Pole potupy

Pole potupy https://www.databazeknih.cz/img/books/89_/8904/honor-harringtonova--8904.jpg 4 139 13

Honor Harringtonová série

Po neúspěšném pokusu o útok na Hvězdné království Mantichora je Lidová republika Haven v rozvratu. Její vůdci bojují o moc v krvavé revoluci a Královské mantichorské námořnictvo slaví vítězství. Jenže Matichora má vnitropolitické problémy a Honor se nechtě stává středem jednoho z nich. Po zákeřném činu dávného nepřítele, o němž si myslela, že je jednou provždy vyřízen, se musí utkat v boji o spravedlnost na poli, pro které nebyla cvičena. Její soukromá válka má jen dvě možná vyústění: smrt nebo vítězství, které jí však přinese pouze hanbu a ztrátu všeho, co miluje.... celý text

Literatura světová , Válečné , Sci-fi

Vydáno: , Polaris

Field of Dishonor , 1994

Kobalt
18.10.2023 5 z 5

Poznámky z několikátého čtení celé série, původně česky, nyní kombinace anglických ebooků a audioknih (ty poprvé) - Díl čtvrtý: Pole potupy (pokus číslo dva)

Čtvrtý díl série na to jde jinak. Kdo očekává další posun vpřed, bude nejspíš překvapen. Vždyť začala válka s Havenem, takže Honor bude v první linii, velet lodím a vítezit v bitvách flotil? Chyba. Na pozadí této války se totiž rozehrává komornější příběh, ale o to více je osobní. Celá kniha je v podstatě o následcích poslední knihy (nebo vlastně všech tří knih) a o důsledcích svých činů.
První s čím se bude zápasit jsou dozvuky bitvy o Hancock. A to chování dvou důstojníků, dvou kapitánů. Jeden který porušil psaná pravidla a nepředal taktické vedení lodí nadřízenému důstojníkovi a tím nejspíš dovedl bitvu do zdárného konce. A druhý, který bez rozkazu rozpustil svou jednotku a poté ignoroval rozkazy z vlajkové lodě k návratu do formace. Tak první část knihy zabírá vojenský soud s Pavlem Youngem, Honořinou nemesis. Ironické, že Honor se nevědomky stala nemesis Pavla Younga. Nebyl by to ale prominentní syn vlivného politika a důležitého šlechtice, aby za zbabělost v boji očekával popravčí četu a tak i jeho vyobcování z námořnictva je svým způsobem úspěch. Tedy, jak pro někoho.

Jak kniha pokračuje, pochopíme, že se opravdu nedočkáme vesmírných bitev. Ani Havenu. Protože drama se tu odehrává na povrchu planet. Honor je po soudu uklizena do ústraní, cestuje na Grayson převzít své malé království. A stát se modelem všech Graysonských žen a největším hybatelem jejich společnosti za posledních pár set let. A zatím Young plánuje pomstu a vykonává její první kroky. Chce zničit zrádce, svého bývalého prvního důstojníka a současného milence své nemesis. Chce zlikvidovat ženu, která mu vzala všechno, Honor samotnou. V tomto pořadí, na čemž důrazně trvá. A tak se objevuje další postava z minulosti, z první knihy. Bývalý důstojník od mariňáků, placený nájemný vrah a profesionální duelant. Ač následné události jsou drastické a velmi osobní, rozhýbou události velmi zajímavým směrem. A taky díky nim můžeme pozorovat nádhernou scénu, kdy se mariňáci na cvičení ztratí a jdou se zeptat k nejbližší náhodnou stavbě... Nebo také na pozadí velmi letmo vznikající vztah Horace Harknesse a Iris Babcock.
Pro Honor se to ale zvrhne v situaci, která má pouze dvě řešení. Bude důsledná a dotáhne věci do konce, přičemž nejspíš ztratí své velení a místo v námořnictvu, nebo se podvolí nátlaku. A myslím, že se nemusíme dlouze rozmýšlet, kterou cestu zvolí.

