Polnočné slnko

Polnočné slnko https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/468192/bmid_polnocne-slnko-aSv-468192.jpeg 3 739 208

Stmívání / Twilight série

< 5. díl

Kultová Twilight sága sa začiatkom milénia stala ópiom pre celú generáciu. Zvodný upír Edward pobláznil nielen vnučky, ale aj mamy a staré mamy. Konečne – takmer po pätnástich rokoch – prichádza prerozprávanie príbehu veľkej lásky z Edwardovho pohľadu. Dlho očakávaný návrat do sveta Twilightu je jednoznačne triumfom. Ikonický príbeh Belly a Edwarda nadobúda nový temný podtón. Pre Edwarda je to najzaujímavejšia udalosť, akú zažil počas svojho dlhého života. Bellin príchod ho znepokojí a fascinuje, s podobným pocitom sa za celé roky v podobe upíra ešte nestretol. V Polnočnom slnku sa dozvieme aj fascinujúce podrobnosti z Edwardovej minulosti, sledujeme jeho vnútorný boj pri pohľade na Bellu, a pochopíme, že je to rozhodujúci zápas jeho života. Edwardov pohľad je zrelší, autorka dotvorila jeho postavu do detailov a zároveň sa viac venuje členom upírskej rodiny, pohnutej histórii Rosalie a jej vzťahu s bratom, Aliciiným víziám a Jasperovmu talentu. Polnočné slnko naplnilo očakávania fanúšikov natoľko, že mnohí volajú po pokračovaní ságy z Edwardovho pohľadu. Twilight zaujal milióny čitateľov, stal sa literárnym fenoménom a stvárnil pre jednu generáciu ideál nesmrteľnej lásky.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Tatran (Bratislava)

Midnight Sun , 2020

Dizzy3
18.07.2021 4 z 5

Tahle knížka je podle mne zkrátka pro skalní fanoušky. Jsem ráda, že jsem si ji přečetla, ale že by mi vnesla do celkového příběhu něco nového to se říci nedá. A co se tyče srovnáni, tak z Bellina pohledu se mi příběh líbil víc. Ale na druhou stranu bylo hezké si zavzpomínat :) No a při té příležitosti jsem celou sagu sfoukla ještě jednou :D

Viky007
17.07.2021 3 z 5

Z nostalgie dávám 3 hvězdičky, ale reálně bych dala asi míň. Přiznám se, že se málokdy koukám, kolik stran ještě zbývá. Tady jsem to dělala každou chvilku. Neříkám, že to bylo až tak tragické, ale Edward mě prostě nudil. Jeho myšlenky byly únavné. Navíc se mi nelíbilo, jak byl vyloženě posedlý Bellou. A taky z ní dělal nesvéprávnou, což mě dost štvalo. Plus ještě ty chyby a překlepy, ale za to autorka samozřejmě nemůže. Na druhou stranu oceňuju, že jsme se mohli dozvědět trochu víc o Belle a o Cullenovic klanu (Jasper, Emmet a Alice u mě vedou).

suiteki
14.07.2021 4 z 5

Na knizku jsem se moc těšila, jelikož série stmívání patří k mým nejoblíbenějším. Příběh mě tolik nepohltil, možná proto, že už jsem ho znala a taky mi přišel moc zahlceny Edwardovými myšlenkami, takže jsem se dost často nudila a četla jsem vždy jen po malých kouscích. Četba mi trvalala na můj vkus dlouho, ale i tak je to pořád nádherný příběh, který pro mě nemá konkurenci. V knížce jsou úžasně propracované postavy se zajímavými životními příběhy, takže nemohu jinak než dát 4hvezdicky a jdu si pustit film. Jo a překladatelce dávám 1hvezdicku a doufám, že touhle knížkou její překladatelská kariéra skončila, protože ty chyby a některé slovní obraty... To bylo peklo.

