Policisté od Mlýnského náhonu

Policisté od Mlýnského náhonu https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/487179/policiste-od-mlynskeho-nahonuliRDDK-Qqd-.dib 4 2 2

Málokdo z dnešních Mostečanů tušil, k čemu v jejich historickém městě sloužil a kudy tekl Mlýnský náhon. Jak sám jeho název napovídá, sloužil k pohonu vodního mlýna, který se nazýval Jezerním a nacházel se přibližně v místech, kde byla roku 1911 otevřena budova Městského divadla. Mlýnský náhon tvořil jedno ze dvou ramen řeky Bíliny, starým Mostem protékající. Na jeho pravém břehu stával měšťanský činžák z konce 19. století, v němž v šedesátých a sedmdesátých letech století dvacátého sídlilo okresní oddělení Veřejné bezpečnosti. Na tomto oddělení sloužili v té době kriminalisté, jejichž prožité příběhy přináší novinka z mosteckého nakladatelství Hněvín. Pod titulem Policisté od Mlýnského náhonu se skrývají čtyři z nich, nazvané Snídaně pro pajdavého pejska, Záliba starého samotáře, Všechno je vůle boží a Záhada tajně pohřbeného muže. Autory jsou Antonín Nachtman a Vlastimil Novák. Ilustrační černobílé snímky pocházejí převážně od fotografů působících na Mostecku ve druhé polovině minulého století – Jiřího Baláže, Jiřího Dobřemysla, Oldřicha Kopty, Ladislava Šeinera a také ze sbírek Státního okresního archivu v Mostě. Výtvarnou podobu knížky vytvořil grafik Antonín Votroubek a jejím redaktorem je Bohuslav Helešic. Novinka z nakladatelství Hněvín tak kromě autentických kriminálních příběhů přibližuje podobu dnes již většinou neexistujících míst, kde se odehrály, ale také atmosféru historického Mostu před jeho zánikem.... celý text

jindra3953
07.06.2023 4 z 5

Jak píše haWranka, kniha osloví především pamětníky královského města Most, a tím já jsem. Pamatuju všechna ta místa, o kterých se píše, i ta na rozmazaných fotografiích (myslím, že to byl autorův úmysl). Pamatuju i dispečerku Jiřinu. Bylo fajn si zavzpomínat a k tomu si přečíst pár krátkých krimi povídek.

haWranka
28.04.2022 3 z 5

Jednohubka krátce a jednoduše popsaných kriminálních případů, které jsou smíchané se vzpomínkami policisty a fotografiemi starého Mostu (velmi rozmazaných…). Myslím, že kniha mnohem víc osloví pamětníky tohoto krásného města, já si bohužel pod názvy ulic a podniků toho moc nepředstavila.

Kniha Policisté od Mlýnského náhonu je v