Pomaľované vtáča

Pomaľované vtáča https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/112525/bmid_pomalovane-vtaca-CaN-112525.jpg 4 1490 419

V jeseni roku 1939 rodičia v nemenovanej krajine v stredovýchodnej Európe pošlú svojho šesťročného syna na vidiek, aby ho uchránili pred hrôzami vojny. Ďaleko od civilizácie sa nevinné chlapča postupne stretáva s nepochopiteľnou zaostalosťou, poverčivosťou, zlobou, najobludnejšími formami násilia a prejavmi sexuálnych úchyliek. Nevinný naivný chlapec uvažuje, kde sa berie násilie, načo je dobré a ako sa mu vyhnúť. Odpovede a ochranu nachádza postupne v primitívnych kultoch, u Boha, Diabla, v nacizme aj komunizme, až napokon stratí nielen všetky ideály, ale aj nevinnosť. K tomu všetkému ho ženie najsilnejšia ľudská túžba – prežiť. Na pozadí mimoriadne naturalistického diela (nedávajte ho čítať deťom) sa odohráva silný príbeh o vplyve ľudských pudov, nenávisti, zlobe, hlúposti a túžby po pomste. Jeden z najkontroverznejších románov dvadsiateho storočia, preložený do vyše tridsiatky jazykov, sa takmer po polstoročí od prvého vydania dočkal aj slovenského prekladu. Čitateľ sa môže presvedčiť, že jeho odkaz je napriek drsnej forme predovšetkým humanistický.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (SK)

Painted Bird , 1965

knihomol1985
28.04.2020 4 z 5

Co dodat, kniha dost drsná na mě. Jedna strana je co obsahuje za drsný život a druhá jak je napsaná. Každý si může udělat svůj vlastní názor.

Iwaeu
21.04.2020 odpad!

Kniha bohuzel nema zadny dej, zadny pribeh. Je to nasledny popis utrpnych valecnych scen ocima ditete, paradoxne monotonne pusobicich. Ackoli jsou popisovany sceny desive, dechberouci, tak nakonec kniha celkove pusobi nezazivne. Dle meho nazoru je ji venovano vice pozornosti, nez si zaslouzi, prestoze se jedna o tak zavazne tema.

zimolka
10.04.2020 5 z 5

Není ani možné co si může prožít jedno dítě v ,takové době.Věřím,že někteří knihu odloží a nedočtou,některé kapitoly jsou opravdu drsné.

Peťa75
09.04.2020

Za mě ne a ne, odkladám.

Johnnyman
09.04.2020 5 z 5

Silný a drsný příběh o tom, co dítě musí protrpět za druhé světové valky, aby zachránilo svůj život.

jelad
05.04.2020 3 z 5

Je naprosto jedno, jestli je Jerzy Kosinski ono „nabarvené ptáče“ z jeho knihy, nebo není. Nabarvené ptáče má totiž každý národ, každá vesnice, každé společenství. Nejde ani o to, že tou nelítostnou krajinou, kde i sedláci takřka průmyslově vraždí, kde je jedna nenávist napodobeninou druhé a neustále se rozrůstající do monstrózních rozměrů, je Polsko. To Polsko, které chce za každou cenu vystoupit z tragédie Druhé světové války jako jednoznačná a nezpochybnitelná oběť. To je ale omezený pohled, jehož nabourání snad už dnes nevyvolává tolik vášní jako v době vydání knihy – tedy v šedesátých letech minulého století. Dnes víme, že snad v každém národu, který se dostal do kolotoče války existovali oběti, ale také pachatelé – nebo oběti/pachatelé. Poláci obecně nenáviděli Židy a když Hitler přišel s „průmyslovým“ řešením, vítali to – chytli ptáče, zbarvili mu šedivé peří do všech barev světa a vypustili ho zpátky do divočiny – do světa, kde dříve všichni žili pospolu, vedle sebe. A to ptáče, na které se ukázalo, ostatní ptáci uklovali k smrti. Obětní beránek, pospolitost na základě upálení čarodějnice vytažené ze svého středu – o tom mluvil už Freud nebo Girard. Takto funguje svět. Nabarvené ptáče nevnímám jako lidský příběh – je to sled po sobě jdoucích brutalit, výčet všeho zlého, co na cestě zemí postihnutou válkou mohlo člověka potkat. Především je to ale naboření paradigmatu – rozviklání pevné pozice oběti. Což v šedesátých letech očekávatelně odjistilo granát.