Nika151
11.07.2021 4 z 5

Já hlavně nemůžu uvěřit tomu, ze Stmívání vyšlo před 16 lety. Tenkrát to bylo pro mě “něco”, chtěla jsem poznat svého Edwarda. A teď mám manžela a dvě děti :)) přiznám se, ze upír už pro mě nebyl tak přitažlivý jako dříve, ale atmosféra se aspoň trochu přiblížila mému náctiletému já. Kniha by mohla byt tak o polovinu tenčí, prostřední část se mi četla dost těžce a na me se vlekl dost i konec. Bavilo me číst myšlenky ostatních, které Edward slyší a celkově se více dozvíte o upíři rodině. Doporučuji těm, co četli ságu.

ydnac
10.07.2021 5 z 5

Nečekala jsem, že bych někdy četla znovu stejný příběh z pohledu někoho jiného, ale jako velký fanoušek ságy Stmívání jsem prostě neodolala :-)
Autorka píše velice poutavě, umí vystihnout myšlenky, city, emoce, popsat všechno tak, aby si to člověk dokázal živě představit a já myslím, že to rozhodně není jednoduché.
Já jsem ráda, že tato kniha vyšla až po letech, protože knihy jsem od té doby nečetla a ani bych nechtěla hned po sobě číst to samé z různých pohledů, takhle jsem už měla v hlavě jen filmy a občas jsem porovnávala scény, ale brzy jsem toho nechala a mohla jsem si naplno znovu užít upíří svět :-)
Kniha je obohacena tím, že víme co Edward slyší od ostatních, co si sám myslí, jak si je sám sebou nejistý přesto, že je vlastně dokonalý :-)
Skvělé bylo i propojení mezi Edwardem a Alice (čtení myšlenek a vize) obzvlášť v závěru při rychlé jízdě na dálnici :-)
Znovu mě pobavilo, když se Bella nebála jít do domu plného upírů, ale měla strach jestli se jim bude líbit, nebo když jí Edward řekl, že umí číst myšlenky všech krom jejích a ona se ptala jestli je něco špatně s ní :-)
Ode mě prostě kritiku Stmívání nečekejte :-)
Mě si Edward jako gentleman z dávných dob, Bella, Alice a všichni ostatní získali už tenkrát a tak to prostě je :-)

brunettlibrary
09.07.2021 5 z 5

Poslední díl a krásné zakončení ságy Stmívání. Nemůžu být ve svém hodnocení asi objektivní. Velmi se mi líbilo a oceňuji, jak autorka rozvedla myšlení Edwarda, jeho city a vztahy v rodině Cullenů, popřípadě historii jednotlivých členů rodiny. Vrátila jsem se do svých 12 let a znovu si okusila platonickou lásku k Edwardovi. Hihi... Určitě doporučuju přečíst, pokud jste v minulosti milovali ságu Stmívání tak jako já.

Ivka14
08.07.2021 4 z 5

Znovu jsem se cítila, jako by mi bylo znovu 12 a jediné, co jsem si přála bylo to, aby jsem chodila s upírem. Ne, ale teď vážně. Kniha byla super a musím říct, že se mi to z Edwardova pohledu líbilo ještě víc než z Bellyného.
Doufám, že autorka napíše i zbylé knihy z jeho pohledu, protože by mě to fakt zajímalo.

lokonla
05.07.2021 3 z 5

Stmívání jsem nečetla, ale byla jsem před tak čtyřmi lety neskutečně zažraná do filmů. Po Půlnočním slunci jsem sáhla ze zvědavosti, zajímalo mě to PROČ.
Už první stránky jsem z toho nemohla, to byl děs. Našla jsem tam hrozně moc klišé vět jako - škola je očistec atd. - a to mě strašně štvalo. Dala jsem si proto cíl: až se dají dohromady, odkládám a už to nechci v životě vidět. No... nevyšlo to, protože kniha je strašně, ale opravdu strašně čtivě napsaná (ač se našly pasáže, které jsem přeskakovala) a nepustila mě do poslední strany a tak jsem ji přečetla... za to mám jistě speciální místo v pekle.
Co se týče příběhu, byla jsem překvapená z odchylek od filmu, teď mi přijde že film všechno akorát moc vyhnal do extrémů. Co musím ale uznat je to, že oproti filmu je vztah Belly a Edwarda uvěřitelnější. Jdou na to postupně, zajímají se o sebe... je to rozhodně lepší něž ve filmu, kde to bylo wtf jak, proč!?
U knihy mě mimo čtivosti držela i postava Alice, to je prostě miláček i z filmů a teď ji mám ještě raději.
Ani nevím jestli bych knihu doporučila, nic vám nedá, je to prostě oddechovka. A je fajn vidět do příběhu z dalšího pohledu a je jedno jak moc je to špatný.

