Popol všetkých zarovná

Popol všetkých zarovná https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/357039/bmid_popol-vsetkych-zarovna-TDx-357039.jpg 4 726 181

Naozaj neobyčajný detektívny román! Napísal ho človek, čo do detailov pozná policajné prostredie, podsvetie i praktiky tajných služieb. Často je však ťažké rozlíšiť, kto je kto. Detektívi Krausz a Fischer z oddelenia vrážd v Meste sa pri vyšetrovaní smrti mafiána Malého Pavúka, pobočníka Miroslava Stehlíka alias Bossa, dostanú k magnetofónovej kazete, na ktorej sa nebohý Malý Pavúk dohaduje s neznámym mužom na nejakom únose. Neskôr za podozrivých okolností vybuchne auto policajta Róberta Eliáša. Ukazuje sa, že vedel niečo o spolupráci tajnej služby a mafie pri únose syna vysokého predstaviteľa Republiky... Keď do seba začínajú kusy skladačky zapadať, z Ministerstva príde rozkaz vyšetrovanie zastaviť. Autor tvrdí: "Všetky osoby, dej a miesto v tejto knihe sú vymyslené a akákoľvek podobnosť so skutočnými udalosťami je čisto náhodná..." A možno nie !... celý text

Detektivky, krimi , Romány , Literatura slovenská

Vydáno: ekniha , Slovart (SK)

Popol všetkých zarovná , 2005

Jarka 55
28.07.2018

Moje první kniha od tohoto autora a byl jsem opravdu velmi příjemně překvapený .
Dobře napsáno a občas až dost ostrý ,ale takový už život je .
Těším se na další knhu od Dana .

Dandy1
25.07.2018 4 z 5

Tohle se mi nečetlo lehce, protože si na to dění na Slovensku matně pamatuji. Asi jsem naivka, ale čekala jsem spravedlivý konec. Jestli je to všechno pravda, zrodil se aspoň skvělý spisovatel.

pauele
24.07.2018 5 z 5

Dánovy som sa dlho vyhýbal ako čert krížu. Na odporúčanie som to nakoniec skúsil ako audioknihu načitanú Mariánoman Geišbergom.
Občas sa treba viac sústrediť aby sa človek nestratil, a keď sa trochu stratí zase až tak veľmi to nevadí. Výborne počúvanie.
Jedno veľké šťastie, že autor má takú obrovskú fantáziu a nič s toho sa nikdy nestalo ;)

Kočičáci
23.07.2018 4 z 5

"Město, příběh a všechny osoby v této knize jsou smyšlené a jakákoliv podobnost se skutečnými událostmi je čistě náhodná..." takto nás autor pobaví hned v začátku knihy :-)
Koho zajímá, jak fungovalo slovenské podsvětí a politická skvadra na Slovensku v porevoluční době, tak vzhůru do toho. Není to sice úplně nejlehčí čtení, ale určitě stojí za to. Druhá, detektivní linka, s vraždou stařenky, se čte o poznání snáz a je neméně napínavá. Těším se na další příběh!

kap66
19.07.2018 3 z 5

Dán je dost oceňovaný autor detektivek, nemohla jsem ho minout. Budu číst jeho romány popořadě; komentář k tomuto píšu i pod vlivem druhého a trochu srovnávám.
Dán je talent, to bezesporu. Píše lehce, vtipně, zajímavě a napínavě a rozhodně působí dojmem, že ví o čem. Pociťuji trochu absťák kvůli slovenštině, takže čtu knížky v originále - a líbí se mi to.
Mé výtky se týkají toho, že "Popol" je - snad se, muži, neurazíte - chlapské čtení. V tomto prvním dílu si fakt užijete hromadu sexistických vtípků a ještě větší hromadu sprostých slov (no dobře, ve slovenštině některá znějí trochu něžněji než v češtině, ale stejně jich je priveľa). Většina vtípků je v dialozích vyšetřovatelů, tam to i chápu - jako obranu proti hrůze reality; i když přímo nad mrtvým tělem... Některé se odehrávají jen v hlavách postav, ale i tak jsem se pozastavila nad pasáží, kdy matka oběti projeví přání vidět mrtvé tělo svého syna; k tomu je připojena humorná představa návštěvních hodin v márnici s vtipnými průpovídkami - asi jsem citlivka, ale mně to vážně trochu vadilo.
Oba případy mě zajímaly, ta "obyčejná" vražda víc. U té mafiánské jsem se pousmála nad kouzelným dědečkem v závěru, ale proč ne.
Vše, co tady autor podle mě přeexponoval, v druhém dílu umírnil, takže jsem rozhodnutá pokračovat.

111moni
07.07.2018 5 z 5

Dominik Dan mně zaujal,nicméně vyznat se v posloupnosti,a ještě v češtině je dost náročné. Občas måm pocit,jako by nakladatelé zámėrně vyvolåvali chaos, ať se čtenåř píší.Zpět ke knize,dobře napsáno,svižný děj,nicméně zåpletka s politikou pro mně byla tak nějak navíc.Případ vyřešen,i když tentokrát se dál vrah předvídat a opravdu jsem chvíle ma měla pocit,ať mě s tou politikou nezdržují.Těším se na další a patrně v originåle.

pavel9410
04.07.2018 3 z 5

Zacatek supr, ale na konci jsem se nejak ztratil v tech casovych rovinach.

Dervish
29.06.2018 4 z 5

Hodně podobná kniha jako Ve stínu mafie. Opět člověk nechápe, že se tohle děje na Slovensku (a ne v Americe, tak jak to známe z akčních bijáků). Je to síla a je mi z toho smutno. Nejhorší je ta bezmoc, když člověk zjistí, že "ví", ale stejně s tím nic nemůže dělat.

