Ponožky pred odletom

Pamäť má veľa čakární. Dá sa do nich nakuknúť, zalistovať v živote, prepašovať zopár historiek a spomienok - z hlavy na papier. Písanie je jediný dovolený spôsob kradnutia: človek okráda sám seba. Pamäť je vývojka. Písanie je ustaľovač. A zrazu sú pred nami fotografie spomienok. Dušan Dušek aj v tejto knižke kradne zo života. No nielen sebe, kradne všade, kde sa dá, zapisuje si za uši každú dobrú vetu, ktorú začuje. Ponúka nám svoj obdiv k hovorovému jazyku, k viere, že to najlepšie vždy zaznie v rozhovoroch ľudí. Neskôr tieto vety votkáva do príbehov, pomocou ktorých mapuje svoje dôverne známe prostredia: Piešťany, Bratislavu, Šaštín. Navlieka ich na nitky ako koráliky, ktoré sa pri čítaní môžu zmeniť napríklad na lastovičky, usadené v jeseni na elektrických drôtoch pred cestou do teplých krajín, alebo aspoň na ponožky, sušiace sa vo vetre, prichytené štipcami o šnúru, ktoré sa takisto chystajú odletieť. Pri čítaní sa dá krásne lietať: z vety do vety, zo spomienky do spomienky, z jednej poviedky do druhej, či do tretej. Platí to aj pre túto novú poviedkovú knižku Dušana Dušeka....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/290973/ponozky-pred-odletom-YQY-290973.jpg 4.28
Povídky, Literatura česká
Vydáno:, Slovart (SK)

Gracian1964
02.04.2016

Moje prvé stretnutie s Dušekom. Útla kniha, ktorá sa dá bez problémov prečítať na posedenie. Spomienky na detstvo, mladosť, pocity zo začínajúcej staroby. Dýchla z toho na mňa nostalgická atmosféra. Občas inzitná, bukolická. V jednej chvíli som si uvedomil, že raz aj ja vydýchnem naposledy. Šialené. Mierne ma to vydesilo. Ale nič sa s tým nedá urobiť. Buď ostať vydesený, alebo radšej myslieť na niečo iné. Neviem, či siahnem aj na ďalšie knihy od Dušana. Uvidíme. Knižka je nominovaná na cenu Anasoft litera. Či ju dostane, to je zatiaľ vo hviezdach. Má dosť výraznú konkurenciu. Želám autorovi veľa šťastia a plno inšpirácie. Dúfam, že sem pribudne viac komentárov.

Dušan Dušek

Dušan Dušek