Demelza - Dáma z chatrče

Demelza - Dáma z chatrče https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/258669/bmid_poldark-demelza-dama-z-chatrce-CUt-258669.jpg 4 149 37

Poldark série

Ross Poldark se vrátil po ukončení války za nezávislost z Ameriky do rodného Cornwallu, ale stále víc se vzdaluje elegantní a distingované společnosti, z níž vzešel. Po otcově smrti a ztrátě milované ženy se ožení s chudou a zavrhovanou dívkou Demelzou, které se ze soucitu ujal a zaměstnal ji ve svém domě jako služebnou. Tento nerovný sňatek však ještě víc zjitří jeho rozpory s lidmi, jež kdysi považoval za své přátele. Mladičká Demelza však musí svádět ještě tvrdší a bolestnější boj než Ross – snaží se přizpůsobit světu svého muže, jehož oddaně miluje, vzdoruje nevraživosti lidí, kteří jejímu soužití s Rossem nepřejí, a snaží se zajistit své místo na slunci nejen pro sebe, ale i pro jejich dítě, jež přichází na svět. Zároveň stojí při svém manželovi v jeho snaze uvést do pořádku rodový majetek, především měděný důl, a zajistit místním lidem jejich práva, což je v oblasti sužované bídou a propastnými společenskými rozdíly přetěžký úkol. Demelza se s nasazením sil mění za pomoci Rossovy sestřenice Verity ze služebné v paní domu, ale zjišťuje, že překročit hranici mezi společenskými třídami není vůbec snadné. Čeká ji ještě mnoho bouřlivých let, která prověří pevnost jejího vztahu s Rossem, a během nichž se budou muset utkat s nepřítelem odhodlaným způsobit jim hrozivé problémy… Podle této dvanáctidílné ságy o rodu Poldarků natočila britská televize BBC kultovní seriál, který si získal obrovskou popularitu.... celý text

Literatura světová , Pro ženy , Historické romány

Vydáno: , Baronet

Demelza , 1946

čef
24.05.2022 5 z 5

Krušný úděl rodiny Poldarků pokračuje mnoha nesnázemi, došlo k rodinným i jiným problémům. Opět krásně popsán život horníků a lordů v Cornwallu v době okolo konce 18. století. Krásné historické čtení, které nenudí.

LenaWirus
04.05.2022 4 z 5

Druhý díl mě bavil ještě o trochu více než ten první. Vztah Demelzy a Rosse se prohlubuje a je mu věnováno více času. Poldarkovy stihne několik nepřízní osudu a jsem zvědavá, jak se jejich příběh bude dále vyvíjet. Zajímavá byla přidaná linka Marka, Keren a doktora Enyse, která knihu z části oživila (ačkoliv se nejednalo o pozitivní události). Jediné, co mi připadá trochu nepravděpodobné, je Ross, který stále porušuje zákony a každý to ví, nakonec ale téměř nikdy nemá žádný postih.

Szilvia1
08.04.2022 5 z 5

Příběh byl velice poutavý,jak se vyvinula láska mezi Rossem a Demelzou.Přečtu si i další díly.

milena8281
28.03.2022 3 z 5

I tento díl byl poměrně věrně zachycen v seriálu. Ten mě bavil moc, přiznám se, že kniha se mi tentokrát dost táhla. Snad je to právě tím, že příběh znám a v knize se celkem nic navíc neodehrává. Přesto jsem si ho přečetla ráda. Demelza byla dost cílevědomá a její přerod v dámu se povedl. Ve skutečnosti na tom nejspíš musela hodně hodně pracovat. Docela ji obdivuju.