„Vzpomněl jsem si na zajíce, kterého jednou chytil Makar do pasti. Bylo to krásné statné zvíře. Člověk cítil, jak ho to táhlo na svobodu, jak toužil kličkovat a mrštně unikat. Zavřený v kleci se vztekal, dupal a naráže tělem do její stěny. Po několika dnech na něho Makar, vydrážděný jeho neklidem, hodil těžkou celtu. Zajíc se vzpíral a snažil se ji nadzvednout tak dlouho, až to vzdal. Nakonec zkrotl tak, že mi žral z ruky. Jednoho dne se Makar opil a nechal u klece otevřená dvířka. Zajíc vyskočil ven a rozběhl se k louce. Myslel jsem, že jedním mohutným skokem vlítne do vysoké trávy a už ho nikdy neuvidíme. Ale jen tam zůstal sedět s nastraženýma ušima. Zdálo se, že vychutnává svoji svobodu. Ze vzdálených polí a lesů zaznívaly zvuky, které jen on mohl slyšet a kterým jen on mohl rozumět. Nesly se k nám pachy a vůně, které jen on dovedl ocenit. Všechno to bylo jeho. Opustil klec, byl volný.
Náhle se s ním však udála změna. Svěsil nastražené uši, povadl a jako by se i zmenšil. Jednou si poskočil, zavětřil, ale neutekl. Hlasitě jsem hvízdal v naději, že ho to přivede k rozumu, že si uvědomí, že je volný. Ale jenom se otočil a líně, jako kdyby najednou zestárl a trochu se i scvrkl, se vydal zpátky ke svému kotci. Po cestě k němu se ještě na chvíli zastavil, napřímil se, opět nastražil uši a ohlédl se. Pak prošel kolem králíků, kteří ho napjatě pozorovali, a skočil zpátky do klece. Zavřel jsem za ním dvířka, i když to nebylo nutné. Nosil teď klec sám v sobě.“

Rohy89
03.04.2020 4 z 5

Jestli nějaký román má šokovat čtenáře ,tak je to zcela jednoznačně Nabarvené ptáče .Kniha je napsaná velmi dobře a čtivě .Čtenáře děj doslova pohltí a donutí ho zamyslet se nad dějinami minulými a současnými .Neuvěřitelné kolik toho hrdina z románu unese.......

Humr
30.03.2020 2 z 5

Myslím si, že je kniha trochu nadsazená. Literárně se podle mého nejedná o bůhvíjaký poklad, na proslulosti se podepsaly spíše skandály autora. Vyprávění je dost jednotvárné a pokud vás neohromuje popis násilí...

Aleh
26.03.2020

Půjčila jsem si Nabarvené ptáče a pak jsem čtení dlouho odkládala. Četla jsem po krátkých úsecích. Bylo těžké o tom číst. Bylo nepředstavitelné, co jedno malé židovské dítě v tomto románu během druhé světové války samo zažívalo. Ani setkání s rodiči po válce nebylo jednoduché a bylo prožitým utrpením a traumatem malého chlapce poznamenáno.
Vzhledem k obsahu knihy nebudu hodnotit hvězdami. Nedovedu si jaksi představit, hodnotit nejvyšším počtem hvězd tolik zla a utrpení, co se ho do jednoho románu jenom vešlo. Kniha, na kterou člověk nezapomene.

