Popel všechny zarovná

Popel všechny zarovná https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/268892/mid_popel-vsechny-zarovna-3fo-268892.jpg 4 726 181

Vražda staré ženy, která byla brutálně rozsekána mačetou, a smrt mafiána, od které vedou stopy k tajným službám. Nový detektivní román Dominika Dána pojednává o dvou zločinech, kniha je plná pochybných kreatur, mafiánů a tajných agentů. Autorovy dvacetileté zkušenosti jí dodávají na věrohodnosti. Najdete v ní skutečnosti, při nichž zamrazí a jež by raději měly být fikcí. A naopak literární fikce působí díky znalosti policejní práce autenticky. Vše vypadá tak věrohodně, že už je pouze na čtenáři, co budete pokládat za realitu a co za fikci.... celý text

Detektivky, krimi Romány Literatura slovenská
Vydáno: , Slovart (ČR)

Popol všetkých zarovná , 2005

kopeceli
06.11.2022 3 z 5

Po dlouhé době jsem se pustila do knihy ve slovenštině.
Dominik Dán psát umí. Poutavě popisuje jakoby fiktivní příběh, jehož značná část pro pamětníky devadesátých let zavání realitou.
Čtení mi kazilo několikeré zbytečné vracení k babce na pitevním stole, vždy jsem si nejprve myslela, že jde o nový případ. Také přeskakování ze současnosti do minulosti nebylo přehledné a mátlo.
Škoda, jinak bych si čtení mnohem víc užila.

Rapeh
20.10.2022 4 z 5

Trochu mi vadilo tzv. preskakovani v příběhu. Kniha má být fikcí ale během poslechu jsem se nemohla zbavit pocitu, že přesně takto to v 90.letech fungovalo

Stromm
14.10.2022 3 z 5

Moje druhá dánovka, když jsem se po o dost lepším Rudém kapitánovi rozhodl začít od začátku, ale... start je to nic moc, hlavně to ústřední duo mně přijde jako poněkud stereotypní, polovina času na scéně jsou u nich popisky kolik toho kde vypili a kolik bab se jim samo vrhlo do náruče. Samotný vyšetřování není až tak zajímavý, proto to tím víc bije do očí. S Dánem to zkusím i dál, ale nebude to bez jistýho váhání.

Evaho73
01.10.2022 5 z 5

Pri čítaní som sa opäť preniesla o dvadsaťsedem rokov späť kedy u nás rezonovali udalosti ohľadom zavlečenia prezidentovho syna.
V tejto knihe je fikcia vylíčená až mrazivo autentický, kde perfektne zachytená politická atmosféra a panujúce vtedajšie spoločenské pomery dodávajú knihe aj úplne inú dimenziu.

Kory98
22.07.2022 5 z 5

Mě se kniha moc líbila. Chci se pustit do Dána od začátku a chvíli mi trvalo než jsem ji sehnala. I když příběh má být fikcí, já jsem věřila, že se všechno stalo a věřím tomu dál. Myslím, že autorův styl mi bude vyhovovat, protože mám ráda klasické detektivky. A těším se na další.

Babo
12.07.2022 2 z 5

I mě nalákalo vysoké hodnocení a zajímavé téma,které kdysi hýbalo politickou scénou na Slovensku.
Ze začátku jsem byla spokojená . Bavilo mě špičkování hlavních vyšetřovatelů .
Stále jsem sice čekala ,kdy se začne řešit únos a ono pořád nic.
Nakonec jsem si asi v polovině řekla,že jsem naletěla a knihu odložila s tím,že zkusím další knihu.
Vím,že když jsem knihu nedočetla neměla bych ji asi hodnotit ,ale nedá mi to :-)

PaníLenka
09.07.2022 2 z 5

Výborné hodnocení knih pana Dána mě nalákalo ke koupi jedné z nich - a protože mám ráda, když jdou věci popořádku, začala jsem první v sérii. Asi to byla chyba. Politická situace devadesátek na Slovensku už je pryč, pamatuju si na ni jenom matně, takže souvislosti už mi unikaly. Střídání časových rovin mě mátlo, a paradoxně mě nejvíc zaujala jednoduchá linka vraždy staré paní. Bůhví proč jsem si myslela, že nějak bude s podsvětím souviset, ale byla asi jen na dokreslení “normální” práce na oddělení vražd…? Sarkasmus a černý humor mi nevadil, horší to bylo s polovičatým překladem, možná by nebylo od věci sáhnout po originále, snad by v něm bylo i méně gramatických chyb. Dočetla jsem až do konce, ale moc mě to nebavilo a závěr mě dost zklamal. Možná dám ještě nějakému dílu série šanci, ale určitě ne hned.