Allena24
14.10.2021 5 z 5

18. století, Cornwall, život horníků, námořníků, šlechty, poměry ve vězení, soudnictví, obchodování, hazard - to vše krásně popsané s příslušnou atmosférou oceňuji 5 hvězdičkami. A těším se na pokračování.

georginaa
30.09.2021 5 z 5

První díl se velmi věnoval Rossovi, v tomto díle bylo více věnováno Demelze, chudé dívce, kterou si vzal za ženu. Chtěla mu prokázat, že neudělal chybu, když si ji vzal a zaujímá místo paní domu a hlavně začíná pomáhat lidem z okolí. Není to vůbec lehké v době velké chudoby, ale snaží se proniknout do života, kde vše musí vybojovat. Zároveň spolu čekají dítě, což v této situaci není též lehké. Moc pěkné pokračování.

katallinka
06.07.2021 4 z 5

Celkově spokojenost, příběh mě bavil a velmi dobře se četl, nicméně mi opět něco chybí…. Uvidím, jestli si při čtení dalšího dílu zvyknu na styl….

Saraken
01.02.2021 5 z 5

Opat pokracovanie nesklamalo tesim sa na dalsiu knihu ...

Zesamsun
12.11.2020 3 z 5

Dobrá historická sága, dobrá atmosféra, zajímavé postavy. Ovšem něco tomu trochu chybělo k dokonalosti a já se přiznám, že nevím, co to bylo.

moudivlacek
19.09.2020 4 z 5

Pokračování životního příběhu Demelzy a Rosse. Tentokrát mi to přišlo ale dost smutné hned od začátku. Jejich život stíhá jedna zlá situace za druhou i jejich příbuzné a známé horníky. Demelza se snaží kvůli Rossovi hrát "na dámu", ale má srdce na pravém místě. Ross se snaží bojovat proti "větrným mlýnům" a stejně jako i Francis i on má finanční potíže. Každý je ale řeší jinou cestou a to je oba poznamená. Ross zažije i jednu velkou smutnou životní situaci. A přemýšlí o svém dalším životě. Ale cítí, že Demelza má v sobě sílu žít. A on to obdivuje. Doufám, že alespoň trošičku se k nim v budoucnu přikloní štěstí. Klasický obrázek té doby.

Alex.Barunka
19.04.2020 5 z 5

Ano prosím, miluju tu atmosféru, miluju ty postavy, miluju ten příběh.

Damonka12
13.04.2020 3 z 5

Skvělá historická sága. Občas hodně popisných částí.

Lucy2211
18.02.2020 5 z 5

Úžasné pokračování prvního dílu. Miluji tuto sérii a právě tento díl je vůbec mým nejoblíbenějším.

astroweb
01.01.2020 3 z 5

Musím napsat, že první díl se mi líbil poněkud více, nicméně mě to neodradí zkusit další. Časem.

petr_
31.12.2019 2 z 5

U této knihy jsem měl problémy ji dočíst, děj je široce rozvětvený a někam se ztrácí celková linie. Takže v pokračování četby této série nebudu.

bookcase
20.02.2019 5 z 5

Líbil se mi i druhý díl, zajímavá historická sága z mého oblíbeného Cornwallu. Tak co přinese trojka?

Silmarien
20.02.2019 4 z 5

Solídne pokračovanie ságy, osudy sa zamotávajú, problémy sa vynárajú a riešia. Demelza sa snaží zvyknúť si v novej úlohe a potkýna sa i vstáva na svojej novej ceste spoločnosťou.

Peslik
21.01.2019 3 z 5

Zvědavost mě donutila sáhnout hned po druhém díle a nezklamal. Seriál zatím odkládám, až pokořím celou knižní sérii.
Za mě 3,5*

PaníUč
14.11.2018 5 z 5

Druhý díl - snad ještě krásnější. Jsem si i poplakala. :D Od seriálu se taky nemůžu odtrhnout.

snowpinkee
06.11.2018 5 z 5

Další díl úplně super. Přečteno jedním dechem. Jen jsem občas nešťastná, že jsem viděla první seriál a potom až čtu knihu. Seriál až tak úplně nesedí podle knihy.