Pořád jsem to já

Pořád jsem to já https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/245815/bmid_porad-jsem-to-ja-Xve-245815.jpg 5 678 177

Strhující příběh profesorky psychologie, která kvůli nevyléčitelné nemoci postupně ztrácí paměť a vzpomínky. Přesto ale zjišťuje, že jí každý nový den přináší nečekané naplnění i lásku. Alice Howlandová je hrdá na to, co v životě dokázala. Ačkoli jí bude teprve padesát, je uznávanou profesorkou kognitivní psychologie na Harvardu a světově proslulou odbornicí v oboru psycholingvistiky, má tři dospělé děti a úspěšného manžela, také známého vědce. Zničehonic se však u ní začne projevovat nezvyklá zapomnětlivost a chvilkové ztráty orientace a do jejího života vstoupí tragická diagnóza časné formy Alzheimerovy choroby. Nevyhnutelné příznaky počínající demence ji pomalu připravují o osobnost a dříve tak nezávislá a ambiciózní Alice se učí žít pro přítomnou chvíli. Zatímco dřív stavěla na první místo akademickou kariéru, je najednou nucena přehodnotit nejen svůj vztah s manželem a očekávání týkající se budoucnosti jejích dětí, ale i své představy o tom, kdo je a jaké je její místo v tomhle světě.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Práh

Still Alice , 2007

VladkaBU
13.01.2017 5 z 5

... tak tohle bylo něco. Jiný přístup člověka k této nemoci, než jsem viděla a slyšela tady u nás. Je málo lidí, kteří si tuhle nemoc dokážou přiznat, žít s tím, jak bude nemoc postupovat, co na to rodina. Setkala jsem se s touto nemocí ve své blízkosti 2x, pokaždé stejné začátky, stejné otázky... Doporučuju přečíst.

VladkaBU
13.01.2017 5 z 5

Monyčí
01.01.2017 5 z 5

Úžasná kniha! Je skvěle, čtivě napsaná a příběhem Vás hodně zasáhne. Příběh jak hlavní hrdinky, tak vlastně její rodiny, která je ovlivněna zdravotním stavem Alice je jednoduše za srdce beroucí. To jak je v knize popsán vývoj nemoci je úžasné a na druhou stranu strašné. Pro mě to je jedna z nejlepších knih jaké jsem četla. Ta ironie, že ona vyučuje kognitivní psychologii, zabývá se mozkem a pak ji ze dne na den začne mozek, část těla bez které si ona ani život neumí představit, požírat Alzheimerova choroba.

Bruklinka
25.12.2016 5 z 5

Přečteno jedním dechem, skvěle napsané, až z toho mrazí.

menca
24.12.2016 5 z 5

Kniha s neuvěřitelně silným příběhem o ženě, která kvůli nemoci musí opustit úspěšnou kariéru profesorky a připravovat se na dobu, kdy již kvůli svému mozku, který rychle degeneruje, nebude moci být sama sebou.
Jak jsem se již zmínil, kniha je napsána brilantně, nemohl jsem se od jejího čtení odtrhnout. Aspekt, kvůli které jsem tomuto dílu dal pět hvězd, je ale ještě i jinde. Spočívá v tom, že díky odbornosti autorky v oboru neurovědy a tedy tomu, jak román napsala, jaké informace v něm uvádí, může mnohý čtenář laik, tak jako jsem já, získat mnohem větší pochopení k chování, které se u pacientů touto nemocí postižených vyskytuje. A zvládat tak své negativní emoce, které se občas v reakci na člověka, u něhož se demence začíná projevovat, objevují.

Lucik87
15.12.2016 4 z 5

Úplně úžasně a naprosto pochopitelně napsáný příběh o ženě s Alzheimerem. Srozumitelně byly popsány části, kde se nemoc zhoršovala a postupovala. Nejdříve jsem viděla film a poté četla knížku. Myslím, že obě díla jsou kvalitou zcela vyvážená.

Anička.pa
20.11.2016 5 z 5

Jedním slovem dokážu vyjádřit tuto kniha: ÚŽASNÁ!!! Nemohla jsem se od knihy odtrhnout, přečteno za jeden den. Velmi silný a emotivní příběh. Vůbec si nedokážu představit, že by mě něco takového potkalo.
Už se těším na filmové zpracování, které si ihned pustím.
DOPORUČUJI!