KáťaM.
23.03.2020 4 z 5

Hodně drsné čtení. Trošku mě rušil způsob psaní. Někdy kapitoly na sebe navazovaly, jindy to vypadalo, jako by šlo o povídku, chlapec se zase ocitl jinde, aniž by se čtenář dozvěděl jak. V těch odporných scénách jsem se nijak nevyžívala, film vidět vůbec nepotřebuji. Já jsem si z knížky odnesla hlavně myšlenku, jak snadno je člověk ovlivnitelný. Chvilku člověk věří tomu, že počítáním zubů může člověku ublížit, ocitne se u někoho jiného a věří v Boha, o pár kapitol dál je masírován komunistickou propagandou, které také bezmezně propadne. Ta determinace lidskou společností mi přišla ohromující, ale co hůř, neskutečně reálná.

JajaCZ
22.03.2020 3 z 5

Táto kniha bola divná. Zo začiatku sa čítala dobre, čakala som, že sa dej pomaly zmení, ale potom to už bolo ťažšie. Bola som prekvapená krutosťou, ktorú si tak detailne malý chlapec pamätal a čo je horšie, niekedy sa jej i zúčastňoval. Je až neuveriteľné, že by jeden človek-chlapec, zažil toľko zla a skoro žiadne dobro. Príde mi, že veľa vecí je tam prikrášlených ak nie dokonca vymyslených a, že sa autor v tej krutosti až chorobne vyžíval. O to podivnejší je príbeh a dianie okolo tejto knihy. Tento príbeh sa mi hodnotí ťažko. Začiatok čtivý, ale postupne môj záujem opadal a do dočítania som sa už musela nutiť.

polednice1705
19.03.2020

Neskutečné, nelidské, myslela jsem, že jsem ve středověku, ale 20.stoleti??? Byla to opravdu skutečnost nebo hodně přibarvené zážitky malého chlapce? Nevím jak hodnotit...

Lucka11
15.03.2020 3 z 5

Ťažko hodnotiť....zložitá téma, velmi diskutabilná kniha.

Vilma232
13.03.2020

Od přečtení knihy už uteklo pěkných pár dní a pořád nemohu přijít na to, jak ji hodnotit. Asi vůbec. Pustila jsem se do ní předem poučená. Nejprve jsem přečetla Černé ptáče a také pár dosažitelných informací o autorovi. I zde na DK je jeden velmi zajímavý odkaz u životopisu autora. Díky tomu vím, že příběh není autobiografie a to mi umožnilo mít trošku odstup od hrůz popisovaných v knize. Chápu, že potlačování identity v dětství nechalo na autorovi stopy, ale proč tolik koncentrované brutality na jednom místě? Viděl ji? Slyšel o ní? Představoval si ji? Bál se jí? Nechci ani v nejmenším naznačit, že se nemohou stávat i ta největší zvěrstva a že zvlášť v období války je vše možné.
Nakonec mě nejvíce zaujaly chlapcovy úvahy dotýkající se vztahu k náboženství a společenskému zřízení.
"Měl jsem vážné obavy. I když jsem si nemohl vzpomenout, čím přesně byl můj otec, vzpomínal jsem si na to, že jsme doma měli kuchařku, služku a chůvu, které by jistě byly označeny za oběti vykořisťování. Také jsem věděl, že ani jeden z mých rodičů nebyl dělník. Znamenalo to snad, že právě tak jako vesničanům, mezi kterými jsem žil, vadily moje černé vlasy a oči, by mi v novém životě mezi sovětskými lidmi mohl být na škodu můj sociální původ?"

Masomleyn
09.03.2020 5 z 5

Zprvu bezesporu velmi drsné a neuvěřitelné líčení útrap malého chlapce. Jako ještě dítě nechápe, proč se ty věci dějí, postupem doby se upíná k nejrůznějším vysvětlením a vírám v cokoli, co mu to může vysvětlit a poznat fungování zvrhlé společnosti v krizi.
Ke konci vyplavou hlubší myšlenky kde a proč se to v lidech bere. Pokud mohou, ubližují a vykořisťují. Lhostejno, za jakou kopou stranu. Je to v nás. Nejen tehdy, ale pořád...
Pro někoho jen snůška hnusu, pro jiného silný a surový příběh k zamyšlení.

