Popraviště

Popraviště https://www.databazeknih.cz/img/books/58_/5849/bmid_popraviste-5849.jpg 4 205 28

Poprvé ve druhé polovině 20. století přitáhl pozornost ke drogové problematice ve Střední Asii kyrgyzský spisovatel Čingiz Ajtmatov, který v jednom ze svých vrcholných románů Placha (česky Popraviště) vykreslil obrázek lidí, kteří se sjíždějí do Střední Asie na sběr „anaši“. Anaša (jinak řečeno konopí) bylo tradiční rostlinou sbíranou či pěstovanou pro domácí použití v regionu, zejména u starší generace. Druhá dějová linie s výrazně ekologickým akcentem zachycuje život vlčí rodiny, kterou lidé nelítostně likvidují.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Lidové nakladatelství

Плаха (Placha) , 1986

Pawlisman
11.09.2014 5 z 5

Geniální kniha, která prolíná krásný zvířecí příběh v přírodě a také, podobně jako například v Bulgakově Markétce, příběh o odsouzení J.Krista. Silný příběh, ke kterému se hodlám určitě vrátit.

Skjaninka
09.06.2013 3 z 5

Zvláštna a nezvyčajná kniha z Ruského prostredia, ktorá ukazuje život po druhej svetovej vojne. Vzájomne sú prepojené viaceré dejové línie, v ktorých sa odohrávajú príbehy poukazujúce na to, že nie vždy dobro víťazí a že aj nespravodlivosť patrí k životu. Dosť pesimistická a smutná kniha.

Ječmínek
19.04.2013 4 z 5

Tahle kniha je zvláštní a nezapomenutelná. Jsou to vlastně dva dramatické příběhy spojené pouze vlčím párem Akbarou a Taščajnarem. Chvílemi je kniha mystická, chvílemi budovatelská, chvílemi dobrodružná. Podle autora by se lidé měli vrátit k bohu a polepšit se. V každém případě stojí za přečtení.

Willow
17.11.2011 4 z 5

Pro člověka, který má rád ruskou literaturu, je velká část téhle knížky zklamáním. To, že autor opisuje od Dostojevského (Bratři Karamazovi a slavná polemika o Bohu) a hlavně tak okatě krade z Bulgakova, to mi vadilo hodně a měla jsem tendence ji odložit. Ale příběh Akbary a Taščajnara, to je něco, na co asi jen tak nezapomenu. Zvlášť pak na krásný závěr.

trnca
24.09.2011 5 z 5

Tahle kniha na mě hodně zapůsobila... četla jsem ji už několikrát a vždycky najdu něco nového na zamyšlení. Ráda bych si ji stejně jako "Stanice bouřná" přečetla v originále.. Bohužel jsem ji zatím nesehnala.

WEIL
19.06.2011 2 z 5

Autor se ptal svého kamaráda "věřícího" člověka - Poznáš, že to psal ateista, Cítíš to z toho?

Odpověď už neznám, ale v románu autor úmyslně kopíruje cestu Ježíše krista, prostřednictvím jednoho hocha, kterému nezbývá, než jak se dostat z dluhů, tak pašovat drogy.

Pro mě rozvleklé, krásné, ale bezúčelné popisy krajiny, zvuků v nich, nepřesvědčivé kroky hlavního hrdiny.

pajonek
30.11.-0001 5 z 5

popraviště a jeden den ivana denisoviče jsou špičky - všem doporučuji , jinak se ajtmatov moc nedá číst ................

Parník
30.11.-0001 5 z 5

Tak na tenhle román jsem slyšel dost rozporuplné reakce, někteří mí přátelé to po několika straníách odložili. Já jsem to četl už dvakrát a vždycky mi to připadá jako nějaký sen.Je zde tolik zakódovaných problému, kterými trpí nynější moderní svět a příjemně mě překvapilo, že ač byla kniha psána v SSSR, tak zde není nějaká daň režimu.Zvláště se mi líbila prostřední část - souboj víra x feťáci.