Poloviční bratr

Poloviční bratr https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15623/bmid_polovicni-bratr-9pZ-15623.jpg 5 81 18

Osudy čtyř generací obyčejné, byť netypické rodiny z Osla zaznamenává román Poloviční bratr prostřednictvím příběhu hlavního hrdiny Barnuma Nielsena, vyrůstajícího se svým starším, nevlastním bratrem Fredem v padesátých a šedesátých letech 20. století. Barnum Freda obdivuje, zbožňuje jeho sílu a neoblomnost, protože sám žádnou z těchto vlastností nemá, je naopak velmi zranitelný a zakomplexovaný. Intenzivním a naléhavým vyprávěním, které vtahuje čtenáře stále hlouběji do spleti osudových náhod, prolíná smířlivý, humorný tón a pochopení pro lidské slabosti.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Doplněk

Halvbroren , 2001

vrbova4204
14.11.2023 5 z 5

Zacitala jsem se do zacatku asi trikrat. Ale pak??
Pak hltala. Nadherne cteni

Radimka
16.08.2023 4 z 5

Připomíná mi knížky Johna Irvinga, pitoreskní postavy, bizardní příběhy /viz smrt otce/, ale všechno je tak lidský a hladivý. Je to knížka na zimu, chce čas, ale stojí za to jí ho věnovat. Je škoda ji číst před spaním, občas je myšlenka schovaná buď hustém textu nebo dlouhé větě.

Gracian1964
18.06.2023 5 z 5

Skvelá kniha, skvelo napísaná, dotkla sa ma... Odporúčam všetkým, ktorí majú radi trošku náročnejšiu, nie povrchnú a konzumnú literatúru...

Aingeal
28.03.2021 5 z 5

Výborná kniha - mnohovrstevnatá, občas dráždivě záhadná, plná odkazů na severskou historii i kulturu. Kromě toho hraje v románu velkou roli i samotné dějiště: město jako místo úkrytu, místo anonymity, místo neomezených (skutečně?) možností. Christensen je rodák z Oslo, své město dobře zná a umí ho i výborně popsat.

Snad už jen jedna úvaha závěrem: kdyby nám autor skutečně nakonec na stříbrném podnose naservíroval všechny odpovědi, nepřišla by náhodou kniha o celé to svoje kouzlo?

KatarínaK.
12.03.2021 3 z 5

Dočetla jsem poslední řádky a nevím co si o této knize pomyslet. Líbí se mi to nebo ne? Ano, ale ... Dozvěděla jsem se toho tolik a zároveň nic. Tak zajímavě se příběh Very, Nejstarší, Boletty, Arnolda, Barnuma , Freda, Pedra a Vivian rozběhl a tak nijak skončil. Všechna tajemství zůstala skryta. Proč byl jenom autor tolik skoupý a nechal nás věci jen domýšlet? Stále jsem doufala, že když je kniha tak obsáhlá, tak se nám ke konci dostane vysvětlení. Doufala jsem marně. Styl psaní mi opravdu připomněl rukopis Johna Irvinga. Mělo to hloubku, vyvolalo to ve mně mnoho pocitů, ovšem hlavně smutek. Takže kniha skvěle napsaná, ale ... Proto 4* ze 6*

Clair16
21.06.2020 5 z 5

Za mě přinejmenším 7 hvězdiček. Úvodní stránky možná nejsou pro abstinenty :-), ale lineární příběh je strhující, i když nijak zásadně "skandální". Opravdová sága, ne pro několik desetiletí, v kterých se s autorem ocitáme, ale kvůli vykreslení postav, reálií, příběhu pevného přátelství, lásky, důležitosti rodiny... Skutečné literární dílo, které nemá smysl shrnovat, ale číst. Klidně i opakovaně :-).

Marcela52
29.04.2020 5 z 5

Už dlouho jsem nečetla tak sugestivní román, ve kterém se střídají temné okamžiky se specifickým humorem. Každý z nás dostane do vínku určité vlastnosti a narodíme se často do prostředí, které bychom si, kdybychom mohli, asi nevybrali. Příběh Barnuma Nielsena, který celý život řeší svůj malý vzrůst a snaží se pochopit složitou rodinnou historii, je právě o takovém nelehkém osudu. Jedním z hlavních motivů knihy je příběh Barnumova bratra, který je vlastně bratr poloviční, protože mají pouze stejnou matku. Intenzivní, naléhavé a temné vyprávění , které je pro severskou literaturu typické, vás strhne do první stránky, ale nečte se snadno. Pokud si ale dáte tu práci a pročtete se téměř šesti sty stránkami této neobvyklé rodinné ságy, budete odměněni nevšedním čtenářským zážitkem.