Malenka62
09.03.2020

Kniha, která se fakt nedá přečíst na jeden zátah. Znechuceně jsem ji co pár stran odkládala. Asi jsem nikdy v životě nečetla něco tak odpudivého. Nejkrutější severské krimi je selanka proti chování a jednání všech protagonistů knihy. Brutalita v knize měla na mne ale nakonec opačný účinek. Šokovala, zhnusila, avšak v závěru hlouběji nezasáhla. Koktejl zvrácených epizod sestavený autorem proživším válku s rodiči a posluhovačkou na rodinném statku působí za mě nakonec nevěrohodně, i když, přiznám se, nezapomenutelně.
Nedivím se Polákům, že mají Ptáče na indexu, také bych nestrávila takové vykreslení polské národní povahy - veskrze primitivní a bez špetky lidskosti.
A obdivuji Marhoula, který byl smyšleným putováním hlavního hrdiny natolik zasažen až uchvácen, že léta toužil po natočení filmu. (Možná ale film, z jehož promítání odcházely davy, působil nakonec díky skvělé kameře oproti knize celkem poeticky. Alespoň dle ukázek. Sama, znalá předlohy, jsem zatím totiž neměla chuť na něj zajít.)

JezinkaJ
08.03.2020

Nabarvené ptáče jsem četla s vytřestěnýma očima i smysly a se zatajeným dechem. Bylo mi z toho nesnesitelně těžko. A souhlasím do puntíku s Metlou.
Těžký příběh, temný, nejtemnější jaký si lze představit. Je dobré psát tak kruté příběhy?
A kacirsky si den po českých filmových cenách troufám tvrdit, že tohle není materiál na film.
A to si myslím od chvíle, kdy se poprvé začalo proslýchat, že film bude. A je mi jedno kolik sebral cen.

Metla
07.03.2020

Nehodnotitelné. Nemůžu, nechci, nelíbilo. Neuvěřitelně nehezké. Nepochybně nezapomenutelné. Nepředstavitelně negativní. Nelidské. Negramotný neolit. Nervózní, neřkuli neuralgické. Nerozumíte? Nevadí. Nekonsekventní. Nekróza, neoprén, negližé.... ne, ne, ne. NE!

Po „Nabarveném ptáčeti“ jsem sáhla v NEvhodném období. Přemýšlela jsem o přerušení, ale pro četbu takového hnusu stěží existuje nějaká ideální doba. A věděla jsem, že pokud knihu odložím, už se k ní zaručeně NEbudu chtít vrátit. Vytrvala jsem se zaťatými zuby i mozkem a můžu si tedy ve Čtenářské výzvě odškrtnout téma „holokaust“. Válka je zde vlastně na vedlejší koleji, primárně se jedná o drsnou obžalobu venkovského primitivismu. Autora NEměla překvapit vlna zloby, když východoevropské vesničany vykreslil jako incestní, pověrčivé, násilnické burany bez špetky empatie, kteří NEmají na práci nic lepšího, než týrat děti odlišného vzhledu, případně se mrzačit, vraždit a souložit mezi sebou navzájem... či s dostupnými zvířaty. Snaha vyvolat dojem autobiografických zážitků u mNE čím dál častěji narážela na hradbu NEvěřícného odmítnutí. NEpochybuji o hrůzách války a bestialitě, kterou v sobě určité procento rádoby lidí nosí, „ptáče“ však bylo svědkem (a obvykle i obětí) zla, téměř kamkoliv se hnulo. Něco z těch zvěrstev působilo velmi autenticky (popis mnoha zajímavých zvyklostí a pověr), něco jako z doslechu... a kloučkovy sexuální zkušenosti zaváněly vlhkými sny autora. Dětská naivita se mísila s myšlenkami příliš dospělými, emotivní strohost s básnickými obraty.
Mírné spoilery! Přijde mi NEuvěřitelné popisovat, jak se dětský obličej noří mezi stehna bláznivé divoženky a NEvzít přitom v úvahu mizernou hygienu a s ní související (jistě omračující) zápach. NEchat kluka celé měsíce, několik hodin denně, vzpírat pažemi vlastní váhu a poté přijít se scénou, kdy má problémy s uzvednutím knihy? Proč vlastně od NEjsurovějšího psychopata NEutekl, jako už tolikrát předtím? Vesničané se z malicherných příčin pokusí „ptáče“ ponižujícím a trýznivým způsobem zavraždit, ovšem okamžitě odcházejí, NEvychutnají si utrpení až do konce, NEpřesvědčí se o výsledku, zdravotní ani jiné následky veškeré žádné, no NEvím...
Do temného světa „Nabarveného ptáčete“ jen zřídka pronikNE světlejší paprsek a čtenář s pachutí v ústech sleduje postupnou přeměnu NEvinného dítěte v odlidštěného jedince, NEschopného normálních citů a reakcí. Autorův doslov jde svou hořkostí ruku v ruce s romáNEm, zvláště s ohledem na smutný závěr v roce 1991.
A teď se hoNEm vynořit z černého močálu beznaděje, zpátky do příběhů, co hýří různými barvami.

