Porodní bába od řeky Hope

Porodní bába od řeky Hope https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/328705/bmid_porodni-baba-od-rekx-hope-km0-328705.jpg 4 537 180

Výjimečný prozaický debut vtáhne čtenáře do 30. let 20. století, kde se v drsných apalačských horách denně odehrávají nesmírné křivdy i zázraky života. Patience Murphyová, mladá samotářská žena, jejíž minulost obestírá tajemství, je nejtalentovanější porodní bába na míle daleko. Přirozeně ji to táhne tam, kde je chudoba největší a kde si černošští usedlíci nemohou dovolit drahého doktora. Patience si pomalu buduje reputaci a přivádí na svět děti, které by – spolu se svými matkami – jinak nepřežily. Její schopnosti propůjčované těm nejubožejším jsou však lidem v uzavřené a předsudky zamořené komunitě trnem v oku. Když si za pomocnici vybere černošku, přitáhne k sobě další vlnu zášti, ale také mnohá nečekaná spojenectví.... celý text

Literatura světová , Romány , Historické romány

Vydáno: ekniha , Ikar (ČR)

The Midwife of Hope River , 2012

1Maja1
15.10.2021 5 z 5

Mám ráda knihy, ve kterých se ženy chovají jako dámy a muži jako gentlemani. Kniha mě mile překvapila.

FoxFox
07.09.2021 5 z 5

Tohle bylo pohlazení po duši, moc pěkně napsaná knížka. Hlavní hrdinka Patience mi byla sympatická, uměla si poradit za každé situace. Autorka taky pěkně popisuje americkou přírodu a dokázala mě přenést do krajiny u řeky Hope. Po dočtení jsem se musela hned pustit do druhého dílu.

JFK117
31.08.2021 4 z 5

Knížka, na kterou zřejmě brzy zapomenu, ale četla se moc hezky. Tak abych si vzpomněla, píši si pro sebe : Velká hospodářská krize v USA, 20-30 léta 20.stoleti,porody lidí i zvířat, přátelství, třináctá komnata hlavní hrdinky, láska,šťastný konec,rasismus.

Annannas
05.08.2021 5 z 5

To je příběh, který opravu musí chytit za srdíčko každou mámu. Moc jsem si čtení užila. Určitě doporučuji.

Acquenta
30.07.2021 4 z 5

Ach milá Patience...děkuji za to, že jsem mohla číst tvůj příběh. Žijeme v době, kdy máme všeho dost. Jídlo vyhazujeme, u domu nám stojí dvě auta , veškeré potraviny máme na dosah ruky, máme lékaře, zdravotní péči, nemusíme doma topit v kamnech, lovit zvěř....a stejně si pořád stěžujeme a jsme nespokojeni !!! Děkuji za tuhle knížku, kde se ukázalo, že čím méně ti lidé měli, tím více byli dobrosrdeční, laskaví a všeho si vážili . Krásný příběh.

nezmar.cz
12.07.2021 4 z 5

První díl, ze tří. Doporučuji přečíst všechny. Mně přišel po přečtení všech tří knih, tento jako neslabší, ale i tak pěkný. Jen mi tam něco chybělo, prostě to bylo od porodu do porodu. Ale i tak opravdu pěkná.

roso.mak
12.07.2021 5 z 5

Velmi pěkné čtení, které nás vtáhne do nezažité doby. A hlavní je, že všechno dobře dopadne.

Anitram22
28.06.2021 5 z 5

Krásné čtení. Vůbec jsem nečekala, tak krásný příběh. Opravdu doporučuji přečíst. Chvílemi i slzička ukápla.

zimolka
20.06.2021 5 z 5

Krásný příběh,velmi čtivá kniha.Hned se pouštím do dalšího dílu.

Makůvka
20.05.2021 5 z 5

Tak tohle se mi fakt líbilo!!! Moc pěkná knížka. Dobře se četla, příběh se mi líbil, hlavně ty pasáže, kde je popisováno, jak probíhal domácí porod. S chutí se vrhnu na další díl.

Teri27
06.05.2021 5 z 5

Krásný příběh o porodní bábě v 30. letech 20.století. Těším se na pokračování.

Barbanka
27.04.2021 5 z 5

Skvělá knížka už dlouho mě nic tak nebavilo moc se těším na další díl!!!!

Cuprinka
25.04.2021 5 z 5

Nádherná knížka. Jsem ráda, že jsem se zde mimo krásného příběhu dostala ještě k informacím o tom, jaký byl každodenní život v období hospodářské krize. Vřele doporučuji!