MatoPalkes
29.06.2022 5 z 5

Nová séria a vyzerá to na zásah do čierneho. Neviem prečo som sa Dánovi doteraz vyhýbal, táto kniha je veľmi čítavá. Hoci som po pri vzniku republiky ešte len ťahal káčera po dvore, atmosféra je podľa mňa skvele vykreslená. Postavy policajtov majú výborný potenciál a sú prekvapivo veľmi vtipní. Teším sa na ďalší diel.

Adinlea
14.05.2022 5 z 5

Moje prvni setkani s knizni podobou detektivek Dominika Dana. Mam za sebou par audioknih ve slovenstine a Krauze jsem si prakticky zamilovala :) Proto jsem se rozhodla postupne si precist Danovu serii o Nasem Meste, chronologicky, jak ji napsal.
Popel vsechny zarovna je velmi hutna knizka. Obsahove i jazykove :)) vulgarismy mi ale vubec nevadi, sedi to k charakteru postav, prostredi a je to vtipne.
Jen jsem tu knizku precetla az prekvapive pomalu, prave diky velkemu mnozstvi faktu a prirovnani. Trosku jsem se chvilemi ztracela v tom preskakovani dejove linky z podzimu na jaro a naopak. Hlavne na zacatku to bylo trosku na muj vkus zmatene, ale asi autoruv zamer..
jinak skvela knizka, z politickych pletich az mrazi….

tittanie
05.04.2022

Protože čtu knihy, tak jak se odehrávají v čase, tak jsem měla možnost porovnat první autorovo dílo a poslední autorovo dílo. A musím říct, že je to zajímavý pohled.
Tato první autorova kniha je jinačí více popisná než předchozí díly, které jsem četla. Docela mi nadbývalo neustálé probírání politiky a málo řešení vražd, ale chápu, co chtěl autor napsat a chápu to. Jdu číst další díl.

mol378
16.03.2022 3 z 5

Mám ráda kriminálky s politickým podtextem a v tomto případě se mi jeví, ze autor má román docela slušně vyfutrovaný fakty, potud dobré. Paralelní vražda staré paní byl příběh poněkud jednodušší, ale budiž. Co mi vadí, je poněkud buranský způsob psaní, ustavičná ne vždy úplně vtipná přirovnání. Velké množství nejrůznějších rádoby chlapských narážek a sexistických poznámek sa mi videlo, ako hovoria bývalí bratia Slováci, trocha nasilu. Propletenci politiky, tzv. bezpečnostních složek, zákonodárné i soudní moci, ekonomiky a podsvětí věřím a i když jsem popisovanou dobu zažila a leccos i tom vim (jakož i o současné politické praxi), nemohu se s tím smířit a nemyslím, že je to za námi. Ale nic jiného mi nezbývá. Kniha je celkem čtivá, možná časem od autora ještě něco zkusim, samozřejmě ve slovenštině, to mě baví. Raňajky, desiata a olovrant _ neškodí procvičit!

Kami33
26.02.2022 4 z 5

Byť první kniha série, četla jsem jí až nyní, když už mám pár "dánovek" přečtených. A to je dobře. V tomto díle je více politiky a méně humoru. Za mě to mám raději opačně.

mataj
28.01.2022 5 z 5

Tak jsem se dostala ve svém chronologickém čtení k první vydané knize DD. Krauz s Fischerem se pouštějí do vyšetřování vraždy Malého Pavúka a tím se dostanou do velice komplikované a nezáviděníhodné situace. Na pozadí mafiánských válek, vysoké politiky a praktik tajné policie se snaží zjistit a prokázat pravdu a tím se sami vystavují velkému nebezpečí. Paralelně s tímto příběhem se odehrává taky vyšetřovaní vraždy babičky. Knihu jsem si opravdu užila a jdu na další v pořadí.

