Pořád jsem to já

Pořád jsem to já https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/245815/bmid_porad-jsem-to-ja-Xve-245815.jpg 5 678 177

Strhující příběh profesorky psychologie, která kvůli nevyléčitelné nemoci postupně ztrácí paměť a vzpomínky. Přesto ale zjišťuje, že jí každý nový den přináší nečekané naplnění i lásku. Alice Howlandová je hrdá na to, co v životě dokázala. Ačkoli jí bude teprve padesát, je uznávanou profesorkou kognitivní psychologie na Harvardu a světově proslulou odbornicí v oboru psycholingvistiky, má tři dospělé děti a úspěšného manžela, také známého vědce. Zničehonic se však u ní začne projevovat nezvyklá zapomnětlivost a chvilkové ztráty orientace a do jejího života vstoupí tragická diagnóza časné formy Alzheimerovy choroby. Nevyhnutelné příznaky počínající demence ji pomalu připravují o osobnost a dříve tak nezávislá a ambiciózní Alice se učí žít pro přítomnou chvíli. Zatímco dřív stavěla na první místo akademickou kariéru, je najednou nucena přehodnotit nejen svůj vztah s manželem a očekávání týkající se budoucnosti jejích dětí, ale i své představy o tom, kdo je a jaké je její místo v tomhle světě.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Práh

Still Alice , 2007

spencer
13.07.2015 5 z 5

Chytlavý příběh, který vás donutí neodložit knihu.
Přečetla jsem za odpoledne a rozhodně se ke knize znovu vrátím. Viděla jsem i film, který si je s knihou velmi podobný :)

Karcoolka2210
25.06.2015 5 z 5

Príbeh som poznala z filmu, takže som vedela do čoho idem, no som rada, že som siahla aj po knihe. Čo bolo pozitívne, keď to teda porovnám s filmom, ozaj sa držal knihy, čo nie je vždy tak. Akurát, že z čiernovlasej a kučeravej Alice sa stala ryšavá žena s rovnými vlasmi ;) Ale nie, je úžasné smutný, no zároveň aj krásny príbeh, ktorý sa oplatí prečítať. To, že je prerozprávaný práve niekým, kto túto chorobu naozaj prežíva je veľmi silné pozitívum. Bolo zaujímavé, no zároveň bolestné sledovať Alicin vnútorný zápas. Postoje rodinných príslušníkov ma miestami hnevali, miestami prekvapili, no na druhej strane, vyrovnávať sa s niečím tak ťažkým je ozaj ťažké súdiť. Môžem len a len odporučiť. Je ozaj vstupná brána do, pre mnohých, nepoznaného sveta a budem citovať jednu tetu- "Všetci sa s touto chorobou nejako stretneme, buď ju budeme mať sami, alebo budeme niekoho poznať a preto je dobré mať aké také vedomosti." AJ

M.V.Z.
23.06.2015 5 z 5

Silný a poutavý příběh hlavní hrdinky, která trpí časnou formou alzheimerovy choroby. Kniha ukazuje všechna úskalí této nemoci. Ukazuje nám, že rodina je nejdůležitější, co člověk v životě má.

dalimoni
22.06.2015 5 z 5

Velmi silný příběh. Sugestivně napsáno. Autorka se pustila do tématu, který řeší a v budoucnu bude řešit stále více lidí. Na hlavní hrdince ukazuje zákeřnost Alzheimerovy choroby, která postupně z člověka "vysaje" veškerou inteligenci. Čtivě napsáno. Smutný příběh, ve kterém láska rodiny vyčnívá nad smutkem a nemocí. Většina lidí (včetně mě) si Alzheimerovu chorobu spojuje se starými lidmi nad 80 let, bohužel tato nemoc někdy zasáhne i člověka, který je v plné síle. Toto právě ukazuje příběh této knihy a o to více je to "silnější"

Izu
17.06.2015 5 z 5

Reálně napsaný,nepřikrášlený příběh.

Imor
06.06.2015 4 z 5

Kniha byla lepší než film...zanechala ve mě úzkost, strach, lítost..., ale hlavně jsem si uvědomila jak úžasné je být zdravá :-)

milamarus
22.05.2015 5 z 5

[…] ,,Přicházíme o včerejšky a v zítřky moc doufat nemůžeme – pro co tedy žijeme? Žijeme pro dnešní den. Pro přítomný okamžik. Poměrně brzo přijde zítřek, kdy zapomenu, že jsem tu před vámi stála a promlouvala k vám. To ale vůbec neznamená, že jsem dnes naplno neprožila každou vteřinu svého projevu. Já dnešek možná zapomenu, ale to vůbec neznamená, že by dnešek nebyl důležitý."[…]

nemeckovatereza
21.05.2015

o víkendu jsem viděla film a dobrý ;) jen na ten konec teda.... nevím jestli je stejný jako v knížce, ale ten mi vadil...

Miška.Miška
13.05.2015 5 z 5

Nemoc si bohužel nemůžeme vybrat, najde si nás sama.... :-( Alzheimerova choroba je jedna s těch nejhorších....

Úžasně napsaná kniha.

grillica
23.04.2015 4 z 5

Docela drsný čtení o vzdělané a inteligentní ženě, která postupně přichází o sama sebe. Raná fáze Alzheimera ji zasáhne v padesáti letech, kdy je na tom nejlépe fyzicky i psychicky a i kariéra ji jen kvete. Nejhorší je to uvědomění si, že ztráta paměti v důsledku Alzheimera je nevratná, situace se bude jen zhoršovat a léčba neexistuje, jen léky na potlačení symptomů, které jsou stejně časem nedostatečné..