Něco málo k duelům, legálnímu mantichorskému systému, jak svému nepříteli poslat kousek olova skrz tělo a nebýt za to souzen. I když, po této knize tyto praktiky vymizeli, takže bych se nedivil, kdyby byly na pozadí zrušeny. Máme tu dvě možnosti, přičemž jednu z nich vybírá vyzvaný. Je tady lehčí forma duelu, kdy každý vystřelí jen jednou. Poté musí obou odsouhlasit, že cti ještě nebylo učiněno zadost, aby se přistoupilo k další ráně. A tak se to opakuje. Nebo je tady ostřejší protokol, podle kterého můžete vyprázdnit celý zásobník a duel ukončuje většinou až smrt. Na obojí dojde, stejně tak i na třetí možnost...

Tento díl je krok stranou, ne krok vpřed. Ale velice dobrý krok stranou. Protože David Weber dokazuje, že umí i něco jiného než military scifi. Dočkáme se tady právničiny, politiky, novinařiny, ekonomiky, nájemných vražd i soubojů. Nakoukneme mnohem více do Mantichorské i Graysonské společnosti. A dostaneme osobní drama. Díky tomu všemu se dle mého názoru jedná o jeden z nejsilnějších dílů série a jeden z mých nejoblíbenějších. Není tak divu, že David po letech (vlastně skoro po 30 letech) napsal krátký román, který stínuje události z této knihy a v mnohém je doplňuje.

Kapitán Kobalt, RHN

Hadati
09.07.2023 5 z 5

V tomhle díle se vůbec nedočkáme vesmírných bitev. Celé to je o politice a osobních problémech Honor, které souvisí zejména s Pavlem Youngem. Weber však dokáže, že to bohatě stačí k tomu, aby to bylo napínavé od začátku až do konce.

Zjistíte, že je pravdou, že politika je opravdu špinavá, a že ti s postavením jsou ve výhodě. Na druhou stranu, i na takové jednou dojde.

Boby17
27.08.2021 5 z 5

Pole potupy bylo zároveň polem bolesti a hořkosti. Byl to opravdu smutný díl této série, přesto se autor zase zaskvěl v nejlepším světle a já knížce dávám plné hodnocení. Bravo!

PAVEL917
24.02.2021 5 z 5

Jako přechozí díly opět skvělé- Přečteno za jeden večer. Zatím žádná sestupná tendence. Doporučuji !!!!!!!!

QEDS
02.06.2020 5 z 5

Opět skvělé pokračování. Závěr knihy mě dokonce překvapil, což se mi už často nestává. Ani nemám co vytknout. Kniha je napínavá od začátku do konce. Při čtení jsem listoval jednu stránku za druhou aby jsem se už, už dozvěděl jak to dopadne.

Jankaa
24.02.2020 5 z 5

Zatím nemám dočtenou celou sérii, ale tohle byl suverénně nejlepší díl. Tak napjatá až do konce jsem nebyla opravdu dlouho, i to ponocování mi stálo za to.
V prvním dílu série jsem neměla ani Honor ráda, chtěla jsem to vzdát a postupně s dalšími díly mi naopak přirostla k srdci, stejně jako celý Weberův svět. A tenhle díl tomu dal korunu. Propracované, napínavé, někdy až k vzteku a frustrující (hlavně pan Young)...ale jinak boží.