ErikaKej
02.01.2022 5 z 5

Moja prvá kniha od DD. A bola super a prijmäla ma k tomu čítať aj ďalšie. Po prvom prečítaní som si ju s odstupom viac krat vypočula v majstrovskom podaní pána Geišberga a vždy som si tam našla niečo nové čo upútalo nanovo moju pozornosť. Vražda babičky je dobre napísaná ale v tomto prípade je to veďľajší dej popri hlavnom dôležitejšom deji,šokujúcom,nepochopyteľnom a popisujúcom zločiny urputných rozmerov. Bývalý kolega po odchode žial nezačal bojovať proti zlu,skôr sa ho naučil tolerovať..to bolo tiež dosť šokujúce. Celá kniha je nesmierne bohatá na udalosti, k niektorým pasážam som sa vracala. Mýslím že táto kniha je jednou z "must read".. Plný počet bodov.

SadUnicorn
22.11.2021 5 z 5

Tohle je přesně to, co jsem chtěla. Knihu, která vybočuje z řady a zasáhne do života detektivů více než jiné případy. Co mě překvapilo byly velmi dlouhé kapitoly, na které jsem nebyla z předchozích knih zvyklá. Je zde hodně politiky a intrik a popravdě bylo to až tak zamotané, že jsem se v tom trochu ztratila (k tomu dopomohly i přeskoky v čase). Kdo komu pomohl s čím a teď dluží a kdo koho vydírá atd. je pro posluchače audioknihy ještě obtížnější sledovat než pro čtenáře, protože je obtížnější se vrátit nebo si větu přečíst několikrát. Pro orientaci v časové ose zde slouží Rišův románek s Erikou, který přestože mi lezl na nervy, jsem z tohoto důvodu ocenila. Konec knihy už je jak z akčního filmu a je problém se odtrhnout.
Přestože se mi ty mafiánské knihy líbí méně, tato kniha má pro celou sérii nezastupitelný význam, protože se dozvídáme, co přimělo autora psát. Je zde napětí, vyšetřování, intriky, politika, podsvětí a myslím, že věrný odraz reálného uspořádání po revoluci. Za mě jeden z nejdůležitějších dílů série.

Bedřich63
07.11.2021 5 z 5

Takže zase nová série, kterou jsem začal a tentokrát to vypadá na běh na dlouhé tratě.
Já jsem si to užil. Na reálných historických základech se odvíjí děj, který podle mého může docela korespondovat s reálnou situací na Slovensku těsně po revoluci a rozdělení republiky. A nejen tam. U nás v Čechách mohla být situace určitě velmi podobná, ne-li totožná. Kniha popisuje dění při změně systému a nástupu nových "struktur". To, co se dělo tenkrát, děje se i teď a to vše navíc postupuje ve spirále......
Je to fikce? Do jaké míry? Kolik procent je tam pravdy? To si čtenář na základě svých zkušeností vyhodnotí sám.
Vynikající detektivka, spousta námětů k přemýšlení. Kdo nemá rád přemýšlení a myšlenky, ať nečte tuto knihu.

karantena
17.10.2021 1 z 5

Tak tento díl mě nebavil.Ani nedočteno.Zdlouhavý,utahaný,samé kecání a vyšetřování žádné.Do toho politika ,prostě nuda.

kolacky
27.09.2021 4 z 5

Tak Ivan... hm. Malý Pavúk, konečně ho dostihl osud. Intrigy mocných, to by sa človeku chcelo vracať. A Rišo, náš Rišo v takém nebezpečenstve.
Úžasné, jak se našinec po pár knížkách plynule navrací do slovenčiny!

smardice
15.09.2021 5 z 5

Za mě zatím nejlepší kniha (chronologické pořadí č.14), i když linie s mafií mě moc nebavila. Opět skvělý přednes M. Geišberga. A víc vlastně není třeba dodávat, vše podstatné je napsáno v recenzích těch, co četli knihu přede mnou.

99jana99
19.08.2021 4 z 5

Kniha se čte velmi dobře, trochu nezazivne uprostřed, ale řešení dvou různých případů graduje a ke konci nešlo knihu odložit. Doporučuji.