Polednice

Polednice https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/301963/bmid_polednice-tsv-301963.jpg 4 493 150

Policista Tomáš Volf série

Mrtvá dívka nalezená na sídlišti na okraji vedry sužovaného města. Měl to být rutinní případ, při kterém se nováček Tomáš Volf zaběhne do kriminalistické práce. Spolu se stejně nezkušenou parťačkou Evou Černou však rychle zjišťuje, že tato výzva bude mnohem náročnější. Mezi bloky panelových domů obchází vrah, který své oběti napadá za bílého dne a ke kterému nevedou žádné stopy. Od novinářů si vyslouží přezdívku Polednice. Tomáš ví, že musí napnout všechny síly, aby v nové roli obstál. Musí se při tom vypořádat se svéhlavou kolegyní i nadřízenými a přežít pekelné červencové horko. Hlavně ale musí najít Polednici. Dřív, než na rozpálený chodník dopadne další mrtvé tělo.... celý text

Knihozrout177
10.03.2022 3 z 5

Dva kriminalističtí nováčci se dostanou k vyšetřování vraždy. Kromě obvyklých potíží při stíhání pachatele se musí vyrovnat i s přezíravostí zkušenějších kolegů. Zajímavá dvojice, se kterou lze sympatizovat, i když působí poněkud schematicky a jejich reakce jsou předvídatelné. Horší je to se zápletkou – podezřelých je málo a vyšetřovatelé je navíc snadno vyřazují ze seznamu možných pachatelů. Nejpozději od poloviny knihy nelze o vrahovi pochybovat. Čtenářovu pozornost udrží zajímavý paralelní příběh, jakkoli propojení s hlavní dějovou linkou postrádá moment překvapení. Přesto obracíme stránku za stránkou, chceme vědět nikoliv kdo, ale za jakým způsobem a za jakých okolností bude vrah odhalen. Autorův jazyk je střídmý, popisy prostředí neplýtvá, postavy charakterizuje akcí a dobře napsanými, přirozenými dialogy. Příjemné oddychové čtení, napsané velmi zdařile, i když bez ambice přespříliš zaměstnat čtenářovy šedé mozkové buňky.

janina66
06.03.2022 4 z 5

Skvělá česká detektivka. Čtivá, výborně vykresleny povahy všech hlavních postav, zejména Marty a "jejího syna, děťátka". Bohužel syn svou "inteligenci" zdědil po matce.

agatakristi
28.02.2022 4 z 5

Vzplanutí a Promlčení podstatně lepší, pan Březina zraje jako víno. Ale ani tady nenudil, jen dnes už je někde jinde. Hezky zpracované české prostředí, myšlenkové procesy vraha. Kvalitní český autor detektivek, patří k mému triu oblíbenců: Klevisová, Klabouchová, Březina.

BohyněKuchyně
09.02.2022 5 z 5

Přišlo mi trochu zvláštní, že tenhle příběh se odehrál před první knihou Jiřího Březiny. No ale nevadí. Na tom, že mě knížka zase neuvěřitelně bavila, to nic nezměnilo. Opět jsem si tipla kdo by mohl být pachatel (a když knížku potom četl manžel, tak si tipl taky dobře), ale i tak jsem přečetla jedním dechem. Doporučuji všem milovníkům detektivek, Březina fakt umí.

ThomasRuhe
21.01.2022 2 z 5

Tahle česká detektivka se sice přečíst dala, ale na větvi z ní teda nejsem. Vrah byl vlastně blb co měl akorát štěstí, který mu pak došlo. Párek detektivů Volf s Černou potřeboval trochu lepší charakteristiku, abych se s nimi mohl lépe ztotožnit. Určitou originalitu vnášely do příběhu pouze pasáže vyprávěné Martou.
V procentech to vidím tak na 50%.

Evka27
11.01.2022 3 z 5

Vzplanutí a Promlčení se mi teda líbilo o dost více....ale chvála českému autorovi.

pinar
01.01.2022 3 z 5

Lehce nadprůměrná česká detektivka, dobře se čte, paralelní prolínání děje, myšlenky vraha (a tím pochopení jeho motivu) a jeho matky (a tím pochopení příčiny toho, co se stalo) je zajímavé a originální, a k tomu reálně vystižené české prostředí. Trochu nedůvěryhodně na mě působila hlavní dvojice mladých detektivů, těm jsem to úplně neuvěřila, no a asi ve 2/3 asi už každý čtenář ví, kdo je vrah. Není to náročně čtení, ale na relax to není vůbec špatné. Zkusím i předchozí knížky autora.

genie
05.12.2021 4 z 5

Pěkná, jednoduše napsaná detektivka. Prolínání jednotlivých linií děj velmi oživilo. Pro mě druhá autorova knížka a zase spokojenost.