DominaCZ
19.04.2021 odpad!

Nesympatická a dost bl*á-nepozná hřebce od klisny, zánět struku atd., prostě dost mimo.

Pořád se ohání zkušenostmi a zároveň stále opakuje "já ale nic nevím, to jen paní mi trošku něco ukázala, jen jsem přisluhovala."

Romantyše linie mě vůbec nezajímala, to, že vlastně tu černošskou služku nechtěla, ale přitom řekne JÁ SI JI TAM TEDY VEZMU, vlastně taky ne...čekala jsem, že to bude rozvleklej popis porodů, ale že by byly pořád jen komplikace?? ačkoliv...když někdo nemá co do huby, ale přesto rodí patnáctý děcko, protože s každým drcnutím zapadne...tak co na to říct žejo.
Jsme v roce 1930 proboha, měla je učit o ochraně, už nejsme v dobách doktorky Quinnové 1860...

Štvalo mě rození třináctiletých děcek jako zcela pohodka...

Změnila jsem hodnocení na odpad, protože to odpadem je. Prej: "Po ztrátě svýho dítěte jsem nebyla schopna znovu otěhotnět, ale neplodnost má své výhody: nemusíte se bát, že vás někdo ZBOUCHNE." Tak mluví porodní bába???

A "ne že by mi to od jeho smrti s výjimkou veterináře někdy hrozilo...." Takže jak poznala, že je neplodná, když s nikým netentila, jen pod vlivem chlastu s veterinářem a pak se divila, že teda zabřezla???

A uplná ťafka na konci: snaží se ze sebe dělat borce v bílým pytlu a zahání paliče řevem VY ZAS*ANÝ POLŠTÁŘOVÝ PALICE ??? To je jako co??

Evkae36
13.04.2021 4 z 5

Kniha se velmi dobře četla, děj pěkně a svižně ubíhal, pořád se něco dělo a zaujalo mě propojení s veterinárním lékařem. Příjemná oddechovka.

HugeBookworm
01.04.2021 3 z 5

A je tu další kniha, u které by se mi hodila ta půlhvězda. Příběh je čtivý, krásně ubíhá a po dočtení jsem hned měla chuť sáhnout po dalším díle. Nicméně.... nicméně tu jde o sled různých událostí bez dalšího hlubšího představení a popisu a já si tak nedokázala vytvořit vztah ani k Patience, ani k Betsy ač obě by toho v rámci příběhu měly hodně co nabídnout. Ale to nemění nic na tom, že jde o opravdu fajn knihu, kterou si po delší době určitě znovu přečtu a vím, že se nudit rozhodně nebudu.

harena
29.03.2021 5 z 5

Číst tento román mi bylo radostí a potěšením. Mladá žena Patience žila ve Virginii, v době, kdy tam stále ještě propukaly rasové nepokoje po Velké válce a vrcholila hospodářská krize, díky které byla obrovská nezaměstnanost. Má za sebou pohnutý život, skrývá se před policií na venkově a tady pracuje jako porodní bába. Díky tomu poznáme i život v jiných rodinách, protože Patience jde všude tam, kde ji potřebují. K bělochům i černochům, i když nemají na zaplacení.. Příběh se mi moc líbil, vyhovoval mi laskavý a milý styl vyprávění, byla jsem součástí děje až do poslední stránky.

nangijala
07.03.2021 3 z 5

Knížka je čtivá, děj pomalu ubíhal, a to bez jakéhokoli "hluchého" místa, tj. nikde jsem se nenudila, ale ani jsem nikdy nepocítila zvlášť velké napětí nebo gradaci či překvapení. Deníkové záznamy o porodech i popis průběhu jednotlivých porodů byly zajímavé. Musím ovšem trošku přiznat, že mě občas mnohem víc zajímal život hlavní hrdinky jako ženy než jako porodní báby, spousta témat pro mě zůstala trochu nevytěžená (hlavně minulost).
Zasazením do 1. pol. 20. stol. příběh reflektuje hospodářskou krizi, nezaměstnanost, chudobu, rasovou nesnášenlivost. Je vlastně docela drsný, plný těžkých osudů, bolesti, ale také životní síly.
Zajímá mě pokračování, další díl si určitě přečtu.

Nerissa
22.02.2021 3 z 5

Kniha se mi docela líbila. Byly tam velmi dojemné části, ale pochybuji, že za půl roku budu vědět o co tam šlo :).

tamdr
09.02.2021 3 z 5

mně se to líbilo,žádný velký nápor na bednu,odpočinkové ale zajímavé čtení