidského neštěstí, ale navzdory tomu také hodně odvahy a lidské houževnatosti. Krásné počtení a narozdíl od jiných knih vám tahle přinese návod, jak si v našem světě vážit i toho samozřejmého.

Vlaďkaa4
26.06.2020 4 z 5

Asi bych to nedoporučovala čtenářkám, které nerodily????. Nic méně jako antikoncepce pro mladistvé ideální. Ne teď opravdu, četlo se to hezky a ma to happy end.

Akcula78
05.06.2020

Knihu i volně navazující druhý díl, jsem koupila v levných knihách za směšnou cenu. Byla jsem však příjemně překvapená a přála jsem si, aby pokračovala. Moc dobře se četla a můžu jen doporučit. Po všech těch severských krimi, je to příjemné osvěžení.

Dudek25
03.06.2020 5 z 5

Četla jsem na knihu jen samé dobré recenze a tak sem si řekla že si ji tedy koupím a strašně se mi líbila a všechny postavy sem si hned oblíbila kniha je velmi hezky napsaná prostředí a období ve kterém je děj psán mě doslova dostal super za mě určitě neuděláte chybu s koupí nebo přečtení

Katka2382
03.06.2020 4 z 5

Taková příjemná a čtivá oddechovka.Je i malinko napínavá,jak asi každý porod dopadne.Jdu se vrhnout na druhý díl.

Noisette73
22.05.2020 5 z 5

Něco tak skvělého jsem dlouho nečetla, skvělá kniha plná strastí, smrti, bídy, ale také a to je hlavní, ochoty pomoci, pravé lásky a pevného přátelství.

jennefer
15.05.2020 4 z 5

Jak moc mám ráda čtenářské výzvy! A hned jsem si u této vzpomněla na kamarádku, která se jednou takovou porodní bábou stává. Stejně jako hrdince knihy i jí držím palce, aby její porody byly i v dnešní zvláštní nemocniční době plné lásky, a aby i ona mohla v klidu poslouchat ženské porodní písně. A mimochodem, byla to příjemná kniha, velmi se mi líbil autorčin styl.

Acnaj
09.05.2020 3 z 5

Příjemné čtení, i když většinou knihy tohoto tipu nevyhledávám a začala jsem ji číst jen kvůli Čtenářské výzvě tak nakonec mě velmi příjemně překvapila. Sice se neděje žádný velký dějový zvrat, ale také není lehce předvídatelná a "až příliš pozitivní", což udržuje čtenáře v jistém napětí.