kurama45
04.07.2021 4 z 5

Ok, všetci vieme, že je celý Twilight z objektívneho hľadiska absolútna kopa hnoja. Ale ja tú kôpku hnoja z celého svojho romantického srdiečka milujem a čítanie rovnakého príbehu tentokrát z Edwardovho pohľadu mi urobilo až neuveriteľnú radosť.
Polnočné slnko je lepšia kniha ako pôvodný Twilight. Predsa len Meyerová ako spisovateľka za tie roky dosť postúpila. A hlavne tam toľko (skoro vôbec) neoxiduje ten nesympatický pes, pardon, myslela som vlkolaka… :D
Edward je možno trochu šialený, ale zato sympatický, slušný a galantný a takých hrdinov nebudem mať nikdy dosť. Zisťujem, že v dnešnej dobe letia skôr dominantní hajzli a celkom nechápem ich popularitu, ale hádam, že každému podľa jeho gusta...
Oproti klasickému Twilightu je kniha akčnejšia, i keď stále sú tam samozrejme i niekoľkostranové vnútorné myšlienkové tirády.

Ak ste fanúšikom, budete podľa mňa nadšení, ak nie ste… Nuž, len blázon by sa dal dobrovoľne mučiť.

(Pozn.: Čítam tu kritiku na český preklad. Slovenský je podľa mňa super. Nevšimla som si žiadnu chybičku – to sa mi už dávno nestalo, navyše prekladateľka vybrala vhodné slová, aby bola Edwardova reč dokonale archaicko-moderná. Možno by stálo za to zistiť, či sú dialógy prebraté z pôvodného prekladu, ale do toho sa mi nechce a ani na tom veľmi nezáleží.)

Gabux
30.06.2021 4 z 5

Já jsem si tuhle knížku užila. Je napsaná stejně čtivě jako všechny díly Stmívání.

Každopádně pojďme na mínusy a pak si zlepšíme náladu plusy.
Za prvé, a za to nemůže kniha, ale české nakladatelství, tolik překlepů, chyb a nesmyslných vět jsem ještě snad neviděla.
Za druhé, Edward je trošičku tragéd a v klidu bych přežila, kdyby pár jeho myšlenek bylo vynecháno (ty opakující se). Ale nebylo to nic strašnýho. Podle recenzí jsem to čekala mnohem horší.

A pojďme na plusy!
- Jak už jsem zmínila. Kniha je neuvěřitelně čtivá. Nemít povinnosti, tak ji mám za 2 dny přečtenou.
- Konečně jsme mohli trochu více poznat rodinu Cullenů. Jejich myšlenky i osobnosti. Mnohem víc miluju Alice! Oblíbila jsem si i Emmeta a Jaspera. Rosalie furt nesnáším, ikdyž ji trochu víc chápu.
- Znát myšlenky některých postav bylo opravdu poučné. A teď myslím lidských postav.
- Pochopili jsme i stopaře. Jeho myšlenky i osobnost.
- Edward není špatnej a ten hejt si úplně nezaslouží.
- Konečně jsme poznali příběh i z druhé strany. A dost ho to obohatilo. Aspoň pro mě. Osobně bych si ráda přečetla i další díly z Edwardového pohledu.

Za sebe musím říct, že kvalita je srovnatelná s prvním dílem. A věřím, že napsat tuhle knihu bylo náročné. Udržet dějovou linii, vyprávět stejný příběh, ale trochu jinak a hlavně nic nepomotat.

Doporučuju všem milovníkům Stmívání. Ale pokud jste silní v aj, tak jděte do aj.

