Polnoc celý deň

Polnoc celý deň https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/108679/bmid_polnoc-cely-den-2iO-108679.jpg 4 7 2

Od divadelného debutu Predmestie z roku 1981 je anglo-pakistanský rebel Hanif Kuresihi (1954) stálicou súčasnej britskej literatúry. Za scenár k filmu Moja krásna práčovňa získal v roku 1884 nomináciu na Oscara, román Budha z predmestia si v roku 1990 vybojoval Whitbreadovu cenu za najlepší debut. Po prvej zbierke poviedok Láska v čase smútku (1997) a kontroverznom románe Intimita (1998) sa Kureishiho precízny, chirurgicky presný hlas ešte zintímnil v útlej poviedkovej zbierke Polnoc celý deň (2000).... celý text

Literatura světová , Povídky

Vydáno: , Slovart (SK)

Midnight All Day , 1999

cessy
13.05.2013 5 z 5

Vskutku nádherná zbierka poviedok. Som rada, že opäť raz zapracovala akási zvláštna náhoda a mohla som sa stať majiteľkou tejto viacmenej vypredanej knihy. Uchvacuje ma ako Kureishi pracuje s textom - to zvláštne, nenásilné, veľmi prirodzené včlenenie a prepojenie autorových filozofických úvah s ostatným textom.

"Ak hlboko vo vlastnom ja nájdeme skryté túžby, podnety, zanecháme všetko, čo doteraz tvorilo náš život, a začneme odznovu. Môžu však prísť vážne následky. To slovo ma mátalo celú noc. Následky. Nedá sa im vyhnúť. Pokúšal som sa to zahnať, ale nešlo to. Utkvelá predstava... ako pchám množstvo vecí do kufra, ktorý sa nedá zatvoriť, pretože je primalý. Taký je môj život. Keby som žil presne podľa svojich predstáv... všetko by sa na dobré obrátilo. Uvedomím si, že sa s Florence na seba dívame. Niekedy sa ľudia na seba pozerajú, miesto toho, aby sa dotýkali."

Poviedky sú veľmi ľahko čitateľné a napriek tomu im nechýba rafinovanosť, pochmúrne, ale zároveň krásne, čisté - plné viery v nový začiatok, občas sa objavia aj veľmi umné dvojzmysly a tzv. suchý anglický humor.

zuzulique
21.03.2012 4 z 5

Dosť typické poviedky pre súčasnú dobu, vzťahy, ktoré sa nevydaria na prvý raz a všetko sa skúša na druhý pokus. Niekto si nie je nikým istý, možno ani sám sebou...

„Hľadáme oporu v starých známych veciach a na starých známych miestach. Tam, kde sme ju vždy nachádzali. A hoci tam už nič nie je, stále sa tam vraciame. Musíme si však nájsť niečo nové, inak budeme ako vyjedené jadierka. (Vyjedené jadierka)

Část díla

2000  76%Intimita
2008  69%Gabrielův dar
2009  74%Láska ve smutné době
2018  54%Vůbec nic

Kniha Polnoc celý deň je v