Milonak
24.10.2021 4 z 5

Moje první kniha od Jiřího Březiny a popravdě jsem byl příjemně překvapen. Čtivý, svěží, dobře plynoucí příběh, knihu jsem přečetl za 2 dny. Kombinace prostřihů samotného vyšetřování, Martiných myšlenek a přemýšlení vraha jsou dobře zvolené a pomalu dávají dohromady celou skládačku příběhu. Autor píše čtivě a dokáže dobře vykreslit atmosféru sídliště a vyšetřování. Škoda jen, že pachatel je jasný už 40 stran před koncem. V součtu velice příjemné počtení a jsem rád, že i český autor umí detektivku. A ústřední dvojice vyšetřovatelů je mně dost sympatická, ačkoliv nepůsobí úplně věrohodně a to z hlediska takového trochu "komiksového" popisu Tomáše a Evy, respektive jejich typologie a povah.

lea735
30.07.2021 5 z 5

Hezky napsané, dobře se kniha četla . Moc hezká detektivka. Přečtu si další knihy autora.
Hezký konec, pachatele jsem tipovala úplně jiného. Za mě zas jedna pěkná detektivka. Díky.

maximus13
14.07.2021 4 z 5

I čeští spisovatelé umí napsat kvalitní detektivku. Je pravda, že díl Vzplanutí je lepší, nicméně i tak jsem se dobře bavil. Od poloviny knihy jsem měl téměř jistotu, že vím kdo to byl, ale chyba lávky. Byl to někdo úplně jiný. A bylo to překvapivé. Knihu mohu vřele doporučit.

Zuzulinka
17.06.2021 5 z 5

Kniha se mi moc líbila. Zajímavě a poutavě napsáno. Přečetla jsem za dvě odpoledne jedním dechem.

knihomolka1197
13.06.2021 5 z 5

Dobrá česká detektivka, kterou jsem četla již před pár lety. Autor mně rozhodně zaujal svým stylem psaní. Zrovna dnes jsem si na něj vzpomněla a sáhla po další jeho knize Vzplanutí... doufám, že bude stejně dobrá...

ivzu77
12.06.2021 4 z 5

Dle mého kvalitní česká detektivka s jednoduchým dějem, nepřekombinovaná. Proplétání dějových linií Marty a detektivů dodávalo napětí. Úplně jsme si představovala sídliště Máj u nás v ČB. A o to více, že vím, odkud autor pochází.

petrarka72
31.01.2021 3 z 5

Atmosféra rozpáleného sídliště je přesná...

LucušN.
20.10.2020 4 z 5

Vzplanutí mne zaujalo víc.

Aligator805
25.07.2020 4 z 5

Velmi pěkná detektivka. Dějové linky se pěkně prolínaly. Pěkný závěr.

Len2očka
21.07.2020 4 z 5

Česka detektivka,a dobrá byla,dost mě bavila a nevnadila na další autorova díla.

jarmila6295
02.07.2020 5 z 5

Knihu jsem přečetla téměř na jeden zátah :-D, dějové linky moc hezky propletené, kniha se mi celkově moc líbila!

Rade
08.06.2020 3 z 5

Plusy: Jednoduchá stručná detektivka bez složitých konstrukcí, nepravděpodobných zvratů a natahované vaty. Dobrá zápletka, chytlavý závěr bez přehnané akce. České prostředí. Linka s Martou hodně působivá.
Ale…
Moc mi nesedly hlavní postavy - pro mě trochu uměle vytvořené duo policistů Tomáše a Evy, kteří mi nějak k srdci nepřirostli (srovnávám např. s Mikem Syrovým Martina Goffy, to je reálný policista, který nešustí papírem), policejní psycholožka měla nakonec úplně jinou úlohu, než bych u takovéhoto případu čekala. Ne moc uvěřitelné mi přišly ty opakované vraždy na chodníku mezi paneláky v pravé poledne, kdy si nikdy nikdo ničeho nevšiml...
Pokud ale beru autora jako neostříleného nováčka na poli české detektivky, tak přece jen palec nahoru.