Vjeerus
28.06.2021 4 z 5

Na knihu jsem se těšila, hlavně z nostalgie na léta, kdy Stmívání byl největší hit. Bohužel prvotní nadšení začalo pozvolna opadat.
První mi začaly vadit nekonečně dlouhé kapitoly. Vůbec bych se nebránila, kdyby jich bylo třeba 3x víc. Naopak bych uvítala míň stránek a hlavně chyb! To snad neprošlo pořádnou korekturou.
Kniha má rozhodně co nabídnout - pár událostí z historie upíří rodiny, ale i Edwardovu touhu po Belle. Avšak jeho sebeshazování se docela rychle začalo zajídat. Popravdě byl příběh opravdu až zbytečně dlouhý. Nějaká akce proběhla až na konci knihy a i ta nakonec působila dost osekaně, protože hlavní slovo dostal opět Edwardův vnitřní monolog o tom, jak je neschopný.
Největší chybu na knize ale vnímám tu, že přišla pozdě. Byla jsem jeden z těch rebelů, co před těmi víc jak 10 lety četli tu uniklou část a absolutně jsem ji hltala. Za prvé jsem měla správný věk pro ten příběh a za druhé to byl prostě hit, všichni jsme chtěli víc Cullenových. Myslím, že autorka udělala chybu, když se urazila a čekala s vydáním tak dlouho, protože co si budeme, fanouškovská základna se dost ztenčila (a dospěla).
Každopádně i přes spoustu negativ jsem si čtení užila a nelituji stráveného času nad knihou. Moje oblíbené postavy jsem si oblíbila snad ještě víc a Edwarda mám po přečtení ráda ještě míň, protože to, co se mu honilo v hlavě na konci, to fakt nemyslí vážně - vlastně asi myslí, protože víme, jak probíhal druhý díl, že?

Laf
27.06.2021 3 z 5

Bylo fajn znovu si oživit příběh Belly a Edwarda, tentokrát z jiného pohledu. Také se dozvědět víc o rodině a zážitcích Edwarda. Ale i přes tyto klady mi kniha přišla zbytečně dlouhá, nafouknutá pasážemi, které mne vůbec nebavily, a tím se mi zkazil i celkový dojem z knihy a návratu do Forks.
Za přečtení to ale stojí. Nových informací tu je spoustu :)

Ivushka_If
26.06.2021 5 z 5

Jsem ráda, že jsem se mohla díky této knize dozvědět, co se dělo v momentech, kdy Edward nebyl "na scéně" ️ Celá Twilight saga je prostě srdcovka a buď ji někdo nemá rád nebo miluje - i s chybami!

Luci-_-
26.06.2021 5 z 5

Čekání na tuto knihu se vyplatilo a byla skvělá. Je tu velký prostor pro poznání nejen Edwarda, ale celé jeho rodiny, což pro mě byl vždy ten nejzajímavější aspekt z celé ságy. Myslím, že pro spoustu lidí tato kniha nebyla tak skvělá jako předchozí z důvodu velkého věkového rozestupu mezi knihami a že z toho jednoduše vyrostli. V knize bylo spoustu překlepů a gramatických chyb, ale to bude spíše ze strany českého překladu, takže to do hodnocení nezahrnuji. Ale myslím, že i přesto kniha stojí za přečtení, pokud máte zájem poznat Cullenovi více.

Ančísek
25.06.2021 4 z 5

No, na tohle jsme čekali skutečně DLOUHO. Téměř jsme se nedočkali. :) Je to samozřejmě starý známý příběh, ale úplně jinýma očima. Je užitečné získat jiný úhel pohledu. Ráda jsem se vrátila do minulosti a zavzpomínala. Upřímně mám díky této knize výrazně radši Emmetta, vychází z toho jako super bratr, kámoš a parťák v jednom. Milovat Alice a Jaspera a nakonec všechny Cullenovy (Rosalie, ehm ehm...) bylo tak nějak automatické vždy, ale náhled do Emmetta mě mile překvapil. A samozřejmě pobyt v mysli Edwarda a potažmo všech bytostí kolem byl velmi poučný. Oproti tomu Mike se pěkně vybarvil svými myšlenkami, ajaj. Edward je prostě zlatíčko a s Bellou se výborně doplňují, to jsme věděli a jen si to potvrdili. Otázka, kdo z nich miluje toho druhého víc a víc by se obětoval, prostě nebude nikdy zodpovězena. :) Hned mám chuť si dát maraton knižní i filmový. Tahle sága se prostě neomrzí, je to srdcovka a s nadějí budu vyhlížet i další díly Edwardovýma očima. :')