Caithlyn
08.04.2015 5 z 5

Krásný příběh, kdy si člověk uvědomí křehkost života a začne si vážit toho co má. U některých pasáží má člověk slzy v očích, u jiných se usmívá. Realný obraz o tom jak tato nemoc probíhá.

Leniiis
06.04.2015 3 z 5

Námět knížky dobrý, ale mě knížka nezaujala tak jak jsem čekala, že mě zaujme. Přečetla jsem ji, ale prostě to nebylo takový to začtení, kdy se člověk od knížky nemuže odtrhnout.

Ditules
06.02.2015 5 z 5

Příběh o úspěšné a aktivní profesorce, které Alzheimerova choroba obrátí život o 180 stupňů. Ke konci knížky jsem regulérně řvala jako malé dítě.

1alena1
29.01.2015 5 z 5

Nesmírně pravdivě a úžasně popsaný průběh zákeřné choroby, které je čím dál více - bohužel. Měla jsem možnost - opět bohužel - se setkat v reálu s takto nemocnou osobou a je to opravdu jeden z největších průšvihů, který může člověka potkat. Velice poučné, mistrně zpracované téma. Děkuji autorce.

eLeR
19.01.2015 5 z 5

Veľmi smutný príbeh, veľmi. O to viac, že človek, ktorý trpí touto chorobou si tak nejak celý čas uvedomuje, ako sa mení na niekoho iného. Ťažké je to aj pre neho samotného a tiež aj pre jeho rodinu a okolie. A to si myslím, že Alice a jej rodina to v knihe celkom zvládali, aj keď príbeh nie je napísaný do úplného konca. Klobúk dole pred Lisou G. ako to všetko bravúrne opísala, príbeh ani na chvíľu nenudí a častokrát mi vypadla aj slza. Myslím si, že táto kniha okrem toho, že je naozaj zaujímavá, tak je aj poučná.
Film sa celkom verne držal knihy, tie hlavné zlomové okamžiky nechýbali, samozrejme, že to tam všetko išlo rýchlejšie ako v knihe ... ale zanechalo to vo mne rovnaké pocity. Herci výborní, zlatoglóbusová Julianne veľmi presvedčivá.
Odporúčam!

pavlinda
19.01.2015 5 z 5

Vynikající-souhlas s předešlými komentáři.

bbianka
23.10.2014 4 z 5

Moc krásně napsaný hodně smutný příběh. Jsem moc ráda, že jsem si tuto knihu přečetla. Myslím si, že mi mnoho dala. Nejraději bych byla, kdybych se s touto problematikou nesetkala, ale člověk nikdy nevím. Proto jsem ráda, že budu schopna, se na věc dívat úplně jinak. Život s člověkem s Alzheimerovou chorobou není určitě jednoduchý, možno obtěžující, ale nikdo neví, jak se dotyčný cítí, co cítí, co mu schází a navíc to neumí vyjádřit, protože mu to jeho nemoc nedovoluje. Příběh je moc živě napsaný a procítěný. Bylo to moc smutné ale o to víc zajímavé čtení. Jsem ráda, že jsem tuto knihu objevila a vřele ji doporučuji.

bookemma
27.05.2014 5 z 5

Kniha pro mě byla velmi zajímavou zkušeností, na jedné straně jsem mohla pozorovat kariéru vysokoškolské profesorky, která je v nejlepších letech svého života, na straně druhé zákeřného zabijáka, který se teprve pomalu rodí v její hlavě. Alice mi bylo velmi líto, nedokázala jsem si představit, že by se něco takového stalo mně samotné nebo komukoli z mé rodiny. Zároveň jsem ji ale i obdivovala za její snahu a odvahu. Myslím, že kniha je výborně napsaná a přestože není psaná v první osobě, dokázala mě vtáhnout do děje svou první stránkou. Opravdu dojemné a emotivní čtení.

danit
19.05.2014 5 z 5

S nemocí jsem se setkala jako pečující vnučka a proto mi kniha dlouho ležela na stole a nechtěla jsem se do četby pustit… teď vím, že se mi měla dostat do rukou dávno před tím, než jsme měli možnost nemoc zažít na vlastní kůži…. Vše už asi bylo napsáno, takže jen dodávám - doporučuji! Kniha je zfilmována - Still Alice (podle csfd -2015). Někde jsem narazila, že jde o autobiografii, ale v knize taková zmínka není...

Zorka
13.05.2014 5 z 5

Smutný příběh, u kterého si člověk uvědomí, jak moc ztraceně si mohou připadat lidé nemocní Alzheimerovou chorobou. Bohužel v dnešní době to může být budoucí příběh kohokoli z nás bez ohledu na to, kým dneska jsme nebo jakou máme inteligenci. Kéž by měli všichni při sobě, pokud je takový osud potká, podobné lidi, jako hlavní hrdinka této knihy. Přestože kniha je opravdu smutným náhledem do reality a krůček po krůčku sleduje průběh nemoci, může čtenářům přinést mnoho pozitivního. Kniha mi trochu připomíná Růži pro Algernon, nicméně je to tvrdá realita bez prvků sci-fi.