Bustedka
03.06.2018 3 z 5

Já vám nějak nevím. Dost dlouho mi trvalo, než jsem se do děje vůbec začetla. Ale je taky možné, že to bylo tím, že jsem četla ve slovenštině. Na druhou stranu to není moje prvotina od Dána a vždy se mi jeho knížky líbily.
Musím každopádně vyzdvihnout konec knížky. Už jen z principu, že se je autor - kriminalista, čtenář hledá fakta. Příběh, který se opravdu stal. A ten, kdo skutečnost nehledá, bude...až dočte poslední řádky :-)

Ali_xy
09.04.2018 5 z 5

Prvotina Dominika Dána a musím říci, že zatím ji hodnotím i jako nejlepší (měla jsem již možnost číst Rudého kapitána a Bestii). Skvěle vylíčená doba a praktiky, které byly naprosto běžné. Příběh jsem hltala, velmi se mi líbil i humor jednotlivých vyšetřovatelů. Vřele doporučuji!

ivoiro
31.03.2018 5 z 5

Knize dávám jednoznačně plný počet bodů. Věřím tomu, že skutečný případ v ní popsaný nikdy neupadne v zapomnění. Jměna jsou změněna pouze velice lehce. Takže ti, co v Našem Městě tou dobou žili, vědí.

munka
23.03.2018 5 z 5

Moja prvá kniha od Dominika Dana a neľutujem. Príbeh kde sa fikcia prelína z možnou realitou a človek si uvedomí, že sa to deje stále. Určite si prečítam aj ďalšie knihy tohto autora.

witko
16.03.2018 5 z 5

Ze začátku jsem se trochu ztracel v časové ose vyprávění. Jinak napsáno až moc uvěřitelně. Určitě si přečtu další knihy tohoto autora.

teeyinka
08.03.2018 5 z 5

Ze začátku jsem se trochu zamotala do vztahů v podsvětí a chyběl mi spád. Od půlky se ale příběh opravdu rozjel a zvlášť za poslední strany si kniha vysloužila pět hvězdiček. Je děsivé pomyslet, co vše je fakt a co jen fikce. A ještě děsivější je vědět, že se to v bleděmodrém děje pořád...

Gibis
21.01.2018 4 z 5

Z tohoto příběhu člověka opravdu mrazí při pomyšlení, že takhle nějak vypadá realita, možná ještě hůř. Jak už tady bylo několikrát zmíněno, je hodně znát, že autor je kriminalista a prostředí a taktiky zná dokonale. O to je to mrazivější a děsivější.
Je pravda, že místy jsem se v osobách podsvětí a politických souvislostech trochu ztrácela, ale všechno bylo v podstatě vždy znovu jednodušeji vysvětleno, když to Krauz a Fischer někomu převyprávěli, takže nakonec vše zapadlo na správné místo. Jednoznačně napínavé a výborné čtení!

hrabalikoval
18.01.2018 4 z 5

Na Dominika Dána som počula samú chválu a tak som po rokoch tiež potrebovala vedieť čo luďia chvália. Dlho som rozmýšlala či začať od prvého dielu (tohoto) alebo proste nejakú kúpiť. Začala som jednotkou a po prečítaní knížky som za to veľmi rada. Čo naznačuje že knížka ma brutálny koniec a fakt som nečakala že to takto môže skončiť. Musím ale povedať že mi dosť vadilo že kniha ma strááášne dlhé kapitole (častejšie delenie mi vyhovuje viacej). Tým sa mi dej vliekol a nechápala som čo je “také úžasné” na jeho knížkach. No posledny tak 150 strán ma nenechala chladnou a už sa teším na ďalšie pokračovanie tejto série :)

Chesterton
18.01.2018 5 z 5

Bohužel jsem začínala "devítkou v řadě":)), ale musím říct, že snad o to víc jsem si užila návrat do minulosti. Navíc nevím, zda být tato první, zamilovala bych si autorův styl na první dobrou:)) možná by mě politika odradila, nevím. Takhle jsem si knihu fakt užila!!

harena
02.01.2018 5 z 5

Moje první setkání s DD a milé překvapení. Je tu věrohodně popsána práce kriminalistů při vyšetřování vraždy, využívání mafiánských gangů vysokými politiky a jako velké plus je tu jasně vidět jeho 25ti letá praxe v mord partě.
Zpočátku jsou některé pasáže zdlouhavé, musí se dávat pozor na přeskakování v čase, ale od poloviny nabere příběh obrátky a poslední stránky jsou naprosto dokonalé. Dánův styl mi sedí - výborné dialogy, humor, napětí a spád. Na případ únosu syna prezidenta Kováče na Slovensku se dobře pamatuji, a doporučuji si také přečíst odkaz, který sem dala čtenářka " pami":
Váhala jsem mezi 4 - 5 *, ale závěr staví knihu o stupeň výš. Za závěrečnou myšlenku a za odvahu zveřejnit svoji zpověď dávám 5*.
Na konci je nám také jasnější, proč tuto svoji knihu napsal. Opravdu se těším na další dánovky.
Ještě dodám, že v březnu 2017 byl na Slovensku uveden film o únosu syna prezidenta Kováče "Únos".

Vlk.kh
29.12.2017 3 z 5

Tady mi to připadalo místy trochu víc přitažené za vlasy, takže dávám jen tři z pěti. Ale dočetl jsem až do konce a rozhodně se těším na další knihy od tohoto autora.

šantal2233
30.11.2017 4 z 5

U Dána standard, v rámci žánru a současné produkce vysoko nad standardem.