Claudius
08.05.2017 4 z 5

Začátek byl perfektní, hltal jsem to jako všechny předchozí díly. Ani mi moc nevadila absence bojů, naopak, bylo to příjemné oživení série něčím novým. Bylo hezké podívat se i do "zázemí", planetárních a vnitropolitických problémů Hvězdného království. Stále více je zřejmé, jak perfektně a živoucně má autor celý vesmír své série vymyšlený. Jen jsem se ke konci nemohl zbavit pocitu, že se neděje nic moc objevného a čekal jsem jen na nevyhnutelnou konfrontaci s Youngem, která dopadla dle očekávání. Jsem zvědavý, jak se bude příběh vyvíjet v dalších dílech.

lampernaqui
19.05.2016 4 z 5

Pro mě zatím nejlepší díl ze všech dosud přečtených. A to i přesto, že chybí velké vesmírné bitvy. Tentokrát se souboje odehrávají v soudních síních, barech a mezi politiky. Kvalita série narůstá. A to jsem se série tolik bál, aby mě nezklamala.

tsal
10.02.2016 4 z 5

Sérii o Honor Harringtonové jsem doposud brala spíše jako oddychové čtivo. Zábavné, strhující, ale nikoliv převratné dílo, které byste po dočtení museli převalovat na jazyku a přemýšlet nad ním. Čtvrtý díl tento můj názor trochu vyvrátil a já doufám, že jde jen o začátek.

Zatímco v předchozích dílech Honnor čelila nebezpečí z kapitánského můstku své lodi a nepřítelem byl kilometry vzdálený kapitán skrytý za vlastní flotilou, díky čemuž byl celý konflikt do určité míry značně neosobní, tentokrát nechal pan Weber vesmírné lodě v docích a soustředil se na drama ryze lidské podstaty. Honnor nám v dokonale pojmenovaném Poli potupy konečně odhazuje stranou svou hodnost a vystupuje jako skutečná, dýchající lidská bytost zmítaná a jednající na základě emocí, nikoliv chladného logického uvažování. To proto, že její nepřítel je blíž a útočí přímo na ni samotnou.

Byť se čtvrtý díl pojetím konfliktu odlišuje od zbytku, jde zatím o nejlepší díl série.

LuciusWlk
10.01.2015 5 z 5

Mám pocit, že tímto dílem, jsem už úplně propadl, Honor Harringtonové a jejímu světu. Knížku jsem zhltnul jedním dechem, přičemž jsem neustále a nedočkavě nasával atmosféru. Musím jen pět chválu nad celkovým konceptem série a jsem velmi potěšen, že se nejedná pouze o válečnou mašinerii. Tato kniha je plná emocí a já jsem upřímně zvědav, kde se bude Honor nadále ubírat.

yerry
09.06.2013 3 z 5

Dlho som rozmýšľal, či si túto sériu mám vnútorne zaškatuľkovať medzi brakovú literatúru ale nakoniec som to nechal tak. Napriek tomu, že sa v mnohých ohľadoch s hlavnou hrdinkou nestotožňujem, teda ani s jej spoluhráčmi, svoje kvality táto sci-fi sága má. Napriek takmer úplne čierno-bielo vykresleným charakterom nedá sa im uprieť aspoň nejaký ten vývoj v čase, teda tým kladným, tí zlí chlapci zostanú zlými aj naďalej, možno ešte horšími.

V knihe je to samé politikárčenie a intrigy, pár výstrelov to okorení a nejaký ten súboj spestrí trochu nudné čítanie. Weber trochu vysvetľuje aká a prečo je Honor šikovná, menej už však jej techniku s guľovými zbraňami v štýle Jesse James s koltami proklatě nízko a streľbou od pásu. Na vysokého dôstojníka, akým Honor je, dosť nezvyklé. ... ale no tak dobre, je to efektné ...

Nie je to žiadne veľdielo, ani text pri ktorom sa tají dych a behajú zimomriavky po chrbte. Nie je tam žiadny sex a porno už vonkoncom nie. Má to sci-fi kulisy. Hodnotím ako priemer s prihliadnutím na peknú obálku :)

lanusinka
07.04.2013 5 z 5

Tak trochu jiná Honor, sice bez besmírných bitev, ale i tak zábavná...

vic11
24.08.2011 5 z 5

Tento díl jsem docenil až po delší od přečtení.