Abroš
15.02.2020 4 z 5

Pěkná kniha,kde trochu trvá než se člověk do ní dostane.Ale stojí to za to.

kiwi19
26.09.2018

Úžasná sága jedné neobvyklé norské rodiny vyprávěná ústy Barnuma, kluka, který nikdy nevyrost, který má své sny, touhy, tajemství a také mnoho temnoty. Knihu jsem přečetla jedním dechem.

pajmaj
28.08.2017 4 z 5

Kniha je to neobvyklá a zajímavě napsaná, ale místy pro mě byla jen velmi těžko čitelná. Její atmosféra je poměrně skličující. Oceňuji slovní obraty, atmosféru, nálady, autorovy nápady. Dobré vykreslení postav.

Lily28
03.04.2017 5 z 5

Ak si chcete prečítať to najlepšie čo v nórsku v posledných rokoch vyšlo, túto knihu nemožno opomenúť. V roku 2016 začala nórska televízia NRK vysielať seriál natočený podľa knihy a samotné dielo je oceňované verejnosťou aj kritikmi.
Pre mňa bola táto kniha oriešok, v polovici som si musela dať prestávku :) Každopádne dočítanie stálo za to, je to veľmi netradičný príbeh každodennosti, v ktorom snáď každý nájde kúsok seba. Príbeh rozpráva v prvom rade o dvoch bratoch, ale dozvedáme sa životopis takmer štyroch generácií jednej rodiny a každá z postáv by si zaslúžila vlastnú 600-stranovú knihu.

tanuki
09.01.2015 3 z 5

Příliš moc náznaků a poměrně málo jasných odpovědí. Možná si má čtenář souvislosti domyslet sám, ale neškodilo by některé věci víc objasnit. Taky časová osa je poměrně nejasná a člověk nikdy pořádně neví, kolik je v dané fázi vyprávění Barnumovi let.

tulakJack
04.05.2014

Tak tahle kniha mi opravdu nesedla. Těžkopádně jsem se dobral do poloviny a vzdávám to. Ani styl ani příběh mi nic neříká.

Koka
08.02.2014 3 z 5

Už v románu Beatles jsem poznala, že tento autor charaktery kluků a mladých mužů opravdu "umí". Bráchové, kamarádi, otcové se syny - to mu jde, ale vykreslit svět žen, tam je nepřesvědčivý. Celkově jsem na rozpacích. Ještě jsem nečetla knihu, ve které by některá z postav tolikrát zvracela, napínalo jí na zvracení a nimrala by se ve svých zvratcích, jako se to dělo v tomto opravdu objemném románu. Jako jediná skutečně živá, uvěřitelná, plasticky vykreslená a sympatická postava mi přišel Arnold Nielsen - cirkusák, podvodník, lhář, snílek a světoběžník, a přesto milující manžel a starostlivý otec. Snad kromě mě jej nikdo v tomto příběhu neuznával. Proto - paradoxně - po přečtení 554 stran románu mě opravdu zaujaly a obohatily až poslední dvě strany knihy - doslov překladatelky Jarky Vrbové. Díky ní to nebyl promarněný čas.

feizy
12.06.2013

Všetko čo do dobrej knihy patrí,tam bolo,...a ešte oveľa viac.Výborná

corazon
20.03.2013 5 z 5

Ešte stále vo mne doznieva emočný mix pocitov z prečítanej knihy a pre lepšie strávenie a pochopenie ju zanedlho prečítam znova. Akosi sa mi nechce uveriť, že Barnum a Fred boli bratia poloviční.
A myšlienka, že nie je doležité čo vidíme, ale čo si myslíme, že vidíme vás prevedie celým románom ako refrén piesňou.

kniholka
07.12.2011 5 z 5

Brilantně vylíčené osudy jedné rodiny u nichž si popláčete, zasmějete se, občas nebudete věřit a přemýšlet, zda je to vůbec možné. A nedivila bych se, kdybyste si oblíbili nejen Barnuma, ale i Freda (jako já).

Anecca
30.11.-0001 5 z 5

měli jsme větší hodnotu protože máme vadu?
tak neuveritelne citlivy a krehky rodinny drama, ze by se clovek u kazdyho konce kapitoly skoro rozbrecel.
"a nebe nebylo vetsi nez krabice od bot"
pecka nejpeckovatejsi :) vau, jestli si nekdy nekdo neco chtel precist tak by mel zacit timhle