Jednu * strhávám spíš za formální stránku, to bylo místy utrpení. Jelikož jsme čekali dobrých 10 let, týden navíc by nás asi už nezabil. Textu by prospělo jedno přečtení a jazyková korektura navíc, je tam bohužel nepříjemně mnoho překlepů a chybek, které docela často rušily. Hádám ale, že jsem si studiem českého jazyka a literatury na VŠ naběhla sama. :D :)

elen79
14.06.2021 2 z 5

Byla jsem velmi zvědavá na tuto knihu. Sérii stmívání jsem celou přečetla a moc mě bavila. Začátek této knihy mě bavil. Bylo zajímavé sledovat pocity Edwarda než se s Bellou dal dohromady. Pak už to pro mě začala být trochu nuda a konec jsem už ani nedočetla. Nebylo tam už nic moc nového. Takže bohužel zklamání.

LadyCotton
07.06.2021 3 z 5

Bylo příjemné se vrátit do období Stmívání. Ano příběh, všichni známe takže to může působit že se v knize nic nového nedozvíme... Jenomže tato kniha má přes 700 stran. Kromě klasické linky příběhu se samozřejmě dozvíte jak to prožíval Edward a jeho "rodina" + autorka rozvádí jednotlivé příběhy ostatnich členů rodiny.
Nicméně i přesto: je to strašně ale strašně dlouhé :-( a ke konci máte z Edwarda pocit, že to je fakt ufňukánek. Takže: nebojte si knihu přečíst ale zcela upřímně: jednou to bude stačit. Nemám ani potřebu mít tuto knihu ve své knihovně (a to nejen kvůli tomu, že se graficky k prvním vydání nehodí).

Scathia
06.06.2021 3 z 5

Na výplň času asi dobré. Od poloviny knihy to ale pro ně bylo už dost nezáživné. Pohled Edwarda už nepřinášel nic nového, myslím že zajímavý počin by bylo zpracovat historii celé rodiny od jejího počátku, než znovu omílat tento příběh

Sabča92
04.06.2021 3 z 5

Je to již spousta let co jsem četla Stmívání a naprosto ho milovala. O prvním dílu z pohledu Edwarda se mluvilo už roky, dokonce kdysi uniklo na internet asi sto stran z tohoto románu.
Stmívání a Půlnoční slunce je stejný příběh jen vyprávěný jinou postavou. Už na první pohled je patrné, že je Bella o dost stručnější než Edward, což může být i tím, že je Edward o sto let starší než ona, takže má ke všemu daleko více co říci. Zejména se Edward vyžívá v ohromném množství popisků a tendencí se opakovat. Edward je nesmírně posedlý kontrolou Belliny bezpečnosti. Neustále má potřebu ji hlídat na každém kroku, uvědomuje si její lidskou zranitelnost. Nechce Bellu ohrozit, nechce ji ani proměnit, chce aby byla lidská co jen nejvíce to jde. Trošku mě zklamalo, že když se jednalo o knihu z jeho pohledu, ten okamžik zamilování přišel zničehonic. Nejprve ji nenáviděl a chtěl zabít a najednou věděl, že ji bezmezně miluje. Asi jsem tolik let čekala větší hloubku. Co se mi na knize opravdu líbilo? Konečně jsme měli více Cullenových! Setkání s Bellou a Edwardem po deseti letech bylo plné dejavu vzpomínek. Dokonce jsem se přistihla, že jsem zapomněla na své oblíbené scény z knihy, které ve filmu nebyly.
Půlnoční slunce pro mě bylo obrovským nostalgickým zážitkem, takže za sebe musím říct, že jsem si to čtení i užila. Mohlo být kratší, to rozhodně. Ale rozhodně se nejedná o žádnou kvalitní literaturu a ze všech knih od Meyerové je tato nejslabší.

Remus Hroozley
31.05.2021 2 z 5

Páni, nečekala jsem, že mi bude Edward až tak nesympatický. V jeho hlavě celý ten vztah s Bellou vypadá ještě hůř. Majetnický a nezdravý. Nevím, asi se mi to z pohledu Belly zamlouvalo víc. A taky jsem na to už možná stará. :D