leucantha
05.03.2020 4 z 5

Knihu jsem přečetla během jednoho dne, byla to opravdu síííla, naprosto jsem nechápala, že lidé ( v podstatě před nedávnem) věřili v takové, pro nás dnes nepochopitelné věci...film už rozhodně vidět nemusím!

Abroš
04.03.2020 5 z 5

Když se ptali lidí,kterým se podařilo utéct z koncentráku nebo Treblinky atd.,proč to nechtěli vyprávět.Tak jejich odpověď zněla,že by tomu nikdo nevěřil.
"Právě kvůli nim a kvůli lidem s podobným osudem jsem si hrozně přál napsat knihu,která by zachytila a snad i vymýtila všechny hrůzy a zlo,pro které oni sami nenacházeli slov".(z doslovu knihy)
Realistické nebo? k Polákům nenávistné zpracování pohledu dětskýma očima na válku.Myslím,že tohle mohla i nemusela být realita polského venkova.Všude jsou dobří a zlí a je fakt,že Poláci Židy nenáviděli.Že by jejich zkušenost?Nebo závist?Všechny knihy,které jsem četl,byly nějak zaobaleny,snad jen částečně ne"Jménem mých blízkých"od M.Graye.Tahle vůbec.Takový humus jsem snad se srovnáním se Rwandou ještě nečetl.Co kapitola to buď vražda,znásilnění nebo nějaká jiná praktika.
Kdo ví,jak by vypadala válka v českém podání.Kdyby měl člověk moc,byl na správné straně?Jak by naložil s nepříjemným sousedem nebo s krásnou sousedkou?!Na to radši ani nemyslet.
Dobrý popis venkova,kde lidé měli blíž spíš k jeskyni než ke garáži a dělali co dělali.Vzdělanost rovná se pokrok.
Nedoporučuji slabým povahám,a ti co čtou o válce budou asi v šoku(já jsem byl).
Někde psali,že dětští vojáci v Africe byli ti nejbrutálnější.Tenhle chlapec nebyl voják,jen tu "brutalitu" popsal svým dětským pohledem.Brutalitu,které se až Nechce věřit a já jí nevěřím. V doslovu autor vše ozřejmuje.
Musím podotknout,že pro mě literární hodnota knihy-nula.Knihy se co nedřív zbavím,nechci ji doma,pro mě z ní čiší nenávist k Polákům a nevidím žádný důvod abych ji ještě někdy otevřel.Přijde mi,že o hnusu se líp píše a z obchodního hlediska se líp prodává.Vždyť přece nebyli všichni Poláci zlí.
Plný počet hvězd je za odvahu tento hnůj vydat.

NA film nejdu
Recenzi jsem upravil asi po 10měsících a emoce z ní ve mě pořád jsou