Maanna
14.11.2016 5 z 5

Kniha zachycuje sugestivní a silný příběh ženy, která na vrcholu sil onemocní Alzheimerovou nemocí. Je zachycen tak, že se opravdu dostane pod kůži. Jediné, co mi trochu vadilo, byla forma záznamu po jednotlivých měsících, kdy se každý měsíc její stav zhoršuje. Přece jen mi přijde reálnější, že by byly i měsíce, kdy by Alicin stav zůstal v podstatě stejný. Na druhou stranu oceňuji, že i když se jedná o knihu o hrozné chorobě, zůstal prostor i pro naději. Ačkoliv počet ztrát jednoznačně převyšuje zisky, může mít život pro člověka i tak smysl,

slaska77
02.11.2016 5 z 5

Nedalo se od ní odtrhnout, opravdu silné téma. Hned po přečtení knihy jsem se podívala i na stejný oskarový film a musím poctivě říci, že to nebylo rozhodně zklamání, to se povedlo, i když konec je mírně upravený.

Zuzana08
20.10.2016 5 z 5

Moc hezká a dojemná kniha. Četla se sama.

SelenaDemi428
16.10.2016 4 z 5

Úžasná kniha! Zpočátku jsem myslela, že mě nebude bavit, ale opak byl pravdou, příběh mě strhl. Jako zdravý člověk si tuto situaci doopravdy neumím představit.

bookcase
12.09.2016 5 z 5

Skvěle napsáno, zdravý člověk si to ani nedokáže představit. :(

Terezka01
26.07.2016 5 z 5

Vynikající kniha, velký životní příběh, spousta emocí. Kniha vede k velkému uvědomění si, jak se může život v rychlosti změnit a nabrat opačný směr - z vrcholu kariéry na fyzické dno. Diagnostikovaná forma Alzheimerovy choroby může potkat kohokoliv ze čtenářů a je to opravdu děsivá představa. Autorka velmi dobře popisuje pocity nemocného člověka, který se vzdaluje nejen okolí, ale také sám sobě. Mimo to je velmi dobře vystiženo, s jakým chování se takto nemocný člověk setkává ve svém okolí a jak je pro druhé složité se s takovou situací vyrovnat.

allebra
12.07.2016 5 z 5

Po přečtení této skvělé knihy jsem měla smutek v duši. Film jsem viděla už před rokem a teď jsem si ho připomněla znovu, tentokrát dabovaný. Byl velmi dobře natočený, ale kniha byla, jak už to bývá, mnohem obsáhlejší, sdílnější i dojemnější. Ukázala velmi reálný pohled na zákeřnou Alzheimerovu chorobu ze všech úhlů, především pak pohled prostřednictvím Alice byl nejsilnější! Přiměje k zamyšlení, že proti tomu jsou ostatní problémy malicherné, protože jsou většinou do budoucna řešitelné! Kniha se mě hodně dotkla a určitě se k ní za nějaký čas vrátím.

luba65
08.06.2016 5 z 5

Wau, fakt skvělá.
Krásná, chytrá kniha, napsána čtivo a bez pátosu.

Eliška_P
19.04.2016 5 z 5

Krásná knížka.

BlackWidow
15.04.2016 5 z 5

Velmi dojemná a silná kniha!

Šárka5875
06.03.2016 5 z 5

Kniha mě naprosto dostala. Velmi silný příběh, poutavě napsaný. Určitě se podívám na filmové zpracování. Více v recenzi v záložkách - Můj knižní ráj.

Melindaaaa
02.03.2016 4 z 5

Pořád jsem to já je bolestně autentická, ale nádherně zpracovaná kniha o životě s Alzheimerem a v neposlední řadě o životě s člověkem, jež touto krutou a (zatím) nevyléčitelnou nemocí trpí. Alici a její rodina vám přirostou k srdci a nebudete vědět, jak si přejete aby vše skončilo, neboť žádný konec pro ně neznamená výhru. Odkaz na kompletní recenzi naleznete v záložce Recenze.

Nikolča
15.02.2016 5 z 5

Krásná kniha!!!! Nejdříve jsem viděla film a až poté četla knihu a musím říct, že snad poprvé se mi líbila obě zpracování příběhu. Kniha je oproti filmu podrobnější a pro mě byla i dojemnější. Dlouho na tuto knihu nezapomenu a na 200% se k ní i k filmu někdy vrátím.